bespeurde. Even voor elven sloegen echter reeds de vlammen door het dak, toen voor het eerst het onheil bespeurd werd door den waker van het andere gebouw en een paar voorbijgangers. Gevoed door de licht brandbare massa, waren in een kort tijdsbestek ook de overige verdiepingen der fabriek door de vlammen aangetast, welke zich hoog in de lucht verhieven en bij herhaling door kolossale vonkenregens werden afgewisseld. Hot was een ijzingwekkend, maar tegelijkertijd prachtig schouw spel, dat op verren afstand zichtbaar was en zelfs bijna al do torens der stad verlichtte, die van het stadhuis en do Marekerk o. a. zóó alsof ze door een heldere zon beschenen werden. Het woedende element werd steeds heviger en maakte het den spuitgasten door de vreeselijke hitte zoogoed als onmogelijk in de nabijheid te blijven. Alle gevaar evenwel trotseerende, trachtte men er in toch zooveel men kon de aangrenzende en nabijgelegen perceelen te beschermen: en men mocht de voldoening smaken daarin naar wensch te slagen. Alleen het naast de fabriek gelegen hooimagazijn van den heer Tibboel werd aangetast; doch onmiddellijk waren er brandweermannen op hun post om verdere uitbreiding te voorkomeD. Aangezien de geheele brandweer en ook enkele particuliere spuiten in werking waren, laat het zich begrijpen welk eene ontzaglijke hoeveelheid water er in het geheel verwerkt werd. De gelukkig niet sterke wind was hier van de stad af, maar daardoor liep ook de aan de overzijde op den Yestwal staande stalhouderij en woning van den heer Tibboel groot gevaar, te meer omdat de dakpannen hiervan niet bestreken waren, de vonken er zelfs doorheendrongen en terecht kwamen op de zolders, waar eenige manschappen genoeg te doen hadden met ze weer uit te trappen. Te midden van rookwolken en vonkenregen en trots de hitte waagde men zich met brandslangen op het dak, ten einde dit nat te houden en daarna met brand zeilen te bedekken. Dat de op de Mare naast en de op de Lange- gracht achter de fabriek wonenden oveneens in groote ongerustheid omtrent de gevolgen verkeerden, spreekt van zelf. Ze hadden dan ook spoedig een en ander in veiligheid gebracht, natuurlijk de reeds slapende kinderen het eerst. De geweldige hitte, welke zich ook niet alleen tot aan de overzijde op de Mare, maar zelfs tot buiten op den siDgel ver spreidde, boezemde mede geen geringe ongerust heid in. Het uitstekend optreden en de voorbeeldige houding van het brandweerpersoneel sloegen echter die vrees den bodem in. Spuit N®. 8 was nu N°. 1. Een verschrikkelijk oogenblik was het vooral toen een gedeelte van den gevel aan den vestwal met donderend geweld instortte en alles wat er beneden was in zijn val meesleepte. Het overige gedeelte der fabriek - met uitzondering van het machine- en ketelhuis, dat gespaard is gebleven - i6 niets meer dan een geraamte. De machinerieën liggen er in stukken en brokken over en door elkaar, ineen verward met nog overgebleven brokstukken van verkoolde balken. Aan do binnenplaats zijn de muren vol met scheuren en daardoor zeer bouw vallig. Men verwachtte heden elk oogenblik dat ze zouden instorten. Een aangrenzend onlangs ver nieuwd lokaaltje aldaar is onbeschadigd gebleven, doch van andere zijn zelfs de zinken overkap pingen gesmolten. Een handspuit houdt er de wacht omdat do puinhopen telkens