hij eene kleine wandeling en keert hij naar de Konings villa terug, alwaar een der ambtenaren van 's Konings Kabinet, baron Van Zuylen Van Nyevelt, hem van de verschillende regeeringsaangelegenheden op de hoogte stelt. Het overige gedeelte van den dag brengt Z. M. op dezelfde wijze als de overige badgasten door." Door de te Utrecht zitting houdende Staats commissie zijn heden tot arts bevorderd de heeren G. Van der Harst, doctorandus; C. F. Aalsmeer en M. Jagerink, [candidaat artsen. Toegelaten wer den voor het eerste gedeelte de heeren L. F. Dentz, W. H. Cox en J. B. v. Deventer, candidaat-artsen. Het stoomschip „Noord-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port-Said; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, ver trok gisternamiddag van Southampton; de „Prins Hendrik", v. Batavia n. Amsh, pass. gisteren Aden. Z. M. heeft, op zijn verzoek, de benoeming ingetrokken van dr. H. J. Ranke, hoogleeraar te Groningen, tot lid der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Ang. a. s., belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, en benoemd tot lid dier commissie dr. C. L. Wurfbain, hoogleeraar te Am sterdam, thans plaatsvervangend lid, en tot plaats vervangend lid dr. H. Treub, te Leiden- voorts op hun verzoek, ingetrokken de benoeming van dr. "W. F. R. Suringar, hoogleeraar te Leiden, tot lid, en van dr. C. A. J. A. Oademans, hoogleeraar te Amsterdam, tot plaatsvervangend lid der commissie, die gedurende één jaar, met 1 Augustus, belast zal zijn mot het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 van gemelde wet, en benoemd tot lid dier commissie dr. D. J. Coster te Amsterdam, en tot plaatsvervangend lid dr. P. Do Boor, hoogleeraar te Groningen- den kapt.-luit. ter zee H. J. R. Sutherland, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1311 en van eene verhooging van dat pensioen, ter somma van f 900 'sjaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen- benoemd tot subst.- officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Rotter dam, mr. J. A. M. Yan Haaften, thans referendaris bij het dep. van justitie; - met 1 Juli benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Helmond P. Vlaanderen, thans tijdelijk leeraar aan die school; - benoemd, met 14 Juni, tot burge meester van Abcoude-Baambrugge en van Abcoude- Proostdij, J. J. De Tourton Bruyns; - aan J. Ensing, op zijn verzoek, met 1 Sept. a. s. eervol onslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school te Groningen; - met 16 Sept. a. 8. benoemd tot lector aan de Rijks-universiteit te Utrecht, tot het geven van onderwijs in de ontleedkunde, dr. D. Yan Haren Noman, thans tijdelijk lector bij gemelde Rijks-universiteit; - met 1 Sept. a. s. tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda benoemd M. J. Yan Dugteren, met toekenning van eervol ont slag als leeraar aan de R. H. B.-S. te Middelburg, en met machtiging tot gelijktijdige waarneming van het ambt van leeraar aan het pro-gymnasium te Gouda- bepaald dat in dit jaar zes en dertig, in stede van dertig jongelieden, als adelborst 3de kl. voor den zeedienst, bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te "Willemsoord, zullen kunnen worden geplaatst;- de benoemingen van den burgemeester der ge meenten Goudriaan en Ottoland W. J. Van Slijpe en van den burgemeester van de gemeente Berkel en Rodenrijs A. O. A. Van der Meer do Walche ren, tot secretaris dier gemeenten, goedgekeurd; - C. Visser, gepensioneerd machinist 1ste kl. bij het vaste corps der Koninklijke Nederlandsche mariue, te Amsterdam, met intrekking van het kon. besluit van 16 Mei en met ingang van 16 dezer, voor den tijd van één jaar, benoemd tot machinist in 's Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. Gemengd Nieuw*. Hedenmorgen is uit den Singel aan de Boisotkade nabij de Vlietbrug onder toezicht der politie opgevischt en vervolgens naar het drenkelingenhui8 overgebracht het lijk van C. J. B., vermoedelijk ten gevolge van het te veel ge bruik van sterken drank te water geraakt. Bij de politie stond hij trouwens als een voortdurend dronk aard bekend. In sommige