Gemengd Nieuws. Hedenochtend heeft zekere J. De G., 1 wonende aan den Middelweg, zich door ophanging van het leven beroofd. Hij moet in den laatsten tijd nogal aan den drank zijn verslaafd geweest, zelfs zóó dat de 55-jarige lijstenmaker wegens aan houdende dronkenschap naar Ommerschans moest worden opgezonden. Liever dan dit, scheen hij den dood verkozen te hebben. Een begin van brand ontstond gis teravond omstreeks acht uren in het pakhuis van brandstoffen van zekeren S. in de Yalkensteeg. Een voorbijganger, die het onheil bespeurde, haastte zich om de reeds rookende turven te verwijderen en eenige emmers water er overheen te werpen, waar door verdere onheilen werden voorkomen. Ook ontstond gisternamiddag te vijf uren brand aan de Aschschuur alhier ten gevolge van het in brandsteken van eenige oude manden in een berg plaats van asch en vuil, zoodat eenige balken zijn verbrand. Het vuur is met behulp van de spuit dor Koninklijke Rederl. grofsmederij gebluscht. Tegen zekeren J. W. O. W.SSjaar, sjouwerman, alhier niet te huis behoorende, is wegens bedelarij proces-verbaal opgemaakt; hij is dan ook naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht. Hedenmorgen zijn uit de richting van Leiderdorp een aantal Zegeuners met wagen hier ter stede aangekomen, doch op last der politie uit deze gemeente weer verwijderd. Reeds waren zij bezig de ingezetenen last te veroorzaken. In den namiddag werd nog een transport verwacht. R. Yan Essen, een liardlooper, zal hedenavond van halfvijf tot zessen op het Buitenhof to 's-Hage proeven van zijne vlugheid geven. Door de schermclub „Concordia" to Amsterdam zal ter gelegenheid van Koningins- verjaardag op Zaterdag 2 en Zondag 3 Augustus con nationaal concours worden aangeboden op dogen en sabel, aan alle meesters en beoefenaars der schermkunst. Yolgens het G e 11. Politie-Rieuws" zijn te Amsterdam twee personenW. F. Wolfers, vroeger deurwaarder in de provincie Utrecht, en G. Gat8onides, de zoon van een geacht Groningsch Rijksambtenaar, naar do cel gebracht, om hetzelfde misdrijf, waarvoor zij ook in het vorig jaar gearres teerd waren. Zij vervoegden zich bij verscheidene ingezetenen ter invulling van de belastingsbiljetton en gaven, tegen ontvangst van f 2, de verzskeriDg dat men nu minder belasting dan vroeger zou hebben te betalen. Yelen zijn van die bedriegerij de dupe geweest. Een vreemdsoortige d ief8ta 1 heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag ten huize van L. Bleeker in den IJpolder plaats gehad. Uit een vertrek, dat slechts eene oppervlakte heeft van 4'/j meter, en waarin de man en vrouw en 9 kinderen te bed lagen, hebben de dief of de dieven een linnenkast geopend en daaruit f 230 aan gold en al de gouden en zilveren voGrwerpea ontvreemd, zonder door het ontwaken van een der huïsgenooten te worden gestoord. Raar men verneemt, is het aan de polilie gelukt de vermoedelijke daders op het spoor te komen. Te Donkerbroek is verleden Vrijdag een huisgezin, man, vrouw en vier kinderen, ge rechtelijk uit zijne woning gezet, en tot nog toe vertoeft het onder den blooten hemel. De lastgever hiertoe is de vader der vrouw. Gisternacht is een werkman te Har- lingen, die aan hersensaandoeningen scheen te lijden, hot bed ontloopen en in de gracht bij de gymnas- tiekschool gesprongen, waarnit zijn lijk des mor gens is opgehaald. Men vond het alleen met een doek om het hoofd gewonden. Te Woudenberg is gevangengenomen zekere V., de zoon van den landbouwer, wiens hof stede eergisternacht een prooi dor vlammen werd. Hij moet reeds bekend hebben brandstichting te hebben gepleegd. Bij Syracuse, in Rieuw-York, zijn twee personentreinen tegen elkander geloopen, met dit gevolg dat vier personen het loven verloren en verscheidene anderen gekwetst werden. Te Dubuque, in Iowa, zijn vijfper- aonen omgekomen en zeven gewond ten gevolge van het spriDgen van een stoomketel. Maandag zijn te Born b ij Sittard in korten tijd negen boerenwoningen door brand ver nield. Slechts enkele waren verzekerd. De oorzaak van het onheil is onbekend. Bij de Derby-wedrennen zijn de paar den St.