aantoonen dat het er nog niet geheel en al zuiver is. De stoomspuit verleende tot van middag over tweeën nog hare diensten bij het leeghalen van het hooimagazijn, want telkens vertoonden zich daarbij opnieuw vlammen. Op de fabriek, bij Amsterdamsche beurspolis tegen brandschade verzekerd, waren tusschen de 80 en 90 meisjes werkzaam; men gelooft dat deze met het oog op den ingetreden zomer wel op andere wijze arbeid zullen vinden; in de spinnerij op de Langegracht, welke natuurlijk kan blijven door werken, is voor hen geen plaats. De nu verbrande fabriek, vroeger het eigendom der firma Yan Heukelom, had een half jaar ge leden nog belangrijke vernieuwingen aan zolders ondergaan en er waren reeds plannen gereed voor verdere verbouwingen en ook om haar over de Langegracht door een ijzeren brug met de andere in verbinding te brengen. De eigenaar, de heer Leembruggen, was gister avond om zeven uren juist pas van een reis uit Zwitserland in de stad gekomen en ten gevolge der vermoeienis daarvan onmiddellijk ter ruste gegaan. Het ontwaken kort daarna kan men zich voorstellen. Hedenmorgen is op de Heerenstraat over de Doezastraat alhier in de woning van den heer A. Verhoog komen vliegen een postduif, op beide vleugels gemerkt met het Haagsche wapen, nommer 188 en het jaartal 1883, en op den linker vleugel bovendien met twee afzonderlijke sleutels. Hedenmiddag had een oude man, die bij de stoombrandspuit stond te kijken, het ongeluk in de Mare te geraken, doch werd ge lukkig door eenige mannen weder op het droge geholpen, zoodat de man met een nat pak en den schrik vrijkwam. Op de gisteren gehouden tentoon- stelling en keuring van twee- en éénjarige stieren, gehouden vanwege do afdeeling Bodegrave en om streken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, hebben de navolgende bekroningen plaats gehad Yoor de tweejarige stieren is de lste prijs toege kend aan A. C. Yan den Akker te Hazerswoude de 2de prijs aan C. Van Dobben te Zwammerdam en de 3de prijs aan C. Yan Dam C.Jzn. te Bode grave met het lot tegen C. De Jong te Rietveld. Voor de éénjarige stieren is de lste prijs toegekend aan P. Kerkhovende 2de prijs aan P. Ruitenburg en de 3de prijs aan G. Rooseboom, allen te Bode grave woonachtig. BI ij kens nader bericht omtrent de kist met kostumes ontvreemd aan den hoek van Hoofdsteeg en Mosseltrap te Rotterdam, behoorde de kist niet aan den directeur van eene kermistent, maar aan den heer Durivou, costumier aldaar. Door de bijzondere zorg van den commissaris van politie, den heer Ebbeler, is de kist opgespoorden de dief achter slot gezet. Maandag hebben de Utrechtsche studenten Ram, Grenfel en Boddaert zich te Utrecht in arrest begeven, om de hun door het gerechtshof te Amsterdam opgelegde celstraf te ondergaan. Het gerechtshof te Arnhem heeft L. Reurink, wed. Yan de Streek, schuldig verklaard aan vergiftiging en tot 15 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. De heer met zwarten baard en gouden bril, die zich te Utrecht den hals heeft willen af snijden, is de heer H. G. B., landmeter te Zwolle. Een hevige brand heeft te Bei Bazar (prov. Angora) 950 huizen, 544 magazijnen en winkels, 11 moskeeën, 5 scholen enz. vernield. Door den hevigen wind kon de brand niet worden ge stuit. Elf personen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van