Het is thans zeker dat, na eene jaren lange afwezigheid, Oscar Carré de a. 8. Leidsche kermis weer zal komen bezoeken. Van Basch is het zeer waarschijnlijk dat hij hier dit jaar zal ontbreken. Gisteravond tegen zes uren is in de Heerengracht een kind gevallen, maar door spoedige hulp van den heer Willebrands Jr., die daartoe gekleed te water sprong, gered, waarna het spoedig naar huis werd gebracht. Een beschonken persoon was omstreeks vijf uren tot tweemalen toe in de Oranjegracht gesprongen. Na er weer uitgehaald te zijn, werd hij, om zijn roeB uit te slapen, door de politie Daar eene veiliger plaats gebracht. Om zeven uren viel een vierjarig joDgetje, ge naamd D. K., in de Oade Vest. Ook dit werd gered, en wel door zekeren J. v. d. V. Te Katwijk aan Zee is den 7den 11. de geheele vloot aangekomen, alle kustvisschers, met weinig vaDgst. Besomming van f 24 a f 100, 2 zeilbooten ieder 25 a 46, beide in 6 dagen; er werd besteed: tarbot f 3 a f 8. tong f 0.15 a f 0.60 en bnüschol f 0.60 a f 0.75 alles por stak, levende binnenlekschol f 7 a f 8, droogschol f 6 a 7, droogscharren 5 a 7.50, droogbraad f 4 a f 5.50 en garnalen f 1.25 a f 2.25, alles per mand. Vijftien bommen zijn weder met de versch- visscberij geëindigd om zich voor de haringvaart gereed te maken. Door de politie te D e 1 ft i s p r o c o s- verbaal opgemaakt tegen een schoenmakersknecht aldaar, wegens diefstal van acht paar schoenen ten nadeele van zijn meester. In het Park te Rotterdam hoeft zich een jongmensch door een pistoolschot van het leven beroofd. Hij was goed gekleed en zijne beurs was ruim voorzien van geld. Een jonkman te Amsterdam, welke met zijne beminde op den Overtoom wandelde, is in bet water gesprongen en naar de overzijde ge zwommen. De aanleiding hiertoe was, dat hij tegen den zin zijner moeder met een meisje verkeerde, die tot een ander geloof behoorde en de moeder het paartje op de wandeling tegenkwam. De verzoe ning had eenige oogenblikken later plaats. In don nacht van Zaterdag op Zon dag jl. werd te Helmond togen een paar leden van den Gemeenteraad, een paar leden der Provinciale Staten, een paar leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken en andere autoriteiten proces-verbaal opgemaakt wegens „bet zich, na het sluitingsuur, onder drinkgelag bevinden in eene voor het publiek toegankelijke herberg." Op het kantoor van de heeren Fran sen Van de Putte te Goes is dezen nacht ingebroken. De justitie, sedert eenige dagen van het plaD, dat door eenige deugnieten zou uitgevoerd worden, verwittigd, nam den dader in arrest. Een lid van de bende had zijne makkers verraden. De officier van justitie teZutfen vestigt de aandacht op de praktijken van zekeren H. W. Muller, zich noemende graanhandelaar, koopman of winkelier te Bredevoort, gemeente Aalten. Hij doet bestellingen aan kooplieden, die met hem onbekend zijn. Op de aflevering van goe deren volgt echter nimmer betaling. Aanstaanden Zondag zal in het Bou- logner Bosch te Longchamps een loopwedstrijd van eene onlangs opgerichte „Racing-club" gehouden worden. Verschillende aanzienlijke personen zullen onder verdichte Damen meedoen. De heer De Lesseps is eerevoorzitter der club. Naar men uit Monaco meldt, heeft een Zwitsersch geneesheer, die alles verspeeld en wien het bestuur der speelbank het noodige gewei gerd had om naar zijn land terug te keeren, de hand aan zich zeiven geslagen. Het is de twee en dertigste zelfmoord sedert dezen winter. Acht werklieden zijn omgekomen bij eene verzakking in de steengroeven van Brifc. Door eene botsing van twee treinen te Sevenoak werden 2 personen gedood, oon aantal gewond. Bij de jongste trekking van de Pa- rijsche loten trok eene schoonmaakster den prijs van 100,000 fr. BUITENLAND. Frunkrllk. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Dreifas het rapport der commissie voor de grondwetsherziening inge diend. Hij zeide dat het regeeringsvoorstel in over eenstemming is met de publieke opinie, wat betreft de punten der grondwet, die herzien moeten wordeD, en betoogde de noodzakelijkheid om de herziening binnen beperkte grenzen te doen geschieden, ten einde de goedkeuring van den Senaat te kunnen verwerven. De behandeling van het ontwerp is uitgesteld tot na de discnssie over het voorstel op den mili tairen dienstplicht. Met 240 tegen 235 stemmen is het door de regeering bestreden voorstel aangenomen, om het monopolie op de lucifers bij openbare inschrijving toe te wijzen. De heer Méline zou heden aan de commissie voor het suikerontwerp mededeelen dat de regeoring tot do belastiDg op den beetwortel is toegetreden. Zondag heeft to Parijs een tweegevecht met den degen plaats gehad tusschen don Gorsicaanschen afgevaardige Arène en don redacteur der „Franco", Judet, naar aanleiding van een weergaloos heftigeD pennestrijd, in verband met de in de Kamer tegen de Postdienst-Maatschappij Morelli op Corsica inge brachte grieven. De heer Arène is aan do hand gekwetst. 22 uitschiand. Te Berlijn werd gisteren, reeds in een gedeelte van ons vorig nommer gemeld, de eerste steen voor het nieuwe Rijksparlementsgebouw gelegd. Do plechtig heid geschiedde overeenkomstig het daartoe vast gestelde programma. De rijkskanselier las de kei zerlijke oorkonde voor. In dit document wordt het roemvolle ontstaan van het Rijk herdacht en met dankbaarheid een terugblik geworpen op de werk zaamheden door de regeering cu de Bondsstaten gemeenschappelijk met den Rijksdag verricht. De keizer hoopt dat de nog te volbrengen heilrijke arbeid voor altoos het kenmerk moge zijn van de onoplosbare banden welke in dagen van heerlijkheid en grootheid de Duitsche landsstammen tot het Duitsche Rijk vereenigd hebben. De toespraken, waarmede de gevolmachtigde van Beieren den troffel en de kalk, en do voorzitter van den Rijks dag den hamer aan den keizer ter hand stelde, waren zeer kort en bevatten eene dankbetuiging aan den keizer, benevens heilwenschen voor den keizer en het Rijk. De plechtigheid had niettegenstaande het ongun stige weder op schitterende wijze plaats. Te half- twaalf was prins Von Bismarck verschenen en te twaalf uren kwam de keizer in groot-generaals- tenue in een met vier paarden bespannen open rijtuig. Dadelijk daarop begon de plechtigheid. Aan het slot drukte do keizer den hofprediker de hand en dankte hem. De keizer, de kroonprins en prins Yon Bismarck werden bij het komen en gaan door do menigte met geestdrift toegejuicht. Onmiddellijk na het feest heeft de Bondsraad zich aan het werk begeven. Onder meerdere zeer be langrijke voorbereidende werkzaamheden zou ook de letterkundige conventie met Nederland behan deld worden. Do hoofdschotel op het uitgebreide menu wordt echter gevormd door de belasting-ont werpen. De regeering schijnt zich nog te vleien ze in deze zitting van den Rijksdag in behandeling te zien komen. Volgens den Berlijnschen berichtgever van de „Daily Chronicle" wordt er aan het hof veel ge sproken over een huwelijk tusschen prins Willem van Wurtemberg en de prinses Beatrix. Prins Willem, ongeveer negen jaren ouder dan koningin Victoria's jongste dochter, is de neef en opvolger van den kinderloozen koning van Wurtemberg. Hij was ge trouwd met prinses Maria van Waldeck, die in 1882 overleed. Uit dit huwelijk heeft hij eene dochter, in wier gezelschap de prins nu naar Londen is vertrokken. GJ-root-Britannië. Lord Granville zeide gisteren in het Hoogerhuis, als antwoord aan lord Stanhope, dat hij nog geene mededeelingen over de Conferentie en de Egyptische aangelegenheden kon doen. De onderhandelingen met Frankrijk hadden groote vorderingen gemaakt, en hij hoopte in de aanstaande week verklaringen te kunnen afleggen. Inmiddels zou niets geschieden, waardoor Engeland gebonden werd. De „Pali Mall Gazette" bevestigt intusschen het bericht dat tusschen den heer Waddington en lord Granville eene overeenkomst is gesloten, volgens welke Engeland aan den khedive 8 millioen pd. st. zal leenen tegen 4 pet. Dat voorschot zal gedekt worden door benadering der amortisatiekas, en zoo noodig zal de rentevoet der geünificeerde schuld eene kleine vermindering ondergaan met de toestemming der groote mogendheden. De wet op de liquidatie der geprivilegieerde schuld zal geene verandering