en er de met de mogendheden begonnen onderhan delingen zal voortzetten, zoodra de conventie door den Volksraad is bekrachtigd. (N. v. d. D.) Men meldt nit Carlsbad, dd. 15 Juni, aan de Haarl. Crt.: De badknnr van den Koning der Nederlanden heeft het gewenschte gunstige gevolg. De hem be handelende geneesheer, dr. London, bezoekt zijn doorluchtigen patiënt dagelijks verscheidene malen. Deze neemt alle voorschriften van zijn geneesheer nauwgezet in acht, en schikt zich geheel naar de voor de badgasten te Carlsbad gestelde regelen. Bij regenachtig weer, hetwelk in de laatste dagen in onze stad heerscht, laat de Koning het water uit de bron in zijne woning brengen. Wanneer echter het weer slechts eenigszins opheldert, wan delt Z. M. bij de bron en op de promenade, te midden der overige badgasten. Van den keizer van Oostenrijk ontving Z. M. een telegram, ten einde naar zijne gezondheid te vragen, hetwelk in gunstigen zin beantwoord ie. Dr. London beweert echter dat Z. M. in het vol gende jaar wederom eene badkuur te Carlsbad zal moeten doen, ten einde zijne gezondheid geheel te herwinnen. Z. M. maakt van zijn verblijf te Carlsbad gebruik om de schoone omstreken te bezichtigen. Zoo heeft hij o. a. met zijn gevolg de nabijgelegen badplaats Gioscbiill bezocht en een glas water uit de Koning en tto-bron gedronken. De aankomst van Koningin Emma wordt in de laatste dagen van Juni verwacht. Over den toestand van den Prins van Oranje ontvangt Z. M. dagelijks een telegraphisch bericht. De minister van marine heeft de gouden medaille voor 50-jarigen trouweD en eerlijken dienst toegekend aan den ziekenopzichter in het marine-hospitaal te Willemsoord N. J. Heusden. Het stoomschip „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille. De gewone audiënties van den minister van financiën op Donderdag 19 en die van marine op Vrijdag 20 dezer zullen niet plaats hebben. Gemengd K 1 a w Naast de laaD, welke toegang geeft tot do Sterrenwacht alhier, wordt thans opgericht de Indische kampong, welke verleden jaar op de Amsterdamsche internationale tentoonstelling te zioa was. Dit eigenaardig gebouwtje is het eigen dom van het Ethnographïsch Museum geworden. Op deHoogewoerdis hedenmiddag een hond door den tram overreden. Het arme beest was dadelijk dood, want zijn kop was geheel ver brijzeld. Van vertrouwbare zijde wordtons medegedeeld dat het bericht omtrent het vinden van een fleschje met Pruisisch zuur bij het in Den Haag plotseling overleden jongmensch, oüjuist is. Het scheikundig onderzoek der organen is opgedragen aan den Leidschen hoogleeraar dr. E. A. Van der Burg. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag 11. zyn hier 30 schuiten, nog varende kustvisschers, aangekomen. Ze besomden van f 46 tot f 162 in 6 dagen. Er werd besteed voor tarbot f 5 a f 8, tong f 0.20 a f 0.50 en bunschol f 0.50 a f 0.70 per stuk; voor levende binnenlekschol f 6 a f 8, droogscharren 9 a 9.50, droogbraad f 5 a 6 en garnalen f 1.25 a 2 per mand. De gereedstaande haringvisschers zijn door on gunstig weer verhinderd uit te gaan. Uit Delftshaven meldt men aan het „D. v. N." dat de machinefabriek van de firma Everard, Van Duyl en De Kroyff a. s. Zaterdag hare werk zaamheden zal staken. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 232 paarden en veulens aan de lijn. De paarden werden verkocht van f 100 tot f 500; de veulens van 100 tot f 250. Er waren tamelijk veel binnen- en buitenlandsche koop lieden en de handel was redelijk. Namens de ouders wordt doorden hoofdcommissaris van politie te Utrecht opsporing en opzending verzocht van Margaretha Marie Joso- phina AndriesseD, leeftijd 17 jaren, naaister, ge boren te Mierloo, lang 1.66 meter, aangezicht ovaal, voorhoofd hoog en gerimpeld, oogen blauw, neus gewoon, mond groot, kin rond, haar on wenkbrauwen donkerbruin, kleur bleek; kleeding: bruine japon, zwarte strooien hoed met gekleurde bloemen, grijs achtige regenmantel en witte kousen. Zij heeft 30 Mei jl. heimelijk de ouderlijke woning te Utrecht verlateD, met medeneming van een zwarte en een grijsachtige japon en een hoedendoos met ondergoed. Gisteravond omstreeks vijf uren is te Apeldoorn een wisselwachter, bij het rangeeren van een goederentrein, onder den trein gevallen, met