gaai; met heD, die de meest belangrijke pnnteD, welke in 1878 tot eene beslissing zijn gebracht, weer aan de orde willen stellen. Niet alleen acht zij het tijd stip voor eene algemeene herziening van de wet van 1878 niet gekomen, doch zij dacht maar al te zeer dat op dien weg slechts teleurstelling zal wor den verkregen en de thans voorgestelde, van vele sijdcn urgent geoordeelde voorziening, schipbreuk zou lijden. Dat door de indiening van hot voorstel-Mackay verschil rijst over de voorkeur aan dat ontwerp of aan het regeeringsontwerp te geven, spreekt van zelf: in het algemeen belang is het te hopen dat dit verschil van meening niet de werkelijk noodige herziening belette. Tegen het weder optreden van kweekolingen al3 onderwijskracht, bestaan ernstige bedenkingen; do rijksbijdrage te beperken tot een zeker bedrag van jaarwedden, komt den minister niet billijk voor. Overigens ligt critiek van het voorstel-Mackay niet op dön weg der Regeering, die haar eigen voorstel heeft toe te lichten en te verdedigen. De minister zet uitvoerig uiteen dat het verplicht getal onderwijzers, zonder schade voor het onder wijs, eeDig8zins kan worden beperkt. De scholeD, wier personeel nog niet voltallig is, hebben behoefte aan ruim 3300 onderwijzers, waarin voor hot jaar 1890 niet zou kunnen worden voorzien, terwijl door het regeeringsontwerp een vermeerdering van 1025 onderwijzers ontbeerd wordt en daardoor van rijk on gemeenten te zamen een bezuiniging van ten minste f 615,000 'sjaars verkregen kan worden. De wijziging van art. 45 zal naar de becijferingen van den minister den Staat oen finantiëel voordeel opleveren van ten minste f 400,000 'sjaars, onge acht de willekeurige opdrijving der kosten waaraan men anders nog van de zijden der gemeenten zal zijn blootgesteld; doch onafhankelijk van do bezui niging die de voorgestelde wijziging voor den Staat zal opleveren, is zij bovendien hoogst noodzakelijk ook tot opheffing van de administratieve bezwaren, die de wet aankleven en die niet zelden aanleiding kunnen geven tot de meest onaangename verwik kelingen tusschen de RegeoriDg en de Gemeente besturen. De Regeering beeft in de redactie van de artikelen eeDige wijziging gebracht en voorts tal van be scheiden aan de Kamer overgelegd. De inspecteurs zijn gehoord, doch hunne adviezen zijn niet voor openbaarmaking bestemd. Gemengd Nieuw». Uit goede bron vernemen wij dat P. J. Yan Leeuwen den 15den Mei as. den dag hoopt to herdenken, waarop hij 25 jaren geleden als be steller van de Rijkstelegraaf in dienst trad. Ontelbaar zijn voorzeker de telegrammen, welke hij gedurende dat tijdsverloop bestelde. Zeer groot ook het aantal onzer stedgenooten, die van zijne onkreukbare trouw en nauwgezetheid zoovele jaren lang de sprekende bewijzen mochten ontvangen. Inderdaad, zoo langdurige en dan tevens trouwe dienst verdient, vooral in een tijd als de tegen woordige, waardeering. We hopen dan ook dat 15 Mei niet alleen een heuglijke, maar ook recht genoeglijke dag voor hem moge zijn, waartos wij gaarne onze medewerking verleenen. Het zij den jubilaris gegeven, lang gezondheid en krachten te behouden, om ons door het bezorgen van telegrammen nog gedurende eene reeks van jaren dezelfde diensten te blijven bewijzen. Hedenochtend omstreeks halftwaalf viel de wed. Van R., terwijl zij een emmer water schepte, in het Levendaal. Zij werd door een vuil- nisophaalder en met behulp van een paar voorbij gangers op het droge geholpen en naar hare woning gebracht. Naar het huis Yan arrest te 's G r a- venhage zijn heden overgebracht twee niet alhier te huis behoorende pc-rsonon, die zich aan bedelarij hadden schuldig gemaakt. In de Bakkersteeg werd gisteravond een zesjarig meisje zoodanig door een rijtuig aan gereden, dat het kind bij den heer Werner, hoek Oude Vest, moest ingedragen en geneeskundige hulp dadelijk verleend worden. Op do lijn van de Noord-Zuid-Holland sche Stoomtrammaatschappij heeft wederom een ongeluk plaats gehad met een der beambten. De controleur wilde - naar men zegt - van den eenen op den andoren wagen overstappen (eene aileron- golukkigsto inrichting) en