nemen Agapit Stevens, die bij vergissing met den Nederlaodschen Leeuw werd gedecoreerd in plaats van Alfr. Stevens en die weigert het brevet terug te ge*en, een proces aan te doen om hem daartoe te dwingen. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is van C. N. J. M. te Amster dam, eene som van f 660, wegens te weinig betaald successierecht. De minister van waterstaat brengt ter kennis dat in de maand Juli a. 8. een vergelijkend onder zoek zal plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van ?s Rijks waterstaat. Zij, die zich aan hot vergelijkend onderzoek wenschen te onder werpen, moeten zich vóór 1 Juli a. s. aan het ministerie van waterstaat aanmelden, met een op zegel geschreven adres, bevattende nauwkeurige opgave van naam, voornamen, woonplaats en ouderdom. Door den minister van koloniën is W. Vink gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot 3don stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Gibraltar; de „Ko ningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde "Wight hedenmorgende „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisteravond van Marseille. Z. M. heeft benoemd tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in dit jaar wordt opgedragen het examineeren van hen, die niet behoorende tot do in art. 11 der wet op het Hooger Onderwijs bedoelde leerlingen der gymnasia met 6 jarigen cursus, en niet wenschende af te leggen het eind examen bij een gymnasium, een getuigschrift wen schen te verkrijgen dat zij bekwaam zijn tot de studie aan een universiteit over te gaan, dr. J. G. Van Eyken, inspecteur der gymnasia; tot leden dier commissie: dr. A. H. G. P. Van den Es, rector van het gymnasium te Amsterdam; dr. E. Mehler, rector van en dr. C. Mensinga, leeraar aan het gymnasium te Zwolle; dr. J. L. Sirks, leeraar van het gymnasium te Groningen; dr. H. Mulder, con rector van het gymnasium te 's- Gravenhage; dr. H. P. J. Stenfert Kroese, leeraar aan het gym nasium te Arnhem; T. J. L. Kramer, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; K. Ten Bruggencate en dr. F. G. Slothouwer, leeraren aan het gymnasium te Leeuwardenen W. Everts, directeur der lsto afdeöling van het bisschoppelijk seminarium van Roermond te Rolduc, gemeente Kerkrade; - benoemd tot commissaris van politie te Kampen, K. F. Goelst, thans commissaris van politie te Nieuwer-Amstel- op verzoek van J. F. C. Meyer, ingetrokken het koninklijk besluit, waarbij aan hem, met 1 JuDi a. s. eervol ontslag is verleend als notaris te Bladel; - aan do artsen Richard Lomer, geb. te Montreal in Canada, en Jacob Kling, geboren te Fran- kenthal, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzon dering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen; - met 1 Juni a. s. benoemd tot lsten rijksbavenmeester voor de vaart in de Nieuwe Maas en de Koningshaven te Rotterdam, jhr. S. B. Ortt, gewezen luit. ter zee 2de kl.- verleend de vol gende pensioenen: lo. aan J. S. F. Gans, gewezen bewaarder 1ste kl. in het vereenigd huis van arrest en provoost te Haarlem, f 328; aan J.C.Schmidt, gewezen bewaarder in het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar, f 290; aan J. M. Appelman, gewezen bewaarder in het huis van verbetering en opvoeding voor jongens te Alkmaar, f 358 'sjaars. Gemengd Nieuws. Door den Leidschen kantonrechter is zekere te Katwijk woonachtige C. K. tot tien gulden boete of drie dagen gevangenisstraf veroor deeld wegens het zoeken van eieren van wild, - zoomede W. B. alhier tot drie gulden boete of twee dagen gevangenisstraf wegens het den reizigers aan het spoorwegstation lastig vallen met dienstaan biedingen. In de afgeloopen week kwamen te Zoe- terwoude en te Aarlandervoen ieder 1 geval van pokkon voor. De 8toomkorenmolen nabij de Nieuwe Meer te Haarlemmermeer is door eene onbekende oorzaak totaal afgebrand. Sedert geruimen tijd werd er niet meer gewerkt; een zolder was in gebruik bij den