de ramp is onbekend. Telegrammen. BRUSSEL, 21 Mei. Aan het banquet, gisteravond aan het Hof gegeven ter eere van den Koning en de Koningin der Nederlanden, namen deel de graaf en de gravin van Vlaanderen, de leden van het Koninklijk Huis, de ministers, de commandant van het leger en van de schutterij, de burgemeester en de schepenen van Brussel. Een 70-tal personen zaten aan. De koning van België heeft de gezondheid ge dronken van den Koning en de Koningin der Nederlanden en gedronken op den voorspoed van Nederland. De Koning der Nederlanden heeft geantwoord met een dronk op het Belgische Vorstenpaar en den voorspoed van België. Hij voegde er bij dat dit wellicht de eerste maal was dat twee koningen, geboren in dezelfde stad, elkander daar ontmoetten en wederzijds elkanders gezondheid dronken. Hij was als Brusselaar ten sterkste bewogen door de ontvangst hem hier bereid. Hedenmorgen te halftwaalf zijn de koningen en koninginnen met gevolg in vijf hof koetsen gereden naar het hotel van den Nederlandschen gezant. De graaf en de gravin van Vlaanderen waren daar reeds aangekomen. Bij den gezant werd het dejeuner gebruikt; de tafel telde 22 gasten, onder welken de burgemeester en de minister Frère-Orban. De woning van den heer Gericke was buitenge woon versierd. Te drie uren was, na afloop van den ochtendmaal tijd, het Koninklijk gezelschap vereenigd in het slot te Laeken, waarde „Garden party" in dengrooten wintertuin plaats had. Twaalfhonderd gasten waren genoodigd, waaronder zeer vele te Brussel wonende Nederlanders. Te halfzeven heeft het galadiner in het paleis van den graaf van Vlaanderen plaats en het groote feest in het Park. Het weder is nog heerlijk, doch grijze wolken beginnen den hemel te bedekkeD, en men maakt zich bezorgd tegen den avond. LEIDEN, 21 ~Mei. De verwachting voor morgen is: goed weer. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is het algemeen debat over het ontwerp tot het nemen van voorloopige maatregelen tot behoud der vicariegoederen afgeloopen, nadat de heeren De Meyier, Van Heeckeren en de minister het ontwerp verdedigd en de heeren HuberenVan der Loeff twijfelingen hadden geopperd. Maandag voortzetting. De ontwerpen tot wijziging der School wet zijn aan de orde gesteld na de Vicariewet. Bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Almeloo is gekozen de heer Van Laer met 1177 stemmen. Op den heer Van Sonsbeeck wareD 1135 stemmen uitgebracht. Van onwaarde waren 5 en blanco 16 stembiljetten. Naar wij met zekerheid vernemen, bestaat, met het oog op het groot gebrek aan officieren der artillerie, bij den minister van oorlog het voor nemen, om den lsten October a. s. niet tot de voorgenomen opheffing van den artillerie-cursus te Delft over te gaan, maar dien cursus voorloopig nog eenige jaren, doch op andere grondslagen ge vestigd, te doen voortduren. Voor vele leerlingen van inrichtingen van mid- -delbaar onderwijs die den geheelen vijfjarigen cursus met vrucht hebben doorloopen en nog niet beslist hebben welken weg zij zullen inslaan, kan dit eene welkome gelegenheid worden om geheel kosteloos eene eervolle betrekking in de maatschappij te verwerven. Prinses Hendrik, die hedenmiddag te 4 u. 22 min. met den Rijnspoorweg naar het buitenland is vertrokken, zal gedurende tien dagen afwezig blijven en alsdan