LEIDSCH DAGBLAD. iY. 7463. Woensdag 18 Juni. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: ?«or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere.0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 17 Juni. Het bestuur van de afdeeling Leiden en Omstre ken der Maatschappij tot bevordering van genees kunst heeft besloten zich tot den Leidschen gemeen teraad te wenden met het verzoek om, evenals in het vorige jaar, eene som op de begrooting uit te trekken voor het oprichten van een Pare Vacci- nogène, waartoe des te meer wordt aangedrongen, omdat de pokken in den laatsten tijd meer in deze stad beginnen te heerschen. Verder geeft de afdee- ling in overwegiug om dezelfde heereo, die zich in het vorige jaar met het vaccineereo hebben bezig gehouden, wederom hiermede te belasten. Onder overlegging van dit adres deelen B. en Ws. tevens mede dat ook van den inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht een schrijven is iDgekomen, waarbij gewezen wordt op de wensche- hjkheid van de oprichting van eene voortdurende gelegenheid alhier voor animale vaccinatie. Inmiddels zijn B. en Ws. met adressanten over tuigd dat het noodig is dat zoo spoedig mogelijk dezelfde maatregelen worden genomen als ten vorigen jare in afwachting van de later ten aanzien van de definitieve oprichting van een Pare Vacci- nogène te nemen beslissing. In 1883 is ter zake uitgegeven voor levering van kalveren 580, voor de inrichting der lokalen 67.97, van stallen 114.635 en aauschaffing van tafels 9, te zamen 771.605. Verder is door de doctoren met het vaccineeren belast uitgegeven 284.63 en ontvangen voor de vaccinatiën 245, een tekort opleverende van 39.63, zoodat de ge- heele uitgaaf heeft bedragen 811.23s. B. en Ws. geven nu in overweging hun ovenals het vorig jaar voor dit doel een krediet van 1000 te verleenen, waartegen de commissie van financiën geen bezwaar heeft. Bij B. en Ws. is geen bedenking tegen de inwilliging van het door H. J. Oonk gedaan ver zoek, om eervol ontslag uit ziine betrekking van tweeden onderwijzer aan de school N°. 1 van do 4de klasse, tegen 20 Juli a. 8. Den gemeenteraad wordt aangeboden eene in alphabetische erde gestelde voordracht voor do be- noomiDg van een commissaris voor de Bank van Leening, ter vervulling van de vacature wegens de periodieke aftreding van mr. J. T. Buys, op 1 Juli a.s., als: mr. J. T. Buys, mr. H. Van der Hoeven en mr. S. Le Poole. Onlangs zijn in auctie aangekocht ten dienste van het gemeente-archief enkele manuscripten en voor het stedelijk museum eenige prenten en andere voorwerpen. Blijkens daarvan ingekomen rekeningen bedragen de kosten met inbegrip der opgelden te zamen 295 19. Aangezien deze uitgaven niet uit de gelden der betrekkelijke posten van de begroo ting kunnen bestreden worden, geven B. en Ws. in overweging daarin te voorzien door afschrijving van den post onvoorziene uitgaven. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den hesr F. C. C. Bloem, sedert 1 Juui 11. majoor bij het 4de reg. inf. alhier, stellen zij voor aan adressant restitutie te verleenen van school geld, betaald voor twee kinderen, leerlingen der Meisjesschool 1ste klasse en een kind, leerling der Jongensschool lste klasse, over de maanden April en Mei, tot een bedrag van 22.50, wegens ves tiging in de gemeente met 1 Juni jl. Het over het volle 2de kwartaal 1884 betaalde bedraagt 33.75. Uit het ons vertoonde schriftelijk besluit van hoeren curatoren der rijks universiteit alhier, waarbij J. B. J. Deilen wordt ontslagen als opzichter bij 's Rijks Ethnographisch Museum, blijkt