Eene groote menigte was Woensdag namiddag aan de Waeze te Leeuwarden getuige Tan een even vreemd als gevaarlijk schouwspel. Een bewoner van een der huizen aldaar had nl. de zonderlinge aardigheid om op het hooge dak van zijne woning te gaan zitten en aldaar draai- orgelmuziek te maken. Alle pogingen van huis- genooten, vrienden en van de politie, om den man te bewegen met dit gevaarlijk spel op te houden en weder binnenshuis te gaan, waren vruchteloos. De positie van den zonderlinge werd intusschen hoe langer hoe gevaarlijker, daar hij niet naar goeden raad willende luisteren en bevreesd voor vervolging, van het eene dak op het andere klauterde. Nadat dit schouwspel stellig ruim 2 uren had geduurd, kwam men op het denkbeeld om den zonderlinge te zeggen, dat ook de offioier van justitie ter plaatse was en hem wenschte te spreken, met het onverwachte gevolg, dat de man onmid dellijk naar beneden kwam en op de meest roerende wijze zijne grieven kenbaar maakte over eene riool- quaestie met zijn buurman. Uit het later onderzoek is gebleken, dat werke lijk deze rioolquaestie den man zoodanig had opge wonden en in de war gebracht, dat hij aan tijde lijke verstandsverbijstering lijdende was. Naar het bureel geleid, is hij aldaar onder ge neeskundige behandeling gesteld en geheel tot kalmte gekomen, nadat hem gelegenheid was gegeven zijn hart over die quaestie nog eens goed uit te storten. Men heeft te Harlingon een proef genomen om het in sommige straten groeiend gras op andere wijze dan door het gebruikelijke wieden, te verwijderen, namelijk door het begieten met pekel, afval uit de zoutketen. Deze proef is goed uitgevallen. De kroonprins van Duitschland heeft onlangs onzen landgenoot, den bekenden ingenieur Liernur, tot een bezoek in zijn paleis te Berlijn uitgenoodigd, ten einde met hem zijn te Leiden en in eenige andere steden van Nederland in praktijk gebracht riolen-stelsel te bespreken. Gelijk men weet, verkeert het riolen-stelsel te Eerlijn in hoogst ongunstigen toestand men hoopt, dat deze bespreking voor de hoofdstad van Duitsch land een praktisch resultaat hebben zal. Het „Journal de Chartres" verhaalt dat eene bakkersvrouw te Aule van een wonder dokter den raad kreeg om dadelijk, nadat het brood er uit kwam, in den heeten oven te gaan liggen, ten einde een, zooals een kwakzalver zeide, mot berkenbladen welriekend stoombad te nemen, een onfeilbaar middel tegen rheumatiek. De bakker liet een matras in den oven leggen, bestrooide deze met behulp van den wouderdokter met ge droogde berkenbladen, de vrouw ontkleedde zich en kroop in den oven, die door haar man en den kwakzalver werd gesloten. Na ongeveer 80 minuten vond men haar halfgebraden terug. Zij was haar rheumatiek kwijt. Dokter en bakker zullen in de volgende week voor het assisen-hof dit onfeilbaar geneesmiddel hebben te verdedigen. Te Tours is de gasfabriek door het springen van den ketel der stoommachine geheel vernield. De stoker, de eenige persoon, die in de fabriek was, werd onder het puin bedolven. Men vond zijn lijk; de man was eerst 28 jaar oud, ge huwd en vader van twee kinderen. Te Chapareillan, in hetFransche depar tement Palud, heeft een werkman van 36 jaar, Joseph Jacquin, zijn vader van 75, zijne moeder van 56 en zijn broeder van 16 jaar met bijlslagen vermoord. Hij is in hechtenis genomen. Omtrent de drijfveer tot de daad wordt niets gemeld. In de vorige week is del ij koven te Gotha druk gebruikt. Niet minder dan vier lijken, waaronder twee van vrouwen, werden verbrand. Tot nu toe zijD 177 lijken, waaronder 11 van vrouwen, op die wijze te Gotha behandeld. Op den spoorweg, dicht bij het station La-Tour-dn-Pin, wierp zich eene jonge vrouw op de rails, juist toen een sneltrein aankwam. De onge lukkige werd letterlijk verbrijzeld. Men weet niet wie zij is; uit het linnengoed waren de letters weg genomen. Woensdag werd te Middlesex zekere Edwards tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld, wegens het stelen van 29,000 kubiek voet gas. Eenepaniek in een dierentuin. - De„Jar- din des Plantos" te Parijs was dezer dagen het tooneel van eene eigenaardige gebeurtenis. Een werkman, zekere Prosper Finet, was, na zich ten zeerste bij het verblijf der apen te hebben