over de omstanders uit, die hem daarna„dat 's Hee- ven zegen op u daal", toezongen. Hiervoor bedankte ds. Pierson en de rnenschen ^verspreidden zich om of den fraaien tuin, achter het hnis gelegen, te bezichtigen óf eene der andere spreekplaatsen op te zoeken. Bovendien trachtte mr. J. F. Yan Lennep van Boekenrode zelf tot verhoogde belangstelling in het zendingswerk op t9 wekken, daar, naar zijn zeggen, de belangstelling daarvoor niet groot was. Yeel had men gehoopt, maar weinig was uitgericht en sommige bijeenkomsten, de zendingszaak betreffende, hadden opgehouden te bestaan uit gebrek aan mede werking. (A.) Op Dinsdag 22 Juli a. s. zal het toelatings examen voor de Rijks-Kweekschool voor onderwij zers te Haarlem een aanvang nemen. Er zijn 20 beurzen vacant en 80 candidaten hebben zich aan gemeld, waaronder echter drie, die zich bereid ver klaarden, zei ven te willen voorzien in de kosten voor huisvesting, voeding enz. De 80 candidaten zijn uit de volgende provinciën: N.-Holland 33, Z.-Holland 18, Friesland 24, Zeeland 1, Drente 1 en Overijsel 3. Naar het „D. v. N." verneemt, heeft een gemeentebestuur in ons land onlangs een vernuftig middel bedacht ter opwekking tot spareu en daar door ter bevordering van de welvaart bij de volksklasse. Men besloot namelijk, om, ter gelegonheid van elk huwelijk van personen uit de kleine burgerij, aan den echtgenoot, behalve het zoogenaamde familie boekje, ook uit te reiken een op zijn naam gesteld spaarboekje van de Rijks-Postspaarbank, waarop het gemeentebestuur een klein geldelijk bedrag deed inschrijven. Naar hetzelfde blad verneemt, zullen Zr. Ms. stoomschepen „Atjeh", „Yan Galen" en „Zilveren Kruis" uitgerust worden om te vertrekken naar de Atjehsche wateren. Met het oog op den tot October durenden west-raousson zullen do schepen eerst in Augustus uitgaan. Met het stoomschip „Soerabaia" zal 21 Juni a. s., 's morgens te halftien, een brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Blijkens mededeeling van den waarnemenden agent en con sul-generaal der Nederlauden te Alexan dria is door hem van do Indische regeoring het telegrafisch bericht ontvangen dat de cholera in Groot-Atjeh is geweken. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Yrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gistermorgen Lizard. Gemengd Niouwa. Morgen, Vrijdag, zal het 25 jaren geleden zijn dat G. Van Host als bode van het zieken- en begrafenisfonds „Boerhaave" in functie trad. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen den tapper v. d. H., in de Heerensteeg, die in strijd met de wet bij den verkoop van sterken drank eene kans op winst verstrekte, door aan de bezoekers een nummer af te geven, waarop in de volgende staatsloterij, als er de f 30,000 op viel, een horloge kon gewonnen worden. Voor h e t H a a g s ch e g e r e chtshof ver schenen heden P. A. B., oud 41 jaren, varensgezel, en C. v. O., oud 36 jaren, smid, beidon zonder vaste woonplaats. Na den 5den April uit de Oramer- schans te zijn ontslagen en bun uitgaanskas, die betrekkelijk groot was, te hebbon verteerd, bevon den beiden zich den 9den April te Leiden, waar zij zich in vereeniging aan een brutaal feit schuldig maakten. In den namiddag van dien dag verbraken zij met hunne ellebogen een glasruit van den winkel van den goud- en zilversmid Du C. aan de Aalmarkt; daardoor bezweek ook het glas van een tegen het raam geplaatste uitstalkast en toen waren zij in de gelegenheid hunne handen naar binnen te brengen en zich van eenige gouden kettingen meester te maken. V. O. stolde zich met één ketting tevreden en koos daar mede het hazenpad, maar de ander, die er vier had machtig geworden, kon zich niet spoedig genoeg ver wijderen en werd eerst door een voorbijganger en later «door den goudsmid zelf beetgepakt en aan de politie overgeleverd. Zij bekenden volledig hun schuld. Adv.