het ongelukkig gevolg dat hem een been werd afgereden. Bij een te Zalk plaatsgehadhebbenden brand, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl., heeft het 8-jarig meisje van den landbouwer A. Van de Kruisweg zoodanige brandwonden bekomen, dat zij Zondagmorgen aan de gevolgen is overleden. Zij was reeds door den vader uit het brandende gebouw gered, en kreeg toen buiten zijnde, nog een gedeelte van het dak op haar hoofd. Ook voor Van de Kruisweg, den vader, vreest men het ergste. De door hem in het aangezicht en aan de beenen be komen wonden zijn van zeer ernstigen aard. De „Arnh. Crt." verhaalt de vol gende vermakelijke jachtpartij Ta Ede maakt tegenwoordig een wild zwijn de omstreken onveilig. Twee oude boeren uit Ginbel besloten aan diens vernielzucht een einde te maken en ondernamen een jacht op het ondier. Elk voor zien van een geweer, begaven zij zich naar een aardappelveld, het geliefkoosde terrein van die dieren, en droegen tegelijkertijd ieder een stoel, ten einde bij het wachten zich niet al te zeer te vermoeien. Na een paar uur wachteDs waren de jagers uit verveling in een druk gesprek geraakt, toen eens klaps het zwijn tusschen hunne stoelen doorschoot, waardoor beiden zoo ontstelden, dat zij bet dier met die voorwerpen, in plaats van met hunne buksen achtervolgden. Na dien tijd is het dier nog stout moediger geworden en gaat het nog dagelijks met zijne roofzucht voort. Een brief, geadresseerd aan den heer C. Roos te 's-Heerenboek (provincie Zeeland), en bevattende 2 muntbiljetten P. No. 09618 en C. No. 08647, te Rotterdam den 29 Mei jl. in een brievenbus gestoken, is niet aan zijn adres bezorgd. De 15jarige K. K. te Lemmer, werk zaam aan den houtzaagmolen van den heer A. aldaar, had het ongeluk, terwijl de molen in vol len gang was, met zijne rechterhand zoodanig in aanraking te komen met een der werktuigen, dat de hand gedeeltelijk verbrijzeld werd en hoogst waarschijnlijk afgezet zal moeten worden. Door don landbouwer Yan der M e u- len te Haule is in het veld een oude vos be machtigd. De „"Willem Barendsz" is door het loggerschip „Arnoldine Marie," dat gisteren te Maassluis binnenkwam, den 6den Juni te midder nacht op 57° 36' N.B. en 2° 53' Oosterlengte gepraaid. Alles was wel aan boord. De wind was W.Z.W. en het weer was goed. De jeugdige knapen De B. en S. te Renkum, verdacht van diefstal van eendeneieren op het landgoed „Oranje-Nassau's-Oord", zijn door de rechtbank te Arnhem van de tegen hen inge diende aanklacht vrijgesproken. Het huis, bewoond door den metse laar J. Wiss te Soest, is door eene onbekende oorzaak in brand geraakt. Man, vrouw en vier kinderen ontkwamen ternauwernood het gevaar. De geheele inboedel is mede in de asch gelegd. Door smart, wegens de veroordeeling van zijn 18-jarigen zoon, ter zake van diefstal, is te Berlijn een oppassend werkman, die 21 jaren als meesterknecht in een fabriek werkzaam was, plot seling krankzinnig geworden. Uit de Caucasus wordt bericht dat een hoos te Akulissy de rivier buiten hare oevers deed tredeü, zoodat 40 personen verdronken en 70 huizen werden vernield. HOLOJN IJKIM. BATAVIA, 11-13 Mei. Door den gouverneur van Atjeh wordt dd. 7 dezer getelegrafeerd: Den vijfden transportAüaga- loeDg-Glé-Kambing aangevallen; kwam goed over. Alleen werden twee trekossen gewond en één ge dood; van de dekkingstroepen werd de kapt. der artillerie Yan Wijhe gewond (vleeschwond dij), benevens drie mindere militairen en één dwang arbeider. Cholera-gevallen nemen toe; nog niet epidemisch. Cholera hevig onder vijandelijke benden. Volgens een particnlier schrijven uit Atjeh, is Cohen nog bezig een schriftelijk verhaal op te maken van zijn wedervaren onder de Atjehers. Verder werd daar binnenkort de legercommandant verwacht. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië tijn de vol- gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot raadsheer in het hoog gerechtshof van Ned.-Indie mr. H. Van Dissel; tot lsten com mies op het residentie-kantoor te Soerabaia P. F. Verdnyn Land. Machtiging verleend: Tot nitreikiog aan A. Roo- denbnrch van een akte van toelating tot uitoefening der artsenij bereidkunst in Ned.-Indie. