Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok Zaterdag van Marseille; do „Prins Hendrik" vertrok dien dag van Batavia naar Am sterdam; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Atjeh 20 Mei; de „Suma travan Batavia naar Amsterdam, passeerde Zater dag Aden. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat tegen den 22sten Juli a. s. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Gemengd Nieuws. Twee dames, die gisteravond om bij halftïen langs de Haagsche trekvaart liepen, wer den in hunne wandeling gestoord door een aantal paaiden, welke naar het weiland werdon gebracht en daartoe niet al te precies achter elkaar schijnen te hebben geloopen, maar de geheele breedte van don weg innamen. De dames moesten daardoor achter de bcomen om passeeren, maar hadden geen erg in do sloot, waarin zij dan ook terechtkwamen. Op hnu angstgeschrei kwam weldra hulp opdagen. Een der drenkelingen was reeds bewusteloos en moest den nacht bij hare vriendin en lotgenoot©, ten huize van B., aldaar woonachtig, doorbrengen. Toen gisternamiddag eenigo jon gens op eene in het Utrechtsche Yeer liggende zandschuit speelden, geraakte een hunner door een missprong te water. Door zijne kameraden werd hij echter weer op het droge gebracht. Yóór een der beruchte huizen van verkoop met recht tot weder-inkoop op de Haar lemmerstraat had Zaterdag-avond een standje plaats. In dat huis heerschen nl. de pokken en toen nu de eigenaars of eigenaressen do in het begin der week beleende panden met bet oog op den volgenden Zondag hunne goederen weer wen8chten in te ruilen, zagen zij zich daariu teleur gesteld. Zij waren met den genomen maatregel tot het tegengaan van de verspreiding der besmet telijke ziekte alles behalve tevreden. Men zat in zak en assche. Hot huis bleef gesloten. Het gerechtshof te 's-Graveuhage heeft heden bevestigd het vonnis der rechtbank aldaar, houdende veroordeeling van P. J. Y., te LeideD, wogens moedwillige verbreking van afsluiting. Een man en eeuo vrouw keerden gis- teravond van hunne wandeling om Endegeest naar de stad terug. Ze hadden een wagentje bij zich, waar 3 kindertjes inzaten en 1 er naast liep. Dit laatste geraakte in de Bloot, maar werd er weer spoedig met behulp van anderen uitgehaald en daarna door eene in de nabijheid wonende vrouw liefderijk verpleegd. Het jaarlijksche veeD- of heibran- den in de noordelijke provinciën blijkt weer in vollen gang te zijn. Zelfs over stad en omstreken alhier hing nu een zware nevelachtige rook, zóó dat do zon vooral in den namiddag meermalen moeite had om door te breken. Na vier uren vertoonde de lucht in het westen een licht-rooden gloed en de zon geleek eene iets donkerder vurige schijf. Aan den Leiderdorpschen weg geraak ten gisteren een paard en rijtuig te water. Natuurlijk met veel moeite, slaagde men er in een en ander weer op den wal te krijgen, het paard nog levend on het voertuig nogal beschadigd. Naar wij vernemen, zal hot badsei zoen te Katwijk den 4den Juni worden geopend. Op dien datum zullen de treinen der Rijnlandsche Stooratrammaatschappij ook voor het eerst doorloo- pen tot aan hot strand en vóór het badhuis. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag II. zijn hier 50 bommen aangekomen. Ze besomden van ƒ30 tot ƒ170 in 5 dagen. Eonige buitenlekvisschers keerden met een zeer schrale vangst weder terug. Er werd besteed voor tarbot 2.50 a 7, voor tong, dat weinig werd aange bracht, 0.15 a 0.50 en bunschol ƒ0.50 a 0.70 per stuk voor levende binnenlekschol 5 a 7, droogschol G a 8, droogscharren 5 a 7.50 en garnalen 1 a 2.25 per mand. Een der oudste en der drukst be zochte uitspanningen hier in don omtrek is „De Vink." Met haar ruime zalen en fraaien tuin is zo eene uitmuntende gelegenheid voor het geven van partijen. Te Haarlemmermeer is in don nacht van 25 op 26 dezer nabij Halfweg ingebroken en zijn eenigo goederen ontvreemd, voornamelijk kleeren. Omtrent den vorraoedelijkon dader zijn, naar men