viel. Zijn voet werd bij den enkel vermorzeld, zoodat men voor amputatie daarvan vreest. De firma D. L. Co. te Rotterdam kocht in Augustus 1881 van de firma L. P., fabri kanten te Leiden, 300 stukken polemiet, bestemd voor China. Aldaar uitgepakt hadden de stukken volgons de ontvangers eene andere kleur, dienten gevolge geringer handelswaarde en leverde hun eea verlies op, voor hetwelk de Leidscho fabrikant, die in der minne weigerde het beweerde verlies te voldoeD, in rechten werd aangesproken. Woensdag hadden voor de Rotterdamsche rechtbank de p'ei- dooien in deze zaak plaats. Mr. Havelaar trad voor de eischende en mr. Reesema voor de gedaagde firma op. De uitspraak is op later bepaald. Gisteren had te Noordwjk vanwege de afdeeling Noordwijk en omstreken der Iioll. Maatschappij van Landbouw eene keuring van stieren plaats. Een 12 tal stieren was aangevoerd. De commissie van keuring bestond uit de heeren G. Yan Konijnenburg te Noordwijk, Henri A. Yos te Noord- wjkerhout en L. Hoogduin te Voorhout. De volgende bekroningen werden toegekend A. Voor den besten rijstier geboren in 1881. Geen inzendingen. B. Voor den beslen rijstier geboren in 1882: eerste prijs f 20 aan P. Hoogduin te Noordwjker- hout, tweede prijs f 10 aau J. Hoogstraten te Sasseuheim en derde prijs f 5 aan D. v. d. Vossen te Voorhout. C. Voor den besten rijstier geboren in 1883: eerste prijs f 20 niet toegekend, tweede prijs f 10 aan wed. D. Wassenaar te Noordwijk en derde prijs f 5 aan C. Hartveld te Sassenhoim. De smid G- Waayer stelde op het terrein van de tentoonstelling der stieren, eene door hem ver beterde Amerikaansche karnmachine ter bezichtiging. Deze machine onderscheidt zich door de weinige kracht, welke behoeft ontwikkeld te worden om haar in beweging te houden; onze correspondent was er getuige van hoe vlug zij „boter maakte." Zij is zoodanig ingericht dat ze zoowel door de hand al3 door den hond in werking kan gebracht worden. Waayer heeft eer van zijn werk; voor f 70 schaft men zich het uitmuntend werkend, elegant en toch zoo solied werktuig aan. Op de lage zijde der gemeente Aar- landerveen doet zich een geval van pokken (vari- olae) voor, dat, voor zoover kan worden nagegaan, op spontane wijze is ontstaan. De ziekte heeft een ernstig verloop. Het geziD, dat tot den daglooners- stand behoort, is op last der politie geïsoleerd cn de aanrakingen met de buitenwereld hebben plaats door middel van eon tusschenpersoon, die van gemeentewege het geld ontvangt, dat de gezonde leden door hunnen arbeid op verschillende plaatsen zouden vordiend hebben, om daaruit de boodschap pen te betalen, die hem ten behoeve van het gezin worden opgedragen. Het geld zelf komt niet in handen der besmette personen. Een paar kinderen uit het gezin hebben vrijheid om op oen afgezonderd stuk weiland nu en dan in do vrije lucht zich te bewegen. Op die wijze hoopt men de verspreiding der besmottÏDg te voorkomen. De voorschreven maatregel vindt steun in de welwillende medewer king van het hoofd des gezins. De lijder is 19 jaren oud en was volgens de Haarl. Crt. vóór omstreeks 12 jaren met goed gevolg gevaccineerd. Het badseizoen te Scheveningen zal Maandag 9 Juni geopend worden. In de Oostersche kade te Amster- dam is een zolderschuit, beladen met marmer, om gekanteld. Het marmer heeft eene waarde van onge veer f 13,000. Te Arnhem is een werkman aan do nieuwe cellulaire gevangenis in aanraking gekomen met eene zaagmachine, waardoor hem twee vin gers van de rechterhand werden afgeneden. Op de rivier voor Tiol heeft een aanzoiling plaats gehad tusschen een met dynamiet geladen scheepje en een diep geladen tjalk. Niet tegenstaande het gevaarlijke der lading van een der schepen, hadden er geen groote ongelukken bij plaats; na een kort oponthoud kondon beide hunne reis vervolgen. Door het gerechtshof te Arnhem i6 veroordeeld B. Van der Voort, daglooner te Zutfen, wegens diefstal met geweldpleging en moord, tot levenslange gevangenisstraf. Gisternamiddag ontstond er brand in het huis van de firma Van Gorp en De Wijs op het Goirko te Tilburg, dat tot den grond toe is afgebrand. De