kan worden geacht en zoo vervolgens afdalende tot die bijzonderheden, welke van meer ondergeschikt belang zjjn. De jury rekent den uitBlag van haar onderzoek aan het hoofdbestuur den laten Juli te kunnen mededeelen. Die uitslag zal echter denkelijk niet bekend worden vóór de opening der tentoonstelling. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4359 volwasser personen en van 24 kinderen. Door den generaal-majoor, inspecteur der artillerie, is bepaald dat met iogang van 1 Sep tember 1884 zullen worden gedetacheerd bij het lBte reg. veld-art. de 2de luit. C. G. Preuytvan het 2de reg. vesting-art. bij het 2de reg. veld-art. de 2de luit. J. K. Yan Hoogstratenen bij het 3de reg. veld-art. de 2de luit. P. L. Bergansius van het 1ste reg. vesting-artillerie. Door den minister van oorlog is aan de corps-commandanten eene aanschrijving gericht, waarbij bepaald wordt dat de infanterie gedurende de zomermaanden geoefend moet worden in nachte lijke velddienst-oefeningen. Tot heemraden van den Wassenaarschenpolder zijn herkozen de heeren H. Kuipers te Leimuiden en H. Langeveld te Langer-Aar. Den lGden dezer bezocht de Commissaris des Konings van N.-H. de gemeente Haarlemmermeer. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft den neer J. C. Prins, theol. cand. aan de universiteit te Utrecht, tot de Evangeliebedie ning toegelaten. Te Rotterdam is in 73-jarigen onderdom over leden de heer Samnel De Lange, die rnim vijftig jaren daar als organist, eerst in de Zuider-, daarna in de Groote Kerk, en ook als onderwijzer aan de Ifoziekaehool der Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst zeer gewaardeerd werd. Hij was de vader van Daniël De Lange te Amsterdam en had ook nog een zoon te Keulen, in wien eveneens de ta lenten des vaders voortleven. Hedenmiddag te halfeen had ten raadhnize van Rotterdam de plechtige overdracht plaats van het Stieltjes-monument, door de commissie aan het gemeentebestuur. Daarna geschiedde om halftwee de officiëele opening van do tram naar Feyenoord en werd tegelijkertijd een bezoek gebracht aan het ge noemde monument, dat, zooals men weet, is opge richt in het Burgomeester-Hoffmann-Park op hot Hoorder-eiland. Men schrijft uit Brussel aan het „Vad." dat de koning der Belgen den graaf De Lannoy, groot meester van het Huis der koningin, den lnit.-generaal Jacmart, den kolonel baron D'AnetbaD, commandant van Bruesel, en den graaf D'Assche heeft aange wezen om onzen Koning en onze KoniDgin aan de grenzen te ontvangen. Yoor de ontvangst van HH. MM. heoft de gemeenteraad van Brussel een krediet van f 15,000 toegestaan. Het aantal vereenigingen dat aan den grootcn optocht zal deelnemen, is tot 150 vermeerderd. Zij zullen te zamen door ongeveer 6000 leden vertegenwoordigd worden. Het bezoek aan het nieuwe paleis vaD justitie zal den 20sten Mei om halfvier plaats hebben. Men schrijft nit Londen dat door de koningin van Engeland en don prins van Wales eene be langrijke verzameling van vee zal worden gezonden naar de landbouw-tentoonstelling, in Augustus te Amsterdam te houden. Ingevolge machtiging des Konings wordt de kapt.-luit. ter zee W. 3. A. Nolthenius met 20 dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. instruc tieschip „Marnix" en met 21 d. a. v. vervangen door den kapt.-luit. ter zee C. A. Le Bron de Yexela. De minister van financiën maakt bekend dat op Dinsdag den 27sten Mei a. s., van des voor middags negen tot des namiddags één uur, ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam en van den arrondissements betaalmeester te Rotterdam, kunnen worden inge leverd inschrijvingsbiljetten tot het bekomen van scbatkistpromesseD, welke tot een bedrag van drie millioen gulden zullen worden uitgegeven. Den 9den Mei 1884 heeft te Brussel de onder- teekening plaats gehad eener overeenkomst tnsschen Nederland en België, houdende vaststelling van een uniform-tarief voor bergloon van opgevischte netten. Het stoomschip „Macassar", van Amsterdam, arriveerde gisterochtend te Batavia. Z. M. heeft benoemd tot o»tvanger der regis tratie voor de gerechtelijke en administratieve akten en der domeinen te