IDSCH tiStfo DAGBLAD, Tweede Blad. N\ 7461. Maandag 16 Jnni. A°. 1884. -^T.r T<t>ff3jnTvp*narrnTnmroBe—mmmmm PEIJS DEZER COURANT x T*ör Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDEtf, 14 JTtinf. In zijne beschouwing over de Haagsche ten toonstelling van kunstwerken zegt v. d. N. in den Nederl. Spectator van heden dat op die tentoon stelling i-' ts geheel bijzonders is het zien van een bronzen beeld van znlk eene afmeting en beteekenis als Koeimans Yan der "Werf. Het kolossale beeld, dat wij eerlang te Leiden op zijne plaats ter bestemde hoogte zullen aanschouwen, mag men er nu van nabij bezien. Het geeft alle waarborgen dat het in de open lucht zijne uitwerking, door groote en schoone lijnen, van verschillende zijden, zal doen. Thans bewondert men de karaktervolle uitdrukking en houding, de ernstig bestudeerde details tot in ieder onderdeel, do diepe kennis die in alles door straalt. 'oorwaar een schoon monument, ook voor hem die het schiep Dezer dagen is in het huisarchief des Koniügs de Apologie of rechtvaardiging van graaf Lodewijk van Nassau teruggevonden. Het stak is aan de Duitsche rijksvorsten gericht en gedagteekend 4 Maart 1568. Het is een antwoord op de Indaging van den Bloedraad. Het bevat vele bijzonderheden en beschouwingen over de gebeurtenissen van 1566; er blijkt o. a. uit, dat Lodewijk de steller is ge weest van het eerste rekest aan de landvoogdes, dat door de edelen is aangeboden. Het stuk zal waarscb nbjk spoedig met onuitgegeven brieven van Lodewijk door dr. P. J. Blok, te LeideD, wor den uitgegeven vanwege het Hist. Gen. te Utrecht. Yan t;et vaardig penseel van den Hongaar- schen portretschilder Kabath, dat reeds het schoone portret schonk van Prinses Wilhelmina, is thans een nieuw gewrocht in het salon van den heer M. M. Couvéo te 's-Hage tentoongesteld in het af beeld3el van den Utrechtschen hoogloeraar dr. N. Beets, dat niet minder de algemeene aaodacht trekt. Een ieder, die het goedhartig, nobel en geestig gelaat van den grijzen geleerde kent, moet verbaasd 6taan over de knnst van Kabath om met zulk een tref fende gel jkeois zijn beeld naar oen kabinet-portret op het doek te brengen. Reeds tal van stadgenooten hebben met belang stelling dit kunstwerk aanschouwd en er gaat slechts één roep over de fijnheid en geacheveerdheid, waar mede de schilder zich van zijn toak heeft gekweten. Geen iwijfel of dit kunststuk zal onder de vele en warme vereerders van onzen vaderlandscben letterkundige en geleerde even spoedig een kooper vinden als dit het geval is geweest met het portret van Prinses Wilhelmina, dat, naar wij vernemen, te Rotterdam is aangekocht. Haagsche Crt.) In een ingezonden stuk, dat voorkomt in het „Dagbl. v. Ned.", laat men zich in dier voege uit over de houding der Engolsche regeering in de „Nisero1 qaaestie „Dg ernstige toon, die door de Eogelsche regee ring wordt aangeslagen, en haar geheele houding in de „Nisero"-zaak geven stof tot allerlei ver- moedon S. Toen indertijd, tijdens den opstand der Trans- valers, de publieke opinie hier te lande krachtig optrad voor onze stamverwanten in Zuid-Afrika, en zoodoende indirect het hare er toe bijgebracht heeft om de Transvaal onafhankelijk te maken, vreeeden wij reeds, dat Engeland ons vroeg of laat deze in menging in Britsche aangelegenheden zou inpeperen. Door de luisterrijke ontvaügst der Transvaalsche deputatie hier te lande, en door sommige redevoerin gen, die onlangs gehouden zijn, heeft men de toen plaats gehad hebbende gebeurtenissen weder opge rakeld. Afgescheiden van het zonderlinge feit, dat de „Nisero" te Tenom gestrand is, waardoor het ver- j Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. moeden ontstaat, dat men dit schip met opzet daar heeft laten stranden om ons in ongelegenheden te brenger?, gelooven wij dat de gevangenhouding der bemanning van de „Nisero" voor de Engelsche regeoring een welkom voorwendsel is om zich op bare beurt met onze zaken te bemoeien. Uitbreiding van koloniëa staat voortdurend op bet programma der Engelsche regeering. Als loon or voor, dat ons volk het zijue er toe bijgebracht heeft om te beletten, dat in Afrika dit programma werd afgespeeld, zal de Engolsche regeering wel licht thans trachten zich ir» onze zaken te meDgeD, om daarna in onze bezittingen te verkrijgen wat in de Transvaal mislukt is, namelijk uitbreiding van koloniaal bezit," De Voltaire" had prins BoudewijD van België als echtgenoot toegedacht aan ons Prinsesje; de Haagsche correspondent van de „Etoile Beige" echter komt met eer» anderen pretendent voor den dag, namelijk den 10-jarigen zoon van den hertog van Edinburg, die weldra in ons land zou komen om daar te worden opgevoed. Het stoomschip „Zeeland," van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Port-Said; de „Amsterdam,van Amsterdam, arriveerde gisteren te Nieuw-York; de „Prins Mauritz," van Amster dam Daar Suriname, passeerde gistervoormiddag Dungenessde „Drente" arriveerde 12 dezer van Rotterdam te Bataviade „Gelderland," van Rot terdam naar Java, arriveerde gisteren te Padang; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, vertrok heden van Suez. Z. M. heeft ter zake der krijgsverrichtingen in de Toba-landen in do maanden Juli tot en met Sept. 1883, benoemd tot riddor 4de kl. der militaire Willemsorde den controleur der 1ste kl. op de be zittingen buiten Java eu Madura L. C. Welsink, en den kapt. van den general en staf bij het Nederl.- Icdisch leger F J. Haver Droeze; - ter zake van de vermeestering der versterking Goenoeng Manda- roodjang (Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo) op den 20sten Sept. 1883, den 2den luitenant der infanterie J. W. Weijenberg benoemd tet ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde, aan den lsten luit.-adjud. der infanterie W. G. A. C. Christan toe gekend de eeresabel met het gebruikelijke opschrift, en bepaald dat de 1ste luit. der infanterie H. L. W. Tellings en de fuselier J. C. Viot bij afzonderlijke dagorders, zoo in Iodië als in Nederland, eervol zullen woeden vermeld; - lo. den kapt. der inf. op non-activiteit J. F. L. Neeteson, tijdelijk directeur der Rijksgestichten Ommerschans en Yeenhnizen, met ingang van de dagteekeniDg van dit besluit, op peüsioon gesteld en het bedrag van het pensioen- bepaald op f 902 'sjaars; 2o. aan genoemden kapt. den rang verleend van majoor; benoemd bij het wapen der inf., tot lsten luit. bij hun tegen woordig corps, de 2de luits. M. J. L. Oadshoorn, van het 2de, alsmede G. Yan der Reyden en A. J. P. A. De Yries, beiden van het 7de reg.eerst genoemde aangewezen om in den loop van dit jaar te worden gedetacheerd bij het leger in N.-Indië- bij hst personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd, tot militair apotheker der late klasse, den militairen apotheker der 2de klasse A. H. Yan Doom, van gemeld personeel; - de zil veren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 5 Mei 1877 No. 32, toegekend aan mr. J. W. Van Van Lansberge, oud-gouv.-generaal van Nederl.