van het kalkpakhuis scheidde, in en werd de vrouw onder de steenen en kalk begraveö. Spoedig daar onder uitgehaald, bleek het dat zij aan armen en beenen hevig gekneusd was en onmiddellijk in een brancard naar het ziekenhuis moest gebracht worden. Haar toestand is niet zonder gevaar. Tusschen heden en morgen kan, vol gens telegram uit Nieuw-York, stormweder verwacht worden op de Engelsche en Noordsche kusten en daarna onbestendig weer voor eenige dagen. Te Bucnacz (Gralicië) zijn zes leden van een gezin van 7 personen vermoord. Een kind ontkwam door zich te verbergen. Diefstal was de drijfveer van de moordenaars, die nog niet gevon den zijn. De Russische politie heeft ontdekt dat de meeste officieren, inclusief de stadskapiteins van de 22ste artillerie-brigade te Nowgorod, en van de 40ste te Saratow, tot de revolutionDairen behooren. Het is bewezen dat Negajew een tijd lang door artillerie-officieren te Nowgorod verborgen is gewor den. Er hebben aanhoudingen plaats gehad op groote schaal. Onder de aangehoudene officieren is Scha- tilow, zoon van d9n bevelhebber van het 15de legercorps. Negajew is naar Amerika ontsnapt. Rus land verlangt zijne uitlevering. buitenland. De Ministerraad heeft het ontwerp van grond wetsherziening in hoofdtrekken vastgesteld. Het ont werp zal in de eerste plaats bij de Kamer van Afgevaardigden ingediend worden. De „Agence Havas" zegt: Wij meenen eene dwaling te moeten herBtelleD, welker verbreiding allicht tot verkeerde gevolgtrekkingen zou kunnen leiden. Dc heer Jules Ferry is met den van hoog verraad beschuldigden Pool Kraszewski niet bekend. Deze laatste is hem nooit voorgesteld en hem werd ook nooit een ordeteeken beloofd. Dit officieuze démenti vindt zijn oorsprong in den, gedurende het proces tegen den Poolscben dichter voorgelezen brief van Yon Bismarck. In dien brief wordt gezegd dat sedert 1873 de Fransche kolonel Samuel, chef van het statistisch-bureel aan het Fransche ministerie van oorlog, beproefd heeft, een verbond te organiseeren tusschen de Poolsche offi cieren in Russischen, Duitschen en OosteDrijkschen dienst; dat Kraszewski gedurende zijn verblijf te Pau met kolonel Samuel in betrekking had gestaan, dat hij aan Ferry was voorgesteld enz. Kraszewski ontkent dit alles en zegt dat hij te Pau te ziek was om met iemand te spreken. DuitsctLland- De reis van den Duitschen keizer naar Wiesbaden schijnt voorgoed uitgesteld te zijn. Do keizer zal zich waarschijnlijk dezen zomer naar Ems en naar Gastein begeven. De Rijksdag heeft het wetsontwerp betrek kelijk misdadig gebruik van ontplofbare stoffen in derde lezing aangenomen, met deze redactiewijziging dat alleen het misdadig gebruik met voorbedachten rade strafbaar zal zijn. Do eerstvolgende zitting is op na Pinksteren bepaald. De Rijksdag heeft ook den leden der cholera-com missie de door de regeering voorgestelde dotatie - 13SJ9C0 mark - verleend. Prof. Virchow betuigde als tolk van het Huis, den leden der commissie warmen dank voor hetgeen zij voor de wetenschap en het algemeen welzijn hadden gedaan. Prins Wilhelm is gisteravond van Berlijn naar St.-Petorburg vertrokken. Aan het station van den Centraal-spoorweg waren de ambassadeurs Orloff, prins Dolgorouki en de leden van het Russische gezantschap in groot uniform bijeen, om hem uit geleide te doen. Gri-oot>I3r£taiiiiië. Het Hoogerhuis heeft gisteren de artikelsgewijze behandeling van het regeeringsvoorstel tot bescher ming van vrouwen en meisjes tegen verleiding enz, ten einde gebracht. In het Lagerhuis deelde lord Fitz-Maurice mede dat de regeering de uitnoodiging van Italië had aangenomen, om eene conferentie bij te wonen ter voorloopige bespreking van de quaestie dor ten uitvoerlegging van buitenlandsche rechterlijke von nissen. Als basis zouden worden aangenomen de besluiten, genomen op de conferentie van de Ver- eeniging tot hervorming der codificoering van het volkenrecht. De heer Gladstone deelde mede dat de Pinkster- vacantio van 27 Mei tot 5 Juni zon duren. Te Dublin is een werkman, Thomas Mc Ginn, gearresteerdde man was in de bnurt van het paleis en had een groot papieren pak