LEIDSCH DA (1BLAD. N\ 7433. Woensdag 14 Mei. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174 Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren baiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDER, 13 Mei. Bij B. en Ws. bestaat geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van D. Yente, om ontslag uit zijne betrekking van derden onderwijzer aan de school der 3de klasse No. 1. Nu de rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar door commissarissen van do gasfabriek aan den gemeenteraad is overgelegd en overeenkomstig de 2de alinea van art. 12 van de verordening van 28 September 1882, mede het jaarlijksch verslag is aaogeboden, kan en zal zoo commissarissen hopen uit die verantwoording blijken dat de voorgenomen uitbreiding thans geheel is tot stand gokomen en dat de exploitatie in allen doele beantwoordt aan de behoeften niet alleen van het ©ogenblik, maar voor verscheidene volgende jaren zooals omschreven was in hun primitief voorstel tot uitbreiding van de gasfabriek in dd. 25 Mei 1881. Na langdurige overwegingen werden door den gemeenteraad twee gas-deskundigeo, de heeren Simon Thomas en A. J. Yan Eyndhoven, uitgenoodigd om met den directeur de voorstellen tot uitbreiding der gasfabriek op 25 Mei van datzelfde jaar over gelegd, te onderzoeken en deswege rapport uit te brengen. Aan die deskundigen is bij Raadsbesluit van 20 October 1881 toegekend voor het gegeven advies f 2120. Aan den directeur met de exploitatie belast, werd mede de uitvoering van het werk door hem ontworpen, opgedragen en nu meenen commissaris sen dai* billijkerwijze ook aan hem minstens eene gelijke vergoeding voor dit buitengewone werk behoort te worden uitgekeerd en zij stellen mits dien voor om aan den directeur van de Stedelijke Gasfabriek 1000 toe te kennen, met dankbetuiging voor de goede uitvoering van dit buitengewone werk. Met ingenomenheid namen B. en Ws. van dit voorstel kennis. Terecht toch - zeggen zij - wordt er op gewezen dat die werkzaamheden van geheel bijzondoren aard waren en bekwaamheden vorderden, welke men in billijkheid niet verlangen of verwach ten kan bij den directeur eener gasfabriek aan te treffen. Yan dezen mag immers alleen gevorderd worden dat hij de geschikte persoon is, om de door hom bestuurde fabriek in alle opzichten behoorlijk te expioiteerenwaar quaestie is van bouw, ver bouw of uitbreiding der fabriek, vooral wanneer daarbij sprake is van het aanbrengen en invoeren van nieuwe inrichtingen tot gasbereiding, zooals hier het geval geweest is, betreedt men het terrein van den gas-ingenieur en het zal wel onnoodig zijn er op te wijzen van hoeveel belang, vooral op finantieël gebied, het voor de gemeente is, wanneer die ingenieursbekwaamheden in den directeur der gasfabriek worden aangetroffen. Uit het advies der Commissie van Toezicht blijkt dat door deze voor de betrekking van con cierge der Hoogere Burgerschool voor Jongens wordt aanbevolen W. F. N. Koster, timmermau alhier, terwijl hot bestuur van Mathesis, omtrent die aan bevoling gehoord, tegen den voorgedragen persoon geen bezwaar heeft. Zich met de aanbeveling ver- eenigende, geven B. en Ws. den gemeenteraad alzoo in overweging tot de benoeming over te gaan. Mej. J. E. Indewey te Hazerswoude is benoemd tot onderwijzeres te Vlaardingen. Door de vergadering van stemgerechtigde ÏDgelauden van den Bioneopolder is met algemeene stemmen tot poldermeester benoemd de heer W. Domburg te Zwanimerdara. De opper ceremoniemeester mnakt bekend dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof den lichten rouw zal aannemen voor den tëjd van drie weken, ingaande den 12den dezer, wegens het over lijden van H. M. de Keizerin-weduwe Maria Anna van Oostenrijk-Hongarije. In de laatste dagen is de toestand van het Kamerlid den heer Mirandolle, die reeds geruimen tijd ongesteld is, zeer verergerd. Gistermorgen aanvaardde de luit.-kolonel Harsveldt uit handen van den kapitein Hilvers het bevel ovor het te Delft garnizoen houdende bataljon infanterie na alvorens den troep in oogenschouw te hebben genomen. Ook de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen voert op 20 dezer de zomerdienst- regeling in. - De opening van den spoordienst Zaandam Hoorn blijft bepaald op den 20sten a. s. Er zullen eenige festiviteiten plaats hebben. De Koningin en Prinses Wilhelmina maken dagelijks door Renkum en Heelsum rijtoeren, en keeren meestal over het fraai gelegen landgoed „den Keienberg" naar „Oranje-Nassau-oord" terng, zoo ook gisteren om de met vlaggen versierde dorpen in oogenschouw te nemen. Feestelijkheden, van welken aard ook, hebben, met het oog op don rouwt jjd van de Koninklijke familie, aldaar niet plaats gehad. '8 Rijks middelen hebben in de maand April 11. opgebracht f 8,855,708, tegen 9,081,837 in April 1883, en gedurende de eerste vier maanden van 1884 31,716,922, tegen f 32,503,344 in het zelfde tijdvak van 1883. Het %/,2 der raming bedraagt f 34,981,983. Blijkens ontvangen bericht is door den gouver neur der Kaapkolonie bij verordening van 13 Maart jl., met wijziging van die van 2 Maart 1881, be paald dat planten, heesters en alle andere gewas sen dan de wijnstok bij invoer aldaar, op zoodanige wijze verpakt moeten zijn dat zij gemakkelijk onder zocht kunnen worden oa vergezeld moeten gaan van een getuigschrift, inhoudende dat het veld, de tuin, kweekerij, broeikas of welk ander terrein ook, waarvan zij afkomstig zijn, geen wijnstok of be waarplaats daarvan bevat. St.