LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7440. Dinsdag 20 ïviei. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Atzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OiBeiëel© Kennissfevin^eiL Inschrijving Schutterij. Burgemeester en Wethouders van Leiden noodigen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Ge meentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den Schutterlijken dienst aan te melden, uit zich daar toe alsnog te vervoegen ten Raadhuize, op Woensdag den 21sten Mei e. k., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den lsten Jnni aanst. wor den gesloten en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve inge schreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Mei 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 19 Wel. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. E. J. Van Voorst tot Voorst, geb. te Eist, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get. Aardhaling". „Eigen Haard" bevat deze week, onder meer fraaie gravures, een keurig bewerkt en welgelijkend portret van prof. dr. H. Kern, met diens biographie, van de hand van dr. J. S. Speyer. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Zeeland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 24sten Mei a. s., des morgens te 10 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 6.30 bezorgd zijn. Hedonnamiddag ontvingen we por Nederland sche mail, via Marseille, de Indische bladen van 10 en 11 April. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen f 17.50, f 3.60 en f 1.80. In de te Haarlem door de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappon gehouden honderd-twee- en-dertigsto algemeene vergadering werden door den president-directeur jhr. G. F. Van Tets de ver diensten herdacht der sedert de laatste algemeene vergadering overleden directeuren en leden, o. a. van prof. II. Schlegel. Op voordracht der door direc teuren benoemde commissie tot het uitbrengen van een praeadvies werd door de vergadering de groote gouden Boerhaave-medaille in het vak der physio logic toegekend aan onzen landgenoot prof. F. C. Donders, aan wien, niet ter vergadering aanwezig, een telegram van gelukwensching werd toegezonden. Nadat eenige nieuwe prijsvragen waren besproken en vastgesteld, benoemde de vergadering tot bin- nenlandsche leden de hoogleeraren C. M. Schols to Delft, II. A. Lorentz te Leiden, E. Mulder te Utrecht en N. Beets te Utrecht, en tot buitenland- öche leden de hoogleeraren H. Gylden te Stokholm, E. W. Brücke te Weenen en E. Pflager te Bonn. De Raad der gemeente Katwijk heeft op zijn verzoek aan den heer S. Crommelin een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van gemeente secretaris. De voorzitter en een der raadsleden brachten hem in hartelijke bewoordingen hunnen dank toe voor de vele moeite, ijver en welwillendheid, welke door hem in het belang der gemeente waren aan den dag gelegd. Morgen, Dinsdag, zal de kapel van het regi ment grenadiers en jagers zich naar Londen begeven, ten einde aldaar eenige concerten te geven. Het voornemen bestaat om daar gedurende veertien dagen te verblijven. In deze week zal te Amsterdam een aanvang worden gemaakt met het plaatsen der gebouwen voor de internationale landbouwtentoonstelling, op bet bekende terrein achter hot nieuwe Rijks-Museum. Onder die gebouwen worden ook gerekend eenige ruime stallen voor het groot aantal rundoren en paarden, die worden verwacht. Men schrijft uit Brussel dat de koningin mor den aan het station zal zijn om onzen Koning en Koningin te ontvangen. Zooals men weet, zal do ontmoeting van den Koning der Belgen en zijne gasten te Stuivenberg (Antwerpen) plaats hebben. Tusschen het station du Nord en het paleis te Brussel zullen bij de aankomst 12,000 man troepen onder de wapenen staan. Terwijl HEL MM. langs de regimenten r.jden, zullen de verschillende muziek corpsen achtereenvolgens en eokel het „Wilhelmus" en het „WioD Neerlandsch bloed" doen hooren. Bij het feest in de Kon. tuinen te Laeken zullen de Goides drie stukken spelen. De „Artisans réunis" zallen zingen een Spuansch lied van Léon Jouret, „Le Tyrol" van Ambroise Thomas en een wals van Otto. Voor de wedr^Vud.Hemelvaartsdag, die door HH. MM^.rourg Aandd worden, zjjn voor den grnier. Maxwell aandcelen. k paarden van elf eige- ndito Incomc-boni J kant, dat de Noderlandeche inwoneiC van Brussel aan onze Koningin zallen aanbiedeD, komt nit de fabriek van Böval De Beek, van wien men den vorigen zomer op de Amster- damsche tentoonstelling de étalage kon bewonderen. Een speciale galatroiD, samengesteld uit den koninklijken salonwagen, vier salonwagens, twee gewone wagens en t_en dienstrijtuig zal uit het station du Nord van Brussel te 9.20 's morgens vertrekken om den Koning der Nederlanden op te nemen. Hij moet daar to 11 oren a ;:ikomen. De Koning der Nederlanden zal te Esschen in den koninklijken galatrein plaats nemen en te 11.35 uit Esschen vertrekken om aan het station AntwerpenDam te 12 u. 1 m. aan te komen. Het vertrek van het station AntwerpenDam is vastgesteld op 12 u. 11 m., de aankomst in het station Brnssel-Nord op 1 u. 5 m. De koninklijke trein zal Antwerpen zelf niet aandoenhij zal over den arm van Bor- gerhout passoerende lste ingenieur Bertraüd zal den kon. trein voeren. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor vijf en twintig stu denten in de medicijnen aan eene der Nederlandsche universiteiten de gelegenheid bestaat om, tusschen 1 Aug. 1884 en ulto. Juli 1885, in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2de klasse bij het leger in Neder- landsch-Indië, onder genot van eene subsidie van f 8000. Door den minister van waterstaat is aan den Rijksopziener op de spoorwegdiensten J. J. Brutel De la Rivière, te Amsterdam, mede opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van de sectie ZaandamHoorn van don spoorweg van de Zaan streek naar EnkhuizeD, met ingang van den dag waarop die sectie voor den openbaren dienst zal worden geopend. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Frioul (Marseille); de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde Zaterdag-namiddag Dover en gisteravond Lizard; de „W. A. Scholten" is 17 Mei van Rotterdam te Nienw-York aangekomen; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, is dien dag te Suez aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft baron M. C. A. Yan Neukirchen Yan Nijvenheim, ritmeester der Fransche cavalerie, laatstelijk als adjunct van den militairen attaché aan het gezantschap van Frankrijk te 's-Hage ver bonden, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw; - benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, ter standplaats de ge meente Werkendam, J. Kerkhoven, cand.-notaris aldaar; - K. G. Hoffmann, te VHage, met 1 Juni, voor den tijd van één jaar benoemd tot machinist ia het rijkskrankzinnigengesticht te Mederablik. KOLONIËN. BATAVIA, 11 April. Aan de berichten omtrent onzen nieuwen gou verneur kunnen wij toevoegen dat de heer Van Rees reeds op de reis herwaarts minder wel was. Ook zijn zoon, die, gelijk men weet, hem te gemoet gereisd was, en zijne dochter, loden aan koorts, de eerste zelfs zéé erg dat de reis er om bespoe digd is en bij bij aankomst direct naar Buitenzorg is vertrokken. Is dat wellicht een geschenk van de Atjeh- lucht of van het thans zoo ongezonde en snikheete Penang? Het gevaar, dat wij van de Prioksche mia6men vreesden, is nu toch, hoewel in anderen vorm, gekomen. Java-Bode Is men w61 ingelicht, dan gaat de majoor der genie Dozy eerstdaags met pensioen, de kapitein Kloe3meyer met verlof. Volgens het „S. H. B." heeft hot Residents gerecht te Soerabia de vennootschap „Soerabaiasch Handelsblad", wegens het niet tijdig indienen van zegels voor advertentiën, tot eene geldboete van f 4150 veroordeeld. Die vennootschap is er waarlijk genadig afgekomen, daar, zoo de rechter de wet telijke bepalingen streng had toegepast, do boete minstens f 450,000 zou hebben bedragen. Deli is weer aan rooverbenden ten prooi ge weest. Ten minste de „Penang Times" bericht dat een troep zeeschuimers, in een ton kan g, to Deli gelaod zijn en daar een groote hoeveelheid opium en verscheidene duizenden dollars hebben buitge maakt. Bij een gevecht, dat zij daar met de be volking hadden, werden velen der roovers gedood of gewond. In de Straits had men reeds laüg op do roovers geloerd en gedacht dat zij Pankore in Perak zouden aanvallen. De roovers schijnen er echter de lucht van gekregen te hebben dat men hen in 't oog had en hebben toen te Deli hun slag geslagen. 0?er Edi leest men in dezelfde courant Te Mundapait wordt tusschen do daar gevestigde At- jehers en Pedireezen hevig gevochten. Men zegt dat de radjah van Langsar, Toenkoo Tjie, wien in het vorige jaar door het Nederland sche Gouvernement was opgedragen om de hoofden dier toen reeds vechtende partijen uit zijn land te verdrijven en die toen te zwak was om dit te doen, en daarom door Habit Abdul Raman ver vangen werd, de oorzaak van de tegenwoordige onlusten is. Hij moet uit ijverzucht het vuurtje hebben aangestookt, om de Nederlandera te ver drijven. De controleur vau Edi is Daar Mundapait gegaan, om aan de bloedige geschillen een einde te maken. Ammunitie wordt op groote schaal binnengesmok keld te Perlak, Banjar, Langsar en Mundapait en wel uit - Singapore, niettegenstaande de surveil lance, welke het Gouvernement der Straits houdt op den uitvoer van oorlogsbenoodigdheden uit Sin gapore naar Atjeh. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Betnigd: De bijzondere tevredenheid der regeering aan E. J. Jellesma, contr. late kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, voor de loffe lijke wijze waarop hij, van af 14 Aug. 1883 tot 11 Jan. 1834, de betrekking van ass.-res. van Gorontalo (Meoado) heeft waar genomen - de tevredenheid der regeering aan den gewezen ge zaghebber late kl. bij de gonvernements-marine W. J. Van Santen, ter rake van de loffelijke wijze waarop hij zich van zijne ambtsplichten heeft gekweten bij gelegenheid vaa de maatregelen genomen naar aanleiding van het gevangen houden der beman ning van het Engelsche schip „Nisero" door den Radja van Tenom. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan het lid van den raad van justitie te Samarang mr. J. A. A. Lion. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de hoofd-ingenieur

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1