LEIDSCH DAGBLAD. N 7451. Woensdag A Juni. A° 1884. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Heden, Dinsdag, is een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal MaartMei. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de qui- tanties op vertoon worden voldaan. iLËlDËN, 3 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. L. A. Brandes, geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de taal- en letterkunde van den Oost-Indischen Archipel, met academisch proefschrift, get.„Bijdrage tot de vergelijkende klankleer der Westersohe af- deeling van de Maleisch-Polynesische Taalfamilie." Op Dinsdag 24 Juni a. s. zal van Leiden eene bedevaart plaats hebben naar O. L. Yr. van Antwerpen en O. L. Yr. van Scherpenheuvel. Gedurende de vorige maand is de Kweek school voor Zeevaart alhier met een 25-taljongens vooruitgegaan. Hun aantal aldaar bedraagt thans 125. Bij het mondeling litt. math, examen te Utrecht zijn geslaagd de heeren W. Van der Hoeven, H. Visscher, beiden van Utrecht; J. H. T. Kohlbrügge, M. J. Lagerwey, beiden van Amers foort; H. Koppeschaar, van 's-Hage; L. A. Thomee van Leiden. Op de algemeene vergadering van deelhebbers in de maatschappij tot exploitatie van den Horster meerpolder waren 27 aandeelen vertegenwoordigd, uitbrengende 23 stemmen. Het verslag van den directeur luidde zeer gunstig. De balans over het afgeloopen boekjaar werd goedgekeurd. Tot com mi88aris in plaats van den heer Yan Vleuten, die naar buitenslands was vertrokken, werd benoemd de heer Alsche te Leiden. Door den minister van binnenlandsche zaken, afdeeling onderwijs, is bepaald dat de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer en hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1884, zullen aanvangen op 14 Juli a. s. en dat de oommissiën, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's-Hage, Amsterdam, Zwolle en Assen; en zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie te 's-Gravenhage, A. J. Nijland, schoolopziener in het district Utrecht tot leden: J. Schippers, te 's-Gravenhage; D. La- méris, te Utrecht; Pb. Rank, te Middelburg; E. Van Everdingen, te Delfc; G. Japikse, te Leiden; J. D. "Witte, H. Bijleveld en P. Molenbroek, te Rot terdam; IJ. IJkema en J. M. Schmidt Crans, te 's-Gravenhage; tot leden-plaatsvervangersD. H. C. Ittmann, te Goes; I. M. Elshout, te Gorkum. Dezelfde minister brengt ter kennis van be langhebbenden dat de commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 Dec. 1878 (Stbl. No. 222), zal zitting houden op Vrijdag 6 Juni a. s. en volgende dagen, te Amsterdam. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 17.50, f 3.60 en f 1.80. De bisschop van Haarlem bezocht gisteren tegen den avond de gemeente Zoeterwoude. Aan de Lammerbrug werd hij opgewacht door eeneere wacht, van welke de ruiters van witte sjerpen en de paarden van rozen waren voorzien. Het eene gedeelte van de eerewacht ging vóór en het andere achter het gesloten rijtuig, waarin de bisschop ge zeten was. Het dorp zelf was met eerepoorteD, groen en vlaggen versierd. Donderdag 29 Mei, eerste verjaardag van den dood der prinses Marianne der Nederlanden, werd op haar graf te Erbach in den Rheingau, een ge denksteen geplaatst, welke plechtigheid hare kin deren, prins en prinses Albert van Pruisen en prin ses Alexaudric van Pruisen (gehuwd met hertog Willem van Mecklenburg-Schwerio) bijwoonden. De president Deiszman hield bij deze gelegenheid een toespraak, welke in den „Staatsanzeiger" ter kennis van het publiek is gebracht. Het plan bestaat om te Paramaribo een Protestantsch weeshuis op te richten. Het initiatief daartoe is genomen door dr. J. C. Zaalberg, na overleg met da. C. E. Van Koelsveld te 's-Hage. Het doel is daarin Hervormden en Lutherschen op te nemen. Reeds zijn eenige invloedrijke mannen uitgenoodigd om te zamen een comité van oprichting uit te maken. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweek scholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Jnli a. s. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie, waarin zij hare woonplaats hebben, voor Zuid-Holland dr. L. J. Egeling, te 's-Hago. Men verneemt dat bij testamentaire beschik king mevrouw de wed. Mattbijs Van Berkel aan het burgerziekenhuis te Amsterdam een kapitaal van f 10,000 met vruchtgebruik vermaakt heeft. Aan de „Nordd. Allgem. Zeitung" wordt uit Rome gemeld dat de Noderlandsche regeering aan het Italiaansche ministerie heeft voorgesteld om de landverhuizing door eene internationale overeen komst te reóelen. Dit berust op oen reeds vroeger door Noord-Ameriha ingediend voorstel tot regeling van het verveer der landverhuizers, dat nu door Nederland overgenomen en nader uitgewerkt is. Tot resident van Soerabaia is benoemd de resi dent van Tegal jhr. C. H. A. Van der Wijck. Bij beschikking van den minister van marine worden de militaire studenten voor den geneeskun digen dienst der zeemacht J. .A. Voorthuis en G. F. W. Geill beschouwd, respectievelijk met don laat- sten Oct. 1883 en den laatsten Maart 1884, op hun daartoe gedaan verzoek eervol