Niettegenstaande de frissche avond- en later ook nachtkoelte, was het een opgewekt feest, waarbij de dames in keur van kostnmes en toiletten prijkten. Van de zaal behoefde voor den dans geen gebrnik gemaakt te worden; alleen voor het den dames in de panze aangeboden souper of andere ver verschingen. Het was een glanzend feest, zelfs zóó dat een fier wapperende wimpel van het bal-champêtre-ter- rein en de faculteitstropee met schild achteraan er door in vlammen opgingen. Gemengd Nieuws. Hedennamiddag omstreeks halfvijf had de elfjarige N. O. het ongeluk al spelende van een vlot in de Middelstegracht te geraken. Spoedig werd hij echter door zijn kameraad W. F. P. uit zijn gevaarlijken toestand gered. In de gemeente Nieuwkoop is rood vonk uitgebroken. Tot nog toe hoorde men gelukkig nog maar van één geval. Door den brigadier der rijksveld- wacht, gestationneerd te Voorburg, is aan den Veenweg onder de gemeente Stompwijk een ge vaarlijke landlooper in eenigszins „kennelijkon toe stand" gearresteerd en met behulp der gemeente politie ondanks zijne heftige tegenstribbelingen in de arrestantenkamer opgesloten. Het bleok dat hij zich aan verschillende diefstallen had schuldig gemaakt en hoewel hij van enkele voorwerpen, welke hij in een zak bij zich had, de herkomst moeilijk kon aangeven, bleef hij, zelfs toen de bestolenen een en ander als hun eigendom herkenden, alle schuld aan diefstal hardnekkig ontkennen, zelfs voor den bur gemeester, die niettemin oordeelde dat er genoeg zame termen voor zijne aanhouding aanwezig waren en hem deed overbrengen naar het huis van bur gerlijke en militaire verzekering te 's-Gravenhago. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed in zijne gisteren gehouden correctioneele terecht zitting uitspraak in de jl. Zaterdag behandelde appellen en bevestigde de vonnissen der rechtbanken te Zieriksee en Rotterdam, waarbij, wat het eerste betreft, G. W. en J. G. uit Brouwershaven ver oordeeld zijn ter zake van mishandeling der be manning van het poolschip „Helena", en wat het tweede aangaat, W. De M. on M. C. te Rotterdam tot celstraf verwezen zijn wegens mishandeling van hun baas, van wien zij meer gold verlangden. In de daarop gevolgde crimineele zitting werd door bet Hof arrest gewezen in de zaken, verl. Vrijdag behandeld. L. D. v. P. te 's-Hage werd wegens valschhoid in een onderhandsch geschrift en het desbewust gebruik maken er van veroordeeld tot 2 jaren eenzame opsluiting on twee boeten van f 50. - J. v. S. te Westmaas, beschuldigd van dief stal met geweldpleging, werd, daar hot Hof van oordeel was dat er geen geldelijk nadeel was toe gebracht, van dit feit vrijgesproken, maar alleen wegens de geweldpleging, die gequalificeord werd als het moedwillig toebrengen van slagen en slooten zonder dat daardoor een beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontslaan, een celstraf van 8 dagen opgelegd. Vervolgens waren aan 's Hofs onderzoek onder worpen twee zaken betrekkelijk valschheid in ge schriften en het daarvan desbewust gebruik maken. In de eerste was het zekere E. P., oud 24 jaren, sjouwer te Hillegersberg, die, wetende dat de land bouwer G., bij wieu bij vroeger in dienst was, een goed klant was van den schoenmaker Do B. te Rotterdam, op een briefje, door hem geschreven en met den naam van den landbouwer onderteekend, zich den 29sten Febr. jl. in den schoenwinkel van De B. een paar bottines deed afgeven, welke hij den volgenden dag voor f 4.50 verkocht. - De besch. bekende het hem ten laste gelegde onder opgave dat hij uit armoede had gehandeld. De opbrengst dor bottines had hij in zijn huishouden gebruikt. Adv.-gen. mr. Gregory eischte eene veroordeeling tot 3 maanden celstraf en twee boeten van f 50. De verdediger, mr. Maclaine Pont, die voor't eerst als zoodanig optrad, beval zijn cliënt in 's Hofs cle mentie aan. De tweede zaak was van gelijken aard. Daarbij was betrokken de stukadoorsknecht W. J. B., oud 27 jaren, te 's-Gravenhage, die in de maand Maart jl. met een drietal door hem vervaardigde volg briefjes, welke hij met de namen der stukadoorsbazen v. V., R. en v. d. II. had yoorzien, eenige win keliers te 's-Hage oplichtte voor een aantal groote en kleine witkwasten, die te zamen een vrij aan zienlijk bedrag vertegenwoordigden. Ook deze besch., die zijn schuld volledig bekende, deed het voorkomen alsof hij door gebrek tot do misdaad was gebracht. Adv.