LEIDSCH DAGBLAD. Tv3. 7464. Donderdag 19 Juni. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandoif 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.B 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassoe- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIOEN, 18 Jonl. De collecte voor don gewapenden dieast op 16 en 17 dezer in do gemeente Leiden gehouden, heeft, na aftrek der onkosten, opgebracht f 204.09. Aan den slag van Waterloo werd heden alhier gedacht door het uitsteken der vlag van de open bare en enkele particuliere gebouwen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Schol ten", van Rotterdam vertrek kende. Ten poatkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht te 12 uren bezorgd zijn. In de onlangs gehouden vergaderingen der stem gerechtigde ingelanden van polders onder Won- brugge zijn herkozen: tot voorzitter van den Vliet- polder de heer D. Van Rijn; tot bestuurslid voor den Doespolder de heer J. Zwetsloot, ea tot lid van het bestuur voor den Rooden polder de heer W. Van der Geest. Bedankt is voor het beroep naar Sprang door ds. P. Bartstra te Wassenaar. De gemeenteraad van Woerden heeft benoemd tot wethouder den hoer J. Knijff Az. en tot gemeente ontvanger den heer A. K. C. Van Oven aldaar. Door tusschenkom8t van den groot-boekhouder is bij diakenen van de Nad.-Herv. gemeente te VHage, van mevrouw eu mejonkvrouw J., een gift ontvangen van f 6000. De Transvaalsch© afgevaardigden zijn - blijkens de „N. R. C." - Zondag-middag in goeden welstand te Londen aaDgekomen, en hebben zich terstond naar hun logement begeven. ïïuu vertrek blijft op morgen, Donderdag, bepaald, ofschoon de biljetten per „Spartan" nog niet genomen waren. Vermoedelijk zal ©on deel der directie van de „Union Steamship Company" den heeren uitgeleide doen naar South ampton. De trein vertrekt te 9 uren des morgens van Waterloo. Voor de heeren Transvalers zal een afzonderlijk salonrijtuig beschikbaar worden gehouden. De schrijver van den „Haagschen Kont" in de „Pr. Gr. Crt." herinnert er aan hoe noch onze Koning, noch onze Kroonprins zich aan hen hebben gelegen laten liggen. Wanneer de heeren Krüger, Du Toit en Smit eens bij zich zeiven Dagaan, hoe zij overal, in Frankrijk, Portugal, België, en Duitechland niet het allerminst, door de vorstenhuizen ontvangen zijn, dan zullen zij tot do zonderlinge slotsom komeD, d*t het koninklijk huis, waarvan zij de hartelijkste ontvangst hadden mogen verwachten en waar zij zich door banden van innige stamverwantschap het meest thuis zonden hebben gevoeld, ben zoo koel en onheusch mogelijk behandeld heeft. Toen de deputatie reeds de residentie verlaten had, liet men den heer Krüger nit Amsterdam op het paleis te 's-Gravenhage ontbieden, om hem daar een onder houd toe te staanIn België, Portugal en Frankrijk begreep men het anders, en in Berlijn was de keizer immers zoo gastvrij, dat bij zelfs het hotel voor de heeren betaalde. De „Pall Mali" spreekt dan ook van eene „veelbeteekenende ontvangst" en En geland in het algemeen heeft met leede oogen die gulle en hartelijke ontvangst te Berlijn aangezien. Natuurlijk heeft DuitBchland daarbij zijn eigenbe lang op 't oog gehad en is de Dnitsche nederzet ting in Afrika daar niet vreemd aan. In elk geval, zegt de briefschrijver, waren die zelfde belangen ook bij ons in 't spel, en moeten de „ooms" bij hun terugkeer naar de Transvaal tot de zonder linge slotsom komeD, dat het Huis van Oranje zon derlinge begrippen van gastvrijheid en hartelijk heid heeft. Met genoegen verneemt het „D. v. N." dat de gevierde pianist, de heer Julius Röntgen te Amsterdam, voor de hem aangeboden betrekking van eersten piano-onderwijzer aan de Koninklijke „Hechschule" te Berlijn, heeft bedankt. Aan den heer Faber, kassier te Harlingen, is concessie verleend tot het bonwen van een bad huis in en op de duinen op Terschelling, aan bet strand der Noordzee. Met 1 Sept. a. s. is de betrekking van leeraar in de Nederlandseho taal en letterkunde aan de R. H. B.-S. met 5-jarigen cursus te Middelburg te vervulleD. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, ge lieven zich uiterlijk op 28 Juni a. 6. aan te melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het M. O., dr. M. Salverda te 's-Gravenhage. De Panjsche correspondent van de „Uaar- lemsche Courant" schrijft: „Onlangs noemde ik den heer Gideon Busken Huet oen „nog Nederlandsch" geleerde. Dit epitheton moet ik thans wijzigen. De heer Hnet heeft dezer dagen het cfficiëele stuk ontvangen, waarbij zijn „réintégration" in de rechten van Fransch staats burger, op grond zijner reohtstreeksche afstamming van Fransche uitgewekenen, erkend wordt. Zijn vader, do heer Cd. Busken Huet, heeft deze „réin tégration" Diet voor zich zelf aangevraagd en blijft dus Nederlander." Te Zwolle is op 76-jarigen leeftijd overleden mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, oud president der arrondissements-rechtbank aldaar en ridder der orde van den Nederlandschon Leeuw. Als huldeblijk op den 70sten verjaardag van mej. A. J. HaaDen (14 Juni 1884), hebben, op verzoek van mej. Maiia Vos, te Oosterbeek, eenige voorstanders der kunst eene ^roote schilderij „De Zomer" van baar aangekocht, met het doel dat stuk aan het Rijk, ter plaatsing in 's Rijks verzameling van moderne kunst, ten geschenke aan te bieden. Eerlang wordt het stuk in gemelde verzameling te Haarlem opgenomen en voor het publiek ter be zichtiging gesteld. (St.