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Eoropa, w. ziekte, aan den lsten commies op het residentie kantoor te Soerabaia G. D. Von FraBquemont. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de resident van Soerabaia F. BeijeriDck. Departement van Oorlog. V e r g n n d Naar Nederland te vertrekken, aan den lsten luit. der iof. G. Blaauw. Bevorderd: Bij den geneeskundigen dienst, tot offic. van gez. 1ste kl. P. J. Hijmans Van Anrooy, L. P. C. Sörenson en P. A. Kleinbij het wapen der inf. tot kapt. T. F. W. Engel- bert Van Bevervotorde; tot lsten luit. J. Koos, A. Nijenhais, W. P. Roelofsz, J. C. Holland en P. J. F. Loow. Overgeplaatst: By het wajen der inf., op verzoek, de kapt. van den generalen staf W. C. Nieawenhnizeo. Departement van Marine. Benoemd: Tot lsten machinist (adsistent-dokraeester) bij het yz^ren drijvend droogdok te Onrust C. Bronsgeest. Overgeplaatst: Aan boord van Zr. Ms. echepen: ramt. „Koning der Nederlanden", de lnit. ter zee 2de kl. J. L. Haner- winckel; op Zr. Ms. st. „SiDdoro" op folio van luit.-ter-zee 2de kl. de adelb. 1ste kl. J. J. Bomein; op Zr. Ma. st. „BeD- koelen" op folio van luit.-ter-zee 2de kl. de adelb. lste kl. P. J. Serïéop Zr. Ms. ramt. „Prina Hendrik der Nederlanden", de luit.-ter-zee 2de kl. A. W. Graaf Van Hogendorp. BUITENLAND. Dultschland. In den Rijksdag had gisteren de tweede beraad slaging plaat9 over de door de regeering voorge stelde wet tot verzekering vaD werklieden bij ongelukken. De hoeren Kraecker on Barth betreurden het dat zoo vele klassen van arbeiders zijn uitgesloten eu kondigden ingrijpende wijzigingsvoorstellen aan. De afgevaardigde Buhl pleitte voor de opneming van arbeiders, die bij den bouw van spoorwegen of bij den waterstaat werkzaam zijn, benevens schoorsteenvegers en werklieden, die ontplofbare stoffen vervaardigen. De minister Von Bötticher verdedigde de door de regeering en de commissie aangenomen opvat ting. Daar er verschillende ambachten zijn, die de verzekering niet zoozeer behoeven als degenen die in het voorstel zijn opgenomen, kwam het spr. voor, dat de uitbreiding tot andere klasse van arbeiders Diet raadzaam is. Vermoedelijk zal reeds het aan- staaude jaar de gelegenheid worden gevonden om den verzekeringsdwang tot het gansche bouwvak uit te strekken. De regeering wenschte langzamerhand alle arbei ders, wier beroep met gevaar gepaard gaat, in de wet op te nemendoch voorloopig bepaalde zij zich tot die categorieën, waarvoor gevangenisstraf bestaat. Slechts met het opnemen der schoorsteenvegers in den kring der te verzekeren werklieden kon hij zich vereenigeo. Ten slotte keurde de Rijksdag de drie eerste artikelen van het ontwerp, betreffende den omvaug van de verzekering en de berekening van de jaar- lijksche verdiensten der werklieden, goed zooals deze door de meerderheid der commissie zijn vast gesteld. Het voorstel van den heer Buhl, om de bepalingen der wet op de schoorsteenvegers toe passelijk te verklaren, is met algemeene stemmen aangenomen. Groot-Britannië. In het Lagerhuis verklaarde lord E. Fitz-Maurice gisteravond het volgende: „De heer Egerton zond heden een telegram, waarin hij meldt dat de gene raals Wood en Stevenson thans de waarheid aan nemen van het bericht betreffende den val van Berber." Hij zeide verder dat de onderhandelingen met Portugal over het Congo-verdrag voortduren. In het Hoogerhuis zeide lord Kimberley dat de onderhandelingen met Frankrijk over Egypte thans hebben geleid tot eene overeenkomst, welke onmid dellijk aan de andere mogendheden zal medegedeeld worden. Hij kon echter vooralsnog daarover niets meer aan het Parlement zeggen; eerst moest de regeering de zaak nog nader in overwegiog nemen. De mededeeling aan het Parlement zal aanstaan den Maandag geschieden. Effypte- De „Times" bevat eenige bijzonderheden nopens de verovering van Berber. Den 23sten Mei is Berber aangevallen. Gedurende twee uren hebben de ver dedigers kloek gestreden, maar toen was hun munitie verbruikt; de opstandelingen drongen binnen en richtten eene geweldige slachting aan. Het garnizoen, ter sterkte van 1500 man, werd gedood, en oen 2000-tal mannelijke inwoners trof hetzelfde lot. De vrouwen en kinderen werden gespaard. Hussein- pacha zou aan het been gewond en gevangen zijn.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2