LEIDSCÏÏ DAGBLAD. iV. 7459. Vrijdag 13 Juni. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT; V«or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIE»: Yan i6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incaijce- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OlBe&oele K©tml«areviiigeiï» Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Gezien de circulaire v<n den Staatsraad Gouverneur van Zuid Holland van den 21sten Augustus 1S31 (Provinciaal blad No. 110), Brengen ter algerneene bennis, dat ter voldoening aan het koninklijk besluit van den lsten dier maand No. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van "Waterloo, ditmaal op Zondag den 15den dezer maand, zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. 'L8IÏÖ&1S, Bfc «San 1. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. B. L. F. Van Ewijk, gob. te Elder», bevorderd tot doctor in de staatswetenschap met academisch proefschrift, get.: „De beteekenis van het woord „geestelijken' in art. 91 dor Grondwet", en dezelfde tot doctor io de rechtswetenschap met Stellingen. De jaarlijksche collecte tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Neder landen zal hier ter stede aan do huizen der inge zetenen worden gehouden op Maandag en Dinsdag don 16den en 17den Juni a. s., aanvangende's mor gens te negen uren. Gedurende de eersto helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: J. Taveren, Almeloo; M. Spruit, AlfenK. De Haai, C. M. Da Jong Van Rodonbnrg, mej. Roe- meling, Amsterdam; mej. A. C. Yan HilteD, 's-Gra- venhage; P. Slurink, GroningenZijlstra, Haarlem J. J. Klein, Hillegom; wed. K. v. d. Rape, Lisee; Pranciskns, Maastrichtwed. Wachtendonk, Nieuwer- Amstel; A. Riegafs, mej. A. Draijer Groenewoud, Rotterdam; J. Boonstra, Yisvliet; E. Yan Dijk, niet vermeld. - Brief kaarten: Wed. Bavink, G. Frij- link, Amsterdam; Peltonbnrg, Arnhem; C. H. Yrubn, Enschedee; mej. filles Enthoven, Nieuwer- Amstelmej. E. Patzold, RotterdamL. Eisses, niet vermeld. Yerzonden geweest naar Duitschland: Van Em- deo, Wiesbaden. - Engeland: C. Loth, Gravesend. Door het Liornurstslsel werden in 1883 alhier verzameld 3593 vaten, met een inhond van 611,320 K G. faecale stoffen tegen eene opbrengst van ƒ424.68. De exploitatiekosten bedroegen 1248.30,/a, Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam vertrek kende. Ten pestkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te 10 uren bezorgd zijn. Do minister vau financiën heeft aan de Tweede Kamer zijne Memorie van Antwoord ingezonden over het wetsontwerp tot intrekking der bepalingen om trent tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor gebouwde eigendommen. De minister heeft uit het verslag met voldoening gezien dat de meeste leden die voordracht met ingenomenheid ontvangen en hunne instemming met het voorstel betuigd hebben. Het denkbeeld om die bepalingen te behouden voor gebouwen, die in het belang van ontginning, droog making of bedijking zijn gesticht, hetwelk in eene afzonderlijke nota van een geacht lid dor Kamer nader is toegelicht en aangeprezen, heeft, blijkens de Memorie van Toelichting, ook bij den minister een punt van ernstige overweging uitgemaakt. De uitslag gaf eehter geen vrijheid om het behoud van de bedoelde bepalingen voor die gebouwen voor te stellen. Het ligt in de bedoeling om bij het bogin van 1885 de gebouwen, waarvan de stichting, her bouw, bij- of opbouw dan begonnen is, vanwege de administratie te doen opnemen. De uitkomsten dier opneming kunnen tot leiddraad dienen bij de be handeling der aangiften, die later wegens die ge- bon wen zullen aangeboden