-gen. mr. Gregory oordeelde een zware straf voor dezen b?utalen diefstal noodzakelyk en requi- reerde beider veroordeeling tot 3 jaron gevan genisstraf. Jhr. mr. De Jonge, die voor het eerst als ver dediger optrad, bestreed de aan het feit gegeven qualificatie vandiefstal te zamen en in vereeniging gepleegd met behulp van buitenbraak, inklimming en binnenbraak, - en wees overigens op eenige verzachtende omstandigheden. Het Hof zal aanstaanden Zaterdag uitspraak doeD. Het afsterven van K. Touw, wed. J. Oosterling, oud 71 jaren, te Haarlemmermeer, op 14 dezer, heeft èn bij de buren èn bij de justitie zeer de aandacht getrokken. De laatste twee dagen verlieten zoon en schoondochter, bij wie de moeder thuis was, met hunne kinderen 's morgens het huis, deden de deur op slot en kwamen er 's avonds weder in. Op den dag voordat de vrouw gestorven is, hebben een of twee medelijdende burgers de deur los gemaakt en bevonden dat de vrouw ster vende was, smachtende naar drinken, doch er was hoegenaamd niets voorhanden de ongelukkige lag bijna op stroo, terwijl de levende onreinheid in hoogo mate zichtbaar wasmen vermoedt dat de vrouw aan gebrek en onreinheid gestorven is. Maandag jl. is het lijk naar het lijkenhuis ge bracht en Dinsdag gerechtelijk geschouwdgetuigen zijn gehoord. In hoeverre de kerkeraad dor Herv. gemeente, door wien de vrouw bedeeld werd, zich deze zaak heeft aangetrokken, is niet bekend. In de Haarlemmermeer is een per soon aangehouden, die verdacht wordt den diefstal bij W. Metz aan den IJweg bij den Vijfhuizerweg te hebben gepleegd. Hij is echter weder op vrije voeten gesteld. Een kleermaker te Arnhem sloop een huis binnen, waarvan hij wist dat de bewoners uit waren, maakte zich van een horloge met kettiDg meester, verkocht het en werd gearresteerd. Hij bleek een oud bekende der justitie t9 zijn. Gistermorgen was half Montfoort in rep en roer. Eene moeder werd beschuldigd haar tienjarig kind op eene verregaande wijze mishandeld en daarna zonder voedsel alleen in huis achtergelaten te hebben. Door tusschenkomst der buren werd de politie met do toedracht dier zaak in kennis gesteld en bleek hot verhaal maar al te zeer waar te zijn. Het kind werd zelfs tot korten tijd door anderen opgevoed. Eene beschonken vrouw te Meppel is in hare woning met het hoofd in eeDe theestoof met vuur gevallen. Toen haar man thuis kwam, was zij reeds bezweken. Yanwege de Vlaardingscho hard draverij-vereeniging „de Eendracht" is te Ylaar- dingen eene harddraverij gehouden door achttien paarden, welke vroeger hoogstens één prijs gewonnen hadden. De prijs van f 100 werd gewonnen door „Bruine David" van B. Knoppers te Hazerswonde, bereden door H. Matze, en de eerste premie van f 50 door „Jozef" van A. C. Van den Akker, mede aldaar, bereden door don eigenaar. Een landbouwer teLandes had plot- seling den laatsten adem uitgeblazen en een her bergier uit de buurt werd verzocht het lijk „af te leggen." Hij deed dit met genoegen voor zijn over leden vriend, maar toen hij bijna klaar was, zeide de doode met vrij heldere stem: „Geef me een kop koffie!" - „Dan zullen we samen drinken, waarde vriend", zei de verblufte herbergier, die zeer in zijn schik was dat zijn buurman weer in leven was. Hij dronk een kop koffie met het „lijk", dat thans weer, evenals voorheen, volkomen gezond aan het werk is. De man had slechts een beroerte gehad, maar zag er dan ook waarlijk meer dood dan levend uit. Uit Baden-Baden word gemeld dat daar dezer dagen een onwedor heeft gewoed, heviger dan men het ooit heeft waargenomen. Het geheele Oosthal en de omliggende bergen sidderden. Onder een vroolijk gezelschap, dat zich in eene restauratie op het slot Yhurg vermaakte, slceg de bliksem en doodde eene 28-jarige dame uit Waldkircb, ter wijl vele anderen zwaar werden verwond. Ook in een op den weg naar het onde slot gelegen buisje sloeg de bliksem in. De heer Doss, een van de te Baden-Baden thans optredende Meiningers, zijne vrouw en een oogarts uit Straatsburg waren daar gaan schuilen. Zij zijn allen zoodanig getroffen, dat men hen in het ziekenhuis heeft moeten opnemen. Des nachts om twee uren hoorde een politie-agent te Aken, dat uit een winkelhuis ang stige kroten voortkwamen, en toen bij zich van de oorzaak hiervan overtuigde, zag hij in een hoek van den winkel eene vrouw zitten, die door een man met een groot mes werd bedreigd. De moor- denaaar riep den agent toe, dat bij zijne zuster om 't leven zou breDgen, en ieder die haar ter