dat dit ontslag is verleend op verzoek van genoemden opzichter zslven. Bij de docr het departement van koloniën gehouden aanbesteding waren o. a. minste inschrij vers: de heeren Van Hartrop Zn. alhier voor do lever'ng van 3250 meter blauw vlaggedoek ad 871, zoomede voor die van divers vlaggedoek ad 431.87, 647.65 en 238.20, en de heeren P. Clos en Leembruggen alhier voor de leverirg van 3500 meter rood vlaggedoek ad 997.50. Het prospectus der op te richten Nederland- scho Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij is verschenen. Het: maatschappelijk kapitaal zal be dragen 15,000,000, verdeeld in aandeelen vau 50, 250 en 1000, onder rentegarantie, a 5 pet. 'sjaars, van de Zuid-Afrikaansche Republiek. Als directeuren der Maatschappij zullen optreden de heeren J. Groll, oud-direotenr der Nederlandfch Indische Spoorwegmaatschappij, cn D. Maarschalk, oud-inspecteurgeneraal, chef van den dienst der Staatsspoorwegen op Java. De commissarissen zullen na oprichting der Maatschappij docr de aandeel houders worden benoemd. Het jongste nommer van „Sempervirens" bevat een portret in houtsnede van den onlangs overleden HortalaDus van den Amsterdamschen Plantentuin, met een waardoerend bijscbrift van den heer H. Witte, Ingevolge een door den minister van oorlog genomen beschikking zal hot toelatiDgs-oxamen tot den hoofdcursus den 20sten Augustus een aanvang nemen. In verband dasrmede zal bij de corpson infanterie op dien daium, zoomede op den 21sten en 22sten Augustus het schriftelijk gedeelte van dat examen worden afgenomen, ter plaatse waar de cursussen gevestigd zijn. Het mondeling examen zal dit jaar te Kampen worden gehouden en de adspiranten zullen, voor zooverre zij in het zoo even vermeld schriftelijk gedeelte zijn geslaagd, daarvoor ploegsgewijze wor den opgeroepen. De commissie met het afnemen van bedoeld examen belast, is samengesteld als volgt: voor zitter: lnit.-kolonel Boellaard; leden: kapt. J. F. Meyer, de lste luits. Brouwer, De Meester, Wakker en Eogelbregt; lid en secretaris: de lste luit. De Balbian Van Doorn. Voor de infanterie worden vijf en veertig, voor de adspiraDten-kwartiermeester twee eu twintig plaatsen opengesteld, waarvan twaalf voor Oost-Indië. Aan jongelieden, die geneigd zijn om, onder de reeds voorloopig in hoofdzaak bekend gemaakte voorwaarden, voor eene plaatsing op den artillerie- cursus te Delft in aanmerking te komen, wordt in herinnering gebracht dat zij zich ingevolge de door hen respectievelijk van den directeur derPyrotech- nische School en van de dirccteura der Hoogere Burgerscholen mot 5-jarigen cursus ontvangen mede- deeÜDgen - vóór of op 1 Juli - voorloopig en wel schriftelijk aan het departement van oorlog dienen aan te melden. Uit het aantal adspiranten toch, hetwelk zich op genoemden datum aan bedoeld departement zal hebben opgegeven, zal de levensvatbaarheid der zaak in qaaestie moeten blijken en daarvan de definitieve door den minister van oorlog te nemen beslissing afhankelijk wezen of tot den door hem voorgenomen maatregel al of niet zal worden over gegaan. De „Amsterdamsche Courant" heeft een bulle tin uitgegeven, waarin zij eenige haar van „betrouw bare zijde medegedeelde bijzonderheden" geeft over het o. ain de geheime zitting der Kamer over Atjeh gesprokene. Volgens het blad „betreurde de minister van koloniën het zeer dat generaal Van der Heyden uit Atjeh werd teruggeroepen. Onder zijn bestuur toch was Atjeh in rust; zonder eenig bezwaar kon msn zich op eenigen afstand vrij bewegen, terwijl mea nu door de sterke patrouilles moet gedekt ziju; doch