LeeuwardoD, F. Yan Dalsen Fontein, thans ontvanger der registratie en domei nen te Noordwijk; - met ingang van 1 Juni a. s. benoemd tot ingenieur der 1ste kl. voor het stoom wezen N. Yan Dissel, thans ingenienr der 2de kl. BUITENLAND. Frankrtllc. Het vonnis betreffende den markies De Rays en zijne medeplichtigen De Pnydt en Pasquier, met wie hij zijne bekende „kolonisatie" van Port-Breton op tonw zette, is Woensdag in hooger beroep be krachtigd. De markies zal mitsdien zijne vierjarige gevangenisstraf hebben te ondergaan. Een ander bij de zaak betrokken persoon, Anxcousteanx, is vrijgesproken, en een vijfde, SumieD, heeft in plaats van twee jaar een half jaar gevangenisstraf gekregen. De driejaarlijksche officieuze Aigemeene Synode der Hervormde Kerk zal den llden Jnni a. s. te Nantes vergaderen. De openingsrede rede zal wor den uitgesproken door den predikant Dhombres. Er zijn nitnoodigiogen gericht aan de presbyte- riaansche kerken in Engeland, Schotland, Ierland en andere evangelische kerkgenootschappen op het vasteland. Bij de veiling der boekerij van graaf Roger te Parijs is vóór eenige dagen besteed: voor eeD Bijbel van 1652, ingebonden door Pasdeloup, 7900 franken; voor een exemplaar der oorspronkelijke uitgaaf van Bossuets rode over de Aigemeene Ge schiedenis, met het wapen des redenaars, 2600 fr. voor een ander exemplaar, met het wapen van prins Eugenius van Savoye, 2180 fr.; voor Bossuets Geschiedenis van de veranderingen der Protestant- sche Kerken met zijn wapen, 5110 fr., enz. De veiling had een groot aantal liefhebbers gelokt. Iemand, zich noemende een journalist, kwam in het „Hotel-Bristol" te Parijs om informaties in te wionen naar den prins van Wales en zjjne reis plannen. Het bleek te zijn een welbekend Fenian. De prins gaat van Parijs naar Royat en dan naar Wiesbaden. Volgens een „Temps"-telegram uit Aden was er een opstand uitgebroken in Sana (prov. Yemen, Arabië). 300 Tnrken werden vermoord. Pultschland. Do verdediger van do beschuldigden in het proces van hoogverraad heeft in zake Heutsch tot vrij spraak geconcludeerd, terwijl wat Kraszewski betreft, verzachtende omstandigheden werden gepleit. Bij de repliek handhaafde de ambtenaar van het openbaar ministerie de aanklacht. Het komt hier niet op abso lute, maar op betrekkelijke gebeimhonding aan, in zake de bewuste stukken in acht genomen. De uit spraak is op Maandag te twaalf nren bepaald. De Duitsche Bondsraad heeft gisteren het voorstel nopens de subsidie van overzeesche stoom vaartlijnen aangenomen. Er is echter eene belangrijke wijziging gebracht in de eerste paragraaf van het ontwerp. Daardoor is bepaald dat de te verleenen BubBidie zal worden verstrekt voor lijnen tusschen Duitschland eenerzijds en Oost-Azië of Australië anderzijds. Het woordje en is in of veranderd. De „Nordd. Allgem. Zeitung" beveelt den handelsstand het in Oostenrijk met zoo goed ge volg gebezigde stol Bel van export-vereenigingen ten sterkste aan. De OoBtenrijksche industriëelen, die groote hoe veelheden monsters naar Indië zonden, ondervonden overal voldoende deelneming en verkregen onver wacht gunstige resultaten. Een consortium te Hamburg heeft voor twee mil lioen mark aandeelen gekocht in de „Plantagemaat schappij" (Znidzec-eilanden), voormaals Godeffroy, van het bankiershuis Baring Brothers te Londen, tegen den koers van 52'/, pet. Groot-Britnnntë. In het Lagerhuis drukte lord Fitz-Maurice gis teravond het leedwezen der regeering nit over de weigering van Nederland, om Engelands bemiddeling in Atjeh aan te nemen. Intusschen is de hoop nog niet opgegeven dat men de Hollandsche regeering zal kunnen bewegen, om maatregelen tot herstel van den vrede in Atjeh in overweging te nemen. De Engelsche regeering overweegt de doelmatig heid van eene zending, aan wier leden alleen de onderhandelingen over het in vrijheid stellen van de manschappen der „Nisero" zullen worden opgedragen. De heer Storey kondigde aan dat hij aanstaanden Maandag vragen zal, of niet oene expeditie tot be vrijding der mansohappen kan worden afgezonden. In het Hoogerhuis deelde lord Granville mede dat hij gisternamiddag berichten