-Crt Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Southampton; de „Nederland en Oranje", van Saigon naar Europa, arriveerde gisteren te Suez. Z. M. heeft dr. A. G. Van Hamel, thans te Parijs, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-univer siteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Fransche taal, met inbegrip van de beginselen der Romaansche philologie in het algemeen en in de Fransche letterkunde; - den luit. ter zee 2de kl. A. Ger8en, dienende bij het eskader in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den laatste der maand waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebracht; - D. H. Jas benoemd tot burgemeester der gemeente Dubbel dam - den tijd van duur der detacheering bij het leger in Ned.-Iudië van den sedert tot lsten luit. bevorderden 2den luit. J. Stroeve, van het wapen der infanterie hier te lande, aanvankelijk bij besluit van 10 Mei 1879 vastgesteld op 5 jaren, verlengt met één jaar en alzoo nader bepaald tot 30 Juli 1885- dr. K. M. Giltay, te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. G o e a d Nieuw». Naar wij vernemen, is het vaandel- feest van „Njord" nader bepaald op Donderdag den 29sten Mei a. s., in den tuin vau Zomerzorg. Na een warmen zomerdag, die aan Juli of Augustus deed denken, heeft gisteravond een malsche regenbui verkoeling gebracht. Enkele bliksemstralen en van tijd tot tijd een donderslag deden duidelijk vermoeden dat een onweder zich in de buurt ontlastte. Men verneemt dan ook dat o. a. te Utrecht een zwaar onweder heeft gewoed. Uit 's Gravenmoer meldt men dat in den namid dag zich boven het dorp een allergeweldigst onwe der en een hagelbui ontlastte. De hagel viel zoo grof en dicht, dat hij bij een temperatuur van 74° Fahr. gedurende eenige oogenblikken den grond bedekte. Het onweder duurde slechts kort en ver oorzaakte geene ongelukken voor zoover bekend is, doch een uur nadat het was overgedreveu, wees de thermometer weer 78 graden aan. Bij hetzelfde onweder werd de woning van den landbouwer Bouwman, onder de gemeente Rheden, door den bliksem getroffen. Huis, schuur en inboedel (alles tegen brandschade verzekerd) werden binnen korten tijd eene prooi der vlammen. Aan de Does- burgsche brandweer gelukte het, eene nabijzijnde schuur te behouden. Te twee uren sloeg de bliksem in den schoor steen van de openbare school te Vrijhoeven-Kapel. Hij baande zich op den schoolzolder een weg langs de loopplank van hot plafond, sloeg daarvan eenige splinters af en wierp vervolgens eenige pannen van het dak, zonder brand te veroorzaken. Alle kinderen bevonden zich in de school en waren hevig ontsteld door den onverwachten slag. Eenige dagen geleden deed een be richt in verschillende bladen de rondte dat er aan den Loidschendam vier schilderijtjes zouden verkocht zjjn voor een rijksdaalder; dat de gelnkkige kooper er weer 300 voor zou ontvangen hebben en dat ze in andere handen zouden zijn overgegaan voor 1500. Wat is geschied? Men heeft uit don mond van den gelukkigen (P) kooper, een slagersknecht, opgevangen dat bij werkelijk van eene oude vrouw vier schilderjjtjes, met het gedrukte onderschrift „Episodes uit het leven van Huig De Groot", ge kocht heeft voor een rijksdaalder en een pot kluifjes, om soep van te koken. Later is hem evenwol ge bleken dat ze volstrekt geene waarde hadden en zelfs te slecht waren, om in eene woonkamer te worden opgehangen. Toen heeft eohter een grappen maker die oude vrouw wijs gemaakt, dat zo, eerst voor 300, later voor 1500, verkocht waren. Gevolgen? Bezoek van 't vrouwtje bij den burge meester, ten einde door diens tusschenkomst een gedeelte van de aanzienlijke winst machtig te wor den. Toen haar dit natuurlijk niet gelukte, heeft ze, met hetzelfde dool, pogingen aangewend om een verzoekschrift te richten tot Z. M. en toen men haar zei: „daar kan de Koning niets aan doen", meende zij dat de Koning er wèl wat aan kon doen, want dat zij genoeg van de wetten wist, daar haar grootvader politie-agent was geweest. Het kostte heel wat moeite, haar van haar plan af te brengen. (D. v. N.) Te Li8se zijn door de politie drie knapen aangehouden, afkomstig van het wachtschip te Rotterdam en van daar ontvlucht. Zij zijn er weder teruggebracht. Te Oudshoorn werd gisteren aan gifte gedaan van een geval van pokkeD, voorkomende bij een jongeling van bijna 16 jaren, die vier jaren geleden ingeënt was. Te Alfen komen de mazelen sporadisch voor. De commissaris van politie to Gouda waarschuwt de ingezetenen tegen de zoogenaamde firma Heystek en Co., die uit verschillende plaatsen bestellingen doet op elk gebied en nimmer botaalt. In Gouda beeft die firma dezer dagen ook bestel lingen a contant (dat is zes weken) gedaan om te verzenden naar Dordrecht, terwijl de briefkaart het postmerk Amsterdam droeg. Yoor het middelraam van de firma Goupil Co. op de Plaats te 's-Hage is deze week een schilderij tentoongesteld, „Aan de Lek", van F. J. Du Chattel. Het panorama te Rotterdam is weder Het doek stelt thans voor den slag bij

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1