aldaar over een kleinen jongan gestruikeld, brak zijn heupbeen en werd op -verschillende andere plaatsen gekneusd. De inmiddels ingeroepen genees- heeren achtten zijne opneming in het ziekenhuis nood zakelijk, werwaarts hij per brancard is vervoerd. Aan den Rijnspoorweg te Rotterdam zijn door de politie en den plaatsvervangenden district-veearts, den heer C. M. Mazure, in beslag genomen 60 Hamburgsche varkens, welke, volgens het geleide-biljet, voor Amsterdam waren bestemd. De eigenaar van die varkens wilde, toen de ver gissing ontdekt werd, niets meer van zijne beesten weten. Gisterochtend om circa zeven uren had ten huize van zekeren B., wonende aan de Slaakkade te Rotterdam, een brutale diefstal plaats. Terwijl toch de bewoners in eene kamer waren, meenden zij dat er iemand de trap afliep; dadelijk begaven zij zich naar eene andere kamer, waar zij tot de ontdekking kwamen dat hun een op de schoorsteen liggend gouden dameshorloge in étui en een paar dito oorbellen ontvreemd waren. De jongste der drie gebroeders L a- vertu, do bekende Amsterdamsche paneelzagers, is in het tuchthuis te Leeuwarden overleden. Verleden week werden een 50-tal lichte krankzinnigen uit het gesticht te Utrecht door den heer Oscar Carré uitgenoodigd om de voorstelling bij te wonen. In de meeste orde woon den zij deze voorstelling bij. Boven de gemeente Esch is Zondageen vreesolijk onweder losgebarsten, waardoor de wind- korenmolen van H. J. Fick in brand geraakte en gedeeltelijk vernield werd. Te Smeermaas is een schippersknecht, die met. nog twee zijner kameraden in eene kajuit sliep, door kolendamp gestikt. De beide anderen kwamen er met eene lichte ongesteldheid af. Zondag-avond omstreeks 10 uren ontstond er twist in de kazerne te Harderwijk tusschen een Duitscher en een Zwitser. Nadat de vechtenden gescheiden waren door een hunner Hollandsche kameraden, ging alles schijnbaar rustig te bed. Eenigen tijd later stond de Duitscher even wel stil op, nam een mes en bracht den Zwitser eene belangrijke verwonding toe, die zijne opneming in het hospitaal noodzakelijk maakte. De d a g h u ur d e r s woning van Biesman te Didam is, tijdens de huisgenooten naar de kerk waren, geheel afgebrand. Het huisje was ver zekerd voor f 600; de inboedel, die verbrandde, niet. Een koe, een geit en een paar varkens kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Boven Londen heeft gisternamid- dag een hevig onweder gewoed, hetwelk ve9l schade heeft aangericht. Een geweldige vuurklomp is op Blackfriarsroad neergevallen en op de straatsteenen uiteengeslagen. Een juist voorbijkomende trein ont snapte nauwelijks aan het gevaar. Aan boord van het waarschijnlijk verongelukte stoomschip „State of Florida" waren twee Nederlandsche passagiers, genaamd Van der Rey en J. J. Bakker, beiden naar Rotterdam. Voorbij Magdalen Island is het Noorweegsche schip „Alantine" vergaan; 19 per sonen kwamen om, alleen de 2de stuurman bleef in het leven. Opnieuw hebben hevige boschbran- den in een deel van de Vereenigde Staten gewoed (Nieuw-York, New-Yersey en Pennsylvanië). - In het steenkolendistrict van laatstgenoemden Staat brak een hevige brand uit; de stad Briskin is geheel vernield3000 personen zijn zonder dak. Verscheiden personen kwamen om. De kassier van de Voorschotver- eeniging te Niedemeyer, heeft zich don hals afgesneden, onT^ftt men ontdekt had dat hij een deficit van ongeveer 200,000 Mark in zijn kas had. Naar thans verzekerd wordt, is do ontploffing van het buskruitmagazijn van San-José (Havanna) veroorzaakt door eene vonk uit een komfoor, waarop een der beambten zijn eten werd gebracht. De roovers, die v rieden Woensdag den moord in de Bank te Medicine Valley of Me dicine Lodge, Kansas, bedreven, zijn door de hen ver volgende burgers achterhaald en hebben zich, ua zich eenige uren lang al vluchtende te hebben te weer gasteld, wegens gebrek aan ammunitie overgegeven. Zij werden naar de 6tad teruggebracht en gevangen gezet Te middei*oacht brak het grauw in de ge vangenis in, schoof