zegt, wel zooveel bijzonderheden bekend dat hij is op te sporen. Gisteravond i s vro n w C. plotseling, terwijl zij voor hare woning in de Begijnenstraat te 's-Hage stond, aan een zenuwtoeval overleden. Volgens telegrafisch bericht, te Scheveningon ontvangen, is de „Stella Maris," van den reeder J. Waterreus, te Sandwich in Engeland aangekomen met verlies van netten. Bedoeld vaartuig is een van de eerste schepen, die ter haringvis- scherij zijn uitgegaan. Aan het Badhuis t e S c h e v e n i n g e n zal op de beide Pinksterdagen harmonie-concert op het terras zijn, te geven door de kapel der Haagsche schutterij. In de afgeloopen weekzijntoRot- terdam 22 personen aan mazelen overleden en te Utrecht 2, waar tevens 69 nieuwe gevallen waar genomen werden. Het Panorama Slag bij Nieuwpoort, vroeger te Rotterdam tentoongesteld, is thans te Milaan te zien. Volgens bij de Vereeniging van As suradeuren te Amsterdam ontvangen telegram uit Philadelphia, is aldaar een zware brand uitgebroken in de „Atlantic Refinery," alwaar veertigduizend vaatjes petroleum in vlam staan. Ook in de „City Gasworks" is brand uitgebroken. De oorzaak van het onheil wordt toegeschreven aan het inslaan van den bliksem. Nadat zich reeds eenige groepen werklieden in den morgen van Zaterdag voor de woning des burgemeesters van Amsterdam hadden verzameld, verschenen eenigen tijd later verscheidene honderden voor het stadhuis, met het doel om een onderhond met het hoofd der gemeente te hebben. Deze liet ter kennis der verzamelden brengen, dat hij gaarne aan eenigen hunner audiëntie zoude ver- leenen, mits alles vermeden werd wat op een oploop geleek. Bijna onmiddellijk verspreidde zich de menigte en anderhalf uur later vervoegden zich een vijftal woordvoerders ten stadhuizo. Zij werden bij den burgemeester toegelaten en klaagden hun nood over de toestauden, waaronder de werklieden der kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen, namens wie zij spraken, gebukt gingen en lieten de vraag volgen, of de gemeente niet werk zoude kunnen verschaffen. De burgervader antwoordde dat van het verschaffen van arbeid door de gemeente geen sprake kon wezenhij verklaarde de be staande omstandigheden zeer te betreuren en drukte den wensch uit, dat weldra betere dagen mochten aanbrekeD. Ordelijk en rustig als de geheele zaak aangevangen was, liep die ook ten einde. Het bericht van de N. R. Crt.als zou do voorvluchtige post- en telegraafdirecteur van IJzendijke te Rijsel gearresteerd zijn, kan de Midd. Crt. ten stelligste tegenspreken. BUITENLAND. Frankrijk. Generaal Thomassin is benoemd tot commandant van het vierde legercorps ter vervanging van Berckheim. Kapitein Fournier, de onderhandelaar te Tien-Tsin, is tot commandant van een der oorlogsschepen benoemd. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Ferry het ontwerp der grondwetsherziening ingediend en de begeleidende missive voorgelezen. Herhaal delijk weerklonken teekenen van goedkeuring van de zijde der meerderheid, terwijl de uiterste linker zijde den spreker voortdurend in de rede viel. De heer Ferry zeide dat men de revolutionaire leer stellingen moest vermijden en constateerde dat de oplossing van liet vraagstuk in handen van ver standige personen is. Het herzieningsontwerp bevat een eenig artikel, waarin de punten die herziening eischen, worden aangegeven. Voorts worden de motieven meegedeeld en de gronden ontwikkeld, waarop de meening der regee ring berust, nopens de verschillende punten aan het oordeel van het Congres te onderwerpen. Een bepaalde tekst is niet geformuleerd. Dit blijft overgelaten aan het Congres. De heer Ferry gaf verder een overzicht vao do ver schillende artikelen der grondwet, welke herziening behoeven. Hij betoogde o. a. dat art. 8, betreffende de finantiëele bevoegdheid van den Senaat, tot misverstand aanleiding geeft. Hij besloot met aan te dringen op de aanneming van het regeerings- ontwerp. (Toejuiching.) Het ontwerp werd naar de