aangaande generaal Gordon had ontvangen. Eenige vluchtelingen, den dag te voren van Berber en Korosko te Assoean aangekomen, meldden dat de wegen tusschen beide steden veilig zijn en zij geen moeilijkheid op hun tocht hebben ondervonden. Gordon had met goed gevolg eenige uitvallen gedaan en verkeerde in goeden gezondheidstoestand. Een der leden vroeg of tusschen Frankrijk en de „Association internationale africaine" een verdrag is gesloten, waarbij grondgebied aan Frankrijk wordt toegestaan. Lord Granville antwoordde daf het bericht, deswege in omloop, niet volkomen juist is. De inlichtingen, daarover bij de regeering ont vangen, zijn van vertrouwelijken aard, maar hij hoopt daarvan weldra aan het Parlement mededee- ling te kunnen doen. België. In de Kamer van Vertegenwoordiging bracht de! heer Scailquin gisteren in herionering de woorden,, op 12 dezer door den heer Van Kerkwijk in de Neder- landsche Tweede Kamer gesproken. Hij zeid9 dat de Belgische natie gelijke gevoelens wenscht te uiten J dat zij de oude twisten wil vergeten en den band met Nederland nauwer wil toehalen. „Ik ben zeker de tolk te zijn van de geheele Kamer", dus ging de heer Scailquin voort, „wanneer ik verklaar dat België evenals Nederland het werk der verzoening van ganschor harte toejuicht." Deze woorden lokten een langdurig gejuich uit en de heer Malou verklaarde de motie te onder steunen, wat met nieuwe instemming werd begroet. üostenr.-Hong.-Monarchie. De overleden keizerin van Oostenrijk, Maria Anna, heeft 12 millioen fl. nagelaten aan den ex-koniDg van Napels, eenige millioenen en een landgoed in Italië aan den aartshertog Albrecht, groote legaten aan verschillende kloosters, al hare juweelen en kostbaar gouden vaatwerk aan keizer Frans Jozef. De linkerzijde van het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden heeft weder zitting genomen, tevreden gesteld das door de excuses van den presi dent. Zij heeft echter in het officieel verslag der zitting een protocol van het gebeurde doen opnemen, Tei egramaji eu BERLIJN, 16 Mei. De „Norddeutsche Allgl Zeit." verklaart dat alles, wat de bladen hehbetjj gemeld over de verloving van den vorst van Buil garije piet eene prinses uit het Vorstelijk Huis met alle daaraan vastgeknoopte opmerkingen el beschouwingen, geheel en al uit de lucht is ge'| grepen. NIEUW-YORK, 16 Mei. De opening der beu was heden zwak en geagiteerd. Behalve voor aandeelen Union Pacific volgde later een beter stemming met een avans van 1/2 a 2 percent. Tegel één uur echter werd de markt opnieuw gedemori liseerd door het faillissement der heeren H. C. HarcJ en Zonen. - Aandeelen Lake Shore 81. BERLIJN, 16 Mei. Een keizerlijk rescript noei de uitnoodiging, aan de regeering gericht, om am tenaren, die onwettigen druk bij de verkiezing uitoefenen, te vervolgen, ongrondwettig. STOKHOLM, 16 Mei. In de plaats van don definitief teruggetreden minister van staat Thyareli is de tegenwoordige minister van finaucicOjdehf Themptander, benoemd. NIEUW-YORK, 16 Mei. Na de ernstige daty ten gevolge de surséance van het "huis Hardy, stelde zich in den namiddag het vertrouwen op beurs, die met eene veel betera stemming sloot Het bureau van liquidatie heeft alle nooc maatregelen getroffen, om de ^geassocieerde ban* I bij te staan. NIEUW-YORK, 17 Mei. (Part. 7 el.) De b( opende gisteren met rustige stemming. Geforcec verkoopen van staatsfond sen drukten de bf sterk. Twaalf firma's fail leerden, gezamenlijk een passief van 32 mil lioen. Het Clearinght assisteerde zes banken7 terwijl de schatkist 7 lioen uitbetaalde. De aandrang bij de spaarbat i is opgehouden. Het. geld is nog duur en de ci waarschijnlijk voorbij. WEENEN, 17 *ilei. (Part. Tel.) De stadsscha burg braüdt no%. Achttien menschen zijn gew waarvan drie -zwaar. Dat er geen werkelijke 8chenlovens zijn te betreuren, is hieraan te ken, dat de brand ontstond geruimen tijd vóo voorstelling zou beginnen. Waarschijnlijk word directeur Bukowics voor het onheil verantwoord gesteld, daar de voorgeschreven brandwacht ui het theater aanwezig was. De brand werd hete

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2