Jos. De Groot en Yan Biene ontvingen ieder een bloemenmandje, met de heerlijkste producten gevuld, Ook het talent van mej. Lorjé werd door een „lau rier" gehuldigd. De kransenregen daalde op de heeren Bouwmeester, die zich dergelijke bijvalsbe tuiging in goud vereerd zag, alsmede op de heeren Yan Schoonhoven, Spoor en Schultze, wion groene lauweren werden toegeworpen. De Senaat der Groningsche universiteit heeft, op voorstel van de medische faculteit aldaar, het eere-doctoraat in de medicijnen toegekend aan dr. R. Koch te Berlijn, den beroemden ontdekker van de cholera-bacterie. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gis termiddag eindelijk een besluit genomen betreffende den Beursbouw. Na verwerping van het voorstel- Ankersmit, om de Beurs te bouwen op het terrein, thans gedeeltelijk ingenomen door de bestaande, met amotie van het blok huizen tusschen Vijgen dam en Vischsteeg en van daar tot aan het „Hotel het Haasje", werden achtereenvolgens verworpen: het voorstel van de heeren Yan Nierop, Pels en Van Eeghen, en het voorstel van den heer Prins. Ton slotte werd aangenomen het voorstel des heeren Hovy, handhavende het oude plan van B. en Ws., met eenige wijzigingen in de afmetingen. De nieuwe beurs zal dus verrijzen op het gedempte deel van 't Damrak, tusschen de Oudebrug en de Papenbrug. Bij het begin der zitting werd mr. D. B. Le Jolie als gemeente-secretaris beëedigd en geïnstalleerd. De hertog van Nassau is gisteravond om halfacht te Amsterdam aangekomen en in het „Doe len-Hotel" afgestapt. Korten tijd na zijne aankomst begaf Z. H. zich naar het Amstel-Hotei", om een bezoek te brengen aan de koningin van Zweden. Het stoomschip „Madura," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton de „Prins Alexander," van Batavia naar Amster dam, arriveerde gisteren te Frioul (Marseille), zoodat de mail morgen alhier kan verwacht worden. Z. M. heeft aan R. A. H. Courbois, op ver zoek, met 1 Juni eervol ontslag verleend als notaris te Nijmegen; - benoemd tot deurwaarder bij het gerechtshof te Arnhem, B. Posma, klerk ton kan tore der registratie en domoiuen aldaar- benoemd tot notaris binnen hot arr. Leeuwarden, tor stand plaats Leeuwarden, B. Schmidt, cand.-notaris te Arnhem; - J. J. Yan den Helm, op verzoek, met 14 Juni a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Maarsseveen- den heer J. P. Hofstede, hoofd directeur der posterijen, benoemd en gecommitteerd om Nederland en zijne koloniën te vertegenwoor digen op het den lsten Oct. a. s. te Lissabon te openen internationaal postcongres, terwijl do heer C. W. baron Sweerts De Landas Wijborgh, vroeger inspecteur der posterijen en tegenwoordig directeur van het postkantoor te Rotterdam, is aangewezen om hem als tweede gevolmachtigde ter zijde te staan. Gemengd Nieuws». Naar wij met genoegen vernemen, zijn A. F. Spierenburg, wonende in de Hendrikstraat No. 20 onder Oestgeest, A. De Bruin, wonende in het Begijnenhof, en H. J. Mühlstaff, wonende op de Haarlemmerstraat No. 115 alhier, de personen^ die der politie een belangrijken dienst bewezen, toen zij op 18 April, bij het gewelddadig verzet tegen de politie, op de Haarlemmerstraat, van een persoon, die zich aan verregaande balddadigheden fcad schuldig gemaakt, hunne krachtdadige hulp verleenden, waardoor het mogelijk is geworden be doelden persoon onschadelijk te maken en in arrest te nemen. Dat lofwaardig gedrag steekt zoo gunstig af bij de houding, die meermalen bij dergelijke ge legenheden door het publiek wordt aangenomen, dat de burgemeester, hoofd der gemeentepolitie, zich genoopt heeft gezien, aan de betrokken per sonen voor hunne flinke handelwijze in deze schrif telijk zijn welgemeenden dank te betuigen. Gisteravond om zes uren had het jongetje I. Rogeer, wonende aan de Langegracht, het ongeluk in het water te vallen van den singel bij de melkinrichting. Ongetwijfeld had de knaap daar den dood gevonden, indien zekere O. F. Sie- bert hem niet met levensgevaar had gered. De voorgenomene kunst- en prijs- wedrennen te 's-Hage, onder leiding van den heer Oscar Carrë, thans met zijn circus te Utrecht ver blijvende, zullen niet, zooals