afdeelingen verzonden. Naar aanleiding van het plan om gisteren eene manifestatie te houden op de plek van Pore- Lachaise, waar de communards zija begraven, had de politie krachtige voorzorgsmaatregelen genomen, ten einde alle verstoring der openbare orde te beletten. Groot-Britannlë. De te Kaapstad verschijnende „Volksstem" is van meeniDg dat de Transvaaleche regeering zal wei geren om de nieuwe conventie met Engeland goed te keuren. Do secretaris van den Volksraad in Stellaland logenstraft officieel de wettiging van het Engelsch gezag in Stellaland. België. De gezant heeft, namens den Koning, aan den burgemeester ten behoeve van de armen van Brussel eene som van 2000, en niet 2000 franken zooals een Reuter-telegram heeft gemeld, ter hand gesteld. Telegrammen. PALtIJS, 25 Mei. Eene niet zeer talrijke mani festatie had plaats op het graf der gevallen fede ralisten op het kerkhof Père-Lachaise. De manifes tatie werd door regen en onweder tegengewerkt. Het geroep „Leve de Commune!" werd gehoord. In den omtrek van het kerkhof was het kalm. BRUSSEL, 25 Mei. De geheele uitslag der pro vinciale verkiezingen, welke heden in geheel België plaats hadden onder de nieuwe wet, waarbij de capaciteit8-kiezer8 aan de census-kiezers toegevoegd worden, is een ernstige nederlaag voor de liberale partij. Uitslag der provinciale verkiezingen: in Bra bant hebben zeven katholieken even zooveel liberalen vervangen; in Luxemburg wordt de meerderheid liberaal; in Namen verliezen de liberalen drie stem men; in Antwerpen zijn 26 liberalen met eene meer derheid van 750 stemmen door 26 katholieken ver vangen. De andere provinciëa ondergaan geen wijziging. (A). Ia Brussel zijn Delecourt, Dustin en de verdere gematigden gekozen. Do drie candidatea der arbeiderspartij leden de nederlaag; de katho lieken namen er geen deel aan den strijd. Te Brugge werden de katholieken herkozen; te Luik de liberalen gekozen, terwijl de clericaler ni'et streden. Te Mechelen leed de liberaal Hereraans de neder laag; drie katholieken werden gekozen. Te Antwerpen heerscht groote opgewonden heid. Troepen volk loopen door de straten, roe pende: „leven de katholieken!" Ilier en daar ziet men vlaggen met de kleuren der stadrood en wit. Ook heeft er eene meeting plaats. Iogevolge betrouwbare inlichtingen kan R. Off. verklaren dat het bericht, door de „Voltaire" mede gedeeld omtrent eene verloving tasschen prins Bou- dewijn, den zoon van den graaf van Vlaanderen, en de dochter van den Koning der Nederlanden, zoowel als de gevolgtrekking die de „Voltaire" er uit maakt, eenvoudig verzinsels zijn. CAïRO, 25 Mei. De Engelscho vloot op den Boven-Nijl zal thans uit slechts drie stoomschepen bestaan, ioder met twintig Engelsche zeelieden bemand. Zij zal onafhankelijk van het Egyptische leger handelen. In het Engelsche hoofdkwartier te Caïro worden volstrekt geen toebereidselen gemaakt voor den veldtocht van dezen herfst, behalve het uitwerken der plannen die geheel gereed zijn De Engelsche militaire autoriteiten zouden don weg over Soeakim en Berber naar Khartoem aanraden. Een Egyptisch leger zou te gelijk de rivier opvaren om de aan dacht der in8urgenten bezig te houden. MIDDLESBOROUGH, 25 Mei. Ten gevolge van den gedrukten toestand van den ijzerhandel, heeft de ijzergieterij de Brittannia-Company haar besluit te kennen gegeven, al hare werklieden, ongeveer duizend, te ontslaan. NIEUW-YORK, 25 Mei. Er is bevel tot inhech tenisneming gegeven tegen de heeren Fisk, presi dent der „Marine-Bank", en Eno, gewezen president der „Second National Bank", onder beschuldiging van bedrieglijke handelingen in hun beheer. De president van de Spaarbank van den staat Erie, die onlangs verdwenen was, is teruggekeerd. Hij bekent, honderdduizend dollars, aan de Bank toebehoorende, met speculatiën verloren te hebben PARIJS, 26 Mei. Gistermiddag waren duizender personen op Père-Lachaise aanwezig hetzij voor eei

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2