"Waterloo; het was vroeger te Brussel. Den maker F. Wouters uit Brussel komt alle lof toe en het panorama wordt morgeü, Woensdag, heropend. Aan den hoek Zeedijk en Geldersche Kade te Amsterdam zijn door een melkboer hei stelling en steiger omvergereden van een in aan bouw zijnd perceel. De heistelling sloeg tegen een ander perceel, beechadigde de onderpui in niet ge ringe mate en kwam vervolgens op een voorbij ganger, die dientengevolge zwaar aan het been ge kwetst naar het gasthuis moest worden vervoerd. In de gevangenis te Amsterdam zijn binnengebracht drie vrouwen, allen bij verschillende diefstallen op heeterdaad betrapt. Twee harer legden er zich in den laatsten tijd op toe in geringe buurten des nachts diefstal te plegen van het op latten aan de straat te drogen gehangen waschgoed, in veel gevallen somtijds de eenige plunje van de be woners dier buurten. Nog in het bezit gevonden van een gedeelte van het gestolene, werden deze dieveggen door een paar wakkere rechercheurs op gespoord. De derde volgde meestal des nachts be- schonkenen, wien zij geld of kostbaarheden afhandig maakte. Een man, die bij Amsterdam den R ij n- spoorweg wilde oversteken, is met een in bewegiDg zijnden trein in aanraking gekomen en zoo zwaar verwond, dat hij naar het gasthuis vervoerd moest wordeD, waar hij overleed. In de gemeente Papekop is dehofstede van C. Uithol, met al het daarbij behoorende, totaal verbrand. De gebouwen waren verzekerd, maar het roerend goed, waarvan nog een gedeelte gered is, niet. Te Terwolde, bij Deventer is het vijf jarig dochtertje van den landbouwer v. D. op droe vige wjjze om het leven gekomen. Al spelende raakte het kind in oen regenput, waaruit het, nadat, men do kleine een paar uren had gezocht, levenloos werd opgehaald. Twee knechten van den schoenma ker De Haan te Rijp, hadden Zaterdag een scherpe patroon in hun bezit, zonder te weten welk ge vaarlijk speeltuig dat is. Een hunner wilde de pa troon vernietigen, en toen hij daarin niet spoedig slaagde, nam de ander een hamer en sloeg or ge ducht op los. Het resultaat is te vermoeden; de patroon ontplofte en verwondde zijn hand zoodanig dat twee vingers afgezet moesten worden. De boerderij „het Bouwhuis" onder Olst is geheel afgebrand. Meu zegt dat door het omvallen van een petroleumlamp het stroo in de schuur vlam gevat heeft. Alleen van den inboedel heeft men nog iets kunnen redden. Het huisraad was niet verzekerd, de woning zeer laag. De zoon des huizes moet ernstige brandwonden bekomen hebben, terwijl een aantal varkens ia de vlammen is omgekomen. In eene depeche van Lloyds uit Suez dd. gisteren, wordt gemold: DeNederlandschepak ketboot „Gelderland" is hier teruggekeerd met brand in de lading. De brand vertoonde zich op 8 Mei bij Jeddah. De lading in het ruim vooral is beschadigd. Passagiers en mail zijn per „Bertha" overgebracht. Uit Montreal, in Canada, waar een aantal van de geredden van het stoomschip „State of Florida" zijn aangekomen, wordt gemeld dat, naar hun getuigenis, eeu groote misgreep is begaau, doordat, toen het schip door de aanvaring een lek bekomen had, de machinist met woedende vaart voort8toomde, meenende dat zoodoende het schip drijvende kon blijven door intusschen ijverig te pompen. Dit zou misschien juist geweest zijo, als het lek gering geweest was; thans had het louter ten gevolge dat, toen de booten uitgezet waren, bijna niemand zich daarin dorst begeven omdat het schip znlk eene vaart had. Een kwartier na de aanvaring zonk het schip. De Russische kapitein ter zee Do- brochowski is, zoo meldt een telegram uit St.