LEIDSCH DAGBLAD. A0. 7429. Woensdag 7 Mei. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENT1EN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17&. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ofittoiöole HeaniBgeringeB. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6 der Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad No 10) Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot Heer der Gebuurte No 17 of No 4 van Wijk V de beer WILLEM BERNARDUS DE LA BIJE, in de plaats van den heer GERARD SPLINTER, die de gebuurte metterwoon heeft verlaten; tilt Raad der Gebuurte No 14 of No. 1 van Wijk V de heer GUILLAUME FRÉDÉRIC REVST, in de plaats van den heer JACOBUS JUSTUS KRAK, die mede de gebuurte metterwoon heeft verlaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Mei 1884 E. KIST, Secretaris. LEI PES, 6 Mei. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Batavia", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den lOden Mei a. s., des morgens te 10 aren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 6.20 bezorgd zijn. Naar aanleiding zijner reis naar de Zuid-West kust van Afrika, in gezelschap van den heer D. D. Votb, heeft de heer L. J. Goddefroy aan curatoren der Rijks-universiteit alhier ontslag gevraagd als custos van het Ethnographisch Museum, welk ont slag hem eervol is verleend geworden. De heer J. C. Van der Zweep alhier, metter woon naar Amsterdam vertrekkende, heeft zjjn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Op de vergadering van het Leidsche Studenten corps is thans als onderwerp voor de aanstaande maskerade ter viering van het 62ste lustrum der Academie gekozen: „De Geschiedenis van Leiden van de stichting tot 1575." De hoofdpersoon daaruit zal Floris V zijn. Do indeeling van dezen optocht deelden we reeds uitvoerig mede. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail, via Brindisi, do Indische bladen van 27 Maart tot on met 2 April. Bij de heden, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, gehouden aanbesteding tot het doen van voorzieningen van verschillenden aard aan militaire gebouwen alhier, waarvoor de begroo ting 2100 bedroeg, waren de volgende inschrij vingen ontvangon, nl. van de heeren I. De Vos voor f 1920, A. Rossenaar voor f 2079, A. Horree voor f 2149 en J. Boom voor 2229, alle vier te LeidoD, en G. J. Van Heek te Delft voor ƒ2343. Overgeplaatst zijn: de 2de luit. A. W. J. Snouck Hurgronje, bij het 3ae reg. huzaren, van 's-Hage naar Leidende kapt. M. J. Telehuys, naar men verneemt, van de artillerie-werkplaatsen te Delft naar de art.-instructie-comp. te Schoonhoven de kapt. J. G. F. Van Houtum, van het corps tor- pedisten te Brielle, naar de militaire werkplaatsen te Delftde kapt.-intend. M. Do Ras, van Dordrecht naar Utrecht. Ten gevolge van het door hem afgelegd ver gelijkend examen zal de heer L. De Raat, student aan de Polytechnische School te Delft, benoemd wor den tot adspirant-ingenieur bij het stoomwezen. De standplaats van den inspecteur der tweede inspectie van het lager onderwijs, den heer A. Moens, thans te Amsterdam, zal vau 1 September af te 's-Gravenbage zijn. Naar men aan het „Dbl. v. 's-Hage" meldt, is de Koning, ten gevolge van gevatte koude, licht ongesteld. Zondag heeft Z. M. de kamer moeten houden, doch IIDs. toestand boezemt volstrekt geen bezorgdheid in. Men schrijft uit Haarlem dat volgens nit Duitschland ontvangen berichteD, bloembollen uit Nederland vrij in Duitschland kunnen worden in gevoerd. De bevolking des Rijks bedroeg op 1 Jan. 1883 2,064,392 m. en 2,108,580 v., totaal 4,172,972, en is toegenomen in den loop van 1883 met 26,458 m. en 25,635 v., totaal 52,093, zoodat ze op 1 Jan. 1884 bestond uit 2,090,850 m. en 2,134,215 vr., totaal 4,225,C65. Er waren dos toen hier te lande 43,365 vrouwelijke personen meer dan mannelijke. De heer H. H. Zaalberg, predikant bij de Evang. Luth. gemoente te Zieriksee, heeft voor het beroep Daar Paramaribo bedankt. De keizerlijke trein vertrok gisternamiddag te zes uren van Amsterdam naar Heidelberg om de aartshertogin van Oostenrijk, die bijna hersteld is, af te halen. De aartshertogin wordt heden togen den middag in de hoofdstad verwacht. De keizerin van Oostenrijk zal nog omstreeks vijf weken aldaar verblijf houden. H. M. heeft herhaaldelijk hare ingenomenheid met die stad te kennen gegeven. Alleen heeft het wangedrag der straatjeugd nu en dan haar ergernis verwekt. Tot de gerieven, welke H. M. in het Doelen hotel vindt, behooren ook baden van zuiver zee water. Als blijk van waardeeriDg dat dr. Mezger Amsterdam niet metterwoon heeft verlaten, is hem door een honderdtal ingezetenen een geschenk aan geboden, vergezeld vau eeoe door Grevenstuk ont worpen calligraphische opdracht. Het geschenk be staat uit een bronzen groep, voorstellende eene vrouw, die vol tcederhéid staart op hare twee lieve lingen, waarvan de een met open kijkers en gretige hand zich laaft aan haro borst, terwijl de ander welgedaan er naast is ingeslapen. Het geheel staat op een roodfluweelen voetstuk. Voor enkele dagen bevatten onderscheidene dagbladen ten onrechte het bericht dat het aan militairen verboden was zich met verlof te begeven naar Rotterdam, of zich daar op te houden, ter zake van de te dier plaatse