LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7453. Vrijdag 6 Juni. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES! Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17A Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel inc«S9ee« ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OSlciëole KeaKis^eTingeE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat de ge'egeobeid tot inschrij ving van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes wordt opengesteld gedoreode de maand Juci, eiken Vrijdag, des voormiddags van elf tot twaalf oren en des namiddags van twee tot drie nren. Voorts vestigen zij de aandacht, ten eerste op de vakken van onderwijs aan die inrichtingals Nederlandsche taal- en letterkundeFransche taal- en letter- kundeEngelsche taal- en letterkundeHoogduitsche taal- en letterkunde. GeschiedenisAardrijkskunde, Wiskunde, Plant en Dierkunde, Natuur- en Scheikunde, Teekenen, Handwerken Gymnastiek, en voor de hoogste klasse Kunstgeschiedenis, Boek houden, Staatsinstellingen en de eerste beginselen der Staat huishoudkunde; - ten tweede op de bepaÜDg dat meisjes die verlangen slechts in enkele vakken de lessen bij te wonen, daartoe van Burgemeester en Wethouders verlof kunnen be komen, - en ten derde op het bedrag van het verschuldigd school geld, dat voor haar die alle lessen wenschen bij te wonen f 60 sjaars bedraagt; bij twee of meer leerlingen uit één huis gezin wordt dit schoolgeld voor ieder met één vierde vermin derd en alzoo gesteld op f 45." Voor de bijwoning van enkele lessen bedraagt het school geld in een enkel vak. eenmaal 's weeks 10 sjaars tweemaal n „15 driemaal 20 vier- of vijfmaal „25 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. LËlttEN, 5 Juni. Hedennamiddag ontvingen we per Fransche mail via Napels, de Indische bladen alleen van 3 Mei zoodat die van 29 April tot 2 Mei nog ontbreken De heer H. Brok, onderwijzer alhier, is be noomd tot hoofd der school te Meddeloo, gemeente "Winterswijk. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Zuid-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 7den Juni a. 8., des morgens te halftien. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 6.30 bezorgd zijn. Sedert eenige dagen is de oud-minister Mod derman wederom bedlegerig. De wond heeft zich opnienw vertoond, doch ditmaal onder minder ver ontrustende verschijnselen. De lijder wordt behan deld door prof. Van Iterson nit Leiden en dr. Yan der Hoeven, geneesheer in het gasthuis te 's-Hage. Aldus schrijft de „Amst. Crt." Het „Vad." echter: De oud-minister Modderman, die eenige dagen ge leden vrij ernstig ongesteld is geweest, is thans gelukkig veel beter, zoodat men spoedig een geheel herstel verwachten mag. De minister van binnenlandsche zaken heefr, met ingang van 5 dezer, de artt. 1, 3, 4, 5, C en 7 van het Koninklijk besluit van 3 October 1873 (Staatsblad No. 135) van toepassing verklaard in de gemeente Wassenaar op de perceelen in gebruik bij B. Boonstoppel, en kadastraal bekend sectie D, Nos. 9, 10, 43, 52, 666 tot en met 672, 674 tot en met 676, 680 tot en met 689 en 973 tot en met 981. Het 21ste christelijk nationaal zendingsfeest zal op Woensdag 18 Juni op „Boekenrode," bij Haarlem, gehouden worden. Als 6preker zal o. a. optreden de heer J. Kromsigt, te Leiderdorp. Ds. O. J. Lammerink, predikant te Sluis, in Zeeland, heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Hervormde gemeente te Katwijk aan Zee. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen negen ontwerpen van wet tot naturalisatie, w. o. van Jacobus TermeuIeD, tuinder, te Alkemade, die zonder 's Konings toestemming in vreemden krijgsdienst was getreden. De kapitein L. F. Leyds is van het 1ste bij het 4de regiment infanterie overgeplaatst en inge deeld te Gouda. Ia 91-jarigen ouderdom is te 's-IIage over leden do gepensioneerde generaal Duycker, die, na eene schitterende militaire loopbaan, eene welver diende rust in de residentie genoot, waar hjj de laatste 30 jaren vertoefde. Wie, die niet reeds in zijne jeugd heeft hooren spreken van den waardigen generaal, die van den nederigsten graad tot de hoogste waardigheid in het leger opgeklommen is, dank inzonderheid den gewichtigen militairen diensten aan Koniüg en Vader land bewezen? De keizer der Franschen begiftigde den generaal in 1853 met het versiersel van commandeur van het Legioen van Eer. Zoowel Koning Willem II als Koning Willem Hl schonken Dnycker menigmalen bewijzen hunner vorstelijke gunst door hem in de orden van den Nederlandschen Leeuw en deEike- kroon verschillende graden toe te kennen. Laatstelijk was generaal Duycker commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, grootkruis van de Eikekroon. Hij was gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis, het zilveren kruis van 18131815 en de medaille van St.-Helena. Met Duycker verdwijnt één van die Nederlandsche krijgslieden, waarop ons land trotsch mocht zijn. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht zijn bevorderd tot arts de heeren A. Yan IJsendijk, med. doctor, D. W. Schepers, A. G. H. Muller en M. H. J. Ruland, doctorandi. Toegelaten werden voor het lste gedeelte de heeren J. A. Schutter, J. W. C. M. Yan der Sijp, T. S. Yan Hettinga Tromp, C. Voogd, doctorandi, en J. W. T. J. Yan Eecke, candidaat-arts. Ongehuwde persoüen, die in aanmerking wen schen te komen voor de betrekking van hoofdop zichter in '8 Rijks krankzinnigengesticht te Medem- blik, om, met 1 Sept., benoemd te worden op eene jaarlijksche belooning van 400, met genot van vrije woning, voeding, vuur, licht en verpleging, ge lieven zich te vervoegen ten bnreele van den ge neesheer-directeur van voormeld gesticht dr. A. H. Van Andel, op Woensdag 18 of Donderdag 19 Juni as. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het staatsexamen ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit, zal worden afgenomen te 's-Hage op 14 Juli a. s. en volgende dagen. De minister van koloniën is voornemens ten aanzien van Atjeh en de daar te volgen politiek verklaringen te geven aan de Tweede Kamer in comité-generaal. Ten gevolge van eenige wijzigingen in de Iodi8cho begrooting aangebracht, is het tekort thans geraamd op f 2,649,164. De koffieoogst is, op grond der jongste berichten over de koffiebladziekte, 50,000 picol8 lager geschat. Kapitein J. J. Bakker van de stoomsleepboot „Hercules," heeft van de keizerin van Oostenrijk, die een tochtje met de „Hercules" maakte, een gouden ring met juweelen ten geschenke ontvangen. De equipage ontving namens H. M. f 100. Het gerucht loopt te Nieuwediep, en men vermeldt het dus enkel als gerucht, dat van daar een eskader onder bevel van den kapitein ter zee H. Bogaart vertrekken zal naar Tenom. Mgr. H. Yan Beek, bisschop van Breda, is, naar de Meyerijsche Courant mededeelt, geruimen tijd sukkelenddientengevolge is de wijding der heeren seminaristen te Hoeven voor onbepaalden tjjd uitgesteld. Het stoomschip „Zaandam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gisteren Dover; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, passeerde dien dag Punta da Guia; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gistereB te Batavia; de „Voorwaarts vertrok dien dag van Batavia naar Amsterdam; do „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde dienzelfden dag Kaap del Armi. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal 6 dezer niet gehouden worden. Z. M. heeft verleend de volgende pensioenen, als aanP. Gerrits, hoofd eener openbare lagere school te Gestel en Blaarthem (Noord-Brabant), f 634N. Kloppert, hoofd eeoor o. 1. s. te Berg- schenhoek (Zuid-Holland), f 767 J. Yan der Wall, hoofd eener openbare lagere school te Driehuizen, gom. Zuid- en Noord-Schermer (Noord-Holland), f 534D. J. Wenink, hoofd eener o. 1. s. te Wor- merveer (Noord-Holland), f 934; J. Brouwer, zich noemende en schrijvende J. Thomaszoon Brouwer, hoofd eener o. 1. s. te Philippine (Zeeland), ƒ534; J. M. Enderlee of Enderle, hoofd eener o. 1. s. te Utrecht (Utrecht), f 1430E. De Jong, hoofd eener o. 1. s. te Soest (Utrecht), f 784. Gemengd Nieuws. Aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier is hedennamiddag om halfvijf door den stuur man H. J. Boekholt opgevangen een postduif, op de vleugels gemerkt „Ed. Lange Deutz C. Coin." Hedonmiddag om twee uren geraakte in do Oude Yest een jongen terwijl hij stond te visscheD. Door een spoedig opdagenden schipper werd de reeds zinkende knaap gered en naar de ouderlijke woning gebracht. Nadat de mazelen-epidemie te Waa senaar eerst kortelings was verdwenen, is er nu een geval van roodvonk geconstateerd. Door den jachtopziener v. d. W. i s onder Wassenaar weder een otter (de twintigste) geschoten. Dezer dagen drongen in den vroe gen morgen (om 3 uren) eenige personen, die een rijtoer maakteD, na de afsluiting verbroken te hebben, het koffiehuis binnen van Jb. Staats te Hillegom, deden zich te goed aan de in het buffet voorhan den zijnde spiritualiën en trokken eenige voor werpen, welke zich aan den wand bevonden, daar van af, alsmede de bel van de denr en namen die mede. De bewoners verkeerden in diepe rust. Daarna brachten ze aan eene achter dit perceel in een ander huis wonende en ziek zynde vrouw een be zoek, tot bij haar bed. De zieke vluchtte in haar nachtgewaad den zich achter de woning bevindenden tuin in, waarna de onverlaten hetzelfde deden met een meisje van 16 jaren, dat met geweld het bed uitvluchtte. Door het hulpgeschreeuw der vrouw gewekt, kwamen twee personen van boven toe schieten, ten gevolge waarvan de ongenoode nach telijke en inbrekende bezoekers zich verwijderden. Van een en ander i6 de politie in kennis gesteld. Jan Van Rijn, van Reeuwijk, is nabij Gouda door den stoomtram GondaBodegrave aangereden. Hij werd in het gasthuis te Gouda opgenomen, waar hem de linkervoet is afgezet. Men vermoedt dat hij in beschonken toestand naast de rails gevallen en daar is blijven liggen. Op een der werkplaatsen der fabriek van de firma Bensdorp Co. te Amsterdam had het volgende voorval plaats. Een zekere F. A. kreeg met een zijner kameraden twist, die zoo hoog liep dat het van woorden kwam tot daden. Eerst wierp hij hem met een stoffer, daarna met een ijzeren schop; eindelijk met een mes, waardoor zijn tegenstander drie ernstige hoofdwonden bekwam en in het gasthuis moest verbonden worden. De gewonde werd later naar zijne woning vervoerd. De politie heeft F. A. gearresteerd. Op den tweeden Pinksterdag heeft te Groenloo een dronken zoon bij zijne oudere te huis alles stuk geslagen, zijn ouden vader erg

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1