-Pe tersburg in de „Morning Post", in hechtenis ge nomen. Groote hoeveelheden dynamiet werden in zijne woning gevonden. BUITENLAND. Fraakrifk. De voorloopige onderhandelingen over de Egyp tische conferentie worden voortgezet tusschen lord Granville en den heer WaddingtoD, maar men is het nog over geen enkel punt eens geworden. Het agentschap „Havas" bevestigt het be richt dat te Tien-Tsin tusschen Fournier en Li-Hung- Cbang een verdrag is gesloten. Daarin wordt door China het Fransche protectoraat over Tonkin en Annam erkend. Een afzonderlijk handelsverdrag opent de provinciën Yon-DaD, KuaDg-si en Canton voor den Franschen handel. China zal dadelijk zij De troepen uit Tonkin terugtrekken. Het verdrag, dat vooraf ter goedkeuring aan het oordeel van het hof te Peking was onder worpen, werd Zondag door Fournier en Li-Hung- Chang onderteekend, waarop men zich vereenigde aan een groot gastraaal door Li-HuDg-Chang den vertegenwoordigers van Frankrijk aangeboden. Gisteravond zou Li-Huug-Chaug op zijn beurt deelnemen aan een feestmaaltijd in het Fransche gezantschaps-hotel te Shang-Haï, dat voor deze gelegenheid met de Fransche en Chineesche vlag gen zou zijn versierd. De minister Ferry deelde de goede tijding gister morgen aan den president Grévy mede. Om drie uren werd een ministerraad gehouden. Duitschlaud. De vorst van Bulgarije bracht Zondag aan prins Yon Bismarck eon langdurig bezoek. Vorst Alexan der was Vrijdag te Berlijn aangekomen en den volgenden dag door den keizer ten gehoore ont vangen. De reis van den vorst naar Duitschland staat in verband met het huwelijk van zijn broeder, prins Lodowijk van Battenberg, met prinses Victoria van Hessen. De „Kreuzzeitung" wil weten dat de keizer thans er in heeft toegestemd dat Von Bismarck uit het Prui sische ministerie treedt. België. Do verjaardag der wederinvoering van de lessen aan de hoogeschool te Leuven is gisteren plechtig herdacht en ook heden zal die gebeurtenis gevierd worden. Al de bisschoppen van België, zoomede vele deputatiën van buitenlandsche hoogescholen, zijn tegenwoordig. Een geschiedkundige optocht is gisteren gehouden, onder den toevloed eener ont zaglijk groote menigte. Paula Minck heeft te Brussel eene voordracht over de rechten van deo mensch gehouden, welke weder met een gevecht geëindigd is, zoodat de politie de zaal heeft moeten doen ontruimen. Toch was do voordracht zeer vermakelijkde spreekster had zelfs uit Parijs een persoon medegebracht om haar tegen te spreken, tot wien zij zich dus persoonlijk kon wenden. De gemeenteraad van Antwerpen heeft besloten voor den grooten Antwerpschen schilder Jordaens een marmeren standbeeld op te richten in het park, als een pendant voor het gedenkteeken van Quentin Matsys. De „Gazette" meldt dat men thans te Brussel niets hoort zingen en repetecren dan liet „Wien Neerlandecb bloed" en het „Wilhelmus." Nauwelijks is het „Wilhelmus" uit of men be gint aan 't „Wien Neerlandsch bloed" en is dat geëindigd, dan begint men weer met frisschon moed aan 't „Wilhelmus" en zoo gaat het dozijnen keer achter elkander. Gr root-Bsrt tan nië. In het Lagerhuis kwam gisteren de motie van wantrouwen des heeren Hicks-Beach in behandeling. De heer Gladstone zeide dat de regeering besloten heeft, niet de herovering van Soedan te ondernemen. De regeering heeft zich verbonden om generaal Gordon te helpen ingeval hem gevaar dreigde; zij moet daarbij echter de bezwaren van het klimaat in aanmerking nemen. Zij zal haar best doen om de eer dos lands te handhaven en den plicht der natie tegenover generaal Gordon to vervullen. De heer Gladstone las, in den loop zijner rede, eenige depeches voor van den gouverneur van Dongola, dd. 10 dezer. Daaruit blijkt in hoofdzaak dat op 5 dezer afgezonden boden waren terugge keerd, omdat zij Khartoem niet konden bereiken. Die stad is door opstandelingen omringd. Generaal Gordon had expedities op don Witten Nijl onder nomen om de rebellen op de oevers aan te tasten doch de opstandelingen trokken zich steeds buiten het bereik van het geschut terug. Effypte. De Moudir van Dongola seint dat de toestand zeer hachelijk is. Er heerscht eeDe geduchte paniek onder de inwoners. In de stad bevinden zich slechts 4 compagnieën soldaten en 200 Bachi-Bazoek6. De andere troepen zijn in de provincie verspreid. Nubar-pacha ontving een telegram uit Korosko, waarin werd gemeld dat de telographische gemeen schap tusschen Korosko en Abu-Hamed is verbro ken. Vluchtelingen kunnen niet meer door de woestijn ontsnappen. Telegrammen BERLIJN, 12 Mei. De Rijksdag heeft het ont werp der uitzonderingswet in derde lezing onver anderd goedgekeurd en ten slotte de geheel© wet aangenomen. MADRID, 12 Mei. De infante Maria De la Paz, zuster van koning Alfonso en sedert 2 April 1883 gehuwd met prins Lodewijk Ferdinand van Beieren, is van een zoon bevallen. BERLIJN, 13 Mei. De keizer heeft zijo vertrek, dat heden zou plaats hebben, wederom uitgesteld. Naar men verneemt, zal prins Wilhelm door den generaal-kwartiermeester, graaf Walderzee, be geleid, in den loop dezer week naar St.