lete kl. bij den waterstaat en lands burgerlijke openbara wer ken A. M. S. Hogerwaard. Benoemd: Tot as9-res. van Galoeh (Cheribon) tevens ven- dnmeester aldaar, H. Van Steeden; tot idem van Soekapoera, E. K6tjen. Departement van Oorleg. Ontslagen: Op verzoek, w. Tolbr. diensttijd eervol nit Zr. Ms. mil. dienst, met behond van recht op pensioen, de kapt. der art. L. K. Chevallersu. Met ingang van 17 Joni 1884 op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, de tijdelijk bij het leger in Ned.-Indië benoemde off. van gez. 2de kl. H. C. Sörensen. Overgeplaatst: De kapt. der inf. H. Oosterwijk naar Padang; de off. van gez. 2de kl. J. Harte Van Knijff naar Ma kassar, H. C. Sörensen naar Soerabaia, W. F. Koeh naar Wel tevreden en L. A. F. Schakers naar Soerabaia. Geplaatst: De offs. van gez. 2de kl. H. F. IffertenT. E. Leisse te Weltevreden. Departement van 3Iarine. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. vijftien jarigen onafgebroken dienst in deze ge westen aan den havenmeester tevens fnngeercnd ontvanger der in- en uitvoerrechten en acc. te Muntok (Banka) J. W. Nis. Ohtslagen: Eervol uit 's land9 dienst, de 2de baaesmid aan het marine-etablissement te Soerabaia. Gemengd Nieuw». Onder begunstiging van bet heer lijk schoone weder hadden Zaterdag te 's-Hage de welgeslaagde wedrennen op groote schaal plaatsin het gunstig gelegen Hypodróme op Duinweide. Een aanzienlijk en talrijk publiek woonde dit inte ressante schouwspel bij. Het terrein was met vlaggen versierd, terwijl de orde werd gehandhaafd door politie en militairen. Deze ClingeDdaal-wedrennen op kleinere schaal werden gisteren en heden herhaald. Z a t e r d a g-a vond had in eone woning op de Gedempte sloot te 's-Hage een treurig ongeluk plaats. Twee kinderen zaten aan de tafel te spelen en door hunne bewegingen viel de petroleumlamp om, met het ongelukkig gevolg dat een der kinderen, een meisje van acht jaren, zware brandwonden bekwam. De ouders waren afwezig, maar op het geschreeuw snelden de buren ijlings ter hulpe en verleenden zooveel mogelijk hulp. De kleine werd per bran card naar het ziekenhuis vervoerd en stierf daar. Hoe gevaarlijk het is koffers, kisten of doozen onbewaakt op een stoep te laten staan, bleek verleden week te Rotterdam. Daar werd namelijk aan de Mosseltrap van deze gunstige gelegenheid gebruik gemaakt om eene withouten kist, gesloten met een zwart hangslot, aan het bezit van den eigenaar te onttrekken Uit den inhoud der kist mag men afleiden dat zij toebe hoorde aan den directeur van eeno kermistent en wel een circus. Niet meer of minder dan 45 kos- tumes, waarvan het meerendeel rijk met goud en zilver bezette jockey-kostumes, zijn in handen van den vermoedelijken dief gebleven. Ook flaweelen kleederdrachten uit den tijd van Lodewijk XV, Poolsche en Spaansche jassen en jaquets, enz. enz,, maakten deel nit van den inhoud. De commissaris van politie in de 2de afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing, aauhouding on bericht. Te Rotterdam zijn de vorige week aan de mazelen overleden 12 personen. Te Utrecht zijn in die week 62 kinderen door mazelen aange tast en 4 overleden. Twee doctoren, de heeren Bruinsma te Arum en Selhorst te Uitmarsum (Friesland), zijn op hun verzoek aangesteld als onbezoldigd rijks veldwachter. De „üordr. Cr t." verhaalt van een zeldzaam vruchtbaar oord. Het is de bouwmans woning „Zuiderhove," aan den Zuidendijk onder Dubbeldam, bewoond door den landbouwer K. Van Pelt. Binnen tweemaal 24 uren werden daar in de vorige week door een kip 19 en door een eend 14 kuikens uitgebroed, wierp een hond 9, een tweede hond 8 en een konijn 11 jongen, terwijl last not least de vrouw van den bewoner een welgeschapen dochter ter wereld bracht. In het geheel dus zagen op die hoeve 62 nieuwe wereldburgers binnen twee dagen tijds het levenslicht. Nadere berichten omtrent den brand in het Burgtheater te Weenen meidon nog dat het ijzeren tooneelgordijn, dat des morgens na de repe titie was nedergelaten, geen oogenblik den voort gang van den brand gestuit heeft. Men is het nog niet eens of de brand op de derde galerij of in het atelier der decoratie-schilders ontstaan