bukskinfabriek in de nabijheid gelegen, bleef gelukkig gespaard. De drie beambten van de gjwni- zoens-bakkerij te Vlissingen, die wegens diefstal van brood gevankelijk naar Middelburg gevoerd waren, zijn, als afgewezen door den burgerlijken rechter, weder naar Vlissingen en in de provoost teruggebracht, terwijl het onderzoek der zaak aan een krijgsraad is opgedragen. Deze oneerlijkheden schijnen geruimen tijd op vrij groote schaal gepleegd te zijn. Men zegt dat een 20 tal broeden daags aan hunne bestemming onttrokken en steeds voor ge ringen prijs aan burgers verkocht werden. De bij deze zaak betrokken sergeant van politie is al een bejaard man met vele dienstjaren achter den rug. Eene vreeseljke dynamiet ontplof- fiag heeft gistermorgen in de fabriek van Nobes, bij de stad Ayr (Schotland) plaats gehad, waarbij tien personen zijn omgekomen en twee ernstig gewond werden. Een duur telegram is onlangs te Weenen door mevrouw de gravin Pongratz Von Motternich aan den stadhouder van Beneden-Oosten rijk Von PossiDger gezonden. Het telegram bevatte slechts deze drie woorden„Etes une canaille." Het Hof heeft haar daarvoor echter veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 dagen en eene geldboete van 300 fl. Ook uit Quebec komt thans hot be- I richt dat het stoomschip „State of Florida" den 18den April in botsing is gekomen met de bark „Ponema", uit Nieuw-Brunswjk. Beide schepen zonken. De geredde personen zijn door de Noor- weegsche bark „Theresa" opgenomen. Van deze zijn vier en twintig personen (ze8 passagiers en achttien matrozen) den 5den Mei overgegaan op de „Titania"; terwijl de overigen, vier passagiers en veertien matrozen, met de „Theresa" te Quebec worden verwacht. Bij de „Sociétó financière" te Parijs, rue de Rivoli, werd 's nachts ingebroken en voor ruim 280,000 fr. aan fondsen en geld gestolen. BUITENLAND. De Londensche „Times" heeft een depeche uit Shanghai ontvangen, meldende dat op 8 dezer te Tientsin de vredesonderhandelingen in zake Tonkin zijn aangevangen. Het resultaat was aanvankelijk bevredigend. De Japansche militaire zending, bestaande uit 15 officieren, is te Parijs aangekomen. Zij zal 6 weken in Frankrijk bijven om de voornaamsto militaire instellingen te bezoeken. iOuitseb-laiidL Bj de tweede lezing der socialistenwet in den Rjksdag verklaarde gisteren de heer Stauft\>nberg (aanvoerder der liberalen) zich ten sterkste tegen het ontwerp. De heeren Minnegerodo (conservatief), Marquardsen (nationaal-liberaal) en graaf Behr (rijkspartij) verklaarden er zich voor. Do heer Windthorst zeideHet centrum is het er over eens dat de socialistenwet nimmer van duurzamen aard mag zijn, doch tevens dat de uitspattingen de socia listen krachtig moeten tegengegaan worden. Indien de door hom voorgestelde amendementen worden verworpen en het regeeringsvoorstel onveranderd in stemming komt, dan is geen lid van het centrum in het uitbrengen zjner stem gebonden. Heden voortzetting der beraadslagingen. Dr. Koch en de andere leden der cholera-com- missie werden Woensdag door den Duitschen kroon prins en de kroonprinses ontvangen en kregen daarna eene uitnoodiging voor het diner. Groot-Britannië. Iu de gisteren door het Hoogerhuis gehoudeni zitting heeft lord Granville het gerucht betreffende den afstand van Sarakhs [eene stad in Perzië ter zuiden van Merw, in de onmiddelljke nabjheid dei grens van Afghanistan] aan Rusland bevestigd doch tevens verklaard dat hj nauwelijks aan d( waarheid er van kan gelooven, aangezien de Rus sische regeering nog op 4 September van het vorige jaar verzekerde dat Sarakhs steeds buiten de Rus sische grenzen zou bljveD. Het Huis heeft het regeeringsvoorstel tot he! oprichten van een afzonderijk ministerie voor Schot land, in eerste lezing, aangenomen. In het Lagerhuis verklaarde de heer Gladstone dat do g geen definitief antwoord van Turk je be treffende de couferentie is ontvangen. De heer Fitz-Maurice zeide dat do regeering roe Portugal onderhandelt over de beste wijze, om d toestemming der mogendheden op het Congo-ver drag te verkrijgen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2