-Gatien en Harvester te gelijk aangekomen. Queen Adelaide was de derde. Te Dudley, in Engeland, zonden twee vrouwen ten aanzien van honderden toeschouwers eene bokspartij om een pond sterling houden. Maar terwijl zij zich gereed maakten gaf, eer het gevecht begonnen was, de eene aan de andere een slag in het aangezicht, waarop zij verklaard werd de partij verloren te hebben. 1 Evenals Marie Colombier wegens baar boek Sarah Barnum", zijn de schrijver en de uit gever van het tegen haar gerichte tegen-schotschrift „Marie Pigeonnier", Gaillet en Liebold, door het hof der Seine tot drie maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete veroordeeld. Uit Alicante moeten levensmidde len worden gezonden naar Orihuela, waar ten ge volge van de overstroomingen volslagen gebrek aan alles is. Het dorp Molins is bijna geheel over stroomd, de bewoners zijn op de daken gevlucht. In den omtrek van Lorca zijn 70 huizen ingestort. Twee voorsteden van Burgos staan onder water. Bij Alicantarilla staat de spoorweg onder water. Een hagelstorm heeft den cog6t en den wijnstok in Carthagena vernield; een aantal gezinnen zijn geruïneerd. BUITENLAND. De commissie in zake de quaestie met Mada gascar heeft de ministers Ferry en Peyron gehoord. Haar werd medegedeeld dat Miot den Ssten Mei het bevel over het eskader had aanvaard. Met de blokkade is een aanvang gemaakt. De regeering is van plan krachtdadig op te treden. De commissie heeft de stemming over de credioten tot morgen, Vrijdag, uitgesteld. De Fransche regeering heeft met de spoor weg-maatschappijen eene overeenkomst gesloten, volgens welke de onderwijzers en onderwijzeressen, van een verlof van den inspecteur voorzieD, op alle lijnen in het vervolg voor half geld znlleu reizen. DuitacManiL Luidens een particulier telegram uit Berlijn heb ben de groote mogendheden vertrouwelijk van ge dachten gewisseld over de vraag of de Congo- quaestie niet op eene internationale conferentie zou moeten worden opgelost. Tot heden is men nog niet tot eenstemmigheid geraakt. Portugal handhaaft zijne onverminderde souvereine rechten op den Be- neden-Congo, waar eerstdaags eene nieuwe organi satie van bestuur, met Colenda als standplaats van den gouverneur, zal worden ingevoerd. Bij den Bondsraad is een wetsontwerp inge diend tot wijziging van het toltarief. Daarbij wordt, verhooging der bestaande rechten voorgesteld voor de volgende artikelen: kant, borduurwerk, pronk- voeren, brandewijn, arak, rum, fabriekskautwerk, kunstbloemen, mousseerende wijnen en andere wijn soorten op flesschen, cacao, chocolade, zijden en tulle-gaas, horloges, horlogestandaards, enz. Daaronder is de wjjziging op cacao voor Reder- laud het belangrykst. Op ruwe cacaoboonen blijft het recht per 100 KG. onveranderd op 35 mark. Daarentegen zal voortaan geheven wordenvan gebrande cacaoboonen 45 mark, (gemalen cacao, chocolade en chocolade-surrogaten 70 mark, wat tot dusver 60 was). By deze invoerartikelen is voorna melijk Rederland iu de laatste jaren betrokken. Groot-Brïtannië. De officiëele stukken in zake de „Risero", welke aan het Parlement zijn overgelegd, loopen van 23 Rovember jl. af. Het meest gewichtige stuk is een brief van lord Granville aan den Rederlandschen gezant te Londen, graaf Van Bylandt. Daarin wordt o. a. gezegd: Het is zeker dat de bemanning der „Risero" bare vrijheid niet zal terug krijgen, voordat de moeilijkheden tusschen Reder- land en Atjeh op billijke wijze zijn uit den weg geruimd; en, geheel afgescheiden van de stijgende belangstelling, welke het lot der ongelukkigen hier te lande wekt, heeft de handel reeds zoodanig ge leden door den dertieDjarigen oorlog in het noorden van Sumatra, dat de Engelsche regeering het belang dezer zaak onder uwe bijzondere aandacht, wenscht te brengen". Lord Granville stelt dan voor, dat Engeland in den strijd tusschen Rederland en Atjeh zal tu9schen- beide komen; hij vertrouwt, dat het aanbod zal worden aangenomen met dezelfde vriendschappe lijke gevoelens, waarmede het is gedaan. Ht. Ms. regeering - schrijft hij - hoopt niet alleen de vrij