uit die betrek king te zijn ontslagen. Gemengd N i e u w a. T ij d e n 3 de beide Pinksterdagen werden aan het station alhier afgegeven 4G00 plaatskaartjes in do richtingen naar Amsterdam en Rotterdam (waarvan 2500 alleen naar Den Haag). Er passeerden alhier alleen gisteren ongeveer 90 treinen. Op 31 Mei, 1 en 2 Juni werden hier in het fgegeven 5200 plaatskaarten. Gisternamiddag had op donOudenRijn een jongen, die te wild langs den wal liep, het ongeluk aldaar te wat..' te geraken. Een voorbijganger had het geluk hem nog tijdig er uit te halen. - Op den Marendjjk had eenzelfde voorval plaats, Zekere v. C., die zich gedeeltelijk te water begaf, mocht het genoegen smaken den drenkeling be houden aan wal te zetten. - Omstreeks halfacht waren eenige jongens in de Oostdwarsgracht op een vlot aan het spelen. Eén hunner moest het lootje leggen, viel te water, doch werd door zijn speel makkers wederom gered. - Een onderofficier, die gisternamiddag een zijner minderen aan den Rijns- burgschen weg aansprak omdat deze zijn plicht ver zuimde door niet voor hem te salueereD, werd zelf door eenige burgers aangesproken en op een paar klap pen onthaald. Toen hij zich verdedigde, kwam in middels de patrouille, welke nu beide militairen naar de wacht bracht. - Op den Haagweg, nabjj „De Vink", had een vechtpartij plaats tusschen een huzaar en zijn meisje. Door tusschenkomst van anderen werd de twist spoedig beslecht. - Een hedenmorgen in den Nieuwen Rjjn gevallen jongen werd ook door zijne makkers op het droge en ver volgens naar huis gebracht. In den laten avond van j 1. Zaterdag werd alhier per extra-stoomtram van Voorschoten aangebracht een onbekend manspersoon, die ruim een uur te voren door den tram, welke te 10.50 uit Leiden was vertrokken, een kwartier voorbij den tol aan de Vink, ondor de gemeente Zoeter woude was overreden. De bestemming was naar het academisch ziekenhuis, doch alvorens dat ge sticht te berèiken was de man reeds overleden, welk overlijden door eon geneeskundige van dat gesticht werd geconstateerd, waarom het lijk in de loods voor drenkelingen alhier werd overgebracht, Vreeselijk was die man verwond. Een diepe wond van het linkeroog tot den onderlip, met verbrijzeling tevens van het kakebeen, was aan het gezicht waar te nemen; het linkerbeen onder de knie was ge broken en verder waren eenige wonden van belang rijken aard aan dat been: uit welk een en ander werd afgeleid dat de ongelukkige in beschonken toestand aan de trambaan heeft gelegen toen de tram hem overreed. Dit vermoeden wordt versterkt doordien hij een nur te voren in beschonken toe stand aan genoemden tol is gezien en alstoen de weg naar Voorschoten is gegaan. Uit het verder door den commissaris van rijkspolitie te Leiden ter plaatse ingestelde onderzoek moet dan ook gebleken zijn dat het ongeval geheel is toe te schrijven aan onvoor zichtigheid van den ongelukkige zei ven. Die amb tenaar verzoekt inlichtingen omtrent dien man, die volgens gissing is van ruim 30-jarigen leeftijd, tame lijke lengte en gezet, glad geschoren aangezicht met sterk uitkomonden baard, gekleed in armoedige pluDje met donker, doch verschoten jasje, dito broek, twee boezeroenen, geen hemd en klompen. Men schrijft ons uit Katwijk aan ZeeIn de afgeloopen week is onze gehoele vis- schersvloot met eene goede vangst aangekomen. Ze besomde van f 90 tot f 190 in 6 dagen; twee groote zeilbooten ieder f 85 a f 116.25. Er werd besteed voor tarbot 2 a 6, tong ƒ0.10 a ƒ0.40 kabeljauw f 1.50 a f 2.25, schelvisch 0.15 a f 0.30 en bunschol f 0.30 a f 0.60; voor levende binnenlekschol 4 a 6.50, droogschol f 5 a 8, droogscharren 5 a f 6, groote braad f 3.50 a f 4 en garnalen f 1.25 a 2 per mand. Vier schuiten zijn met de verschvisscherij ge ëindigd om zich voor de haringvaart gereed te maken. Een groot deel van de vloot is weder op de vi88cherij afgegaan. Te Rotterdam zijn de vorige week 31 personen aan de mazelen overleden. In die week zjjn in 382 huisgezinnen aldaar nieuwe gevallen van mazelen voorgekomen en in de geheelo maand Mei 1509 huisgezinnen. Zaterdag-namiddag omstreeks half- drio heeft aan den overweg van den Leidschen straatweg nabij hot Rijnepoorwegstation te Utrecht het volgende plaats gehad. Een te Utrecht woon achtig persoon kroop, na bij den overweg te hebben staan praten, onder den sluitboom door en legde zich voor een juist naderenden goederentrein op de rails. Aan armen en voet werd hij vreeselijk verminkt. Geheel bij zijne kennis, is hij, na de eerste hulp te hebben ontvangen van dr. Rfthelle uit Woerden, per brancard naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand schijnt hopeloos. Op den eersten Pinksterdag spoorde een echtpaar van Hoorn naar Amsterdam om bloed verwanten te bezoekeD. De reeds bejaarde vrouw, die nooit in een spoortrein had gezeten, werd zoo bevreesd dat ze 't bestierf. Bij aankomst in de hoofdstad zat de vrouw dood in den waggon. Ie Delden is de fabriek (weverij en ververij) van den heer Lehrades in korten tijd afge^ brand. Oorzaak onbekend.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1