-gen. mr. Gregory requireerde, met het oog op eene vroegere veroordeeling van besch. door den militairen rechter, de oplegging van één jaar gevangenisstraf en zes boeten van f 50. De verdediger, mr. Smits, wees het Hof op eenige verzachtende omstandigheden en hoopte dat den besch. eene lichte straf zou worden opgelegd. Het Hof dat ook in deze zaken nog heden uit spraak deed, veroordeeldeE. P. tot 45 dagen cel straf en twee boeten van f 50, en W. J. B. tot één jaar celstraf en zes boeten van f 50. Van halfvijf tot zes uren liep gister- namiddag een hardlooper 90-maal, d. i. eenmaal per minuut, zonder op te honden in draf het Buitenhof te 's-Hage in het rond. Loopende ledigde hij nu en dan een glas wijD. De vele omstanders vulden braaf de bussen, waarmede bestellers voor hem geld ophaalden. Algemeen is de deelneming teUtrecht dewijl de heer Pondman, koopman en commissionair en lid der Kamer van Koophandel aldaar, in een besloten bad van de zweminrichting aan den Krom men Rijn verdronken is gevonden. Hij had Diet slechts een eervollen stand in de maatschappij, maar ook door werkzaamheid, bewijzen van hulp betoon en door altijd een open oor voor de stem der liöfdadigheid te hebben, zich algemeeno achting, oprechte waardeering en zoo veler erkentelijkheid verworven. Toen de badknecht gewaar werd dat zijn ver blijf in 't besloten bad wat heel lang duurde, klopte hij aan de deur en geen gehoor krijgende, maakte hij die open en zag daar een ontzettend schouw spel: het lijk van den heer P. lag voorover, met uitgestrekte armen in 't water. En meer nog dan die uitgestrekte armen bewees nog wol zijn ge broken wandelstok, dat de heer P. pogingen had gedaan om zich boven wator te houden, toen mis schien 't spraakvermogen hem reeds begeven had; want, tcrwjjl 't onderste gedeelte van den stok ronddreef, was 't bovenste deel, van een haak voor- zieD, om de trapéze geslagende schroef, die beide deelen verbond, was waarschijnlijk afgebroken door den last van het zware lichaam, welks gewicht en omvang ook oorzaak waren, dat do eerst toesnel lende badknecht slechts door hulp van anderen 't lijk uit 't water kon heffen. Onmiddellijk werd nu door aanwezigen en nog ter hulp geroepen geneeskundigen al 't mogelijke ter redding gedaan, maar alles tevergeefsde dood strijd was reeds gestreden, wellicht opgewekt door de temperatuur van 't water, 17 gradon, te laag voor iemand die er niet dagelijks gebruik van maakt, en dit nu in dit seizoen voor de eerste maal deed. Men meldt uit Steonwijk, dd. 28 Mei: Hedennamiddag arriveerden alhier per wieier (vélo- cipède) de heeren J. Yan Eerbeko, Louis Meys en Eauard Maes, uit Brussel, leden der „vélococlub Bruxolloir," dio jl. Zondag per trein uit hunne woonplaats naar Turnhout zijn vertrokken en verder hunne reis door Holland over Tilburg, 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, ZutfeD, Deventer en Zwolle hebben voortgezet. Heden morgen waren zij van Olst vertrokken en brachten het dezen avond nog tot Wolvega. Zij dachten morgen (Donderdag) Harlingen te bereiken, om van daar per visscbersboot naar Den Helder over te steken, waardoor ze hoopten over Haarlem a. s. Zaterdag te Amsterdam te arrïveeren, om Zondag, den volgenden dag, het eiland Marken te kunnen bezoeken. Van Amsterdam zijn ze voornemens over Utrecht, LeideD, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Gorkum, Breda en Rozendaal, na de grootste steden nader bezichtigd te hebben, naar hunne woonplaats terug te keeren. Te Valkenburg stoomde giste ma- middag de personentrein uit Aken binnen, terwijl er was vergeten den wissel te veranderen. De stationschef, het gevaar bespeurende, ijlde naar het bedreigde punt en had het geluk den wissel nog te verleggen juist op het oogenblik dat de trein dien zoude bereiken. Zonder deze kloeke daad zou eene ontsporing overmijdelijk on zouden de gevolgen onberekenbaar ziju geweest. Het vermogen van den overleden b e- kenden bierbrouwer Michael Bass bedroeg 1,800,000 pond sterling, d. i. het bagatelletje van ƒ21,600,000. De ontsporing van den spoortrein op weg van Moskou naar St.