LEIDSCH DAGBLAD, N0. 7442. Vrijdag 23 Mei. A°. 1884. Eerste Blad. PR:JS DEZER COURANT: V«or Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit nouimer bestaat uit TWEE BLADEN. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. OfHciëele Kennisgevingen. Inschrijving Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze nogmaals den belanghebbenden (de geborenen in 1S59 eo, voor zoover zij zich tusschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1850—1858) hunne verplichting om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (Zon- en feest dagen uitgezonderd) ten Raadhuize, tusschen 10 en 4 uren, terwijl op den lsten Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. LJEIED1EIN, 21 Mei. Onze lezers weten waarschijnlijk dat het plan bestaat om aan uen hoogleeraar dr. N. Beets op zijn zeventigsten verjaardag, den 13den Sept. e. k., uit naam van het geheele Nederlandsche volk eene welverdiende hulde te brengen. Daartoe hebben zich reeds in het begin dezes jaars eenige aanzienlijke mannen, staatslieden, ge leerden, kunstenaars, tot eene hoofdcommissie ver- eenigd en in verscheidene plaatsen zijn subcommissies voor dat doel werkzaam. Ook in Leiden heeft zich op uitnoodiging der hoofdcommissie eene subcommissie aan het werk gezet en de brieven, waarin zij de bewoners onzer stad en der omstreken tot deelneming uitnoodigt, worden door haar dezer dagen verzoüden. Wij aarzelen niet den wensch uit te spreken dat hare pogingen met den besten uitslag zullen be kroond worden. Niet alleen heeft Beets aan de Leidsche academie gestudeerd en aan Leiden menig beeld voor zijne schoone tafereelen ontleend, bij is een man die als schrijver, als dichter en redenaar op de ondubbelzinnige erkentelijkheid van geheel het Nederlandsche volk recht heeft. Waar het geldt hem op zijn zeventigsten verjaardag te huldigen, mo gen de voorstanders van de meest verschillende rich tingen elkander toeroepen„Hoeden af en de wapens omlaagEr is niemand onder ons, die niet van hem een lesje nemen kan, die niet een gelukkig uur aan hem te danken heeft! Wij zijn allen Nederlanders en leets heeft in die taal, die wij als onze moe- dertfal liefhebben, tot ons aller hart gesproken!" Wij dringen met beschoidenheid bij onze lezers er op aan, om de pogingen der subcommissie voor „Leiden en omstreken" krachtdadig te steunen. Menigeen zal zeker gaarne de gelegenheid aangrijpen om een bewijs van erkentelijkheid te geven voor het genot en den zegen door het werk van Beets jarenlang, telkens weer, verschaft. Het Leidsche studenten-muziekgezelschap „C-Dar" zal medewerken tot een soiree variée op Vrijdag 30 Mei a. s., welke gegeven zal worden om het Leidsche comité der Maatschappij tot ver pleging van weezen in het Huisgezin meer algemeen bekend te maken. Prof. Tiele zal als spreker op treden De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat zaal No. 5 in het Konink lijk Kabinet van schilderijen te 's-Gravenhage van 1 tot en met 30 Juni a. s. voor het publiek zal gesloten zijn. Prof. Evers te 's-Hage ziet zich wegens den staat zijner gezondheid verplicht zich naar het bui tenland te begeven en heeft om die reden zijn ontslag al9 lid van den gemeenteraad genomen. De commissie tot herziening der wet op het notariaat is door den minister van justitie, ter aan bieding van haar rapport, in audiëntie ontvangen. Ook dit rapport zal worden gedrukt. Dat het den minister van koloniën ernst is het tekort op de Indische begrcoting zooveel mo gelijk in te krimpen en de Indische ambtenaren de noodige aanschrijvingen tot inachtneming der striktste zuinigheid niet alleen, maar zelfs de opdracht zullen ontvangen hebben om, ware het mogelijk, nog eenige guldens in 's lands kas te doen vloeien, mogen wij afleiden uit het volgende feit dat ons dezer dagen ter ooren kwam. Een sedert jaren in Nederland verblijfhoudend gepensioneerd Oost-Indisch ambte naar ontving onlangs een aanschrijving dat op zijn pensioen zou gekort worden eene kleine som wegens aanslag in de verponding over de laatste vier jaren voor een stak grond waarop hij nu ruim achttien jaren geleden het recht van opstal had verkregen, doch hetwelk thans reeds meer dan 17 jaren in andere handen was overgegaan. In al die jaren had hij niets meer dienaangaande vernomen, totdat hem dezer dagen een ministeriëel schrijven gewerd, waarbij hem van de bevolen inhouding werd kennis gegeven. Eere wien eere toekomt. Bij zulk een nauwgezette administratie kan het wel niet anders of het tekort moet tot nul gereduceerd worden. (D el ft sche Crt.) Omtrent het bezoek van onzen Koning en Koningin aan Brussel wordt nog gemeld dat na afloop dor lunch op het paleis, de koninklijke stoet zich naar het stadhuis begaf, te midden dor toe juichingen van de menigte. De stoet kwam te 3.20 op het stadhuis aan en werd ontvangen door den heer Buis, burgemeester, het college van schepenen en den gemeenteraad. De Koning en de Koningin der Nederlanden be zochten het stadhuis en stelden