LEIDSCH DAGBLAD. iV. 7430. Donderdag S Mei» A0. 1884. PRIJS DEZER COUBAJJTl Veor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersD.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren buiten dc stad wordt ƒ0.10 berekend. Voor de lnteekenaren daarop bekooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 57 tot 65 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEI DEK, 7 Mei. Ia de plaats van den met ingang van 1 Juli a. s., Oj) verzoek, eervol uit zijne betrekking ontslagen opzichter bij 's Rijk3 Ethnographisch Museum L. J. Goddefroy, is benoorod D. Van Egraond. Bij dit Museum is geen custosbetrekking, doch wordt de bewoning van hot. Rijks-gebouw aan de Hooge- woerd tijdelijk aan een der opzichters toegestaan. Daarvoor is te rekenen van bovengemelden datnm thans aangewezen de opzichter B. Gaykema. Tot onderwijzeres aan eene bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier is be noemd mej. E. G. Reyers te Rotterdam. Mej. J. B. Weyers alhier komt voor op de voordracht voor onderwijzeres aan eene meisjesschool te Amersfoort. Bij koninklijk besluit is bepaald dat een post kantoor wordt gevestigd iu de gemeente Hillegom (prov. Zuid Holland). Het tijdstip, waarop dat kantoor in werking zal komeD, wordt door den minister van waterstaat enz. bepaald. Tot predikant bij de Waalsche gemeente te Delft is beroepen ds. P. J. Rochedieu, predikant te Béziers (Frankrijk). Genoemde heer is een neef van den predikant E. Rochedieu, die gedurende de jaren 18G31867 gelijk ambt aldaar bekleedde. De bisschop van Haarlem heeft beDoemd tot secretaris van het bisdom H. J. Coppons, assistent in de parochie-kerk van O. L. V. Onbevlekte Ont vangenis, te Amsterdam. Van do miliciens-serganten der infanterie, van do nu in dienst zijnde lichtirgen, ziju niet minder dan 60 pet. met eene vrijwillige verbintenis in den graad van sergeant bij het staande leger overgegaan. B. en Ws. van Den Haag hebben voorgesteld aan den directeur der gemeente-gasfabriek als aan deel in de winst over het afgeloopen exploitatiejaar f 1500 toe te kennen. Betoonde ijver en plichts betrachting van den directeur geven hun aanleiding dit bedrag f 500 hooger dan vorige jaren te stollen. Men leest in de Haagsche correspondentie der „Middelb. Courant" dat van do cud-ministers zonder betrekking ook do heer Modderman weer zoo gaarne tot het openbare leven zou terugkeeren, nu zijn gezondheidstoestand hem dit gelukkig weer veroor looft. Het schijnt toch dat de zuivere wetenschap, waaraan hij zich vroeger zoo onvermoeid wijdde, hem niet meer zoo aanstaat, nu hij eenmaal met de politiek heeft kennis gemaakt. Dezer dagen immers moet hem het ambt van hoogleeraar in het strafrecht te Groningen zijn aangeboden, doch hij heeft daarvoor bedankt. [Thans doet men pogingen om mr. Gregory, advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Hage, te bewegen die betrekking aan te nemen.] De heer Modderman schijnt te wachten tot het staatstooneel zich weder voor hem opent. Men fluistert zelfs dat een paar leden van het vorige ministerie reeds nu en dan overleggen, of de moge- ljjke vorwerpïög dor klassenbelasting voor hen niet eene geschikte gelegenheid zou zijn om weder han delend op te treden. In do heden gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen het koninklijk besluit, houdende beslissing in zake het geschil over de woonplaats van de arme krankzinnige J. L. Zonneveld. De gemeente Noordwijk is aan gewezen tot betaling der kosten van overbrenging naar en verpleging van de arme