LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7458. Donderdag 12 Juni. A0. 1884. PEIJS DEZER COURANT; ?üör Leiden per 8 maanden1.10. Franco per postD 1.40. Afzonderlijke IS'ommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt /0.10 berekend. LBIBEN, 11 «Tnnl. Hedennamiddag om twee uren aanvaardde dr. Jan Ten Brink het hoogleeraarsam'ot aan de uni versiteit alhier met het honden eener redevoering over „do geschiedenis der Nederlandsche letterkunde en hare leerwijze." Het groot auditorium van het academiegebouw was geheel bezet. Er bleef geen plaatsje open. Op de tribune bevonden zich bovendien ook eeDige dames. Aangezien de rede zelve onmiddellijk nadat ze was uitgesproken, in den handel kwam, kunnen we wat haren inbond betreft, volstaan met belang stellenden daarheen te verwijzen. Het Collegium van het Leidsche Studentencorps ïs door het gemeentebestuur van Delft uitgenoodigd tot bijwoning der plechtige herdenking van den sterfdag van "Willem den Zwijger. Hier ter stede heeft zich ook eene commissie van studenten gevormd om deel te nemen aan het huldeblijk voor Nicolaas Beets. Aan de muziekuitvoering, morgenavond door de kapel der Leidsche dd. schutterij in den tuin van „Musis Sacrum" te geven, zal zijne medewer king verleenen de heer F. Endlicb, solo-clarinettist van het orkest van den Amsterdamschen Park schouwburg. Tot onderwijzer aan eene christelijke school te Rotterdam is benoemd de heer J. E. Yan Straaten, te Leiden. In de Rijksacademie van beeldende kunsten te Amsterdam zijn de examens begonnen der jon gelieden, die, zoo zij dit onderzoek met goeden uit slag doorstaan, zullen dingen naar de gouden medaille on het daaraan te verbinden voorrecht eener vier jarige kunstreis („grand prix de Rome".) Het zijn de heeren D. L. Kooreman, van Leiden; J. Dun selman, van Den Helder, en J. Yan Looy, van Amsterdam; de eerste en derde, kweekelingen der Rijksacademie, de tweede van de academie van Antwerpeu. De examinatoren zijn: dr. A. Pierson, van de universiteit van Amsterdam J. A. Alberdingk Thijm, B. Wijnveld en S. AltmaDn, van de Rijks-Academie; E. Dubois en J. Versluys, van de Rijks-Normaal school voor Teekenonderwijzers. De vakken, waarin geëxamineerd wordt, zijn: ae3thetleca en kunstgeschiedenis, ontleed- en door- zichtkunde. Practisch moet óók van de bedreven heid der mededingers in laatstgenoemde vakken blijken. Tot opzichter van den polder Bloemondaal te Gouda is benoemd de heer H. Paul te Zevenhuizen, De kerkeraad der Herv. gemeente te Zwolle heeft oen 12-tal opgemaakt, om te voorzien in de vacature door vertrek van ds. Brouwer naar Oor schot. Daarop komt het laatste voor ds. Yan de Water te Sassenheim. Bij gelegenheid van het zendingsfeest op Boekenrode (bij Haarlem) op 18 Juni a. s. zulleD, behalve de feesttreinen, verschillende treinen bij de Zandvoortsche laan stoppeD. Yoor nadere bijzonder heden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Voor het litterarisch-mathematisch examen te Utrecht is geslaagd de heer J. C. Van der Harst J.Jz., geboren -e Middelburg. Overeenkomstig nieuwe voorschriften kuDnen Je commandanten van het leger aan verlofgangers, die hun eerste diensljaar hebben volbracht, namens den minister toestemming verleenen tot het aangaan van een huwelijk, indien het request op zegel is geschreden, terwijl in het schriftelijk bewijs der toestemming uitdrukkelijk er aan moet herinnerd worden dat de verlofganger door zijn huwelijk in geen g val wordt ontslagen van het volbrengen zijnor militair verplichtingen, zoodat hij ook niet zal kun- nen worden vrijgesteld van de opkomst in werke- j lijken dienst, waartoe hij wordt opgeroepen. Bij de openiDg dor gisteren gehouden verga dering van den gemeenteraad te 's-Hage hield de voorzitter eene rede, waarin hij als tolk van de ingezetenen der residentie den wensch uitsprak dat het den Almachtige moge behagen het gevaar dat ons door do ziekte van den Prins van Oraüje dreigt, af te wenden en dat de aanvankelijk gunstige toe stand tot verbetering moge leiden, opdat de laatste mannelijke telg nit ons Vorstenhuis gespaard moge wordeD. De rede werd m6t teekenen van instem ming begroet. Het door dr. J. Ten Brink verzocht ontslag als Ieeraar aan de hoogere burgerschool voor jongens met 5-jarigen cursus, werd eervol verleend met ingang van 1 Sept. a. s. Daar uit de verschillende mededeelingen, welke door den lijfarts van den Prins van Oranje zijn verstrekt betreffende de hoogst ernstige ziekte van den Prins, het gebleken is dat ook zelfs in het gunstigste geval eerst in het laatst dezer maand een keerpunt kan verwacht worden, heeft het bestuur van het Offioieren-Schïetgezelscbap te 's-Hage besloten, den in deze maand te honden algemeenen schietwedstrijd voorloopig uit te stellen. Het bestuur hoopt dat de ziekte van Z. K. H. weldra eene zoo gunstige wending zal nemen, dat het uitstel slechts van korten duur zij. De keizerin van Oostenrijk heeft den burge meester van Amsterdam eene belangrijke gift voor de algemeene armen doen toekomen. Het stoomschip „W. A. Scbolten", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeccda gisteren Dover; de „Samarang", van Java naar Rotterdam, vertrok gisternamiddag van Marseille; de „CoDrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap Rocea; de „Noord-Holland", van Java naar Rotter dam, arriveerde gisteravond te Suez. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. 8. niet plaats hebben. Gemengd Nieu w Yoortaan zullen zoowel voor volwas senen als voor schoolgaande kinderen op den Leid- schen paardenspoorweg personeele abonnements kaarten verkrijgbaar gesteld worden voor drie, zes, negen en twaalf maanden. Op de in hot laatst dezer maand te hou den buiteu gewone algemeene vergadering van aan deelhouders in de Rijnlandsche Stoomtramwegmaat- 8chappij zal een voorstel worden behandeld van de Maatschappij „Noordwijk" tot aanleg eeDer tramlijn van Noordwijk naar Rijnsburg, waardoor ook eerstgenoemde badplaats aan Leiden en dien tengevolge aan het spoorwegnet zou worden ver bonden. In de vorige weokzijnnoggevallenvan pokken voorgekomen te Aarlanderveen 1 en te Zoe- terwoude 1. Men meldt uit Gouda dat gister- avond een detachement infanterie naar Schoonhoven is vertrokken, waar een oproer was ontstaan. De aanleiding daartoe zou het volgende zijn. Sedert lang was de geest van velen te Schoonhoven en in den omtrek gestemd tegen zekeren herbergier in die gemeente, in wiens stal in Februari jl. een jonkman uit Lopik bewusteloos werd gevonden, zoo zelfs dat hij kort daarna overleed. De justitie heeft de zaak onderzocht, maar het onderzoek leidde, zoo men zegt, nog niet tot een voor de publieke opinie bevredigend oordeel. Inmiddels open baarde zich de volksgeest van tijd tot tijd tegen bedoelden herbergierzoodat onlangs o. a. reeds enkele glasruiten werden stuk gegooid. Zondag avond nam de beweging zulke groote afmetingen aan, dat verscheidene ruiten der herberg werden verbrijzeld, maar toen ook bij een naburigen bakker, die zich, naar het schijnt, niet onpartijdig genoeg had betooud. Diens woning moest het vooral Maan dag ontgelden, zoodat men ongestoord voortging met in den avond de geheele voorpui met straat keien, klinkers en een zwaren paal letterlijk te vernielen. De woning van den herbergier, die in den vroegen morgen met vrouw en kinderen was vertrokken, kreeg ook weer haar deel. Deze feiten en het aanschouwen der verwoesting maken den gee6t der bevolking zeer gespannen. Behalve dat een detachement infanterie te Schoon hoven kwam om de orde te helpen handhaven, is de politie daar ter stede met acht rijksveld wachters versterkt. De burgemeester heeft eene verordening uitgevaardigd, waarbij o. a. elke publieke samenscholing is verboden. Er heerscht eene buiten gewone drukte langs de straten. Een paar weken geleden liet een kindermoisje te Yeendam oen 3 jarig kindje met de hersens op de steenen vallen. Hot kind is Zondag aan de gevolgen overleden. De Koning heeft afwijzend beschikt op het adres om gratie van de Yolendammer visschers, die dit jaar bekeurd zijn wegens overtre ding van art. 8 der wet op de visscherij in de Zuiderzee. Omtrent de inbraak ten kantore van den heer Fransen Van de Putte schrijft men aan het „D. v. N." nog het volgende: Een zeer berucht persoon, Bevelander genaamd, die met de justitie meermalen kennis maakte en reeds 6 jaren tucht huisstraf heeft ondergaan, gaf eergisternaoht om streeks 12 uren opüieuw een bewijs van zijne ver metelheid. Reeds eenigen tijd geleden had bij met meer anderen van zijne soort het plan gemaakt om in te breken bij don hoer Fraosen Yan de Putte, kassier te Goes, doch door onverwachte omstandig heden werden zij in hun voornemen verhinderd. Gisternacht evenwel scheen het Bevelander toe, dat de kans gunstig was; mot een koevoet gewapend, toog hij aan den arbeid en binnen weinige oogen- blikken bevond hij zich op het kantoor in het bezit van f 80 in specie. Toen hij echter beproeven wilde de brandkast met geweld te openen, werd hij op eens aangegrepen door den brigadier-majoor der rijks-veld wacht De Leeuw, die, geholpen door meer dere rijks-veld wachters, den dief onschadelijk maakte. Gelijk mee reeds weet, was Bevelander door oen zijner makkers verraden, waardoor de justitie nauw keurige inlichtingen kreeg. H. Reuter, diealsadsistentaande Linkech Rhein. Eisenbahn te Venloo werkzaam was en bij wien een aanzienlijk tekort in kas is bevonden, is, na zes maanden voortvluchtig te zijn geweest, Vrijdag jl. te Antwerpen aangehouden, toen hij met een schip van Amerika kwam, waarop hij als bijkok dienst deed. Twee officieren te Florence kregen twist over militaire zaken; een hunner nam een revolver en schoot den ander daarmede dood. Door schipbreuk van een visschers- boot in Trinity-baai zijn 14 mannen verdronken. De ordonnans Péricaud reed tepaard op den weg van Rouaan naar Caen. Hij had den teugel van een ander paard om zijn pols geslagen. Dit laatste ging op hol. Péricaud werd van zijn paard gesleept en over den weg gesleurd. Men vond zijn lijk geheel verbrijzeld liggen. Naar men nit Madrid meldt, is op de A8turi8che lijn eene tunnel van 200 meter inge stort, waarbij twaalf werklieden zijn omgekomen. De „grand prix de Paris" is verleden Zondag gewonnen door „Little Duck" van den hertog De Castries, bereden door den jockey Tom Cannon. Het Engelsche paard „Lambkin", bereden door den jockey Archer, was tweede.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1