worden. Hot ontwerp brengt hoegenaamd geen nadeel toe aan hen, die op 1 Januri 1885 ns.n bouwplannen reeds een begin van uitvoering hebben gegeven en kan dus in dat opzicht Diemand teleurstellen. Verder dient het niet te gaan. Wil men allen gelijkstellen tegenover de wet, dan behoorc voor gebouwen, waarvan de stichting na dat tijdstip wordt begonnen, geen vrijdom verleend te worden, onverschillig op welken grond en met welk doel de stichting onder nomen wordt. Elke afwijking van dien regel zou, hoe ook geformuleerd, bij de toepassing tot onbil lijkheid leiden. Door den minister van waterstaat i3 bepaald dat de navolgende ambtenaren dor posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies der 3de kl. J. Goedkoop op hot spoorwegpostkan toor No. 1de commies 4de kl. P. F. Vos ten postkantore te Amsterdamvoorts de surnumerairs C. W. Immink ten postkantore te Amersfoort; A. M. E. Lafebor te Edam; P. Mnus te Edam; J. Van Essen te Barneveld; A. Jonkers Jr. te Dordrecht; G. Rottier te Dordrecht; H. Van der Baan te Sap- pemeer; H. L. Dik te Winschoten; J. M. Van den Driossen Mareeuw te Zieriksee; J. A. F. Damme te Middelburg; J. J. Kips te 's-Hage; D. VaD Beusekom te Utrecht; F. J. W. Schoon te Gor- kum; P. Ort te Zntfen; K. A. J. A. Prévót te Breda; S. Beumee te Veendam; D. Schotanus te Heerenveen; M. C. Van Pellecom te Voorburg; P. C. Van der Veer te Dordrecht, J. G. Potjewijd te Oude-Pekela; J. H. H. B. A. Van Lierop te Haarlem. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hoiland hebben afwijzend beschikt ten opzichte van het verzoek van de heeren P. H. Van Waveren Hz. c. s., om vernietiging eener overeenkomst op 9 October 1883 gesloten tusschen den Vosse- en Weeriunerpolder eenerzijds en de WeerlaD er veenderij anderzijds, be treffende de overdracht in eigendom aan den polder van den in de veenderij opgerichten watermolen. Op last van Z. K. H. Prins Alexander werden gisteren twee prachtige kraLsen van levend groen op de lijkbaar van zijn broeder in den koninklijken grafkelder te Delft neergelegd. Het wae de sterfdag van d9n vorigen Kroonprins. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn bevorderd tot arts de heeren W. C. Monsonides, doctorandus, J. J. Kleyu, B. N. Bersma en H. K. J. D. Van den Bussche, candidaat-2itsen. Toegelaten voor het lste gedeelte werden de heeren A. De Niet, doctorandus, H. D. Tjoenk Willink en J. F. Tainstra, candidaat-artsen. De kapitein W. Van Lelyveld, van het 3de reg. veld-artillerie, wordt van 11 Juni tot 11 Jali gedetacheerd bij de schietschool te Oldebroek. Ten einde eenvormigheid te verkrijgen in de aanstelling van miliciens-plaatsvervangers tot onder officier, is den commandeerenden officieren der land macht door don minister van oorlog bericht, dat zij volkomen vrij zijn om daarvoor geschikten in dien graad aan te stellen. Alleen behooren uitge zonderd te blijven de plaatsvervangers, die vóór hun optreden als zoodanig ala onderofficier in het leger hebben gediend. Het „Hbl." verneemt dat de Transvaal-Depu- tatio vermoedelijk eerst Zaterdag a. s. zal vertrek ken en dat zij Vrijdag-avond hoogstwaarschijnlijk een afscheidsbezoek zal brengen ten raaöhuize te Amsterdam, waar dan tevens door het gemeente bestuur der Deputatie gelegenheid wordt gegeven te noodigen wie zij nog voor haar vertrek wenscht te ontmoeten. De zalen ten raadhnize worden dan daartoe gesteld ter beschikking van don president der Zuid-Afrikaansche Republiek. Op Dinsdag 24 Juni a. s. kannen van des voormïddags negen tot des namiddags één unr, ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam en van den arrond.