is. Het eerste alarm voor de brandweer sprak alleen van een schoorsteenbrand, zoodat de eerst gezondene hulp ook zeer onvoldoende was. Toen de groote spuiten verschenen, hadden de vlammen reeds derde ea vierde galerij, parterre en zoldering aangetast en waren om het ijzeren gordijn heen naar het tooneel overgeslagen. Zij tastten daar terstond het brandbare decoratief, de kostuum-magazijnen en meubelen aan, en vonden aan de lichte en kleurige stoffen rijke voeding. Dertig a veertig voet lange vlammentongen spoten door de gebroken ramen in de Schellinggasse, die achter den schouwburg ligt. Do gloed was zoo hevig, dat niet alleen deze straat, maar ook de aangrenzende afgezet moesten worden, en een aantal brandweer mannen zich door de springzeilen moesten redden. Vier personen bekwamen brandwonden en vijftien brandweermannen werden bewusteloos weggedragen. De belendende huizen waren zeer lang bedreigd. Het paleis van graaf Aben6perg—Traun werd voort durend nat gehouden. Om tien uren eerst gelukte het, den brand tot het gebouw te beperken. De aartshertogen Albrecht, Ecgenius en Wilhelm, de minister Taaffe en andere autoriteiten waren aan wezig; de keizer liet zich ieder kwartier bericht brengen. Eerst te acht uren in den morgen was het inwen dige van den schouwburg zoover uitgebrand dat de vlam niet meer uitsloeg en de buren gerust konden zijn. Den geheelen volgenden dag deden de spuiten nog haar werk. Gered is niets dan de bibli otheek der directie en de kleederen van ecnige kunstenaars. Latere berichten melden dat de wachter van den Sanct-Stefaostoren de brandweer waarschuwde nog vóór het sein van do directie van den schouwburg kwam. De portier en de brandweeropzichter zijn in voor- loopig arrest genomen, maar er is geen beschuldi ging tegen hen uitgebracht. BUITEWLAN ïl>. De Ministerraad heeft het bedrag der krediet aanvrage voor Tonkin op As/ioen vastgesteld. In dit cijfer zijn echter"Itgavep, welke noodig zijn voor het iw marine-materiaal, voor de onde 'n Delta. Het krediet, dat voor Mada^^-*^^ Leo aangevraagd, wordt op 4J millioen geschat. Zoodra de Kamer weder bijeenkomt, zal Jnles Rocbe een wetsvoorstel indienen tot het verleenen van schadevergoeding aan de slachtoffers van rech terlijke dwalingen. De hoven en rechtbanken zouden de hoegrootheid der schadevergoeding in ieder bij zonder geval bepalen. Duitsiciilftnd. In antwoord op don afgevaardigde Windthorst, die zijn voorstel tót herziening der Meiwetton in den Rijksdag nader toelichtte, antwoordde de minister van eeredienst dat de regeering haar standpunt zou blijven handhaven en bleef gelooveD, dat door de novelle vau het vorige jaar de grondslag was gevonden, waarop eene schikking mogelijk zou worden. De regeoring is bereid op de meest tegemoet komende wijze verdere maatregelen te nemen, zoodra zij do zekerheid heefc dat daardoor tastbare uit komsten zullen verkregen worden. Het voorstel van den heer Windthorst werd b;j hoofdelijke stemming met 168 tegen 116 steramen verworpen. Er voor stemden: het centrum, al de Poolsche leden en zeven conservatieven. Spanje. De derdendaagsche koorts waaraan do koning leed, is geweken. Een gerucht aangaande andere ernstige ziekteverschijnselen is volkomen ongegrond. De koning neemt dagelijks in krachten toe. Vijftig afgevaardigden en senatoren van de dynastische linkerzijde hebben eene vergadering onder het voorzitterschap van Serrano gehouden. Posada Herrera, Martos en Dominguez zetten het programma der dynastische linkerzijde en de be ginselen der democratisch-monarchale partij uiteen. De vergadering keurde de verklaringen goed. Telegrammen BERLIJN, 18 Mei. Op den heden alhier gehou den Partijdag der nationaal-liberalen waren meer dan 500 leden uit alle deelen des Rijks aanwezig. Het voorzitterschap werd bekleed door den vroegeren minister Hobrecht. Na eene langdurige discussie, waaraan de heeren Hobrecht, Bennigsen en Miquel deelnamen, werd eenstemmig eene resolutie aangenomen, waarin on wankelbare trouw aan den keizer en het Rijk werd betuigd, bij onbesnoeide op de Grondwet steunende rechten van de Volksvertegenwoordiging. In de resolutie wordt voorts te kennen gegeven dat de partij hare