naastbijwonenden broodbakker J. Bosman, die daarop ongeveer 1000 turven geborgen had, waarvan er van tijd tot tijd eenige afgehaald wor den. Het huis was van W. P. Van den Hoogen, heette vroeger „Meelfabriek de Mercuur" en was bouwvallig. Uit de koninklijke residentie: - Twee dienstboden, die haar heer een bankbiljet van ƒ60 hadden ontvreemd, zijn naar het politiebureel over gebracht. - Ten nadeele van een jongen zijn uit een kistje, dat per onderneming van Yan Gend en Loos was verzonden, ontvreemd een vijftigtal sigaren en een bedrag van f 9. - Op het Groenewegje is uit eene woning een omslagdoek eener vrouw ontvreemd. - Een huzaar van het aldaar in garnizoen liggend regiment is aan de Mauritskade nabij het Scheve- ningsche Veer in het water gesprongen. Met moeite werd hij door toeschietende burgers op het droge gebracht en weerhouden om opnieuw te trachten een einde aan zijn leven te maken. Onder militair geleide werd hij naar de kazerne gebracht. De kist met tooneelkostuums, in de vorige week te Rotterdam op een boot gestolen, is door de politie aldaar opgespoord. Eene vrouw uit Prinsenhage, die zich door de familie der dieven van het postkantoor te Breda eetwaren deed verstrekken, voorgevende deze aan de gevangenen te kunnen doen toekomen, doch ze ten eigen bate aanwendde, is door de arrond.- rechtbank te Breda tot 45 dagen celstraf veroordeeld. De timmerman J. H. te Enschedee viel, terwijl hij ovor de balken van eene in aanbouw zijnde woning liep, naar beneden, met het onge lukkig gevolg dat hij op verschillende plaatsen inwendig is gewond. De knapen te Renkum, verdacht van diefstal van eendeneieren op het landgoed „OraDje- Nassau's-oord", zullen 3 Juni voor de rechtbank te Arnhem terecht staan. Te Doesburg is met het zwemmen verdronken een aldaar in garnizoen liggend milicien der infanterie. Het gerucht loopt dat de voortvluch- tige postdirecteur P., van IJzendijke, zich naar Zuid-Amerika zou bobben begeven. In de gemeente Rolde is een dennen bosch in de asch gelegd. Volgens opgave van „Bureau Veri- tas" zijn in de maand April verongelukt 2 Neder landsche zeilschepen, stoomschepen geene. Aan de „Central News" wordt geseind dat de in hechtenis genomen president Fish, van de „Marine-Bank" te Nieuw-York, beschuldigd wordt van 1,400,000 dollars uitgeleend te hebben zonder waarborg te ontvangen. Hij no9mt zich het slacht offer van Grant en "Ward, en verklaart dat gene raal Grant hem verzekerd had, dat de contracten waarop bij (Fish) geld leende, volkomen in orde waren. Geheel bouwende op de verzekeringen van den ex-president der Republiek, gaf hij het geld. Uit Calcutta wordt gemeld dat op 16 Mei 11. een hevige cyloon, in de landstreek bij Akyab, ten zuiden van de Golf van Bengalen, ge woed heeft. Daar de telegrafische gemeenschap met die streek er geheel door vernield is, ontbreken nog nauwkeurige berichten. Men weet dat er een vuur toren omgewaaid is, waarbij zeven personen zijn omgekomen, en veel schade aangericht is, maar niet of er nog meer personen het leven hebben verloren. Aan de spoorwegen in het zuidwes ten van Amerika is dezer dagen door zware regens en overstroomingen voor 2 millioen dollars schade aangericht. Op do groote bank van Nieuw-Found- land heeft de Fransche brik „Sonorine" schipbreuk geleden. Allen aan boord, 62 personen, zijn om gekomen. De trein van Moskou naar St.