heerschendo mazelen. Bij de militaire autoriteiten is niets bekend van dat verbod, dat trouwens nooit uitgevaardigd wordt ter zake van een mazelen-epidemie. De kolonel der Belgische jagers te paard, graaf Van der Burgh, die tijdens de vieriDg van het 70 jarig bestaan van het regiment huzaren te 's-Hage aan die feesten heeft deelgenomen, is giste ren aldaar aangekomen en werd door den Bel gischen gezant afgehaald en naar het hotel van dien minister geleid. De kolonel zal gedurende eenige dagen in de residentie doorbrengen. Voor den dag der aankomst van onzen Koning te Brussel wordt daar een groote optocht van gezelschappen, vereenigingen enz. georganiseerd. De vorstelijke personen zullen op het Stadhuis den stoet zien voorbijtrekken. Gedurende de afwezigheid der Transvaalsche deputatie worden de belangen der Zuid-Afrikaan- sche Republiek bier niet uit het oog verloreD. Men veronderstelt dat het consortium voor de aanstaande Transvaalsche leening reeds gevormd is. Kort vóór bet vertrek der heeren Krnger, Du Toit en Smit nl. hadden zij eene langdurige vergadering met eenige chefs der voornaamste bankiershuizen, ten kantore van een der prima-firma's en Zaterdag 11. kwamen deze bankiers andermaal bijeen en beraadslaagden over hetzelfde onderwerp van 10 tot 3 uren. (U. D De jongste berichten uit Suriname deelen mede dat in de laatste helft der maand April aan de oevers der boven-Saramacca belangrijke hoeveel heden goud zijn gevondenook lood-erts bleek daar meer dan elders aanwezig te zijn. Verschillende aanvragen zijn bij het Gouvernement iDgekomen tot het in pacht verkrijgen van gronden in die streken, tot het doen van onderzoek naar goud en andere metalen. De pachtprijs is 10 ets. in het jaar per hectare. Het XVIde Nederlandsch Nationaal Zangers feest, hetwelk ten vorigen jare wegens het heor- schen der pokken-epidemie te Rotterdam geen voortgang kon hebben, zal dit jaar plaats hebben, en wel op 1, 2, 3, 4 en 5 Augustus a. s. Aan het ten vorigen jare gemaakte plan zal ook nu gevolg gegeven worden, om op eon der avonden het oratorium „De Schelde," met gemengd koor en solo's van Peter Benoit, ten geboore te brengen. Ten behoeve der slachtoffers van do ramp van Krakatau is alsnog bij don minister van buiten- land8che zaken, door tusschenkomst van den consul- generaal van den Oranje-Vrijstaat, ontvangen eene som van 1010 als slotopbrengst der inzameling gehouden door de met dat doel te Bloemfontein opgerichte commissie. Blijkens een van den consul der Nederlanden te St.-Petersburg ontvangen telegram is de scheep vaart op die stad weder geopend. Het stoomschip „Gelderland", van Rottordam Daar Java, vertrok gisteren van Suez*, do „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok dien dag van Marseille. Gemengd ]N teuvr»' De belhamels van het standje dat in don avond van 14 April jl. de Schouwburgstraat te 's-Hage in rep en roer bracht, hadden zich gis teren voor de rechtbank aldaar te verantwoor den. Zij waren drie in getal. De eerste zon, uit wrok over eene vroegere quaestie met den sergeant der grenadiers S., dezen, terwijl hij met zijn meisje in de Schouwbnrgstraat liep, van achteren in den hals hebben aangegrepen en in hot gezicht geslagen. Den aangevallene die zich met zijn sabel wilde verdedigen, werd dit door zijo meisje belet. Een heer, dio den onderofficier poogde te ont zetten, werd door den 2den beklaagde op vuistslagen op den neus onthaald. Later, toen de politie uit den achouwbnrg was komen opdageD, wees dezelfde heer haar de vechtersbazen aan. De aanvaller van den sergeant wist te ontkomen. No. 2 verzette zich tegen de politie en No. 3 gaf een anderen politie beambte een slag in het aangezicht. Ondanks zijne herkenning door twee getuigen, ont kende de eerste driestweg alles, terwijl de tweede verhaalde hoe hij bijna krankzinnig werd, toen men hem voor den dader hield van het mishandelen van een hem geheel onbekend heer. De derde ont kende mode zijn aandeel in de rebellie. De eisch van den substituut-officier van justitie luiddezes weken voor den eersten beklaagde, wegens moedwillige verwonding, 8 dagen voor den tweeden wegens verwonding en rebellie, 3 dagen voor den derden wegens rebellie, door allen in eenzame opsluiting te ondergaan. - Over 8 dagen uitspraak. De heer Oscar Carré heeft, gel ij k reeds gemeld is, het voornemen in Den Haag op het Malieveld, een grooten wedren te organiseeren, ge heel volgens de Hippodrome te Parijs, en wol op Donderdag 15, Zaterdag 17, Zondag 18 en Maandag 19 Mei, des namiddags te 3 uren; o. a. komen 16 verschillende nommers voor, waaronder óén nommer voor heeren liefhebbers. Zij, die aan deze wedrennen wenschen deel te nemen, echter met paarden, welke nog nooit op een renbaan geloopon hebbeD, moeten zich aanmelden aan het bureel van den circus Oscar Carré. Inleggeld 20 franken. Eerste prijs voor vreem delingen 500 franken in goud. Tweede prijs: Al het inleggeld als premie. Ten nadeele van den timmerman v. K. in de Paulns-Potterstraat te 's-Hage is in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. door middel van braak uit eene chiffonnière ontvreemd een bedrag van ongeveer 1100 aan bankpapier en specie. Zondag-middag is een heer in de Lange Pooten

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1