- Indië, te Brummeo, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's Rijks wetenschappelijke ver zamelingen door schenking betoond; - pensioen toegekend aan H. L. V. E. Salomon, lsten luit. bij het reg. gren. en jagers, van f 1050, en aan H. J. E. Nier8trasz, lsten luit. bij het 7de reg. iüf., van f 1050 'sjaars; - de heeron jhr. D. F. Yan Alphen, gewezen resident van Bezoeki, J. W. Moojen, ge PRIJS DER ADYERTENTlENi Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. wezen resident van Japara, D. Houtman, gewezen inspecteur der 1ste kl. bij den poet- en telegraaf dienst in Ned.-Indië, on H. G. Yan Sillovoldt, ge wezen ingenieur der lste kl. bij den waterstaat en 'b lands burgerlijke openbare werken aldaar, allen laatstelijk met verlof in Nederland, op hun verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Gemengd Hienwa. Gedurende deze week zijn hier ter stede 15 nieuwe gevallen van pokken aangegeven. Boven dien werd nog aangifte gedaan van één geval van diphthe-ritis. Eén lijder aan pokken overleed. Deze week werden op „Rhynzigt"ge nomen 662 zwembaden door heeron en 107 door dames. De temperatuur van het water bedroeg in de laatste dagen 19° Celsius. Hedenmorgen om elf uren had H. S., werkzaam aan de Kon. Ned. Grofsmederij, het on geluk van de loopplank van eene aldaar liggende stoomboot te water te vallen. Na veel moeite slaagde de machinist er in den drenkeling op het droge te breügen. De dienst op den stoomtram V e u r- Wijkerbrug zal morgen, Zoudag, worden geopend. Minstens de helft van de Warmoe- zierstraat te 's-Hage heeft gisteren uit de loterij getrokken. Een groep van 27 bewoners speelde voor gemeenschappelijke rekening een „tientje." Op hun nummer viel de prijs van f 15000, zoodat zij met hun zevon en twintigen f 1250 hadden te deelen. Toen een jong Engelsch paard van den heer P. te Scheveningen in de verlengde Bad huisstraat op hol ging, sprong de heer P. uit zijn rijtuig en bezeerde zich zeer ernstig aan hoofd en armen. De equipage holde tot bij het Seinpostduin, waar een paar paaltjes op den straatweg het paard in zijn drift stuitten. De koetsier werd toen van den bok geworpen en bekwam mede eenige kwet suren, echter mioder ernstig dan zijn meester. In de Marnixstr aat te Amsterdam kreeg een man, die een linnenkast wilde ophijschen, door het breken van het touw, dit meubelstuk op het hoofd. De man was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw met 4 kinderen achter. Te Amsterdam zijn weder een paar belangrijke diefstallen gepleegd. De kassier L. op het effectenkantoor van de heeren Huizinga heeft zijne patroons, door vervalschingen in do boeken, voor omstreeks 25 duizend gulden benadeeld, ter wijl bij de Arasterdamsche succursale der „Banque de Paris et de Pays-Bas," de geëmployeerde K. wordt beschuldigd van verduistering van coupons tot het aanmerkolijk bedrag van f 18,000. Beiden zijn reeds in hechtenis. De stationschef te Valburg is spoor loos verdwenen. Hij laat vrouw en kinderen achter. De militairen uit Gouda zijn nog altijd te Schoonhoven aanwezig. Verschillende per sonen zijn, met het oog op de plaats gehad heb bende ongeregeldheden, reeds in verhoor geweest. De feestelijkheden, welke te Schoon hoven den 18den Jnni zouden plaats hebben, zijn, wegens de ziekte van den Prins van Oranje, voor ODbepe.alden tijd uitgesteld. Ook de harddraverij te Leeuwarden op Woens dag a. s. zal om dezelfde reden voorloopig geen doorgang hebbeD. Een aantal polderjongens, werk zaam aan de vaartslattiDg te Stiens, bedreigden een paar dagen geloden dermate den aannemer van dat werk, dat dsze genoodzaakt was zijne revolver te toonen en den bijstand der politie Vote roepen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1