onder den arm. Het bleek ongeveer 3 pond kruit en een lange lont te bevatten. De man kon niet voldoende rekenschap geven van zichzelf en werd ingerekend. Effypte. Twee boden van Gordon, die brieven bij zich hadden, werden onderweg gevangengenomen. Een werd gedood, de ander ontsnapte. Op 10 mijl van Souakim had een gevecht plaats tusschen Osman Digna's troepen en de bevriende stammen onder Mahomed All. Osman telde 5, Mahomed 14 dooden. Vereeuigde Staten. De eerste paniek ter beurze van Nieuw-York was hoofdzakelijk ontstaan door verwikkelingen, welke haar grond vonden in mislukte speculatiën van den president der „Second National-Bank", en in schorsing van betaling door vijf met hem in verbinding staande firma's. Offic'ëel was aangekondigd dat de bank solvent was, maar de latere surséance der „Metro politan Bank" bedierf de goede uitwerking der mededeeling. Hierop vereenigden zich de vereenigde banken en besloten ter onderlinge bescherming tot eene combinatie, met bet gevolg dat de onrust eenigszins tot bedaren kwam en de koersen stegen; de markt sloot echter onregelmatig. Het heette dat de dépo- sito's bij de „Metropolitan Bank" ten volle zou den worden terugbetaald en de surséance slechts plaats had ten gevolge van een algemeen opzeggen der déposito's. Een later telegram meldt dat het Clearinghouse- Comité heeft uitgemaakt dat de activa der „Metro politan National-Bank" de hervatting harer betalin gen wettigen. Do Bank werd gisteren heropend. Ook de „Atlantic State Bank" heeft hare betalingen gestaakt. De paniek had sterken invloed op de petroleummarkt. De algemeene opinie in Nieuw-York was, dat thans het ergste voorbij was. Reuter seint echter uit Nieuw-York van 15 Mei: Men meldt nu lfet faillissement van A. W. Dimoct Co. Daardoor werd echter weinig invloed op de markt geoefend. De stemming was heden vast; des morgens stegen do prijzen, ten gevolge van het hervatten der betalingen van de „Metropolitan Nati- onal-Bank" en het besluit van het Clearinghouse. De koersen stegen '/2 a 4 pet. Eene latere Reuter-depeehe uit Nieuw-York van 15 Mei meldt: Het huis Fisk Hatch heeft zijne betalingen gestaakt. Hatch is voorzitter van het beurscomité. Deze staking van betaling maakte een ontzaglijken indruk; er ontstond opnieuw spanning en de prijzen daalden 1 a 5 pet. Het bericht dat ook deze firma hare betalingen staakte, maakte te meer indruk, omdat het volkomen onverwacht kwam. Eene vierde depeche van Reuter uit Nieuw-York dd. 15 Mei bevat het volgende: De betere stemming der effectenbours hield aan totdat het staken van betaling der firma Fisk Hatch bekend werd, namelijk tien minuten vóór het sluiten der beurs. Daarop volgde groote op winding en eene nieuwe sterke daling der koersen. De heer Senoy heefc het voorzitterschap der „Metropolitan National-Bank" nedergelegd. De heer Folger, minister van financiën, heeft de betaling bevolen van alle in de 125ste, 126ste en 127ste serieëu begrepen Staatsschuldbrieven tot 1 Juni, met bijbetaling van renten. De Senaat van Washington heeft het ontwerp aangenomen, waarbij generaal Grant gepensioneerd wordt. Zuid-Af rïka. De thans ontvangen „Volksstem" brengt haar lezers in de Transvaal de tusschen de Engelsche regeering en de Transvaalsche Deputatie gesloten conventie onder de oogen. Het blad bevat mode een schrijven door de Depu tatie aan den staatssecretaris gericht, in welk schrij ven mededeeling wordt gedaan van het sluiten der conventie, onder herinnering dat zij eerst in werking zal treden na goedkeuring van den Volksraad, welke goedkeuring uiterlijk binnen den tijd van zes maanden zal moeten plaats hebben. De Deputatie maakt met groote ingenomenheid gewag van de hartelijke en ondubbelzinnige bewij zen van sympathie en welwillendheid, haar door het Nederlandsche volk, zonder eenig onderscheid van godsdienst en stand, betoond. De „Volksstem" voegt aan de mededeeling nog het volgende toe: „Aan het bestaan van die ge voelens van welwillendheid en sympathie bij het volk van Nederland jegens en met dat van de Transvaal zal wel niemand getwijfeld hebben, die kennis heeft genomen van de houding van het