hoo gewenscht het ook zoude zijn, kon en mocht de minister den generaal Van der Heyden niet uitnoodigen om het Militair Bestuur weder te aanvaarden, en wel: 1°. uit égards voor de vorige Regeering, die het Civiel Bestaar verkoos boven het Militair Beheer 2°. omdat door het opnieuw benoemen van den generaal Van der Heyden tot Militair Gouver neur van Atjeh en onderhoori-heden, daardoor de nog in activiteit zijnde opperofficieren in Indië te openlijk als minder geschikt zouden worden gedacht; 3°. omdat de generaal te veel verbaasd zou zijn over de verandering in Atjeh, 't welk hij in vrede had verlaten in 18 maanden toch was er onder zijn bestnnr geen schot gevallen en dat hij nc op voet van oorlog zon terugvinden. „Do minister moet onbewimpeld hebben ver klaard, dat den laatsten tijd de toestand in Atjeh is bedorven en tevens meet door verschillende leden erkend zijn dat generaal Van der Heydem bad behooren gehandhaafd te worden als gouver neur van Atjeh. „Ook schijnt men", volgens het blad, voorne- meDS te zija om eene blokkade te maken en zon Engeland het plan hebben om een eskader naar do wateren van Atjeh te zenden. Verder deelt men het blad mede „dat al de in Tenom gevaDgen schipbreukelingen op twee na reeds in vrijheid zouden zijd." Volgens het oordeel van hooggeplaatste personen te 's-Gravenhage wordt het ruim 200 mijlen afdwa len en de daarop gevolgde stranding der „Nisero" niet toegeschreven aan het noodlot. Onder het bestnnr toch van generaal Van der Heyden schijnt men eene dergelijke stranding te hebben beproefd. Wij laten deze mededeelingen natuurlijk geheel voor rekening van den hoofdredacteur van de „Amsterd. Court," den heer J. A. De Bergh, daar het vertrouwen op zijne mededeelingeD, door het voorgevallene met het doodbericht van Z. K. H. den Prins van Oranje, te zeer is geschokt. De „Haagsche Crt." vreest dan ook, dat ook nu weder zal blijken dat hij er in is geloopen, niet hot minst wat betreft het verhandelde in de geheime zitting der Kamer, waarvan do openbaarmaking onder eede is verboden. Het „Vad." gaat Dog verder en zegt nit vol komen vertrouwbare bron te kuonen verzekeren dat het bulletin, hetwelk ook onder de Kamer leden werd verspreid, ten eenenmale onjuist is. Ook aan het „Hbl." wordt medegedeeld dat de inhoud van het stuk geheel verdicht is, evenals de bekende bulletins omtrent den Kroonprins. Ver moedelijk hoeft men hier met een „aardigheid" te doen, in den geest van de nagebootste bankbiljetten, met een zonderling gekozen vorm om de wenschen van dezen of genen omtrent Atjeh te kennen te geven. Immers aaü opzettelijke misleiding wil het „Hbl." voor de eer der Nederlandsche pers, niet denken. Voor eene aardigheid acht het den vorm echter niet zeer gelukkig te noemen. Eene der Jaatste daden van den staatspresi dent der Z.-A. Republiek, gedurende zijn verblijf te Amsterdam, is geweest de benoeming van een opvolger van dr. Jorissen als staats-procurenr dier Republiek. Op aanbeveling van de rechtsgeleerde faculteit aan de Amsterdamsche universiteit, is tot deze be trekking benoemd de heer mr. Johan Willem Leyds, Woensdag 11. aan genoemde universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen bevorderd. Met Augustus vertrekt de benoemde naar de Trans vaal, daar hij 1 October te Pretoria moet zijn om zijne betrekking te aanvaarden. Aan den heer Hamelberg, consul van den Oranje- Vrijstaat, is opgedragen intasschen een financier te benoemen, terwijl eindelijk jhr. Beelaert3 Van Blok land Transvaalsch gezan: in Earopa zal werden

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1