-Potorsburg vertrekken, ten einde een bezoek bij het Rossische hof af te leggen. LONDEN, 13 Mei. Het Lagerhuis heeft hot debat over het votum van wantrouwen, door den heer Hicks-Beach voorgesteld, tot hedon ordaagd. De heer Laiüg, liberaal, verklaarde dat hij tegen de regeering zal stemmen. „Do door haar gevolgde politiek in Egypte," zeide hij, „vormt hot eerste hoofdstak van do geschiedenis van den val des Engelschen Rijks." LEIDEN, 13 Mei. De verwachting voor morgen isgoed weer, tegen den avond onweder en regen. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de benoeming van dr. K. Martin, hoogleeraar te LeideD, tot gewoon lid der Koninklijke Academie van Wetenschappen te Amsterdam. Bij de vanwege het departement van koloniën gehouden aanbesteding voor de levering van wollen stoffen waren de heeren P. Clos en Leembruggen alhier voor f 213.02 de minste inschrijvers. In het Tijdschrift van het „Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap" komt o. a voorean opstel van prof. Voth over „üe beoefening der Afrikaanschc talen door Nederlanders" en het ver- sla*" van de sterrenwacht te Leiden van 19 Sept. 1882 tot 18 Sept. 1883. De Tweede Kamer heeft heden met 33 togen 25 stemmen verworpen de conclusie der commissie, waarbij afgekeurd werd dat de Regeering dr. Büchler berispte over zijn schrijven; eyenzoo is verworpen de tegen-conclusie van den heer Yan der Kaay dat er geen termen bestaan om een oordeel uit te spreker». Aldus bepaalde do Kamer zich tot dank betuiging aan den mim'ster voor de gegeven inlich tingen. Op de interpellatie van den heer Donner over de zorg voor de godsdienstige belangen van krankzinnigen te Medemblik verklaarde de minister Heemskerk dat Roomscben en Protestanten op advies van den directeur aan de godsdienstoefe ningen in het gesticht zullen kunnen deelnemen. De leeraars zullen aan hun geweten en de kerk rekenschap schuldig zijn van hetgeen zij verkondigen. De heer Helyar, afgetreden secretaris bij de Engelscbe legatie te 's-Hage, heeft gisteren de residentie voor goed verlaten, aan het station Holl. spoor uitgeleid door het geheele corps diplomatique. - Baron Tumpling, die is afgetreden als secretaris bij het Duitsche gezantschap, zal, naar men ver neemt, Zaterdag vertrekken. Op de particuliere begraafplaats „Ter navol ging" to Scheveningen werden hedenvoormiddag op hoogst eenvoudige wijze bijgezet de stoffelijke over blijfselen van mr. J. A. Philipse, minister van Staat, oud-president van de Eerste Kamer en van het voormalig provinciaal gerechtshof in Z.-Holland. De luit.-kolonel Hojel vertegenwoordigde Prins Alexander bij deze plechtigheid. Yele leden van de rechterlijke macht, waaronder de heeren mr. Bselaorts van Blokland, ond-vice- pre8ident van het voormalig provinciaal gerechtshof, en mr. W. F. G. L. Francois, president van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waren op het kerkhof tegenwoordig. Ook merkte men op den minister van staat, graaf Van Lijnden Van Sandenburg, den griffier van de Eerste Kamer mr. O. W. Star Numan en eenige ambtenaren ter griffie van dit wetgevend lichaam. Aan de groeve werd niet het woord gevoerd. Mr. A. Beaujon, nieuw benoemd buitengewoon hoogleeraar in do statistiek aan de universiteit te Amsterdam, aanvaardde gisteren in Felix Meritis zijn ambt met eene rede over„maatschappelijke wiskunde en de redenen van de gebroken, die haar nog aankleven." Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Gibraltar; de „Prins Willem I", van Amsterdam naar West-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2