onder gaan. Eene veelzijdige controle zal worden ingesteld in het belang der fondsenhouders, met zeer ruime volmachten. Alle mogendheden zullen er bij ver tegenwoordigd worden. De voorzitter der commissie van controle zal een Engelschman zijn. HetEngel- sohe garnizoen zal nog minstens drie jaren in Egypte blijven, te rekenen van 1 Jan. 1885. De sultan, toegevende aan het verlangen van Engeland, belast zich met het bezetten van de havens aan do Roode Zee, en het zenden van 15000 man, om do rust in Soedan te herstellen. Ook de „Times" meldt uit Durban, doch onder voorbehoud, dat de Boeren, dcor eene sterke macht van Oesoeto's geholpen, het gebied van Usibepu bin nendrongen tot op een punt, dat twaalf mijlen van de hoofdkraal verwijderd ligt. Zij gaven aan Usibepu bericht dat zij den strijd wilden aanvaarden, en Usibepu zond toen ter waarschuwing twee bood schappers naar den commissaris te Pretoria. Die boodschappers werden door de Boeren verjaagd, en daarop achternagezet door de Oesoeto'seen der boodschappers werd gedood, de ander ontkwam. Het is echter niet waarschijnlijk, zegt de corres pondent, dat de Boeren aldus hunne houdiDg van gematigdheid en onzijdigheid zouden verlaten hebben,, Spanje. Van de 14 ter dood veroordeelde leden van de „Zwarte Hand" zullen 7 deze week hun vonnis ondergaan; ééa heeft zich in de gevangenis van het leven beroofd. Voor de 6 andereu zal het vonnis in levenslangen dwangarbeid veranderd worden. De autoriteiten te Barcelona hechten geene poli tieke beteekenis aan de ontploffing, veroorzaakt door dynamiet-patronen, die onder de deur van een magazijn door werkstakers zijn neergelegd. Telegrammen. SOFIA, 9 Juni. Do Bulgaarsche regeering hoeft heden in ontkennenden zin geantwoord op do laatste nota van Sorvië betreffende de invallen der Servische vluchtelingen. Bulgarije vestigt de aandacht van Servië op de vele belangen der beide landen ver-» binden, en werpt de verantwoordelijkheid van zich af voor do gevolgen. Het aantal emigranten uit Servië beloopt in geheel Bulgarije niet meer dan veertig. LONDEN, 10 Juni. De „Daily News" weer spreekt de juistheid van hetgeen door de „Pall Mali Gazette" over de schikking, tusschen Engeland en Frankrijk getroffen, wordt meegedeeld. [Zie de buitenland&che berichten.] Bij het overleg is geeu sprake geweest van eene finantiëele regeling. Het bericht eener bezetting van Soedan door Turkije is geheel uit de lucht gegrepen. Wel is in overleg met Frankrijk bepaald datd en lsten Januari 1885 de Britsche troepen uit Egypte zullen worden terug getrokken, maar Engeland heeft zich niet vorbonden ze tot dien datum aldaar te doen verblijven en zich evenmin verplicht ze na dien datum te doen terugtrekken. BERLIJN, 10 Juni. Do Trausvaalsche Deputatie vertrekt hedenavond naar Amsterdam. ANTWERPEN, 10 Juni. De personen op de katholieke lijst voorkomende zullen waarschijnlijk met eene meerderheid van 1000 stemmen worden gekozen. LONDEN, 10 Juni. (A.) In een brief, door lord Granville dato 31 Mei aan den Nederlandschen gezant graaf Van Bylandt geschreven, drukt de lord zijn spijt uit dat Nederland de vriendschappelijke tusschenkomst van Engeland in Atjeh weigert en zegt, dat de Engelsche regeering van de redenen, door de Nederlandsche regeering voor hare weige ring gegeven, de waarde niet kan inzien. Het aan bod wordt, naar lord Granville verzekert, nog vol gehouden. De gevangenneming vau de bemanning der „Nisero" heeft niet alleen in Engeland een zeer pijnlijken indruk gemaakt, maar veroorzaakt een steeds toenemende agitatie, die de Engelsche regee ring in een zeer ernstig licht ziet, als kunnende strekken om de vriendschappelijke verstandhouding tusschen do twee landen aan te tasten. De souve- reiniteit, waarop Nederland aanspraak maakt, legt verplichtingen zoowel als rechten op, en ééne van die verplichtingen is, dat de regeering niet een voortdurend govangenhouden moest toelaten. Lord Granville meent dat Engelands tusschen komst de verlangde gevolgen zou hebben, en biedt aan, eene zending naar Kenala, de officiëele resi-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2