geamu seerd en tranen te hebben gelachen over de zotte sprongen der dieren, op de gedachte gekomen de beren te gaan trakteeren en hij wierp hun stukkeu brood in den kuil toe. Door een ongelukkig toeval glipte hij uit en viel naar beneden, waarbij hij op den rug van een der beren, die in de wandeliDg „Martin" heet, terecht kwam. De bewoners van den kuil, een mannetje en een wijfje, kekon vreemd op over dit onver wachte bezoek; het wijfje was hevig ontsteld en trachtte uit den weg te komen, maar het mannetje kwam op den ongelukkige af en begon het bloed op te likken dat uit eene wonde stroomde. Op het geroep: „een man in den kuil kwamen tal van menschen toeschieten, er werd druk ge sproken en overwogen, maar zonder eenig resultaat en het beste wat men nog deed was om, door het toewerpen van brood, te trachten de beren van den armen man verwijderd te houden. Dit gelukte echter niet, want het mannetje trachtte hem telkens bij de armen en beenen te pakken, beet en likte hem, pakte hem zelfs bij den schouder en sleepte hem naar het midden van den kuil. Ongelukkiger wijze maakten de toeschouwers door hun geschreeuw het dier, dat zeer woest is, zoodat zelfs de oppas sers er bevreesd voor zijn, nog woedender en het laatste uurtje van den armen Finet scheen geslagen. Inmiddels kwamen de oppassers met een groot touw met knoopen en eenige ijzeren pieken aan zetten; zij wisten het touw juist tueschen de handen van den man te mikken en bestookten den beer met hunne pieken. Het beest liet Finet los, en deze had nog bewustzijn genoeg over om het reddende koord te grijpen en er zich aan vast te klemmen, waarna hjj langzaam naar boven klom. De beer was woedend toen hij zijn prooi zag ontsnappen en sprong telkens brullende in de hoogte om haar te grijpen, maar het gelukte hem niet; Finet was ein delijk tot aan de bovenzijde van den muur gekomen, werd van alle kanten aangegrepen en op den be- ganen grond getrokken; hij was gered! Naar zijne woning vervoerd, bleek het dat de be komen kwetsuren van vrij ernstigen aard zijn. BUITENLAND. FrankrJïk. In de couloirs der Kamer van Afgevaardigden werd gisteren gemeld dat de commissie voor het wetsontwerp op den militairen dienstplicht, op ver zoek van geueraal Campenon, met 7 tegen 3 stemmen het amendement-De Lanessan heeft verworpen. Nog wordt verzekerd dat generaal Campenon en de geheele commissie zullen aftreden, indien het bedoelde amendement heden door do Kamer mocht aangenomen worden. [Het amendement, waarvan hierboven sprake is, stelt voor om art. 20 van het wetsontwerp te ver- vaugen door de volgende bepaling: Aan het einde van het eerste en tweede jaar van den werkelijken militairen dienst, zullen alle jongelieden worden toegelaten tot een technisch militair concours, waar van het programma bij decreet zal worden vastge steld. Zij, die de beste aanteekeningen verkrijgen, zullen ontslagen worden in eene verhouding, welke elk jaar door den minister van oorlog wordt vast gesteld. De onderofficieren zullen bij voorkeur ge kozen worden uit de militairen, die afzien van de vrijstelling, waartoe bovengenoemd concours huu aanspraak mocht geven.] De Fransche leger-commissie beraadslaagt over de vraag of de voorgeschreven lengte der miliciens met één duim kan worden verminderd en van 1.55 M. op 1.54 M. worden gebracht. Het aantal personen, die door dezen maatregel dienst plichtig zouden worden, is niet juist te schatten; men meent tusschen de 11,000 en 12,000. Volgens de „Matin" heeft de dynamiet-partij te Parijs verschillende geheime bijeenkomsten ge houden en gedelegeerden gekozen voor een nieuwen aanslag te Londen: men zegt een op de Theems met torpedo's om bruggen en werven te vernielen. In de volgende week zal te Parijs een coDgres van de Iersch-AmerikaaDSche dynamiet-partij worden gehouden. Op de prijsvraag voor het in Parijs op te richten Gambetta-monument zijn 82 ontwerpen ingekomen. De jury heeft zes der mededingenden toegelaten tot het definitieve concours. Het zijn de kunstenaars Allar, Aubé, Coutan, Dalou, Talguière en Pujol. De operatie van den cataract, die Francisque Sarcey zou ondergaan, is door dr. Perrin gelukkig volbracht. Do geneesheer is zéé voldaan over den toestand van Sarcey dat deze, naar hij