N°. 7448. Vrijdag 30 MeL A0. 1884. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS ▼•or Leiden per S maandenE10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17A. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. OMcieeie Hennisgeringea. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den llden November 1880 (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het <loen in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen yoor yoorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest-, voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Fieterskerkstraal-, der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel van den 3den tot en met den 14den Juni e. k.. dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag bovendien van hal/twee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. 29 Wel. Yolgens het "Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch gevraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 777/e pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 70 pet.de aandeelen Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden noch gevraagd noch aangeb. de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 1207/8 pet., doch niet aangeboden; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 180 pet.de aand. IJ8el-Stoomtramweg-Maatschappij noch aangeboden of gevraagd; de obligatiëo Noord-Zuid-Hoilandsche Stoomtramweg-Maatschappij niet gevraagd, doch aangeboden tot 98 pet.; de aandeelen straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 15 pet.; de oblig. studentensociëteit Minerva" te Leiden aangeboden tot 90 pet.; de obligatiën der geldlee- ning teD laste der gemeente Katwijk noch aange boden noch gevraagd; de obligatiëo ten laste der gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pet. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft bevorderd tot arts de heeren J. C. Uhlenbroek, H. G. W. PlanteDga (te Katwijk) en J. W. Portengen, doctorandi, en den heer C. J. P. Yerhoeff, cand.- arts. Toegelaten tot het lste gedeelte werden de heeren H. K. Schutter en C. M. Van Yoorthuyzen tot tandmeester de heer W. A. A. Grevers. Yolgens het jaarverslag van de Martha-Stich- ting te Alfen aan de Rijn, die zioh ten doel stelt arme en verwaarloosde kinderen te verzorgen en op te voeden, is van 8 Mei 1888 tot 8 Mei 1884 ontvangen f 5567.05. De uitgaven zijn geweest f öIöO^Yj, zoodat de rekening met een nadeelig saldo sluit van f 593.421/,. Yoor de nieuwe inrich ting, die in het afgeloopen jaar is aangebouwd, wer den aanzienlijke giften ontvangen. Toch is er voort durend behoefte aan verderen steun, daar nog ƒ3000 noodig zijn, om alles wat tot den bouw en de meubileering der nieuwe inrichting behoort, te kunnen afbetalen. Voor het akte-examen lager onderwijs in Zuid-Holland is toegelaten mej. R. C. Van Rooyen, van Waddingsveen. Blijkens het voorloopig verslag over het voorstel tot intrekking der bepalingen omtrent tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor ge bouwde eigendommen hadden de meeste Kamerleden met ingenomenheid deze regeeringsvoordracht ont vangen en gaven zij hunne instemming te kennen met den voorgestelden maatregel, waardoor de inkomsten van den Staat vermeerderd zullen worden en tevens een privilege zal worden opgeheven, dat geen reden van bestaan meer heeft. Enkele leden verklaarden zich echter voor behoud van de premie, gelegen in de vrijstelling van grond belasting ook in het belang der schatkist en het aanmoedigen van het bonwen. Hiertegen werd aangevoerd dat thans eene premie op den aanbouw geen reden van bestaan heeft, nu er zóóveel, wellicht te veel zelfs, wordt gebouwd, Yerklaarde men zich duB vrij algemeen met het beginsel der voordracht ingenomen, zoo waren toch vele leden van oordeel dat eene uitzondering daarop behoorde toegelaten te worden en wel ten behoeve van te stichten gebouwen op woesten grond bij ontginning, of op drooggemaakte gronden. Het belang van de schatkist achtte men daarbij niet in groote mate betrokken. Eenige leden vroegen of het niet wenschelijk ware ook eene uitzondering te maken ten behoeve van arbeiderswoningen. Hun werd er op gewezen dat een voorstel van dezen aard van den minister Yan der Heim geen genoegzamen bijval heeft kun nen ondervinden. In een nota bestrijdt de heer Gratama het af schaffen der vrijstellingen in het belang van ont ginning, droogmaking en bedijking in het leven geroepen en doet vooral uitkomen dat voor Drente en de heidestreken de vrijdom voor het bouwen op ontgonnen of nog te ontginnen heideveld gunstig gewerkt heeft. Naar de „N. R. C." verneemt, is de Koning weder licht ongesteld dr. Yinkhnijzen werd opnieuw uit Den Haag ontboden. De ongesteldheid van Z. M. is echter niet van dien aard dat de voorgenomen reis naar Karlsbad morgen zou moeten worden uitgesteld. Ds. Du Toit, van de Zuid-Afrikaansche Depu tatie, zal, naar het H. Dgbl. verneemt, Zondag a. s. tweemalen te 's-Hage optreden, des ochtends in de Groote Kerk en des avonds, ten voordeele van de „'s-Gravenhaagsche Stniversvereeniging", in de Kloosterkerk. Met