eerste tegenover het laatste gedurende en na onzen vrijheidsoorlog. Wat echter verblijdend is, 'tis de bevinding dat die goede gezindheid niet zoozeer is geschokt door zekere handelingen alhier, als sommigen hier en ook in Nederland zelf hadden gevreesd. „In hoeverre de hier betoonde deelneming in de ramp op Java en de pogingen, hier aangewend, om hetgeen verkeerd was gedaan, zooveel mogelijk te herstellen, bijgedragen hebben tot bestendiging of herwinning van die goede gezindheden, zal de tijd misschien nog eens leeren. Inmiddels is het nu maar te hopen dat zij zich eerlang openbaren zullen ook in meer solide vruchten dan feestelijke ontvangsten, welsprekende redevoeringen, feestmaaltijden, con certen en dergelijken. En eindelijk is het te hopen dat zij hier eene wederkeerige gezindheid zullen teweegbrengen bij sommigen, wier private en publieke handelingen tegenover Nederlanders maar al te veel grond hebben gegeven voor de vrees tot eeDe verstoring van die goede gezindheid." Ook het „Volksblad" stelt de vraag of bet hoofddoel van het bezoek der afgevaardigden naar Holland bereikt worden zal. Zullen zij er in slagen de leening te verkrijgen, waarvoor zjj gezonden zijn? Wèl weet het blad dat de meest, beroemde hedendaagsche professor in het Grieksch, prof. Cobet, te Leiden, zijn besluit heeft te kennen ge geven duizend gulden te geven en dat, door zijn voor beeld aangevuurd, twee van zijne ambtgeuooton toegestemd hebben hetzelfde te doen. Natuurlijk, drie duizend gulden zijn slechts een druppel in den oceaan waar millioenen vereischt worden. Toch zal in zulke en nog veel kleinere sommen de benoodigde som verkregen worden. Een adres met 350 handteekeningen is aan het gouvernement van Stellaland gezonden met verzoek om de annexatie bij de Kaapkolonie te bewerken. Tasschen het grondgebied van Joel en Jonathan is een grensscheiding gemaakt, die beiden bevredigt. In Basutoland was het tot 22 April rustig. Te Kaapstad is overleden dr. F. L. C. Biccard, superintendent van hot bekende krankzinnigenge sticht op Robbeneiland. De overledene heeft indertijd te Leiden gestudeerd en was aldaar in de medi cijnen gepromoveerd. Hij was de vriend B., van wien Nicolaas Beets in zijn Camera Obscura sprak onder het opschrift „Verre Vrienden." Nog is daar ter stede overleden de heer Tier, in leven secretaris der Provinciale Grootloge van de Nederlanden. X 1 gr v a na ui n» CAIRO, 15 Mei. De gouverneur van Berber heeft te verstaan gekregen dat hem geen versterking zal worden gezonden. Als de hem beschikbaar gebleven krachten niet voldoende zijn om wederstand te bieden, is hem vergunning verleend zich met het garnizoen terug te trekken. Iu de heden gehouden zitting der commissie voor de hervorming der rechtspleging is het voorstel, om vertegenwoordigers der mogendheden van den tweeden rang voor de vacante betrekkingen in het hof van appel te Alexandrië te benoemen, verwor pen. De afgevaardigde van België protesteerde en trok zich terng. De vertegenwoordigers der audere mogendheden van den tweeden rang zullen blijven. LONDEN, 15 Mei. Te Chicago heeft Moses Fraley, een der grootste graanspeculanten, zijne betalingen gestaakt. Zijne passiva bedragen ongeveer 1 millioen dollars. NIEUW-YORK, 16 Mei. De paniek, gisteren op de oliemarkt ontstaan, was een gevolg van de moeie- lijkheden waarin de fondsenbeurs verkeerde en van het faillissement eener Bank in het olie-district. LEIPZIG, 16 Mei. (Part. Tel.) In het Kraszewski- proces stelde de officier van justitie heden voor om den beschuldigde Hentsch tot tien jaren tuchthuis straf en tot tien jaren verlies der burgerrechten te veroordeelen. Voor Kraszewski eischte hij vijfjaren tuchthuisstraf en vijf jaren verlies der burgerrechten. LEIDEN, 16 Mei. In de verdeeling der luchtdrukking is sedert gis teren niet veel verandering gekomen. Wijl het baro meter-verschil nog groot is, blijft men nog buiig weder verwachten. De verwachting voor morgen is: krachtige wind, bniig weer. Leidens Mannenkoor geeft op Woensdag a. s. weder eene huishoudelijke uitvoering, met intro-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2