-betaal- meester te Rotterdam, worden ingeleverd inschrij- viogsbiljefcten tot het bekomen van schatk' l promes sen, welke tot een bedrag van elf millioeri .ruiden zullen worden uitgegeven. Naar men aan de „Haarl. Crt." rrdodeelt, heeft generaal Smit, een der leden van do Trans- vaalsche Deputatie, besloten dat zijn zoon in de inrichtingen van ds. Van Dijk te Doetincheoi zal geplaatst worden, om zijne opleiding veri>jo;delijk voor predikant te ontvangen. Drie weesjongens, die vóór eenigen tijd do vveezen- inrichting t8 Neerbosch verlaten hebben, zullen eerstdaags naar de Transvaal vertrekken, om zich daar te vestigen: twee als timmerlieden en een als metselaar. Naar aanleiding van het verzoek van do trans vaal om toelating van hare studenten op onze uni versiteiten, op mindor bezwarende voorwa trd-n dan welke thans, in het eindexamen der gym-asiën, door de wet op het hooger onderwijs worden ge steld, heeft de Regeeriog de senaten der univer siteiten geraadpleegd over 't geen er gedaan zou kunnen en moeten worden om de Transvw'ilsche jougolingsschap, van welke er than9 120 to Edin- burg studeeren, aan onze academiën op to remen. De hoofdvraag wa9, of daartoe wijziging van de wet op het H. O., ten behoeve van hen die alleen in Zuid-Afrika van hun doctorstitel gebrnik zouden willen maken, mogelijk en weüschelijk was. Het antwoord is bij de drie rijks-universiteiten vrij wel in denzelfdon geest gegeven: men wil de komst der Transvalers niet bemoeilijken, maar te hunnen behoeve eene wetsverandering in Moven te roepeD, scheen minder gewenscht. Ook zijn de eischen, die in Z.-Afrika voor de toelating tot de academie gesteld worden, zóó gering (beginselen van Grieksch en Latijn, en ééne nieuwere taal), dat wie met niet meer dan die kennis toegerust onze universiteiten kwam bezoeken, het onderwijs onmo gelijk zon kunnen volgen, ten ware do hooM'- aren, om den min ontwikkelde te helpen, het peil van hun onderricht aanmerkelijk gingen verlagen. Bij zeer sterk uitgesproken bereidwilligheid om de studenten uit Z.-Afrika de komst herwaarts zoo gemakkelijk mogelijk te maken, meenden de be trokken hoogleeraren en al de genoemde universi teiten, in 't belang van de Nederlandsche studenten, eene uitzonderingswet ten behoeve der Transvalers te moeten ontraden. N.j Door den gemeenteraad van Oosterbout is een adres gezonden aan den minister van finan ciën, waarki verzocht wordt, bij den verkoop van de goederen, behoord bobbende tot de domeinen van wijlen prins Frederik, daaronder niet te be grijpen het Slotbosch met de daarin aanwezige raïne van het huis Ten Strijen. Het verzoek wordt gegrond op een beschikking, indertijd door het bestuur der domeinen van prins Johan Willem Friso genomen. Uit Groningen wordt gemeld dat de eerste prijs voor de monumentale fontein is toegekend aan den heer Henri Evers, architect te Ellekom; de tweede aan de heeren Georges en Eugène Geefs te Antwerpen, en de derde aan de heeren Gebr. Margrijs Wiechers, architecten te Rotterdam. Het stoomschip „Maasdam" is gisteren met de mail voor Nederland en 60 passagiers van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken de „Su matra," van Batavia naar Amsterdam, gisteren Kaap St.-Vincent. Z. M. heeft aan mr. S. Hannema, referendaris bij het dep. van buitenl. zaken, verlof verleend toe het aannemen der versierselen van commacdeur der Orde van de Roos, hem door den keizer van Brazilië geschonken, en aan den heer J. L. H. Hanckar verlof tot het aannemen der versierselen van commandeur der Orde van Nicham Iftikhar, hem door den bey van Tunis geschonken.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1