huisgezinnen der ge- meente Haarlemmermeer komen gevallen van rood vonk en mazelen voor. Een man, die in zijne woning op de Houtmarkt te 's-Hage van de trappen viel en zijne beonen brak, is in het ziekenhuis aldaar overleden. Zekere M. B., hulponderwijzer te Delft, te wiens huize Woensdag-avond omstreeks halfzeven te gelijk in drie kamers brand was ont staan, is door den commissaris van politie in ver zekerde bewaring gesteld en heeft gisteren aan den officier van justitie bekend opzettelijk brand te hebben geticht. Hij is naar 's-Hage overgebracht. De mosselvisscher Hoogerheide, van Tessel, bij Wieringon visschonde, geraakte in het kortonw verward en viel over boord. Hoewel het touw hem sterk om het been knelde, wist hy zich op den bodem der zee los te werken en schoot weer Daar boven. Een andere schuit nam hem toen meer dood dan levend op. Ofschoon de visscher zich vrij wat bezeerd heeft en het bed moet honden, gelooft men toch dat hij zal herstellen. Bij eene vrouw te Assen is een geval van cholera nostras voorgekomen, met doodelijken afloop. Eenigo dagen geleden viel te Laren gedurende den schoonmaak eene boerendochter van 26 jaren van den zolder en kwam op de deel te landhare geestvermogens zijn ten ge7olge daarvan gestoord, zoodat zij te huis moest vast gebonden worden, in afwachting dat zij naar een krankzinnigengesticht vervoerd wordt. Bij arrest van het gerechtshof te Arnhem is gisteren C. H., stoelenmaker te Arnhem, schuldig verklaard aan moed willigen manslag en veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. G. A., arbeider te Vorst, bij Kleef, beschuldigd van moord, poging tot moord en diefstal bij nacht met binnenbraak gepleegd te Heinoo, zal den 26sten Juni a. s. voor het Hof terecht staan. De officier van justitie is gister- middag weer uit Schoonhoven vertrokken. De ad- sisteerende rijksveldwachters zijn alle, op één na, naar hunne standplaatsen teruggekeerd. Alles bleef tot nu toe rustig, zoodat zelfs gisteravond geen patrouilles van militairen werden gezien. De vrouw, die te Renen door harenraan met een mes werd verwond, is aan de gevolgen overleden. Hedennacht omstreeks twee uren is te Vlissingen een hevige brand uitgebroken op de fabriek der Maatschappij „De Schelde." De schilderswerkplaats, het magazijn en de oude ketel makerij zijn afgebrand. Niets kon gered worden. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De schade bedraagt ongeveer f 200,000. Alles was verzekerd. De Oo8tenrijksche kroonprins is bezig met het opstellen van een verhaal van zijne eerste Oostersche reis naar Egypte, Palestina en Syrië. Het boek zal voorzien worden met 122 teekeningen van den heer Pausinger uit Salzburg, die den kroonprins op zijne reis vergezeld heeft. Volgens oene depeche uit Nieuw- York is het stationsgebouw van den Centraal spoorweg te St.-Paul (Minnesota) door brand ver nield, en is daardoor eene schade van 250,000 dollars veroorzaakt. Verscheidene der geëmployeer den konden zich ternauwernood redden. Bij de overstroomingen op Mauri- tius in den nacht van 7 Mei - de hevigste sedert 1865 - kwamen 15 personen om. De schade wordt op een half millioen ropijen geschat; o. a. tePort- Louis was die zeer groot. BUÏTENL A IS E>. België. Het „Journal de Brnxellcs" meldt dat de koning gisternamiddag om drie uren den heer Malou ten gehoore heeft ontvangen. Daarentegen meent de „Indcpendance beige" reeds uit goede bron te kunnen mededeelen dat het nieuwe kabinet aldus is samengesteld: Malou, buitenland- sche zakenprins Caraman Chimay, binnenlaudsche zakenDebruyn, openbare werkenJacobs, finan ciën; Thonissen, openbaar onderwijs; generaal Jac- mart, oorlog. De heer Beernaert zou voorzitter der Kamer van Vertegenwoordigers worden. Groot-BritanniÖ. In het Lagerhuis zeide de heer Ashley gisteravond dat de regeering met Bulwer en anderen van ge dachten wisselt over de vraag, of het wenschelijk zou zijn, overeenkomstig de gesloten conventie, een Britschen commissaris te benoemen, die aan de grenzen van de Transvaal en Zoeloeland zou resi- deeren. Lord Fitz-Mauriee deelde het volgende mede: Ia een telegram van admiraal Hewott