LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7447. Donderdag 29 Mei, A0. 1884. PEIJS DEZER COURANT r Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. ledore regel meer 0.17A. Grootere letters naar plaatsroimte. Voor het incasse ren bniteD de stad wordt ƒ0.10 berekend. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. OiHeiëole KenotaKteylnaren. Inschrijving Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1850 eD, voor zoover zij zich tusschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1850—1858) hunne verplichting om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zon- en feest dagen uitgezonderd) ten Raadhuize, tusschen 10 enduren, terwijl op den lstcn Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders -voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld vier kohieren van de personeele belasting en één kohier van het patentrecht, alle dienst 1883/84 en invorderbaar verklaard den 24sten Mei jl., en herinnert voorts een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 28 Mei 1884. DE KANTER. 28 Mei. Wij zijn in de verwachting dat de deelneming in de zoo bekende „acht zomer concerten" dit seizoen niet minder zon zijn dan vorige jaren, geenszins teleurgesteld geworden. De tuin van Zomerzorg toch was gisteravond zeer goed bezet, en dit nog wel ofschoon hot windje reeds in don namiddag niet zoo bij uitnemendheid tot buiten zitten noodde. Overigens was het er heerlijk terwijl de heer Völlmar er weer zijn dirigeerataf zwaaide. Menig nommor van het meesterlyk uitgevoerde programma gaf stof tot werkelijk genot, vooral voor den dege- lijken muziekliefhebber. Blijkbaar giDg echter de warmte van het spel niet in voldoende mate total de aanwezigen over. Deze bloven op eene enkele uit zondering na koel, de beantwoording van het „Io Vivat" niet medegerekend. Ongetwijfeld wa3 er de vrij lage temperatuur, welke er meer en meer begon te heerschon, niet vreemd aan. Toch zou het o. i. zijne goede zijde hebben indien de bekwame directeur er toe kon besluiten zoo niet geheel, dan toch eenigs- zins rekening te houden met hetgeen men hier verlangt, nl. minder „geleorde muziek", zooals men zoo vrij is ze te noemen, en meer toonwerken op het programma te plaatsen van meesters, die bekend en geliefd geworden zjn, - zonder daarom nog de overige eisehen der kunst en van het nieuwe te behoeven op te offeren. Men zorge voor elk wat wils Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Door de heeren Van Gennep, Viruly, Ver- brngge, Verniers v. d. Loeff en Roëll zijn twee amendementen op het ontwerp tot wijziging der Schoolwet voorgesteld. Zij wenschen de Rijksbijdrage van art. 44 op 30 percent te handhaven, doch die niet toe te kennen voor kosten van onderhoud van 8choollocalen en onderhoud van school meubelen, evenmin voor aanschaffing van nieuwe meubelen, alsmede niet voor aanschaffing en onderhoud van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften. Voor het loopende jaar wenschen zij de 30 pet. ook voor die kosten te vergoeden, doch hoogstens over de 6ommen daarvoor op de vóór 1 Juni 1884 door Gedeputeerde Staten goedgekeurde of aan hen ter goedkeuring aangeboden gemeentebegrootingen. De aanvulling der wet van 26 April 1884 (Stbl. No. 80) tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending van eenige besmettelijke ziekten en tot wering harer gevolgeD, door de Regeering onlangs toegezegd en dezer dagen bij de Tweede Kamer ingekomen, strekt om in art. 4 bij te voegen„Echter heeft verbeurdverklaring der voer- of vaartuigen, die gebruikt zijn tot het invoeren, doorvoeren of vervoeren, alleen dan plaats, zoo het strafbare feit door den vervoerder is ge pleegd" - en een nienw artikel in te voegen luidende als volgt„Het ia beslag genomen voer- of vaartuig met zijnen inventaris wordt tegen zeker heid ontslagen volgens regelen, die bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur door ons worden gesteld." Bij het sectie-onderzoek over het voorstel van den heer Yan Eek betreffende de wijze van behan deling der Troonrede, bracht men hulde aan don ijver en de voortvarendheid van den geachten voorsteller. Het voorstel zelf werd noch mot onverdeelde ingenomenheid, noch met buitengewone belangstel ling ontvangen. In de afdeelingen waarin het tot eene uitvoeriger gedachtenwisseling aanleiding gaf, werden do bekende redenen voor en togen herhaald. In het voorstel zelf vond men een middel tot groote tijdsbesparing. De eerbied voor de Kroon zou er door winnen. De Troonrede zou niet meer onder worpen worden aan eene critiek, die niet altijd passend kan heeten. De zaken, die bij het adres- debat werden behandeld, zouden bij de begrootings- öiscussiën na grondige voorbereiding en dan slechts voor ééns, worden besproken. De Regeering zou niet meer als nu blootstaan aan allerlei verrassin gen, door het rauwelings opwerpen van allerlei vragen. Bestond er bezwaar om door de beide takken der Volksvertegenwoordiging een besluit als in dit voorstel vervat te doen nemen, ongrondwettig heeten mocht het niet. De tegenstanders van het voorstel waren door dit alles niet overtuigd. Zij