volkomen zekerheid kan het „Vad." mede- deelen dat door de scheidslieden in het bekende geschil tus8chen de gemeente Den Haag en de vennootschap „Zeebad Scheveningen" nog geen uitspraak is gedaan en dat zelfs de dag voor de pleidooien, ten overstaan van deze arbiters te voeren, nog niet is bepaald. Jhr. H. F. Hora Siccama te 's-Hage is door de Engelsche regeering belast met den aanleg van waterwerken op Trinidad. De heer Siccama heeft de opdracht aangenomen en zal weldra voor den tijd van drie maanden het land verlaten. Als gevol machtigde van den heer Siccama in zake het Scheveningsche zeehavenplan zal optreden jhr. H. Ciifford. Naar wij vernemen, zal eerstdaags bij Charles Ewings te 's-Gravenhage een plaatwerk verschijnen, getiteld„Een lauwerkrans op des Zwijgers graf" door W. J. Hofdijk, met een gedicht van B. Ter Haar Bz., op muziek gebracht door Richard Hol. Naast toepasselijke initialen en vignetten, speciaal voor deze gelegenheid geteekend, zal de uitgave onder meer bevatten een tot heden ongereprodu- ceerd portret van Prins Willem op twin tig jarigen leeftijdeen door hem aan zijn broeder Johan gerichten brief; reprodneties van eene aqaarel van Bosboom, van schilderijen van Kruseman, Comelis Visscher e. a., en van oude teekeningen en gra vures, op het leven des prinsen betrekking hebbende. Het Rijkstelegraafkantoor in het Badhuis te Scheveningen wordt op 2 Jani a. s. voor den duur van den badtijd heropend. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering der Duinwatermaatschappij is het dividend vastgesteld op f 36 per aandeel van f 240. Voorts stelde het bestuur voor de concessie der duinwater leiding, zooals die onlangs door den gemeenteraad is gewijzigd, niet te aanvaarden, daar dit te bezwa rend voor de Maatschappij zou wezen. Dienover eenkomstig is besloten. Het bestuur werd gemachtigd nadere onderhandelingen met hot gemeentebestuur te voeren. In eene heden gehouden buitengewone ver gadering van de Provinciale Staten van Limburg is tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gekozen de heer L. H. A. Magnéo, lid van Gede puteerde Staten van Limburg, met 27 van de 39 uitgebrachte stemmen. Mr. C. E. H. Wasemane verkreeg 8 en mr. W. G. Straetmans 2 stemmen. Uit goede bron vernemen wij dat de Synodale Commissie besloten heeft aan de kerkeraden der Hervormde Kerk eene uitnoodiging te richten, om op den Zondag vóór of volgende op den lOden Juli, den sterfdag van Willem den Zwijger, aan den Prins te gedenken in de openbare godsdienstoefe ningen. De heeren dr. G. Wildeboer, pred. te Heiloo, en dr. S. S. De Koe, pred. te Utrecht, zijn op do voordracht geplaatst voor den leerstoel in de theolo gische faculteit te Groningen, welke openvalt door het aan dr. J. J. P. Yaleton te verleenen emeritaat. De September-vergadering der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst zal te Leeuwarden worden gehouden. Yan de Algemeene Geschiedenis ten gebruike bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs door J. A. De Bruyne, leeraar aan de hoogere burger school te Zierik8ee, is bij don boekhandelaar J. Odó te Schiedam het derde en vierde deel verschenen. Het derde behelst do nieuwe geschiedenis, van de ontdekking van Amerika tot de Fransche revolutie, terwijl het vierde deel is gewijd aan de nieuwste geschiedenis; van de Fransche revolutie tot den tegenwoordigen tijd. De door wijlen den heer W. Eekhoff te Leeuwarden in den loop van een vijftigtal jaren bijeengebrachte merkwaardige verzameling hand schriften, kaarten, platen, portretten enz., alles betrekking hebbende op oud en nieuw Friesland, is van de erven aangekocht door mr. Questius, van Dronrijp, en overgebracht naar het te Leeuwarden gevestigde Museum van het „Friesch Genootschap voor Geschied-, Taal- en Oudheidkunde." De inschrijving voor de op te richten Bata- viasche Ooater-Spoorweg-Maatschappij is volteekend. Te Batavia werd voor f 500,000 ingeschreven. - In den loop der maanden Augustos ea Sep tember zal door eenige gepantserde schepen een eskader worden geformeerd, tot het uitvoeren van operaties op de reede van Tessel en langs de kust, in verbindiDg met de landmacht. De Staatscourant van heden bovat het verslag dor Centrale Commissie tot leniging dor Krakatan- rampze heeft 15 Mei jl. hare laatste vergadering gehouden en is namens Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, ontbonden. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag DuDge- ness; de „W. A. Scholten" vertrok gisteren van Nieuw-York naar Rotterdam, met de mail voor Nederland en 80 passagiers; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Rocca; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Dinsdag van Padang. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft de benoeming van den burge meester der gemeente Schellinkhout, A. Kool, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd; - den heer F. W. O. Borchert tijdelijk, d. i. voor 5 jaar, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij het leger in N.-Indië.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1