LEIDSCÏÏ DAGBLAD. A10. 7450. Dinsdag 3 Juni. A0. 1884. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT t ¥«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40- Afzonderlijke Nommers.0 0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OJflioiëele Keniiisgevingen. POKKEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Lei den vestigen de aandacht, der ingezetenen op het voortdurend voorkomen van gevallen van pokken in deze gemeente en op de wenschelijkheid van inenting en herinenfcing. Bepaaldelijk wijzen zij er op dat het, ook naar het oordeel van den heer Inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht voor de pro vincie Zuid-Holland, raadzaam is de kinderen in de éersie levensmaanden te doen inenten en niet gelijk veler gewoonte is, hiermede te wachten totdat zij de school moeten bezoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Mei 2 884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 31 Wei. op eene der bovenzalen Heden nam, op eene der bovenzalen van het gebouw dor Hoogere Burgerschool voor jongens, de eervol en met pensioeD ontslagen concierge Hoest afscheid van zijn werkkriDg. Men behoefde daarbij niet te vragen of hij zich gedurende zijne achttienjarige loopbaan de achting en de vriendschap van ond en jong had weten te verwerven. Reeds mocht hij zich er deze week in verhengen dat hem, éér hij van woonplaats verwisselde, door leerlingen en oud-leerlingen, door den directeuren de leeraren geschenken tot eene blijvende gedach tenis werden aangeboden, nl. van de beide eerst- genoemdon een prachtig zilveren inktkoker met inscripfio en den voetrand bedekt met 16 gouden Willempjes, en van de laatstgenoemden het schoone uit elf deeien bestaande boek-en plaatwerk: „Kunst en Industrie.'' Thans was men trouw opgekomen om zijn afscheids groet aan te hooren. Noest sprak allen toe, eenvoudig, hartelijk, geestig zelfs somtijds, eerst zooals de woorden uit zijn hart welden, ten slotte met eenige door hem zelf opge stelde dichtregelen. Het was het afscheidswoord van een man, die in zijne ondergeschikte betrekking het met allen, vooral met de jongens, best had kunnen vinden. Hij mocht er zich op beroemen dat hij voor hen ook getimmerd, geboord, geschaafd, gehamerd had, dat hij soms huDne geheimen daarbij ïn zijn kamertje had aangehoord, hen menigmaal ook had terecht gewezen en de veelbeteekeuende gave had bezeten om hen te doen gevoelen, dat, zelfs als hij een hard woord sprak of verontwaar digd heu van zijne werkbank wegjoeg, het goed met hen meende. Met luide bijvalskreten werd zijn afscheids woord bekroond en toen de Directeur Noest voor zijne goede diensten bedankte en hem nog een lang en gelukkig leven, een vroolijken en nog werkzamen ouden dag in de nieuwe woning, welke hij gaat betrekkeD, toewenschte, bleek het treffend hoe zeer al de aanwezigen met die heilwenschen instemden. Dat werd ook nog eoD8 hartelijk ver zekerd door een van de oudste leerlingen der school, die voor zijne mede-leerlingen recht gepast het woord voerde. Inderdaad, het was voor Noest een groot voor recht op zulk eene wijze uit zijn werkkring te mogen scheiden en dat afscheid zal zeker bij allen die tegenwoordig waren een blijvenden indruk achterlaten. Door den heer Aubert, kanselier van het Franscbe consulaat-generaal te Amsterdam, zijn voor het Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke aangeboden de volgende voorwerpen, afkomstig van de Algerijosche afdeeling der in 1883 te Amsterdam gehouden Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling: tamboerijn van hout, trom van aardewerk, drie stuks Kabylisch aarde werk, bamboezen fluit, sikkel, paardebit, biezen mand, geheel met veelkleurige wol omwonden, ronde mat, pak met biezentouw en eeDe verzameling photographieën. Aan den schenker is de dank der Regeoring betuigd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 3959 volwassen personen en van 37 kindoren. Gedurende de maand April werd in de Post spaarbank ingebracht voor f 284,286.54. Terugbe taald werd voor 225,277.60, zoodat meer is inge legd dan terugbetaald f 59,008.94. Aan het eind der maand was ten Dame der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van f 3,600,341.33%, zoodat de som der inlagen op 30 April 11. bedroeg f 3,659,350.27%. In den loop der maand zijn 1967 nieuwe spaar bankboekjes uitgegeven; 665 boekjes zijn geheel afbetaald, zoodat aan het eind der maand 76,953 boekjes in omloop waren. Het was gisteren de geboortedag van den „vechtgeneraal," den heer N. J. Smit, die den 30sten Mei 1837 te Beaufort West in de Kaapkolonie werd geboren. Reeds als tweejarige knaap bracht men hem naar Natal en in 1840, met den trek onder Pretorins, naar de Transvaal. Voor de an nexatie woonde hij te Pocchetatioom en te Rusten burg, thans in het Hooge Veld, district Ermeloo. Behalve in de Transvaal, zullen er ook hier in Nederland zeer velen wezen, die hem van harte een lang en gelukkig leven toewenscheD. In tegenwoordigheid van generaal Smit is te 's-Hage uit naam der Zuid-Afrikaansche Deputatie door den heer M. J. Prillevitz uit Kaapstad aan jhr. mr. Beelaerts Van Blokland een keurig ge* schenk overhandigd, bestaande uit een der marme ren tafeltjes, die men in de Transvaalsche afdeeling der internationale tentoonstelling