gelooft, binnen vier of vijf dagen niet meer afgezonderd behoeft gehouden te worden. België. De „Indépendance Beige" deelt de verandering mede, welke in de door haar gegeven ministoriëele lijst is gemaakt. Het kabinet zal nu als volgt zijn samengesteldMalou, premier, bnitenlandsche zaken; Jacobs, financiën; Boernaert, openbare werkenWoeste, binDenlandsche zaken, en Vande- peereboom, justitie. Verder zal een ministerie van landbouw, aan welks hoofd Moreau zal optreden, in het leven worden geroepen terwijl het ministerie van onderwijs wordt opgeheven. Thonissen zal het Kamerpraesidium aanvaarden. Geen der nieuwe Brusselscho afgevaardigden is in deze combinatie opgetreden. Naar men zegt, zou een van de eerste maatre gelen der nieuwe ministers zijn het herstel der betrekkingen met dea H. Stoel. De „Gazette" verzekert dat de sc'iade te Brussel door de standjes na de verkiezingen ver oorzaakt, 25,000 fr. bedraagt. Het Engelscbe stoomschip „Mogador", kapt. Hay, komende van Tanger en bestemd naar Londen, had een 20-tal Marokkanen aan boord, die in België tot militair moeten worden opgeleid. Op de hoogte van het vuurschip de „Wacdelaar" zijn zij overgenomen door de Belgische sleepboot „Leopold I," die gistermiddag Vlissingen passeerde met bestemming naar Antwerpen. Groot-Britamiië. In het Lagerhuis zeide lord Fitz-Maurico gister avond dat het Engelsche kabinet van de Fransche regeering de verzekering ontving, dat zjj geene aanslagen op Marokko in den zin heeftzij wijst elk denkbeeld af, als zou zij plan hebben op het vestigen van een Fransch beschermheerschap in die streken. Deze verklaring is den Britschen gezant te Tanger medegedeeld en deze heeft er kennis van gegeven aan de Marokkaansche rogeering. Het Huis heeft daarop de artikelsgewijze be handeling der kieswet voortgezet. De heer Grey stelde voor, om het wetsontwerp niet vóór 1 Jan. 1887 van kracht te verklaren. Te Newry (Ierland) hielden de Nationalisten eene groote meeting; dank zij de voorzorgsmaat regelen der regeering, hielden de Orangisten zich rustig, maar toen de meeting uiteenging, wierp men met steenen en de politie moest het volk uit eendrijven en sommige belhamels arresteeren. Men zegt dat de Nationalisten toen een aanval deden op de „Orange Hall"; uit die zaal werd met steenen geworpen; een Nationalist werd doodgeschoten. De in de „Orange Hail" aanwezigen, 67 in getal, wer den door de politie ingerekend, maar op 2 na later weer op vrije voeten gesteld. Den volgenden dag werden do onlusten herhaald. Twee Protestanten, Moore en Mac Alister, werden door het volk aangerand en afgeranseld, toen zij van hun werk kwamen. De politie liet versterkingen aanrukken, om de „Orange Hall" tegen een moge lijken aanval te beschermen. Men wierp met steenen, de politie arresteerde een der daders. Twee soldaten werden wegens dadelijkheden op agenten van politie tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Den daarop volgenden dag hebben er wederom ongeregeldheden plaats gehad. Sommige Orangisten werden deerlijk geslagen en met steenen geworpen. De Orangisten zijn van plan den 12den Juli eene monsterdemonstratie te houden. De afgevaardigde van Sunderland, de heer Storey, is voornemens de regeering opnieuw over de „Nisero"-quaestie te interpelleeren, terwijl andere leden van het Lagerhuis een debat uitlokken en eene motie voorstellen willen. Er heerscht groote ontevredenheid in de parlementaire kringen over den tegenwoordigen stand der quaestie. De eigenaars der „Nisero" hebben medegedeeld dat zij niet zullen antwoorden op de insinuatie dat de stranding der „Nisero" opzettelijk geschiedde. De onbevlekte reputatie der firma achten zij een voldoend antwoord. Do eigenaars wijzen insgelijks het vermoeden af dat contrabande aan boord der „Nisero" was. Uit Londen wordt ook aan de „KölnischeZei- tung" getelegrapheerd dat de oppositie der Engel sche pers tegen de overeenkomst met Frankrijk haar dool heeft bereikt. Naar men beweert, zal nu de redactie van de overeenkomst zóó worden ge wijzigd dat men zoowel van Fransche als van En gelsche zijde de verwerping door het Engelsche Parlement en den val van het kabinet-Gladstone voor onmogelijk houdt.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2