-Peters burg is Zaterdag-nacht te Bologowskaja ontspoord. De maohine met den tender, een bagagewagen, een personenwagen en een slaapwagen zijn van een zes meter hoogen dijk neergestort en gedeeltelijk ver pletterd. Een tweede personenwagen bleef op den slaapwagen hangen. Een vijftiental personen zijn gekwetst en één is gedood. Bij den slaap wagen heeft zich het verschijnsel voorgedaan dat de personen, die de bovenste kooien hadden, zoo goed als geen letsel hebben bekomen, terwijl van de vier, die de boneden-kooien hadden bezet, één gedood en de andere zwaar gekwetst zijn. Do conducteur van den bagagewagen, die tusschen de stukken beklemd was geraakt, zat met de hand tegen een gloeiende plaat. De hand was geheel verkoold, toen men er in slaagde, den man los te werken. BUITENLAND. Frankrifk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de beraadslaging over het wetsontwerp op de recru- teering hervat. Art. 1 van het regeeringsontwerp werd aangenomen, doch art. 2, op verzoek van generaal Campenon, verworpen. De heer Margaine had op art. 2 een amendement voorgesteld, strek kende om den militairen dienst voor allen ver plichtend te verklaren. Na bestrijding door gene raal Campenon, werd dit amendement met 316 tegen 167 stemmen verworpen. Maandag-middag hebben een tweehonderd Communards zestig bloempotten neergezet langs den muur, waarbij in 1871 de „gefedereerden" gefusil leerd werdon. Duitschland. Het Portugeesch-Brit8ch Congo-verdrag zou, vol gens te Berlijn ontvangen bericht, wegens de ver- toogen der mogendheden niet tot uitvoeriDg komen. Uit Berlijn wordt bericht dat 's keizers ver trek naar Ems tot 10 Juni is uitgesteld om redenen van gezondheid, en dat het nog te betwijfelen valt of hij de groote wapenschouwing zal kunnen bijwonen. Prinses Hilda van Nassau, dochter van hertog Adolf, zal, zegt men, in don echt treden met den erfgroothertog van Baden, kleinzoon van keizer Wilhelm. Grroot-Britannië. In de gisteravond door het Lagerhuis gehouden zitting verklaarde de heer Gladstone dat de beraad slagingen der Egyptische conferentie tot de finan- tiëele quaestie zullen beperkt worden. Indien de tegenwoordige onderhandelingen met Frankrijk en de raadplegingen met do mogendheden tot een resul taat voeren, zal daarvan nog vóór de bijeenkomst der conferentie aan het Parlement mededeeling wor den gedaan. Het geldt hier niet eene afzonderlijke overeenkomst met Frankrijk, maar eene schikking waartoe alle Europeesche mogendheden zullen mede werken en waarbij Engelands rechten in Egypte behoorlijk in aanmerking zullen genomen worden. Het wetsontwerp, houdende wijziging der Iersche Land-act, nl. betreffende den aankoop van pachtgoe deren door pachters, werd voor de eerste maal gelezen. Het Huis ging ging vervolgens tot 5 Juni uiteen. In het Hooger huis legde lord Granville dezelfde verklaring over Egypte af, als de heer Gladstone in het Lagerhuis. Lord Salisbury kwam nadrukkelijk op tegen de regeeringspolitiek, welke z. i. strekt om Engelands macht te verminderen, het land aan vernedering bloot te stellen en groote belangen op te offeren. Hij was tegen het vaststellen van een bepaalden termijn voor het terugroepen der Engelsche troepen, en tegen eene veelzijdige controle in Egypte. De zittingen van dit Huis werdeu daarop tot 9 Juni verdaagd. Effypte. Volgens bericht uit Cairo seint de gouverneur van Dongola dat hij de rebellen volkomen verslagen heeft in de ontevreden districten, waar thans rust heerscht. De oproerlingen bieden hunne onderwer ping aan en vorklaren zich zelfs bereid om buiten gewone belastingen te betalen. In telegrammen van majoor Kitchener, uitKorosko, worden deze berichten bevestigd. De correspondenten der Engelsche bladen te Cairo en Alexandrië waarschuwen telkens en met aandrang tegen de elementen van oproer, die zich in de steden zelf opstapelen. Uittreksels uit een blad „El Akram" toonen dat de inboorlingen daarin openlijk tot opstand worden aangezet, ter wijl het blijkt dat de regeering niets doet om de verspreiding van deze bladen, vol verzonnen be richten omtrent nederlagen en verliezen derEngol- schen, tegen te gaan. Telegrammen. NIEUW-YORK, 27 Mei. De „County Bank" te Dennnison (Jowa) en de „National-Bank" te Hotsprings (Arkansas) hebben hare betalingen gestaakt. DURBAN, 28 Mei. De Boeren hebben den 2lsten dezer Dinizoeloe, zoon van Cetewayo, tot koning van Zoeloeland gekroond, nadat Oham en Usibepu zijne aanspraken hadden erkend.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2