uit Adowa van 3 Juni wordt gemeld dat zijne zending met goed gevolg is bekroond; hij zou op 4 Juni de terugreis aanvaarden. Het verdrag met den koning van Abes- sinië is onderteekenddaarin wordt aan Abessinië van eerstgenoemden dag af de vrije doorvoerhandel in Massowah toegestaan. Ook het verdrag tot afschaf fing van den slavenhandel is onderteekend. Lord Fitz-Maurice zegt verder: De Fransche admiraal in de wateren van Madagascar kondigde onlaDgs den Britschen kapitein Des Tourmaline aan, dat hij er van afzag om de blokkade tot aan Mahanova en Tenoarivo uit te breiden. Tot dusver heeft de regeeriDg echter geeDe officiëele kennis geving ontvangen betreffende eene verdere blokkade der kust voorbij de reeds bestaande lijn. Het Huis verwierp met 271 tegen 135 stemmen hot amendement, door den heer Woodall op de kies wet gesteld, houdende toekenning van het stemrecht aan zelfstandige vrouwen. Sir Stafford Northcote ondersteunde het amendement. ItaliS. De „Osservatore Romano" weerspreekt het bericht als zou de Paus het plan hebben goedgekeurd of aanbevolen om te Londen eene ficantiëele maat schappij op te richteD, met een godsdienstig doel, onder den titel van „Universal Association (limited)." Het blad ontkent evenzeer dat de Paus zijne toe stemming zou verleend hebben aan het vormen eener voreenïging van rechtsgeleerden, ter be scherming der geestelijke belangen. De H. Stoel is volkomen vreemd aan dergelijke plannen. TelegraiafweB. LONDEN, 12 Juni (A.) In het heden verschenen Blauwboek over de zakon in Zoeloeland, komt een telegram voor van lord Derby aan den heer Bulwer, dat op 16 Mei werd verzonden en waarin de Engelsche regeering haar besluit mededeelt om de Britsche bescherming niet over Zoeloeland uit te strekken, doch eischt dat het gereserveerd gebied ongeschonden zal blijven eu dat de vrede er zal worden gehandhaafd. De heer Bulwer zond denzelfden dag per telegraaf bericht dat de uitwerking van den aanval der Boeren op het gereserveerd gebied van zeer ern- stigen aard was, en dat er meer troepen noodig waren. De regeering van de Transvaal schreef later aan den Britschen resident, waarbij zij de onlusten weet aan de staatkunde van Engeland. Zij verklaarde dat het praktisch onmogelijk wa«, de gewapende Boeren te beletten, Zoeloeland binnen te trekken. NIEUW-YORK, 12 Juni. Sedert de door Tilden genomen beslissiDg treden de namen van Cleveland, Bayard, Macdonald en Flower, als candidateu van de democratische partij voor het presidentschap der Unie, meer en meer op den voorgrond. LONDEN, 12 Juni. Do „Times" behelst eene van gisteren gedagteokendo depeche uit Wadi-Halfa, waarbij de overgave van Berber eu de moord van bijna het gekeele garnizoen bevestigd worden. PARIJS, 13 Juni. Het „Journal Officiel" bevat de benoeming van den kapitein der genie Marga tot militair attaché bij de Fransche legatie te 's-Hage. MADRID, 13 Juni. De begrooting van 1884/85, gelijkluidend met die van 1883/84, zal Zaterdag aan de Cortes aangeboden worden. BRUSSEL, 13 Juni. Eenige benden doorliepen gisteravond do straten, zingende en schreeuwende. De politie dreef de rustverstoorders uiteen; de agitatie schijnt tot rust te komen. Mea vreest dat er aanstaanden Zondag, wanneer de processie ter gelegenheid van den H. Sacraments dag zich op straat vertoont, ongeregeldheden zullen plaats hebben. Het gerucht loopt dat de Senaat, waar de liberalen nog eone kleine meerderheid bezitten, ont bonden zal worden. BERLIJN, 13 Juni. (H.) De „Nordd. Allgem. Zei- tung" richt hedeu een scherpen aanval op den Parijscben correspondent van de „Times", die be weerde dat Frankrijk een waakzaam oog moest houden op de gebeurtenissen in Holland, waar door den mogelijken dood van den Kroonprins eene voor Holland hoogst gewichtige „Europeesche quaestie" zou ontstaan. De „Nordd. Allgem. Zeit." meent dat door dit bericht te voel wordt gevergd vau de lichtgeloo- vigheid en het politieke onverstand dor Fransche lezers. Het doel schijnt alleen te zijn om Frank- rijk's aandacht door geheel ongerijmde „hersen schimmen" van Egypte af te leiden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2