krankzinnige in eeo krankzinnigen gesticht. Naar wij vernemen, zal het lid van den Raad van State mr. Yan Vladeracken worden aange wezen om opnieuw zitting te nemen in '6 Raads afdeeling voor de geschillen van bestuur, ter ver vanging van den heer Heydenrijek. Het antwoord van den minister van financiën op het Kamerverslag over de klassenbelasting is bijna gereed en kan in de volgende woek bij de Kamer verwacht worden. Hedenochtend Is de gozaDt van Oostenrijk, graaf De Mülinen, met verlof van Den Haag Daar het buitenland vertrokken. De hertog van Nassau wordt heden te Am sterdam verwacht. Hjj zal zijn intrek nemen in het „Doelenhotel", dat, te beginnen met Donderdag morgen, als de aartshertogin Valërie uit Heidelberg arriveert, feitelijk het paleis der keizerin van Oos tenrijk is, die daar achtereenvolgens verscheidene leden van het Keizerlijk huis (wellicht zelfs den keizer) te gast verwacht. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 3 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank ƒ7,379,016.36 en bij de betaal meesters f 2,179,S25.14£, te zamen/'9,558,811.50i Uit Nieuwediep wordt gemeld dat gisterna- middag om halfvier Zr. Me. stoomschip „Urania" met de adelborsten van het oudste studiojaar naar zee vertrokken is. In eene part. corr. uit Kotta-Radja, dd. 22 Maart, aan het „Hbl." wordt eeno te Anagaloeëng (waar eenige dagen te voren de lste luit. der inf. Van Hengel in de dij gewond - eene vleeschwond - werd) plaats gehad hebbende gebeurtenis vermeld, welke, was ze niet zoo kranig door den lsten luit.-adj. Legrand overlegd en uitgevoerd, zeker een amokpartijtje ten gevolge zou gehad hebben. Vroeger namelijk was Toekoe Tjoet van Lam- kenga met zijne pradjoerits en geweren overge- loopen naar den vijand en bierbij bevond zich ook de beruchte Atjeher Tjot Gama, die vrceger de colonne van Van Swieten in 1876 zoo wreedaardig heeft afgemaakt. Niettegenstaande dat, was hij in genade door het civiel bestuur aangenomen on ver richtte hij sedert een paar jaren eenigen dienst. De sluwheid en valschheid van dezen trouwe- Icoze kwamen bij deze gelegenheid weer ten dui delijkste boven, als men verneemt dat hij op denKof^ een duren eod zwoer aan Tongkoe di Tirob, hij al3 een bewijs van onderworpenheid aan dezen, naar Anagaloeng zou vertrekken om den overste Van den Abeelen en den controleur Goossen te vermoorden. Door onze spionnen ingelicht, nam men derhalve in stilte eenige maatregelen om Tjot Gama bij zijn komst onschadelijk te maken. Eod, twee weken gingen voorbij en nog was de beruchte niet verschenen, toen Legrand op een morgen werd gewaarschuwd dat hij zich op het achtererf van den controleur in de rapahzaal (ver gaderzaal) onder een troep Atjehers bevond. Te gelijk werden er twee Atjehers door de schildwach ten aangehouden, omdat zij zonder passen en met klewaDgs gewapend waren. Het is te begrijpen dat deze van de verwarring, die wellicht bij een ge lukten moord had kunnen ontstaan, zouden hebben gebruik gemaakt om Tjot Gama te ontzetten. Hunne pogingen werden echter geheel verijdeld en zij zijn medegenomen naar Lambaroe om van daar verder te worden gebracht. Legrand had intusschen gauw een 20-tal flinke Europeanen medegenomen en zette het huis van den controleur, die zich met al ziju angst in de benting bevond, daarmede af, ging onversaagd naar Tjot Gama toe en gaf hem de hand, hem vragende of hij het goed maakte. Tjot Gama stond op, scheen er erg lekker mede te zijn en gaf Legrand de rech terhand, waarop Logrand bliksemsnel met zijne lin