te Amsterdam zal hebben opgemerkt en bewonderd. In dat tafelfje was een zilveren plaat aangebracht, waarin gegrift stond: „Aan jhr. mr. Beelaerts Van Blokland als blijk van erkentelijkheid en persoon lijke hoogachting, namens de Deputatie der Zuid- Afrikaansche Republiek." Door B. en Ws. van Amsterdam is tot direc teur der algcmeene slachtplaats (abattoir) benoemd de heer Hoogenboom, kapitein der artillerie te Breda. - In Brack's Doelenhotel aldaar is aange komen de barones Von Rothschild. Uit Pretoria is telegraphisch bericht ontvan gen dat de verdaagde Volksraad opgeroegen is tegen 28 Juli en dat de jaarlijksche zitting den 4den Augustus zal plaats hebben. De aanstaande Landbouwtentoonstelling te Am sterdam zal waarschijnlijk ook bezocht worden door eenigo joogelui uit de Transvaal. Men is daar, met ondersteuning der regeering, bezig om daarvoor een fonds bijeen te garen. Wellicht komen, op eigen kosten, eenige Boeren mede. Wegens het vertrek der Vorstelijke familie van Oranje-Naussau's-oord zijn voortaan op het Rijks- telegraafkantoor te Renkum de normale beperkte diensturen weder van kracht. Door wijlen mevrouw Van Berkel, geb. L. M. Metz, is aan de Vereeniging „Nederlandsché Mettray" f 6000 gelegateerd, vrij van alle kosten. De minister van marine brengt, krachtens machtiging des Konings, ter kennis van belangheb benden dat in dit jaar acht jongelieden kunnen ge plaatst worden als adspirant-administrateor (vroe ger scheepsklerk) bij de Koninklijke Nederlandsche zeemacht. Tot het vergelijkend examen, dat in de maand Augustus a. s. zal worden afgenomen, wor den toegelaten jongelieden, Nederlanders zijnde, die op den lsten September van het jaar, waarin het examen wordt afgelegd, den ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch hun negentiende jaar nog niet zijn ingetreden. De „Willem Bareats" aanvaardde hedenmor gen haar zevenden tocht naar 't Noorden, tot aan IJmuiden uitgeleid door een talrijke menigte be langstellenden. De „état-major" bestaat uit. de heeren J. Dalen, commandant, J. M. Phaff, M. E. P. J. Klnyt en H. baron Van Asbeck. De heer C. Bakker, med. doctorandus, maakt de reis als zoöloog mede. Ook Sonnemans kapel deed zich bij 't vertrek hooren. Bij de heden te Amsterdam gehouden trek king van de serieën 16 tot 20 der Tentoonstellings loterij, werden o. a. de volgende nommers getrokken lste prijs No. 51,929 fr. 10,000; 2de prijs No. 20,961 fr. 5000; 3de prijs No. 11,231 fr. 5000; 4de prijs No. 88,489 fr. 4000; 5de prijs No. 183,427 fr. 3000; 6de prijs No. 120,204 fr. 2000; 7de prijs No. 152,784 fr. 2000. Dezer dagen heeft het licht gezien een nieuwe druk van het Reglement op de exercitiën der infanterie en wel van de recruten-, compagnies- en bataljonsschool. Vooral in de exercitiën van het bataljon zijn aanmerkelijke veranderingen gebrachte Te gelijker tijd verscheen een voorschrift op het tirailleeren en een voorschrift op den pionier-arbeid door inf. Beide zijn met geringe wijzigingen her drukken van de hiervoor bestaande voorschriften. Men vernoemt dat de gearresteerde J. H. K., die verdacht werd in den nacht van 23 op 24 Februari jl. den matroos J. Hansen, aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam, om het leven te hebben gebracht, weder in vrijheid is gesteld. De instructie schijnt geene genoegzame gronden van bezwaar tegen hem te hebben opgeleverd. Men meldt uit Amsterdam dat de Transvaal sche Deputatie voornemens is, a. s. Maandag een bezoek aan Haarlem te brengen. De Maatschappij de „Atlas" te Amsterdam leed in 1883 weder een verlies van f 26,400. Het vorig jaar beliep dit f 25,318. Alzoo een totaal van f 51,718. Met het oog op de drukkende tijds omstandigheden en hot gebrek aan vraag in de ijzerindustrie is besloten de balans tot 31 Mei op to maken en heden in eene buitengewone verga dering over een voorstel tot liquidatie te beslissen. Wordt daartoe overgegaan, dan zijn ongeveer 500 werklieden zonder werk. Do te Parijs verschijnende „Gazette Diplo matique" meldt dat de heer Von Kapnist, gezanfc van Rusland te 's-Gravenhage, tot commandeur der orde van het Legioen van Eer benoemd is. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, arriveerde hedenmorgen te Port-Said; de „C. Fellinger," van Saigon naar Europa, wordt uit het Suezkanaal naar Port-Said gesleept met gebroken schroef. Z. M. heeft op de gewone voorwaarde aan mej. M. C. R. H. Frantzen, geboren te Cleve (Prui sen), vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande; - benoemd tot kantonrechter te Ommen mr. R. A. Fockema, thans rechter-plaats- vervanger in de arrondissements-rechtbank, alsmede advocaat en procureur te Zutfen- aan den gewezen bootsmansmaat C. C. Van Egmond, ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde, vergunning ver leend tot het blijven dragen van de uniform van zijn vroegeren graad, zijnde die van korporaal;- be noemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw: tot grootkruis den heer Jules Bara, minister van justitie te Brussel, en tot ridders de heeren C. Ver- haeghe De Naeyer en C. F. Biart, beiden leden van den Belgischen Senaat; - met I Juni a. s. aan mr. L. Büchler, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-school te Zwolle.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1