één van het viertal neer sleurde de drie anderen naar buiten on hing hen op. Te Zittersheim(Elzas) bleven drie kinderen alleen thui6; de ouders waren naar het veld gegaan; het oudste der kinderen (5 jaren) begon met lucifers te spelen er ontstond brand, en toen de ouders thuis kwamen, vonden zij de ver koolde lijken der drie kindereD. Mevrouw Auban-Moët, de vrouw van den beroemden champagne-handelaar, is eenige dagen geleden te Sevilla gestorven en heeft haar fortuin, 60 millioen franken, aan prins Victor Bonaparte nagelaten, althaDs indien haar man er afstand van deed. De heer Auban heeft verkozen zelf de 60 millioen te honden. BUITENLAND. Duitschland. De officieuze „Nordd. Allg. Ztg." verklaart ten stelligste, dat de berichten over eene bijeenkomst der drie keizers niet anders zijn dan beurs- manoeuvres. De groothertog van Hessen-Darmstadt heeft in het geheim een morganatisch huwelijk aangegaan met de gescheidene vrouw van den Russischen ge- zantschaps-secretaris Kalemine, omdat do Engelsche wet hem het huwelijk met zijne schoonzuster, prin ses Beatrice, verbiedt. De Duitsche kroonprinses heeft Darmstadt verlaten. Twee afgevaardigden in den Rijksdag, dr. Phil lips (de redacteur der „Volkszeitung") en de heer Lenzmann hebben een voorstel ingediend om de behandeling van politieke processen en van pro cessen over persdelicten aan eene rechtbank van gezworonen op te dragen. Zulke rechtbanken (Schwür- gerichte) bestaan uit drie leden der rechterlijke macht en twaalf juryleden, welke laatsten alleen over de vraag „al of niet schuldig" te beslissen hebben. Het voorstel wordt o. a. ondersteund door de Volkspartij en de Polen, maar schijnt, niettegen staande deze hulp, bijzonder weinig kans van slagen te hebben. Grroot-Brltannië. In de gisteravond door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de heer Lawson aangekondigd dat hij de bekende motie van wantrouwen des heeren Hicks-Beach zal bestrijden door middel van een amendement, waarin betreurd wordt dat generaal Gordon tot dusver niet in zijne zending geslaagd is, maar wordt voorgesteld de regeering niet te laken, omdat zij ten behoeve eener vredelievende zending geene militaire maatregelen nam. Volgens het „Mémorial Diplomatique" heeft Turkije voorgeslagen, de door Engeland voorge stelde conferentie over do Egyptische quaestie te Konstantinopel te doen houden. Dit zou des te gemakkelijker kunnen geschieden, omdat het con gres van 1882 wel verdaagd, maar niet gesloten is. Van andere zijden is voorgesteld, niet Londen of Konstantinopel, maar eene geheel onzijdige plaats, zooals Genève of Den Haag, voor het houden der conferentie aan te wijzen. Telegrammen. DEN HAAG, 6 Mei. De Tweede Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. De heer Kolk man heeft zitting genomen. Ingekomen is het han- delstractaat met Spanje. Tot voorzitters der afdee- lingen zijn benoemd de heeren Van der Loeff, Van Deldeü, Van der Linden, Van der Schrieck en Oorver Hooft. BERLIJN, 6 Mei. HVolgens gerucht zal de heer Windthorst a. s. Donderdag in den Rijksdag, wanneer de socialistenwet in omvraag wordt gebracht, namens het centrum de verklaring afleggen dat de leden van het centrum vóór zullen stemmen, alleen ter voldoening aan den wensch des keizers. ANTWERPEN, 5 Mei. Bij de heden gehouden trekking der leening 1859 viel de prijs van 25,000 fr. op No. 43176; van 8000 fr. op No. 28480; van 2000 fr. op No. 26705; van 1000 fr. op Nos. 23678 en 63189. KOLONIËN. BATAVIA, 2 April. Een door den Militairen Commandant van Atjeh en Onderhoorigheden den 28sten Maart jl. verzon den telegram behelst het volgende: Gevecht één en twintig Maart achtergelaten drie gesneuveldenongeschonden teruggevonden en be graven. Volgens gedetailleerde opgave Bestuur verloor vijand alleen aan gesneuvelden drie Pan glima's en negen en zestig minderen. Bevolking uit twee en twintig, zes en twintig, vijf en twintig Moekims, Mesdjid Raja en kuststaten, ter sterkte van acht doizeDd man volgens Atjehsche opgaaf, vocht tegen ons. De