kerhand de kris uit Tjot Gama's gordel haalde en hem toen door de toegeschoten Europeanen bij den overste liet brengen. Eenige oogenblikken daarna werd hij als gevan gene, flink geboeid naar Kotta-Radja gezonnen en van daar is bij naar een der buiteneilanden ver bannen. Do overige Atjehers waren stom van ver bazing en verroerden geen vin. Op deze wiizn werd hij onschadelijk gemaakt, waarvoor Legrand allen lof verdient en eene belooning, die, zoo mon hoopt, niet zal uitblijven. Deze Tjot Gama is dezelfde, die inderti|d te Analaboe de benting onder kapitein Sieburg over rompelde. Het stoomschip „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Padaog; de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde dien dag te Batavia; de „Limburg", van Rotter dam naar Java, vertrok gisteren van Colombo; de „Maasdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde gisternamiddag "Wight. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nedorlaudschen Loeuw den luit.-kolonel J. H. J. De Ganay, van het 2de reg. chasseurs d'Afrique, en den officier der adm. F. D. B jbier, hoofd dor militaire bakkerijen enz. te Parijs-Billy, beiden van het Fransche legerden lnit.-kol. van het Duitsche leger E. J. Rausch, a la suite van het Neder- Silezisch reg. artillerie to voet No. 5., directeur der geschutgieterij te Spandau de majoors ridder M. Von Brnnner, van het wapen der genie, en O. Volk- mer, van het lste reg. artillerie, directeur der technische afdeeling van het K. K. militaire aard rijkskundig instituut, beiden in Oostenrijkschen dienst; - benoemd bij den provincialen staf, tot majoor en provincialen adjudant in Noord-Holland, don kapitein G. F. Zurich, van het 6de reg. inf.- benoemd bij het personeel der militaire adminis tratie, en wel bij de kwartiermeesters, tot lsten luit.-kwartiermeestor bij zijn tegenwoordig corps, den 2den luït.-kwartiermeester C. W. F. Door man, van het 5de reg. inf.- met 16 Mei a. s., benoemd tot surnumerair bij het vak der poste rijen A. M. E. Lafeber, Ph. Muus, J. Van Esten, A. Jonkers Jr., G. Rottier, H. Van der Baan, II. L. Dik, J. M. Van den Driessen Mareeuw, J. A. F. Damme, J. J. Kips, D. Van Beusakom, F. J. W. Schoon, P. Ort, K. A. J. A. Prévót, S. Beuraee, D. Schotanus, M. C. Van Pellecora, P. C. Van der Veer, J. G. Potjewijd en J. H. H. B. A. Van Lierop; - aan de heeren C. Blommerde en B. T. J. Frederiks, beiden Roomsch-Katholieke geestelijken van den 2den rang op Curasao, vergunning ver leend tot aanneming van het ordeteeken der vieia^e klassö van het Borstbeeld van den Bevrijder, 8tm door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Gemengd Nleuwi®. Naar aanleiding van de wetenschap pelijke reis onzer stadgenooten de hoogleoraren Suringar en Martin naar een deel van onze West- Iudische bezittingen herinnert „Sempervirens" aan de bijzonderheid dat de eerste botanische kennis omtrent Curacao, nu bijna twee eeuwen geleden, uit den Leidschen Hortus ontsproten is. Het treft dus niet oneigenaardig samen dat ook nu weder van diezelfde zijde pogingen zullen worden gedaan om de wetenschappelijke banden met onze West- Indische koloniën opnieuw aan te knoopen. Omstreeks halftien hedenmorgen is in do Groenesteeg een meisje van ongeveer drie jaren door een turfwagen overreden. Het kind, dat daarbij eenige kneuzingen bekwam, werd in de nabijzijnde ouderlijke woning gedragen. Zondag a. s. zalleo de muziekuit- voeringen in de Tent in het Haagsche Bosch weer een aanvang nemen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1