hunne haüdteeke- ningen in het Gouden Boek. Op de Groote Markt waren al de speciale corpsen van de burgerwacht en alle vereenigingen van Brussel geschaard met hunne vaandels. De leerlingen der scholen en eene dichte menigte stonden op het plein geschaard. Uit al de vensters wapperden de Nederlandsche klenren. Bij het verschijnen van HH. MM. op het balkon deden zich oorverdoovende toejuichingen hooren en de muziek speelde het Nederlandsche Volkslied. De menigte wuifde met hare zakdoeken. Vervolgens trok de stoet tweemaal, in rijtuigen gezeten, langs de troepen en vereenigingen. Een regen van bloemen werd in de rijtuigen geworpen. De manifestatie was grootsch. De koninklijke stoet begaf zich daarna te midden der toejuichingen naar het paleis van justitie. Des avonds was er diner op het koninklijk paleis. Het was toen zeer levendig op straat, hoewel de park-illuminatie tot hedenavond is uitgesteld; toch waren een aantal gebouwen ook gisteravond verlicht, waaronder de ministeriën, het gebouw iu den Kruid tuin, onderscheidene particuliere woningen in de Rue Royale, op de boulevards en in do winkelstraten. Na het voorbijtrej ?n van don stoet, die zich naar hot koninklijk paleis begaf om het diner te gebruiken, zijn de paarden van een particulier rijtuig op hol gegaan, waardoor zeven personen werden gewond. Verscheiden gewonden werden in het paleis verpleegd. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag as. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen: te Hilversum c. a. A. De Reus, thans te Baarn c. a.; to Baarn c. a. C. M. Visser, thans te Voorburg c. a.te Voorburg c. a. J. L. Van Gennep, thans te Scheveningon; benoemd tot burgemeester der gemeente Spaarndam W. D* Hait9ma Muiier, der gem. Schoten J. Arnoldy;der gemeente Pannerden L. J. A. Libourel, en der ge meenten Stoppeldijk en Boschkapelle K. J. A. G. baron Collot d'Escury; - aan mr. P. C. A. M. Van "Weel, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juni a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Dirksland; - aan mr. E. V. Kleyn Van de Poll, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juni a. s., eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Druten; - aan mr. B. J. Gratama, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsverv. in de arr.-recht- bank te Groningen; - aan mr. C. W. E. Vaillant, op zijn daartoe geda9n verzoek, mot ingang van 1 Juli a. s., eervol ontslag verleend als president van het gerechtshof te Amsterdam, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen; - den heer G. H. Boelhouwer, lid van de Algemeene Rekenkamer van Ned.-Indië, op zijn verzoek, met ingang van 6 Juni 1884, eervol uit 's lands dienst ontslagen; - met ingang van 16 Sept. a. s.lo. aan dr. N. Beets eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende veie jaren den lande be wezen diensten; 2o. tot hoogleeraar in de facul teit der godgeleerdheid aan gemelde universiteit benoemd, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christendom, de geschiedenis der leerstel lingen van den Christelijken godsdienst en in de zedekunde, dr. J. Cramer, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen, aan wien tevens eervol ontslag is verleend uit laatstgenoemde be trekking; - met 1 Juli a. 8., aan W. C. Wijnmalen eervol ontslag verleend als directeur van het post kantoor te Dokkum, met aanspraak op wachtgeld. Gemengd Nieuw». Een eigenaardige stoet trok gister- avond langs Leidens straten. Drie tramwagens, door bengaalsch vunr verlicht en de koetsiers op 'het voorbalkon ieder door twee gekostnmeerde fakkel dragers, welke aan den pruikentijd deden denken, geflankeerd, reden van het Hotel Levedag, waar een promotiepartij plaats had, naar Zomerzorg om er de feestvierenden in de gelegenheid te stellen, „koffie te gaan drinken." Terwijl eenige muzi kanten, die don tocht in den voorsten wagen had den geopend, nu en dan een stukje speelden, werd er ook vuurwerk afgelatende luchtkersen spatten bij herhaling met hnnne fraaie kleuren in het lucht ruim uiteen. Onzen stadgenooten was echter oen nog groot- scher, een nog machtiger en krachtiger vuurwerk wachtende, een vuurwerk dat op het alom geslagen, geblazen en geluid wordende brandalarm bijna nie mand deed thuis blijven. De handspuiten en de stoomspuit renden in vliegende vaart naar de plaats des onheils; schutterij en militairen kwamen onder de wapens om met de politie het terrein af te zetten. Alles toog naar de fabriek van sajetten en wollen garens der firma P. Clos en Leembruggen, gelegen aan de Binnenvestgracht tegenover den tot do be graafplaats toegang gevenden Yestwal nabij de voormalige Marenpoort. De andere fabriek derzelfde firma aan de Langegracht had volstrekt geen gevaar. Tot zeven uren was er in de fabriek gewerkt. Hoe de brand is ontstaan weet men niet, doch zeker is het dat de nachtwaker nog om halfelf de rondte door het gebouw heeft gedaan en toen niets

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1