lating van de bemanning der „Nisero" te bewerk stelligen, maar ook het herstel van vrede en handel op een grondslag, waarbij de rechten en rechtmatige verwachtingen aller partyen in acht zijn genomen. Uit Durban wordt per telegraaf gemeld dat Dinizoeloe algemeen als koning van Zoeloeland wordt erkend. Tienduizend personen waren bij zijne kroning tegenwoordig. De Boeren hebben beloofd hem te beschermen, zoolang hij de met hen gesloten bepalingen nakomt. Dinizoeloe heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij algemeene amnestie ver leent. Hij heeft zijn ernstigen wensch geuit om den vrede te handhaven, en verklaarde zich nauwgezet te zullen houden aan de grenslijn, door de Engel sche regeering vastgesteld. De Boeren zullen het toezicht houden op den loop van zaken en de be velen des kenings ten uitvoer brengen. Telegrammen. BERLIJR, 29 Mei. (Part. Tel.) De Daitsche Congo-expeditie onder leiding van den luitenant Sieg- mnnd is den 22sten Mei van Plymouth vertrokken, aan boord van bet oorlogsschip „Elisabeth." Ze is door de Bremer firma Lüderitz, eigenaars van Angra-peguena, uitgerust. Het doel van deze expe ditie is om in noordoostelijke richting van Angra- peguena een eigen weg nsar Boven- of Middel- Congo te vinden. Een der firmanten maakt dee\ van de expeditie uit. De Daitsche regeliDg onder steunt haar in zooverre dat zij de leden der expe ditie aan boord van een Duitsch oorlogsschip overbrengt. BERLIJN, 29 Mei. De keizer heeft heden, te paard gezeten, de groote voorjaars-revue bijgewoond in tegenwoordigheid van de gezamenlijke vorsten en vorstinnen van zijn huis, de groothertogin van Baden en die van Mecklenburg-Schwerin. PARIJS, 29 Mei. De regeering is voornemens bet eeuwfeest der revolutie van 1789 op schitterende wijze te vieren. Er zal dan tevens eene wereld-ten toonstelling te Parijs worden gehouden. LEIDEN, Mei. Het weerbericht van heden doet voor morgen weinig verandering verwachten. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Juta, Wil- helmy Damsté, Zaayer, Yan Dissel, Land, Groll, Buys, Le Poole, Yerster, Yan der Hoeven, Cock, De Geus, Zaalborg, Knappert, De Goeje, Was en Driossen. Afwezig met kennisgeving de heer Bredius- Door don Yoorzitter werd medegedeeld dat het rijkssubsidie voor het gymnasium alhier voor dit jaar is bepaald op f 10,374. De gemeente-bode, tevens concierge van het Raadhuis, de heer C. J. La Rivière, heeft per missive zijn dank betuigd voor het hem vereerd© bewijs van belangstelling ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubiló en de verzekering gegeven dat hij met denzelfden ijver zijne betrekking zal blijven vervallen. In de a. s. lotings-commissie der schutterij zullen zitting hebben de heeren Cock en Buys, en in de commissie van onderzoek de heeren Bredius en Damsté. Mededeeling is ontvangen dat den inspecteur der 2de sectie voor het lager onderwijs is vergund om zijne vaste standplaats van Amsterdam naar Den Haag over te brengen. Benoemd werdentot lid der commissie van fabricage de heer J. Groll en tot lid der commissie van financiën de heer Was, nadat de heer Cock eerst was gekozen doch voor die benoeming had bedankt met het or»g op den onvruchtbaren arbeid dier commissie teg enwoordig, waardoor ze geen nut kon stichten. Ooi: de heeren Driessen en Juta ver zochten niet in "aanmerking te komon. De heer Was heeft zich eenige dagen van beraad voorbehouden, of hij de op. hem uitgebrachte keuze al dan niet zal aanvaarde n. Dientengevolge werd de benoeming van een pre sident dierz elfde commissie uitgesteld. Bij de voordracht tot het toekennen van eene buitengewone belooDing van f 1000 aan den direc teur der.- Gasfabriek verklaarde de heer Le Poole dat hij, liever niet had gezien dat de Raad weer voor een beloonings-quae9tie was gesteld geworden. Hij vroeg ten eerste waaruit het blijkt dat voor de uitgevoerde werken een ingenieur was noodig geweest als de directeur de taak niet op zich had genomen en ten tweede of vroeger andere ambte» naren die wel eens méér werkzaamheden dan gc-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2