volkomen onafhankelijkheid wil bewaren zonder samensmelting met andere partijen, terwijl de overtuiging wordt uitgesproken dat de nu aangenomen verlenging der Socialistenwet nood zakelijk moest worden geacht. De partij zal de regeering in hare maat6chappelijka-staatkundige hervormingen, behoudens zorgvuldig onderzoek der onderdeolen, met alle hare krachten steunen en, met name, medewerken tot het tot stand komen van de wet ter verzekering tegen ongelukken. Het vertrouwen wordt uitgesproken dat de aan hangers der partij bij de verkiezingen volkomen êêa zullen zijn. De vergadering werd met een driewerf „Hoch" op den keizer gesloten. ST.-PETERSBURG, 18 Mei. Prins Wilhelm van Pruisen heeft op het graf van keizer Alexander II een krans nodergelegd. Hedenmiddag kwamen do vorstelijke per onen in het Winterpaleis, waar prins Wilhelm eigenhandig den troonopvolger de insigniën van de orde van den Zwarten Adelaar overhandigde. Daarna heeft de troonopvolger in de kerk van het paleis, in tegenwoordigheid van den keizer, de vorstelijke gasten, de leden van het keizerlijk huis en het corps diplomatique den eed van trouw uan den keizer en het vaderland gedaan en gezworen de wettelijke bepalingen op de troonsopvolging te handhaven. Gedurende de plechtigheid der aflegging van don eed weerklonken 301 kanonschoten. Uit de kerk begaf zich de stoet naar de Georg- zaal, waar de troonopvolger op den standaard van het 9de kozakken-regiment, welks Hetman hij is, don militairen eed aflegde. MUNCHEN, 19 Mei. (Part. Tel) Het bekende socialistische arbeidorsblad „Süddeutscbe Post" is wegens een artikel, getiteld „recht op werk," zoomede wegens den verderen in dat blad heer- schenden toon voor altijd verboden. Bebol hield tegelijkertijd eene groote arbeiders meeting. ST.-PETERSBURG, 19 Mei. Op hot Marsveld had gisternamiddag en avond een talrijk bezocht volksfeest plaats, dat in de beste orde afliep. Ter wijl de czaar en de grootvorst-troonopvolger langs de straat Newsky in een open rijtuig naar het Anitskow-paleis terugkoerden, werden zij door het publiek met ovaties vol geestdrift begroet. De gebouwen in do buurt van het Winterpaleis, aan de straat Newsky en de aangrenzende straten waren met vlaggen, kransen en met groen omslin gerde bustes des keizers allerprachtigst versierd. Des avonds was de ganscho stad geïllumineerd en in de boide keizerlijke schouwburgen hadden feest- voorstellingen plaats. MADRID, 19 Mei. De krijgsraad te Badajoz is begonnen met de zaak van den opstand in Augus tus van het vorig jaar. Het openbaar ministerie eischt de doodstraf tegen 153 officieren, onderofficieren en korporaals, en tegen 4 burgers. LONDEN, 19 Mei. De „Times" ontvangt een telegram uit Durban van gisteren, meldende dat de toastaud in Zoelooland zeer verontrustend is. De heer Osborne hoeft sir John Dunn dringend om hulp gevraagd. DabulamaDzi, een broeder van Cetewayo, zou, naar men zegt, gedood zijn. Men meent dat de Boeren Usibepu niet zullen aanvallen. De „Daily News" ontvangt uit Assoean van 17 Mei het bericht dat Cuzzi, de Britsche agent te Berber, zoomede de neef van Hussein-pacha, Kalifas, op hunne vlucht uit Berber door de Rabatab- Arabieren niet ver van Aboe-Hamed gevangen genomen zijn. LEIPZIG, 19 Mei [Part. Tel) Hentsch is tot 9 jaar tuchthuisstraf en Kraszewski tot 3| jaar ves tingstraf veroordeeld. LEIDEN, ld Mei. De verwachting voor morgen isveranderlijk weer. Hedenmiddag werd het zesjarig jongetje Van V. aan de brug aan de Doezastraat bij on geluk door een bierwagen van H. aangereden, ten gevolge waarvan het kind een weinig aan den rechterarm geschaafd is. De Indische mail per Engelsch stoomschip „Surat," wordt morgen alhier verwacht. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in do door ons vroeger vermelde procedure tusschen de heeren C. te Leiden, appel lant, en F. en B. te Rotterdam, geïntimeerden, betreffende de betaling van een restant koopsom eener zaak in minerale wateren, waarvan de betaling door de geïntimeerden was geweigerd, omdat hun niet zoo zijn geleverd zeker aantal verkochte tot de zaak behoorende kogelflesschen. Het Hof heeft hot vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2