aankondiging van de komst van den Mahdi moet aanleiding hebben gegeven tot deze algemeene beweging. Vijandelijke bewegingen worden op bet moment niet waargenomen. Toestand der gewonden, waar van een twintigtal licht, zeer gnnstig. JavCrt In eene particuliere correspondentie van den j „Java-Bode" uit Kotta-Radja, dd. 23 Maart, lezen wij het volgende: In den laatsten tijd begint het zelfs in de nabijheid van den Kraton onveilig te worden. Op den weg naar Oleh-leb, waar gewoon lijk een vrij drnk verkeer van Chineezen en Ma- leiers bestond, is kort geleden een Javaansche karrevoorder verwond, het paard afgemaakt en de goederen, uit de kar, door de daders medege nomen. De vijand heeft zich nu in de XXII Moekims genesteld, waar hij vrij hoog in het gebergte, eenige versterkingen heeft aangelegd, van waaruit hij onze transporten gedurig komt bestoken. Den 17den Maart werden op één dag de trans porten Anagaloeeng, Gle-kambing en Senelop-Ana- galoeëng aangevallen, waarbij 2 mindere militai ren sneuvelden en 3 gewond werden. Den nacht daarop werd Anagaloeëng gedurende twee unr beschoten, waarbij slechts één dwang arbeider licht gewond raakte. Om te trachten den vijand uit deze streek te verdrijven, werden den 20sten Maart 2 comp. van het 10de en 2 van het 4de bataljon respectievelijk naar Anagaloeëng en Lambaroe gezonden, om in vereeniging met de aldaar on te Gle-kambÏDg ge legerde troepen, den volgenden dag met acht colon nes te kunnen uitrukken. De twee colonnes van het bataljon zouden in onderling verband naar Mampreh oprukken, doch door het onbegaanbaar terrein, het sterk opdringen van den vijand en het groot aantal verliezen, het welk wij daar leden, kon Mampreh niet bereikt worden en werd teruggetrokken. De colonnes van hot 10de bataljon ageerden in het heuvelterrein, westelijk van Tjot-Basetoel, waarbij de colonne van kapitein Burgerhoudt, door een uitste kende aanvoering, de voldoening smaakte, den vijand tweemaal uit zijn vrij sterke positiën te verdrijven. Ook een -colonne van het 12de bat. onder den kapitein Scheuer, die daarbij lioht gewond raakte, verdreef den vijand tot tienmaal toe uit zijn ver sterkte stellingen. Het 2de bataljon, links van den dijk naar Tjot- Basetoel blijvende, geraakte dien dag in een hevig vuurgevecht. Dat de Atjehers hier een sterke macht bijeen haddeD, en dat het zeker "is, dat al het kampong volk uit die streken weder de wapenen tegen ons voert, blijkt genoegzaam uit de groote verliezen, welke wij dien dag leden, namelijk aan dooden negen minderen on aan gewonden 49, waaronder drie officieren. De onlangs ten voordeele der slachtoffers van Krakatau gegeven officierscomedïe heeft netto p. m„ f 1300 opgebracht, welke som aan het fonds ie afgedragen. Voor de behoefte in 1885 worden, naar wij1 vernemen, 20 personen uit Nederland geëischt. bestemd om te worden benoemd tot ambtenaren bij het binneDlandsch bestuur. Het getal van 20 houdt verband met de ver wachting, dat de 32 ambtenaren voor den bur gerlijken dienst, thans ingedeeld bij de veepest, in de maand November of December a. s. vrij znllen komen. (2nd. V.) Uit Bandjermasin wordt gemeld dat aldaar is overleden PangeraDg Soeria Winata, ridder van den Nederlandscben Leeuw, Regent van Martapoera. versierd met het kruis van Belangrijke Krijgsver richtingen, de groote gouden Medaille van verdien ste met dito ketting (gelijkstaande met het com mandeurskruis der Mil. Willemsorde voor Europea nen), alsmede de gouden Medaille van verdienstei met lint. Oorzaak van den dood is een negenoog De overledene was een der verdienstelijkste, zot niet de verdienstelijkste, onder do Regenten, dit zich voornamelijk in den Bandjermasinschen krijt heeft onderscheiden en zich nog steeds in zijnt laatste betrekking als buitengewoon ijverig dienaa van het Gouvernement deed kenuen. Het Regent schap Martapoera heeft met den dood van Pan geran Soeria Winata opgehouden te bostaan. E zal namelijk geen Regent na hem benoemd wordes

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2