aanvankelijk was be paald, op het Malieveld, maar wel op de „Duin weide Atjehstraat" te 's-PIage gehouden worden. Werd gisteren gemeld dat eene Scheveningsche schuit bemand is met Egmonders, thans wordt medegedeeld dat dit niet alleen het geval is met eene schuit van den reeder M. De Niet, maar ook eene van den reeder A. De Niet heeft eene geheele Egmondsche equipage, terwijl eene van den reeder A. De Mos eene geheele Katwijker equipage heeft, met inbegrip van den schipper. Gisternacht werd door een politie- beambte aan den openbaren weg te Amsterdam aangetroffen een muzikant van Sonnemans kapel, luid weeklagende dat hij, zijne liefde voor een dienstmeisje niet beantwoord ziende, uit wanhoop een snelwerkend doodelijk vergif had ingenomen. Het bedoelde meisje, daarbij tegenwoordig, kermde even hard als haar afgewezen minnaar en de te hulp geroepen beambte meende Diet beter te kunnen doen dan den mnzikant naar het Binnen-gasthuis te brengen. Daar nam voor bet onderzoekend oog van den dienstdoenden geneesheer dit schijnbaar tragisch voorval een vrij komisch einde. Schoorvoe tend toch beleed de oolijke muzikaut dat hij slechts comedie gespeeld en onder de oogen zijner Dul cinea eenvoudig wat witte suiker ingenomen had, om zoodoende haar hart te veroveren. In de Nieuw straat te Amsterdam is eene vrouw, toen zij ontwaarde dat haar man, thuis komende, dronken was, zóó verwoed geworden, dat zij, na eenige scheldwoorden, hem eerst eene aarden pan op het hoofd aan stukken sloeg en hem vervolgens met het onderstuk van eene petroleum lamp zoo gevoelig geslagen heeft, dat hij, met vrij ernstige wonden aan het hoofd, ter verpleging naar hot gasthuis moest worden overgebracht. De geheele gemeente Alfen en Riel is verbaasd over het geval, dat zich gistermorgen aldaar voordeed. De burgemeester heeft met achter lating van den sleutel op de deur, zich met zijn gezin en met medeneming van bijna alle zijne meubiiaire goederen, van daar verwijderd, zonder dat het tot dusver bekend is naar welke plaats of welk rijk hij zich heeft of zal begeven. Yele gesprekken zijn daarover in omloop, zonder dat evenwel de juiste oorzaak daarvan wordt opge geven of bekend is. "Wel deelt men mede dat door dit vertrek van den heor H., sedert meer dan 40 jaren burgemeester en gemeente-secretaris, vele Noord-Brabantsche landbouwers, die hem hunne gelden hadden toevertrouwd, er de slachtoffers van moeten zijn. Te Blaricum heeft een veulön eene boerenvrouw zoodanig in het aangezicht geslageD, dat haar hoofd als het ware gekloofd is. Zij moet met een buisje gelaafd worden. De vrouw had eene hooivork in de hand en de steel daarvan drong haar door do wang in den mond. Te P h i 1 a d e 1 p h i a h e e f t o n I a n g s een jongen zijn zusje overgehaald om te loeren vliegen. Hij geleidde haar naar de tweede verdiep'ng van het ouderlijk huis, bond haar aan eiken arm een kalkoenvlerk, benevens een uitgespannen regenscherm aan het lijf bijwijze van parachute en beduidde haar om aldus toegerust het venster uit te sprin gen. De uitslag was dat het arme wicht een been brak en ettelijke zware kneuzingen opdeed. De jongen werd natuurlijk ter dege afgestrafthetgeen hem niet belette, vol te houden, dat de schuld aan het zusje lag, dat, zeide hij, in plaats van goed te vliegen, zich als een gansje gedragen had. Uit Nieuw-York wordt gemelddat het stoomschip „Titania", van Glasgow, gistermor gen Father-Point is gepasseerd, aan boord hebbende 24 personen van het stoomschip „Stato of Florida", dat ten gevolge van aanvaring met een bark in volle zee zou gezonken zijn. De kapitein van de „Titania" meldt dat van de 167 personen, die zich aan boord der „State of Florida" bevonden, slechts 44 zijn gered. De bark had een equipage van vijf tien man, waarvan slechts de kapitein en twee man gered zijn. De geredde personen zijn vermoedelijk te Quebec aan land gezet. Nader wordt gemeld dat niet de „State of Nevada maar de Union-steamer „Nevada" met de „Romano" in botsing is geweest. BUITENLAND. Frankrijk. Luidens bericht uit Hanoi is te Lao-Kaï een bloedige twist uitgebroken tusschen de Chineezen en de Zwarte Vlaggen. Bij de gemeentelijke verkiezingen op Corsika heeft de maire van St.