met haar moeder te 's-Hage terugkeeren. Met algemeene stemmen is tot lid van het bestuur van den Meijepolder, onder Bodegrave, her kozen de heer A. De Bruin. Bij een buitengewoon nummer van het „Politie blad" wordt o. a. gevraagd de gevangennnoming van: Willem Arend Tobias, commissionair in assu rantiën, directeur en agent van assurantie-maat schappijen, laatst wonende te Amsterdam, oud 39 jaren, gestalte groot, zwaar en breed, gelaat bol, knevel klein, haar blond. Tegen hem is bij vonnis van de rechtbank te Amsterdam d. d. 19 Mei jl. verleend rechtsingang met bevel van gevangen neming, ter zake van bedrieglijke bankbreuk en ontvreemding van ruim een ton gouds ten nadeele van door hem gerepresenteerde maatschappijen, alsmede ter zake van valschheden in geschriften van koophandel. Zijn portret is beschikbaar. Het stoomschip „Nederland en Oranje,'' van Saigon naar Europa, is hedeu te Malta aan gekomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIREN, van 15 tot en met 21 Mei. BEVALLEN: P. Laman geb. Van St.-Annaland D. E. Verhoeven geb. Neateboom Z. A. J. Warners geb. De Man D. A. J. Siegenbeek Van Henkelora geb. Mees Z. C. Boerlage geb. Holst D. - E. Lat geb. Bavelaar D. T. Pijn- naken geb. Van Oosten Z. G. E. Helleman geb. v. d. Mark D. M. J. Baijtcndijk geb. Milikan D. H. M. De Graaff geb. Wijling D. E. Oudshoorn geb. Cornet Z. C. v. Velzen geb. Westgeest Z. M. F. Kukler geb. Mazarel Z. M. E. Hoogenstraaten geb. Asbrede D. J. C. Schuddemat geb. v. Rijnwoon D. M. C. Boter geb. Jansen Z. D. v. Hooten geb. Koet Z. M. Bik geb. v. d. Veer Z. M. Gsds geb. Brokaar Z. J. De Ridder geb. Kooien Z. C. Smit geb. v. Oosten Z. A. S. Rietmeijer geb. v. d. Steen D. GEHUWD: J. Wolters jm. en M. Kluijvers jd. P. C. Rijsdam jm. en J. Heijmans jd. J. Verhoeven jm. en W. C. De Blauw jd. J. v. d. Tuin jm. en M. Limvers jd. J. Schrijver jm. en J. P. C. Lau jd. A. Verbraeck jm. cn C- Du Rie jd. J. Van Polanen jm. en M. Van der Laaken jd. A. H. A. Vlasveld jm. en J. E. Etienne jd. J. Vermeolen jm. en M. H. Rozier jd. A. Philippo jm. en M. Van den Bosch jd. J. Pekelharing jm. en J. C. Nicolay jd. W. Van Steenbergen jm. en H. J. Meijer jd. D. Groeneveld jm. en M. C. Van Eek jd. OVERLEDEN: H. J. Lipien D. 17 j. J. C. Hillenaar Z. 13 m. J. Boelee Z. 15 m. J. Gijzenij Z. 8 m. L. F. De Monnik D. 1 m. P. T. Berlemont D. 88 j. H. T. Klaassen Z. 4 ra. A. F. Kriek D. 56 j. A. A. Roze boom D. 5 j. H. G. Bolleura Z. 30 j. C. M. De Brnyn geb. Segaar W. 81 j. M. De Ridder geb. Wassen- burg W. 79 j. C. Schuller geb. Schouten V. 45 j. J. Groen geb. Rietbergen W. 79 j. W. F. Wetselaar Z. 4 m. A. A. Springer geb. Borsboom V. 63 j. W. Dnk D. 15 j. p. C. J. Schols D. 8 m. J. Broeshart Z. 8 m. P. Regeer Z. 23 m. J. M. Van Staden geb. Den Haan V. 46 j. A. Van den Heerik Z. 3 m. H. Stafleu M. 47 j. Z. J. Joogmans M. 46 j. A. Van Gelderen Z. 10 m. - J. M. Matters D. 5 m. 9. E. A. Collet D. Sm. J. De Ridder geb. Kooien tweel. Z. Z. levenl. A. M. De Jong Z. 7 j. - J. P. De Ridder Z. 2 j. Delft, 21 Mei. Boter. Aangevoerd 1150/8 ea 69,16 vaten, weg. 23,690 KG. Prijs f 54 a 66 per 1/4 v. of f 1.35 a 1.66 per KG. Gouda, 21 Mei. Kaas. Aangevoerd 129 partijeneerste quali- teit f 26 a 28, tweede id. f 22 a 25, Noord-Hollandsche f 33.— a ƒ38.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2