LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7438. Zaterdag 17 Mei. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADTERTEXTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 fr- Grooterc letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 16 Mei. Heden ia aan de universiteit alhier de heer H. Ekema, geb. te Haarlem, bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, met academisch proef schrift, get.„Mijne waarnemingen omtrent de Halo, verricht in de Karazee, gedurende de overwintering 1882—1883." Het Staatsblad bevat in No. 71 tot en met 74 de wetten tot naturalisatie van de heeren P. Schmitt, koopman, te LeidenC. R. H. H. Hanno, agent van buitenlandsche huizen, te Rotterdam; H. C. T. Bernicko, koopman aldaar, en P. B. A. Trivelli, makelaar, te Batavia. Het akte-examen lager onderwijs is met gunstig gevolg afgelegd door mej. M. Yan Yrij- berghe de Coningh, van Lisse. Hoofdingelanden van den Haarlemmermeer polder hebben tot heemraad verkozen mr. J. P. A. Teding Yan Berkhout te Heemstede. Tot directeur der Goudsche waterleiding maatschappij is benoemd de heer J. H. Becking aldaar. De keizerin van Oostenrijk heeft in het Hotel- Kaufmann te Zandvoort appartementen gehuurd, die door de firma Jansen worden gemeubeld. H. M. ïs van plan daar van tijd tot tijd te overnachten. De keizerin en hare dochter brachten gisteren den geheelen middag te Scheveningen door. Onmid dellijk na aankomst gebruikten ze met bun gevolg in het Badhuis een dejeuner. H. M. gaf herbaalde malen te kennen dat een verblijf te Scheveningen haar ten zeerste beviel en dat zij binnen weinige dagen er wederom hoopte terug te komen, daar zij aan deze badplaats boven Zandvoort de voorkeur gaf. Na het dejeuner maakten H. M. en dochter de wandeling laDgs het strand en bewees hiermede opnieuw hoe zij het ruwste weder weet te trotseeren, daar er in den namiddag een boude wind, afgewis seld door regenvlagen, blies. Om vijf aren verlieten de vorstelijke personen het Badhuis en reden met rijtuigen van den stalhouder Yan "Weert naar Den Haag. Te halfzes brachten zij een bezoek aan den Kon. Bazaar van den heer Boer, waar zij eenige aankoopen deden. Te zeven uren keerden zij per Holl. Spoor naar Amsterdam terug. Naar men verneemt, zal ook de koningin van Zweden binnenkort Scheveningen bezoeken. De aartshertogin van Oostenrijk verliet heden de hoofdstad. Te 10 uren keerde zij per Rijnspoor naar Weenen terug. De keizerin is voornemens een rit te paard te doen in de omstreken van Santpoort. De oud-gouverneur-generaal van Neerlandsch- Indië, de heer 's Jacob, is gisteren te Utrecht aan gekomen en door zijne naaste betrekkingen, waar onder zijne broeders, den commissaris des Konings te Utrecht en den directeur van den Ned. Rijn spoorweg, ten hartelijkste verwelkomd. Door den minister van binnenlandsche zaken is dr. J. Lorié te Utrecht tot wederopzeggens toe gelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde, om onderwijs te geven in de palae- ontologie aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Bij den heer M. Yan Minnen, predikant bij de Christ.-Ger. gemeente te Utrecht, werd dezer dagen een gift bezorgd voor de Theologische School te Kampen, groot 1000. Door de Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen is aan den heer I. A. Cohen te Arnhem het meubileeren en decoreeren opgedragen van het stationsgebouw te Oosterbeek, bij gelegen heid dat de Koning en de Koningin zich naar België zullen begeven en van daar terugkeken. Ter eere van HH. MM. zal er te Brussel in den avond van den 20sten waarschijnlijk ook nog een groote optocht met fakkels plaats hebben. Bij hun bezoek aan het nieuwe Paleis vau Justitie aldaar zullen de vorstelijke personen door den minis ter van justitie ontvangen en rondgeleid worden. Naar men verneemt, is voor de leeniDg der Geldersch-Overijselsche Lokaalspoorwegmaatschap pij, groot ƒ1,000,000, tot een bedrag van ƒ7,053,000 ingeschreven. Op de tentoonstelling te Nizza zijn bekroond de Nederlandsche schilders Stroebei, Oldewelt, Nak- ken, Van Essen, Gabriel en Schenkel. Naar de „Midd. Crt." verneemt, is door den gemeenteraad van Yeere, met 5 tegen 2 stemmen, besloten den beker van Maximiliaan aan hetRijks- Museum in bruikleen af te staan voor eene jaarlijk- sche contributie van 2000. Zr. Ms. instructieschip „Marnix", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee W. J. A Nolthenius, is den 15den dezer te Nieuwediep aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. zeilschooner „Argus" is in den morgen van 15 dezer weder van Nieuwediep vertrokken, ter bescherming van de visscherij in de Noordzee. Het stoomschip „Limburg" is Woensdag van Rotterdam, laatst van Padang, te Batavia aange komen. Z. M. heeft den heer F. C. Wolff, arts, tijde lijk, dat is voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.- Iodië- benoemd bij het wapen der infanteriebij het 6de reg. tot eersten luit. den tweedon luit. H. C. E. J. Bonemeyer, van het corpsbij het 7de reg., tot kapt. den eersten luit.-adjudant D. Zol- velder, van hot 1ste reg.; by het 8ste reg., tot lsten luit. den 2den luit. A. Holland, van het corps, gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië. Gemengd NSeuwo. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen den bekenden schoonmaker W. C. Yan Loon, die hedenmorgen in de wom'ng van den mattenkoopmao P. L., in de Boomersteeg alhier, was geslopen en aldaar een paar laarzen ontvreemdde, - zoomede tegen E. J. J. P. Y. A. P. M., die zich hedenmorgen heeft schuldig gemaakt aan bedelarij. Beiden worden naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht. Naar men mededeelt, is heden in den vroegen morgen op de wekelijksche veemarkt al hier op ëen koe, ten einde hot dier naar de plaats van bestemming te krijgen, een vreemdsoortig mid del toegepast. De koe moest nl. uit een schuit ge lost worden, maar scheen daarbij niet erg op haar gemak te zijn. Haar werd toen eene flesch jenever toegediend, ten einde het dier, na eerst goed vast gebonden en vervolgens door den eterken drank bedwelmd te zijn geraakt, in dien toestand te kun nen ontschepen en ter markt te leiden Het is kras en was zeker een tot nog toe zelden gezien schouw spel. Onze zegsman wist evenwel niet of men in dit geval <5<5k „vergunning" noodig had. Toen hedenmorgen de veld-artil- lerie na het doen van een militairen tocht om de stad hier terugkwam en de Haarlemmerstraat pas seerde, bovond zich daar ook een tilbury aan de eene en een tweewielige koopmanswagen aan de andere zijde. Yeel ruimte tot doorgang bleef er dus niet over - en de tilbury werd er de dupe van. Het rijtuig kantelde en het Koudekerksch boertje kwam met zijne beide medepassagiers op de stoep terecht vau een groentenwinkel, waarvan boven dien een groote ruit brak, doordien, in de verwar ring, het gebroken lemoen der tilbury, welke niet spoedig genoog uit den weg kon, er mede in aanraking kwam. De stoopruiters kwamen met den schrik vrij. Naardien het microscopisch nader onderzoek van het water, verkregen uit de norton- pijp te Leidschendam door dr. Dupont te Rotterdam, daarin geen bestanddeelen heeft doen kennen, die het voor drinkwater ongeschikt zouden maken, is thans door het gemeentebestuur van Stomp wijk bij de ijzergieterij „do Prins van Oranje" een zeer doelmatige pomp aangekocht om de pijp te plaatsen, met het doel voor het publiek het drinkwater gratis verkrijgbaar te stellen. Gisternacht dreigde aan den Buiten- singel te 's-Gravenhage een dronken stukadoor, te huis komende, zijn dochtertje van twee jaar te znllen vermoorden. De vrouw vluchtte met het kind naar den zolder en wierp de kleine uit het raam toe aan de inmiddels op het gegil der vrouw toegeschoten buren. De echtgenoot werd door de politie medegenomen. De wedloopenopDuinwoide, te's-Hage, door den heer O. Carré georganiseerd, zijn gisteren wegens het ongunstig weder niet gehouden, maar zullen nu heden en de volgende dagen te 3 uren plaats hebben. Men deelt aan de „Amst. Crt." de tijding mede dat de algemeen geachte vader van de twee voortvluchtige heeren Tobias 11. Wc nsdag naar het gesticht Meerenberg zou zijn gebracht. Het zieleleed, hetwelk dezen 70-jarigen grijsaard de laatste dagen beschoren werd, moet, volgens ge noemd blad, geleid hebben tot verwarring zijner geestvermogens, terwijl hetzelfde blad ook verneemt dat bij Heemstede het lijk gevonden is vau een dezer wegens finant;ëele moeilijkheden verdwenen heeren. De heer Raffalovich is afgetreden als directeur van don Parkschouwburg te Amsterdam. Betreffende het vertrek van den burgemeester-secretaris der gemeenten Alfen en Riel (N.-Brab.) wordt aan de „N. Bred. Crt." geschreven Het is bekend dat hij eenige schulden heeft, doch daar hij alles - niets uitgezonderd dan een bed, dat zeer waarschijnlijk aan een bij hem inwonend fami lielid toebehoort - heeft achtergelaten en eenige vaste goederen, als huis met tuin en boscb, bezit, zoo is het te denken dat de schuldeischers allen zullen worden uitbetaald. Notaris Martens te Tilburg is door den burgemeester bij achtergelaten schrifte lijke volmacht, belast met de regeling zijnor zaken. Hij zelf is niet „met de noorderzon" vertrokken, maar midden op den dag. Hij vertoeft op het oogenblik te Laeken, bij Brussel. Onmiddellijk na zijn vertrek uit de gemeente is de gemeenteraad bij elkaar gekomen om te beraad slagen hoe in deze gehandeld diende te worden. Men besloot den heer B. Yan Gils, secretaris te Gilze, uit te noodigen met de waarneming der functie als secretaris, en eene deputatie uit don Raad te zenden naar den Commissaris des Konings om advies. Het gevolg van dit onderhoud was, dat eene commissie uit Den Bosch kwam om de zaken te onderzoeken, en deze heeft alles in een behoor lijken staat gevonden. Tot waarnemend burgemeester werd voorts benoemd de oudste wethouder do hoer P. Lemans, en tot tijdelijk wethouder, in plaats van laatstgenoemde, de heer M. Woestenberg. Do burgemeester heeft den Koning eervol ont slag als burgemeester gevraagd de gemeeuteraad verleende hem, op verzoek, eervol ontslag als secretaris. Aldus hoopt men een geregeldeu gang van zaken te verkrijgen. In het belang der eerlijkheid wordt anderen bladen verzocht dit schrijven geheel of ge deeltelijk over te nemen. Een treurig ongeval had gisteren te Amersfoort plaats. Naast een pakhuis, waarin men juist bezig was eene partij kalk te lossen, zat in haar huisje eene oude vrouw te breien. Plotseling hoort zij een gekraak en nog voordat zij tijd heeft, om op te staan, valt de muur, die hare woning

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1