-André de Catone (arr. Basica) den onder-prefect doen weteD, dat hij die verkie zingen een dag heeft uitgesteld, omdat hij daags te voren zou trouwen en dan den volgenden dag te vermoeid zou zijn. Het gerucht loopt dat de graaf van Parijs naar Oostenrijk is gegaan, omdat er sprake is van een huwelijk van zijne oudste dochter, de prinses Amélie, met een aartshertog van Oostenrijk. Groot-Britannlë. In het Lagerhuis gaat een adres rond om gene raal Valentine Baker weer bij het Engelsche leger aan te stellen. Vele afgevaardigden hebben daarop geteekend. Er zijn te Londen gunstige berichten ont vangen van den admiraal Hewett. Hij is bijzonder beleefd in Abessinië ontvangen en hoopte den 25sten April in Adowa, de hoofdstad des rijks, aan te komen. Egfypte. Een te Cairo verschijnend Arabisch blad, „El Bayou" getiteld, meldt dat de Mahdi een losprijs voor generaal Gordon vraagt van 5,000,000 ponden (ongeveer 6*/^ millioen guldens), welke bem binnen drie maanden zouden betaald moeten worden. Rusland. Volgens de „Petersburger Courant" heeft de commissie voor het ontwerp op de adminislratieve reorganisalie van Turkestan, haren arbeid volbracht. Voor het beheer van Turkestan zullen twee gou vernementen gevormd worden, met Taschkend en Marghelan tot zetels. Uit St.-Potersburg wordt gemeld dat, niet tegenstaande de rustige houding van de revolutio naire partij in Rusland, in de laatste tijden tal van personen in hechtenis genomen zijn, verdacht van nihilistische woelingen. In verschillende steden van het Rijk zijn in de katste dagen van April huis zoekingen gedaan en personen gevangengenomen waaronder verscheidene artillerie-officieren. Hunne gevangenneming zou in verband staan met den moord van kolonel Szudeikin, wiens moordenaar Degajew vroeger bij dit vrapen gediend heeft. Te Moskou zijn een aantal jongelieden gevangenge nomen, bij welke gelegenheid de politie het bestaan van een nieuw socialistisch blad, „Studentcheski Svornik", heeft ontdekt. Ook te St-Potersburg trof een aantal personen hetzelfde lot, waaronder ver schillende beambten van het departement van justitie en eene Poolsche dame, die aan het hoofd was ge stold van een onlangs opgericht opvoedingsgesticht voor vrouwen, die in het bezit waren van corapro- mitteerende of socialistische geschriften. Telegrammen. DEN HAAG, 8 Mei. Tweede Kamer. Ingekomen is do novelle voor het Strafwetboek. De heer Schaap man heeft ingetrokken zijDe motie omtrent het hoo- ger onderwijs. Maandag komen tal van conclu9iën oan de orde, zoomede de intorpellatiën-Donner en Bahlmann, de motie-Donner over art. 168 der Grond wet, de conclusiën omtrent de spoorweg-enquête en bet voorstel-Van Eek tot wijziging van het regle ment van orde. LONDEN, 8 Mei. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Caïro van 7 dezer geseindHet gerucht dat Egypte stem verlangt in de conferentie, is onjuist. Egypte heeft officiëel dit verlangen niet te kennen gegeven. De „Daily News" vei neemt van gisteren uit Caïro dat generaal Gordon volgens een handelaar, uit Khartoem aangekomen, tusschen de gebouwen der regeering en de stad loopgraven heeft aangelegd. De ontevreden inwoners blijven in de stad. BERLIJN, 8 Mei. In den Rijksdag heeft de staatssecretaris Von Bötticher een wetsontwerp in gediend hetwelk strekt om de leden der Duitsche cholera-commissie een dotatie van 135,000 mark te verleenen. LEIDEN, 8 Mei, De verwachting voor morgen is: wind van zuid tot west. Yoor het examen als onderwijzeres is te 's-Hage geslaagd mej. M. Yan Wijk, uit Leiden. In den loop van dit jaar zullen van de ver lofgangers der nationale militie, lichtiDg 1S81, tot den werkelijken dienst worden opgeroepen, ten einde in den wapenhandel te worden geoefend, die van hot 4de rog. inf., van 19 Aug. tot 17 Sept. en die van het 2de reg. veld-art. van 29 Mei tot 2 Juli. De miliciens derzelfde lichting van do regimenten veld-artillerie, die daarbij in dit jaar van het wapen der cavalerie werden overgeplaatst, worden van die oproeping uitgezonderd. Na lang zoeken is eindelijk gearresteerd de

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2