-Petersburg, waarvan wij dezer dagen melding maakten, wordt door som migen aan de nihilisten toegeschreven. Eene be looning van 500 roebels is uitgeloofd voor hem, die over de zaak eenige inlichtingen geven kan. Te Saint-Vincent (dep. Haute-Ga- ronne) maakte zekere Barlan het hof aan eene 26-jarige vrouw. Uit wraak omdat zij niets van hem weten wilde, viel Barlan haar op straat aan en bracht haar 15 messteken toe. De jonge vrouw bezweek aan de wonden. Barlan zelf snelde naar den spoorweg en wierp zich onder een trein, zoodat men sleohts zijn gruwelijk verminkt lijk vond. De overstroomingen in de oostelijke provinciën van Spanje nemen af. Het is onmogelijk nu reeds de schade te berekenen; gelakkig was het verlies aan menschenlevens gering. Vol gens een opgave moeten er in den omtrek van Murcia 409 woningen geheel vernield en 514 zwaar beschadigd zijn geworden. BUITENLAND. FrtankrJJlL De Kamer van Afgevaardigden heeft elf artikelen van het wetsontwerp op den militairen dienst, na genoeg ongewijzigd, aangenomen. Twee artikelen zijn naar de commissie teruggezonden. In de couloirs der Kamer werd medegedeeld dat de leden der commissie voor do grondwetsherziening gunstig voor het regeeringsontwerp gezind zijn, met uitzondering van vier die voor de onbeperkte her ziening zijn en van den heer Allain-Targé, die eene beperkte herziening wenscht, doch in verschillende punten afwijkende van het ontwerp-Ferry. In de vergadering van aandeelhouders der Suez Kanaal-maatschappij zijn met groote meerder heid al de voorstellen van den raad van bestuur aangenomen, met name dat betreffende vermeerde ring van het aantal der Engelsche directeuren. Duit3clilan.<5L In de gisteren door de Tweede Kamer te Karls ruhe (Baden) gehouden zitting werd de regeering geïnterpelleerd over het plan, om op rjkskosten een kanaal van Ludwigshafen naas Straalsburg aan te leggen. Hij vroeg welke houding de regeering zou aannemen, ingeval een voorstel daarover bij den Bondraad werd ingediend. De regeering ant woordde dat, indien zulk een voorstel bij den Bonds raad inkwam, zij daarin niet zou treden, omdat een kanaal van dien aard, naar haar inzien, geen algemeen rijksbelang vertegenwoordigde. Buitendien was een voorstel tot het toestaan van rijksmiddelen nog niet bij den Bondsraad ingekomen. Alleen had laatstgenoemde, bij het aanwijzen van 125,000 mark, voor den voorloopigen arbeid, op het budget van ElzasLotharingen, verklaard dat daarmede niet wordt vooruitgeloopen op de vraag, uit welke mid delen het kanaal in het gegeven geval zal aange legd worden. Uit Darmstadt (Hessen) wordt gemeld dat de staatsminister Von Starck tot het ambtelooze leven is teruggekeerd. In zijne plaats is de staatsraad Finger benoemd. Groot-Brltannië. Uit Durban wordt van gisteren gemeld dat de Boeren voorstellen, om yan Zoeloeland eene soort van kolonie te makeo. Dinizoeloe zou in de nabij heid der Boeren zijne residentie vestigen, en laatst genoemden zouden daardoor in de gelegenheid wor den gestold, om beter het oog te houden op den gang van zaken. De militaire toebereidselen in Natal zijn geschorst De staat van zaken is van gerust stellender aard. De „Pali Mall Gazette" meldt dat lord Gran ville verleden week de Turksche regeering heeft uitgenoodigd om 15,000 man naar Soedan te zenden. Lord Granville ontving op 27 dezer de kennis geving dat Turkije daarin bewilligt. Volgens het zelfde blad zal do Egyptische Conferentie tegen 23 Juni bijeenkomen. Vóór dien dag hoopt men tot eene schikking gekomen te zijn tusschen Frankrijk en Engeland, met de goedkeuring der overige mogend heden, ten einde eene veelzijdige controle in te stellen en het tijdstip voor de ontruiming van Egypte door de Engelsche troepen te bepalen. Telegrararaen LONDEN, 29 Mei. Uit Mexico wordt van den 28sten Mei gemeld dat de Mexicaansche Regee ring eene overeenkomst met de Nationale Bank gesloten heeft, volgens welke de Bank terstond 3 millioen dollars zal geven, als voorschot van eene leening van 20 millioen. CAIRO, 29 Mei. Geruchten betreffende eene nederlaag, den aanhangers van den Mahdi door den nieuwen „valschen profeet" toegebracht, vin den weinig geloof.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2