bnlpe kwam moest in hetzelfde lot deelen. Met ongeloof lijke kracht wierp zich niettemin de agent op den aanvaller, die herhaaldelijk met zijn mes den politie dienaar wilde treffen. Gedeeltelijk gelukte dit, doch door een gelukkig toeval werd de agent slechts aan de hand gewond en ofschoon hij hevig bloedde, slaagde hij er toch in den woedenden aanvaller meester te worden. De bedreigdo juffrouw, die Dog immer zat te beven als een schoothondje, verklaarde dat de aanvaller haar broer was en dat hij om geld was komen vragen. Dit gebeurde zóó dikwijls, dat ze nu volstandig weigerde en daarom werd zij met den dood bedreigd. De broeder vertelt echter dat zijne zuster schatrijk is en nog nooit één cent heeft weggegeven. Terwijl hij werd weggevoerd, haalde hij ongemerkt een fle3chje uit zijn zak, ledigde dit en een oogenblik daarna was hij een lijk. Te Berlijn is officiëol bekend gemaakt dat de havens op het eiland Sumatra van cholera verdacht zijn verklaard. Dienvolgens zijn gezond heidsmaatregelen genomen ten opzichte van al het geen van daar wordt ingevoerd. Uit Stockholm wordt gemeld dat de kroonprinses van Zweden en Noorwegen gisternacht van een zoon is bevallen. De prines Pignatelli, die te Parijs eerst haar fortuin beproefde als café-concert-zangeres, wordt nu buffetjuffrouw in de Folies-Bergère. Het hof van Limoges heeft den vader moordenaar Pierre Girondo ter dcod voroordoeld en zijn broeder MartiD, dien Pierre gedwongen had hem bij den moord te helpen, vrijgesproken. Martin had, door wroeging gedreven, alles uitgebracht. Te Florenca heeft een bediende, die op zijne mees teres mme. Del Turco verliefd was en daarom door haar man was weggezonden, het voorwerp zjjner liefde met een scheermes 8 wonden toege bracht, waarvan 2 zeer gevaarlijk zijn; daarna gaf hij zich zelf bij de politie aan. BUITENLAN E>. Frcóilxirtf it. De Kamer heeft besloten dat de eisch voor de lengte der miliciens van 1.55 M. op 1.54 M. zal worden teruggebracht. Het daarop betrekking hebbende voorstel werd aangenomen met 374 tegen 158 6temmen. De Senaat heeft, na onderzoek, geen verlof gegeven tot het instellen van eene vervolging tegen den senator Tenaille-Saligny. Ook het rapport omtrent een dergelijk verzoek wat betreft de kamerleden La Violle en Bouchet concludeort tot afwijziDg. Te Nimes is eene samenkomst van vijfhonderd rnenschen gehouden om te protesteeren tegen het verbieden van de stierengevechten. Het protest is aan den prefect overhandigd, die naar Parijs ver trokken is. De afgevaardigde Pieyre gaf den aan wezigen de toezegging, dat hij de zaak in de Kamer zou brengen. Duitschland. De „Reichsanzeiger" bevat het koninklijk be sluit, waarbij de kroonprins tot voorzitter en prins Von Bismarck tot ondervoorzitter van den Staats raad worden beDoemd. Tevens worden de namen ge geven van 71 nieuwe leden Vkn dit college. Onder deze bevinden zich 42 staatsambtenaren en officieren, 3 geleerden, 6 geestelijken, 10 grondbezitters en 6 industriëelen. Do Londensche correspondent van de „Köl- nische Zeitang" bespreekt „Engelands ultimatum aan Holland" en merkt o. a. op, dat deEngelsche regeering eene geheel andere houding tegenover Frankrijk aannam, toen op Madagascar tal van Engelsche onderdanen mishandeld werden, dan thans tegenover Holland. Hij eindigt, sprekende over de opmerking van de «Daily News", dat het te hopen is dat Nederland het aanbod van Engelands be middeling in Atjeh aanneemt, dewijl de stemming in Engeland zeer geprikkeld is, met de bewering dat hij van dit laatste niets gemerkt heeft en dat in de pers geene sporen daarvan gevonden worden, en hij spreekt den wensch uit, dat Nederland zonder Engelands interventie de zaken tot een goed einde zal brengen, dewijl in het tegenovergestelde geval zijn aanzien in Indie zeer benadeeld zou worden. 4 ostenr.-Honff.-Monarchle. Aan de „Times" wordt uit Weenen gemeld dat de kuur, die de keizerin van Oostenrijk te Amster dam bij dr. Mezger heeft ondergaan, goede gevolgen gehad heeft en dat H. M. volstrekt niet meer aan rheumatiscbe pijnen lijdt. Dit zou aanleiding ge geven hebben dat ook de aartshertogin Marie be-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2