-Crt) De minister van waterstaat heeft aan Ged. Staten van Limburg toegezonden een plan ter ver betering der Maas bij Maastricht, opgemaakt Daar aanleiding der adressen te dier zake van den heer E. Regout en andoren. De hoofdzaak isuitdieping der Maas, opruiming der fraaie stoenen brug, be nevens het sluiten van den overlaat bij Heugem en hot maken van eene nieuwe brug over de Maas. De minister vraagt verder of provincie en be langhebbende gemeenten bereid zijn bij te dragen in de kosten, die geschat worden op omstreeks V/1 millioen gulden. De luit. ter zee lste kl. W. M. J. Visser, dienende aan boord van het schroefstoomschip „Atjeh," wordt met don laatsten dezer op non- activiteit gesteld. De officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht J. C. H. H. Mackay, arts, behoorende tot de rol van het opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer' en gedetacheerd aan boord van het instructiebrik „Pollux," wordt met 27 dezer op non activiteit gesteld. De officier van gez. 2de kl. van de land macht, tijdelijk gedetacheerd bij de zeemacht, dr. J. E. L. Kraft, arts, wordt met 28 dezer geplaatst in de rol van het opleidingsschip „Anna Paulowna" en gedetacheerd aan boord van de instructiebrik „Pollux." De benoemde off. van gez. 2de kl. bij de zee macht C. J. P. Verhoeff, arts, wordt met 1 Juli a. s. geplaatst aan boord van het opleidingsschip „Anna Paulowna." De benoemde tijdelijke officier van gezond heid 2de kl. bij de zeemacht E. F. W. LehmaDn, arts, wordt met 21 dezer geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. Het stoomschip „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Padang. Gemeagd Nieuwst Het is eene gewoonte, voor velen zelfs meestal eene behoefte, om vóór of bij het sluiten van een huwelijk het bruidsbaar stoffelijke of andere hartelijke bewijzen van belangstelling aan to Gieden, en ieder tracht die dan aan het jonge paar zoo welkom mogelijk te doen zijn. Of dit heden met een tweetal, dat voor den a nbteDaar van den burger lijken stand vorscheeu, om insgelijks door den echt met elkaar vorboDdeu te worden, nn juist ook zoo het geval was, valt wel ©enigszins te betwijfelen Im mers, de 25 jarige bruigom en de 60-jarige bruid, die reeds voor de vierde maal in Hymens bootje zoo stappen, werden, toon zij van het stadhuis kwameD, door eeno zoo talrijke menigte opgewacht en tot aan eene woning op de Langebrug vergezeld, dat de passage als het ware versperd was en de politie tusschenbeide moest komen om aan al die belang stelling een einde te maken, welke niet enkel „be wezen", maar zelfs ook in den vorm van kools- bladen en doperwteDSchil'.en „toegeworpen" werd. De kampong, welke naast de laan van de Sterrenwacht alhier door en onder toezicht van den heer L. J. Goddefroy ten behoeve van 's Rijks Ethnographisch Museum wordt opgericht, zal eene zoo duidelijk mogelijke voorstelling van een Iudisch dorp te aanschouwen ge ven. Ze zal bestaan uit een gardoe of wachthuis, een warong of langs den weg geplaatst gebouwtje voor het gebruik vau verver- schingen, eeu PalembaDg's huis en een Atjeh huig, alles in natuurlijke grootte. Het geheel zal boven dien door Indische beelden worden opgesierd. Hedennacht is een rijtuig met perso nen, die van eene bruiloftspartij huiswaarts keer- den, aan den Leidschendam te water geraakt. Het gelukte den heeren om de dame, die in hun ge zelschap was, op het droge te brengen. De anderen waren bijtijds uit het voertuig gesprongen. Het paard kon men echter niet redden en verdronk. Eenige werklieden zijn van morgen reeds vroeg tijdig begonnen om het rijtuig, van den Haagschen stalhouder Huybert, weer op den wal te krijgen. Op de gisteren gehouden jaarlijksche paardenmarkt te Rijnsburg waren ODgeveer 300 paarden aan de lijn. De handel was vrij levendig. Goede en flinke werkpaaraen waren er meer dan gewoonlijk en gingen tegen flinke prijzen van de hand. Ezels of muildieren zag men er niet; daaren tegen neemt het getal hitten jaarlijks toe. De verkoop der wegens een geval van loDgziekte te Wassenaar afgemaakte runderen van prins Yon Wied bracht de som van pl m f 2800 op. Het was aan de badknechts aan het strand te SchevenLugen opgevallen, dat een heer, door hen gistermiddag in zee gereden, niet uit zijne badkoets kwam; zij openden daarom de dour en zagen hem nit eene flesch drinken. Niettegenstaande zijn waggelende gang naar het trapje zijne dron kenschap verried, wilde de onbekende toch in zee gaan, hetgeen hem door de knechts werd belet. En tot zijn geluk, want na weinige minuten zonk hij ineen en geraakte in znlk een toestand van be dwelming, dat dr. Mess, die tot hulp spoedig op bet strand was en den patiënt later in een der lokalen in het Badhuis twee uren lang behandelde, slechts met moeite teekenen van leven kon waar nemen. Om vier uren geraakte hij ©enigszins uit zijne verdooving. (Vad.) Omtrent de gisteren te Rotterdam gehouden harddraverij vanwege de afdeeiing Rot terdam der Hollaodsche Maatschappij van Land bouw meldt men dat de baan 300 meter lang

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1