meenden dat de hier opgeworpen bezwaren met het adres van antwoord in geen onmiddellijk verband stonden. Het adres van antwoord en de daarover te voeren beraadsla gingen zijn een door bet constitutioneel leven geijkt recht der Volksvertegenwoordiging. Van dit recht behoort zij niet door een voorschrift in haar regle ment afstand te doen. Zulk eene plechtige gelegen heid om tot den Koning te spreken mag niet wor den prijsgegeven. Indien men prijs stelt op de Troonrede, dan behoort men ook hare beantwoording mogelijk te makeD. Anders zal de Troonrede ook mettertijd achterwege blijven en de opening van de zitting der Staten-Generaal haar karakter ver liezen. Tijdverlies moge betreurenswaardig zijn, tijds besparing is niet alles. De gemeenteraad van Den Haag heeft in zijne gisteren gehouden vergadering aangenomen een voorstel van burg. en weths., tot nadere regeling van het onderwijzend personeel aan de Hoogere Bur gerschool voor jongens met 3jarigen cursus, en in verband daarmede benoemd tot leeraar in de Neder- laodsche taal den heer C. G. Kakebeen te Noord- wijk en tot tijdelijk lee&ar in de Engelsche taal de heer B. A. Fellinga te '4-Hage. Eveneens hechtte de Raad zijne goedkeuring aan een voorstel van burg. en weths. om, ter voorziening in de vacature, die ontstaan zal door het aan dr. J. Ten Brink te verleenen eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor jongens met Öjarigen cursus, aan die inrichting aan te stellen een leeraar in de Nederlandscbe taal en letterkunde, op eene jaar wedde van f 2400, aan wien ook eenige uren onder wijs in de vaderlandsche geschiedenis kunnen worden opgedragen, en 69n leeraar in de staatswetensch vppen en staathuishoudkunde op eene jaarwedde a 100 per wekelijksch lesuur. Vervolgens werden, hans in haar geheel, vastgesteld de voorwaarden, v, arop aan de Haagsche Tramweg-Maatschappij verdunning is verleend voor den aanlog en de exploitatie van paardenspoorwegen binnen de gemeente en naar Scheveniogen. Tot. gemeente-ontvanger te Baarn is benoemd de heer C. M. Visser, gemeente-ontvanger tc Voor schoten. De Haagsche Courant verneemt dat de s aïds- lieden uitspraak gedaan bobben in de bekende zaak tusschen de gemeeute Den Haag en de Vennootschap „Zeebad-Scheveningeu." B. en Ws. hadden hunne goedkeuring oDthouden aan het reglement voor de in het Badhuis gevestigde „Club do Schéveoingue," omdat naar hun inzien geene afdoende waarborgen waren gegeven dot de sociëteit geen openbaar speelhol zou worden. Arbiters stelden altijd volgens do „H Crt." de gemeente in het ongelijk. Naar het „Vad." verneemt, zal de schietwed strijd, die dit jaar te Bussum zou gehouden werden vanwege het Bond van Officieren der Schnterij ia Nederland, niet doorgaan. Zij, die aan dat con cours wilden deelnemen, kunnen nu gebruik maken van den wedstrijd, uitgeschreven door het Officb ren- schietgezelschap der schutterij te 's-Hage (23 tot 27 Juni). Reeds hebben tal van Belgen zich voor dat concours doen inschrijven. Op de door de naaoolooze vennootschap der Nederlandsche Maatschappij voor Electrici eit en Metallurgie te 'o-Hage gehouden gewone jaa i sche algemeene vergadering toonde het beknopt doch zaakrijk verslag van den directeur, den heer Wisse, een zeer bevredigenden toestand aan. Den aandeel houders zal een dividend van f 36.20 per aandeel van f 500, of 7"/100 pet. worden uitgekeerd. In de plaats van den heer Rose, die overleden is, werd tot commissaris benoemd de heer B. Jan se Jz., directeur der Nederlandsche Verzekerinc-maat- schappy op het leven. De keizerin van Oostenrijk heefc hot voorne men om 10 Juni a. s. van Amsterdam te vertrt ken. De Deputatio der Zuid-Afrikaansche republiek gaat niet naar Berlijn. Do Duitsche regeering heeft de beleefdheid gehad, haren gezant hier te laude naar Amsterdam te zenden, met de mededeoling dat wel een bezoek der Deputatie te Berlijo zeer welkom wezen zou, maar de Duitsche regeering reden had, om te onderstellen, dat dit dor Depu tatie wegens haar zeer beperkten tijd misschien te bezwaarlijk zou vallen en de Duitsche regeering voor dit geval volkomen bereid was de te bespraken punten hier te lande te doen behandelen door haren vertegenwoordiger. Aldus zal nu geschieden. Van den tijd die daar door werd gewonnen, zal nu nog gebruik gemaakt worden voor afdoening der hier te lande hangende zaken, die volgens 't Hbl. een goeden uitslag beioven. Dinsdag brengt de deputatie een bezoek in Noord- Holland en Woensdag aan Wageningen en om streken. De Wester-suikerraffinaderij te Amsterdam leed in haar eerste levensjaar een verlies van f 96,000. De kosten van aanbouw en inrichting overtroffen het maatschappelijk kapitaal van 12 ton met 375,000, zoodat eene leening van 6 ton a 5 pet. zal worden aangegaan. Wordt echter het aanhangig wetsvoorstel betreffende den suiker-accijns aangenomen, dan voorziet de directie den onder gang van alle suikerindustrie. Door den gemeenteraad van Dordrecht is tot directeur vaa het Stedelijk Museum aldaar benoemd mr. A. Bln68é. Het Belgische Ministerie van B. Z. is voor-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1