Voor het gerechtshof te 's-Hage is be handeld de zaak van W. H. M., door de rechtbank te Middelburg bij vonnis van 4 Maart 11. wegens verwonding door onvoorzichtigheid veroordeeld tot eene boete van f 50. Hem was ten laste gelegd dat den 20sten Nov. 11. te Ylissingen op zijn last een ket ting was gebruikt tot het oplichten, en waterpas zetten van een ketel van 23,000 kilogram, doch welke ketting een te gering draagvermogen had en daardoor dan ook gebroken is, ten gevolge waar van de ketel op den werkman D. is gevallen en diens arm daardoor zoodanig is verminkt, dat hij is moeten worden afgezet. Nadat 7 deskundigen waren gehoord, trachtte de advocaat mr. H. A. Van Kaalte te betoogen dat de onvoorzichtigheid hier aan den kant van den verwonden werkman was en dat er in de practijk geen vaste regel vcor de bepaling van de draagkracht bestond, waarom hij tot vrijspraak van den beklaagde concludeerde. De adv.-gen. mr. Gregory daarentegen beweerde dat, al was de werkman onvoorzichtig geweest - wat niet het geval was - daardoor, volgens de jurispru dentie van den Hoogen Kaad, de schuld van be klaagde nog niet zou zijn opgeheven, on verder dat er wel degelijk in de practijk een regel voor de draagkracht bestond, waarom dan ook drie des kundigen hetgeen hier was gebeurd een waagstuk hadden genoemd. Het hof bepaalde de uitspraak op 9 Mei. Reeds nu hebben enkele familiën haar zomerverblijf te Scheveningen betrokken. Te oor- deelen naar de aanvragen om logies bij particulieren en in de hotels, belooft het aanstaande badseizoen aan Scheveningen een druk bezoek. Zaterdag tegen den avond is het houten wachthuis bij het proefveld der artillerie te Scheveningen geheel afgebrand. Wapens enz. werden er bijtijds uitgehaald. Men meent dat vonken uit den schoorsteen den brand veroorzaakt hebben. De kantonrechter te Gouda veroor deelde de vorige week iemand uit Waddingsveen tot 10 boete wegens mishandeling van een kraai. - Twee arbeiders, vader en zoon, mede van daar, werden ieder veroordeeld tot eene boete van tien cents of subsidiaire gevangenisstraf van één dag, omdat zij op Zondag in hun tuin, gelegen aan den openbaren weg, hadden gewerkt. De ambtenaar van het openbaar ministerie had tegen ieder der beklaagden vijftig cents boete geëischt wegens de door hen begane overtreding van de Zondagswet. Naar het huis van arrest te Gouda is overgebracht zekere R. uit Hekendorp, beschul digd van zijn vader zoo erg te hebben mishandeld, dat deze aan de gevolgen overleed. De verslagene is de molenaar Yan Rijswijk, op den Oukoopschen molen onder genoemde gemeente. Zijn zoon heeft de gruweldaad in eene vlaag van krankzinnigheid begaan. Te Gouda zal dezen zomer een nati- onale kolfwedstrijd plaats hebben, op 23 en 24 Juni, om prijs en premie, ter waarde van f 300. Tot nu zijn te Schiedam als verdacht van longziekte van 25 veehouders onteigend en afgemaakt 1163 runderen, die bij verkoop hebben opgebracht de som van f 145,279. Het bedrag waar voor zij zijn onteigend is f 291,423. In de afgeloopen week zijn te Rotter dam 14 personen aan de mazelen overleden. Een walbaas van de Dusseldorfsche Stoombootmaatschappij te Rotterdam is in het ruim van het schip „Bismarck'" gevallen, liggende aan de Prins-Hendrik-kade aldaar, met het ongelukkig ge volg dal hij onmiddellijk een lijk was. Een heer, die in het Oost-Indisch huis te Amsterdam belastiDg betaalde, zakte aldaar plotseling ineen bij de ontdekking dat hij een be drag van ruim f 1000 verloren had. Hij werd per vigilante naar huis gebracht. Te Utrecht is gistermiddag weer een offer van eigen onvoorzichtigheid gevallen. Het 12-jarig zoontje van G., wonende in de Baanstraat, was, nadat een trein van het station Oosterspoor naar Amsterdam aan den overweg gepasseerd was, onvoorzichtig genoeg om onder de sluitboomen door te kruipen, nog voor deze geopend waren, met het treurig gevolg dat een terzelfder tijd van Amster dam komende sneltrein hem greep en gevaarlijke wonden aan hoofd en beenen toebracht. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp aanwezig was, is hij eenige uren later overleden. De werkzaamheden aan de Spaansche rottingfabriek te Weesp zijn, op een van den eige naar uit het buitenland ontvangen bericht, gestaakt. Twee en zestig personen zijn hierdoor zonder werk. Yan de arbeidersgezinnen dor Hilver- 8umsche stoomspinnerij zijn thans ruim 150 personen naar elders vertrokken. Zg hebben deels in Twente, deels ook in Hannover en Saksen werk gevonden. Te Alkmaar had een treurig onge- luk plaats. Bij den herbouw van den gevel van het Waaggebouw kwam door het vallen van een balk een man, vader van zes kinderen, om het leven en werd een bejaard heer, de waagmeester zelf, vrij ernstig gekwetst. Er is eene commissie gevormd, welke de algemeene liefdadigheid inroept ten behoeve van hen, die door den hevigen brand te Eksloo verliezen hebben geleden. Een der raadsleden redde met moeite zijn paard; zijn rijtuig werd een prooi der vlammen. De familie Warring was even te voren op weg getogen om haar overleden moeder ter laatste rustplaats te geleiden. Yóór men het kerkhof bereikte, brak de brand uit. In de verwarring liet men het lijk op den weg staan en ijldo Daar Eksloo terug om te helpen, te redden en te blusschen. Over de oorzaak van den brand loopen zooveel tegenstrijdige berichten, dat bet moeielijk is hiervan iets zekers te melden. Yan de inboedels der 18 behuizingen, bewoond door 20 gezinnen, is zeer weinig gered; 2 koeien, 4 kalvereD, 40 schapen, 3 varkens zijn omgekomen. Het veenbranden in Drente heeft aan het Oranje-kanaal, onder Epe, gemeente Wester- bork, een kind het leven gekost. Een meisje van ongeveer 7 jaar, met andere kinderen uit echool huiswaarts keerende, waagde zich te veel, zoodat hare kleederen vuur vatten en zij een jammerlijken dood vond. Dezer dagen is te Grootebroek CN.-H.) een tweejarig kind, ten gevolge van hot drinken van kokende thoe, gestorven. Te Frankfort aan de Main kwamen dezer dagen in een koffiehuis twee soldaten met zilvergrijze baarden, die zeer do aandacht der overige gasten trokken. Na allerhande vragen der aanwezi gen, vertelden de twee soldaten hunne lijdensge schiedenis. In het jaar 1870 hadden beiden aan de belegerimg van Metz deelgenomen. Hier hadden zij zich aan een onderofficier vergrepen en werden daarvoor tot 15 jaren vestingstraf veroordeeld. Veer- tien jaren hadden zij van hun strafondergaaD, ter wijl hun een jaar werd geschonken. Een der beide soldaten was uit Stettin. Toen hij ten strijde trok, verliet hij zijne vrouw en zes kinderen; zijne vrouw was intusschen gestorven. De andere soldaat kwam uit Hamburg en was ongetrouwd. Beiden waren zeer vroolijk gestemd, voorat gevoelde de ODgehuwde zich gelukkig zijne grijze ouders te zullen weder zien. De gehuwde vreesde echter, dat zijne kinderen hem niet meer zouden kennen. Men vreest dat de op 12 April van Nieuw-York naar Glasgow vertrokken stoomboot „State of Florida" verongelukt is. De kapitein van de te Bristol binnengekomen stoomboot „Devon" bericht dat hij voorleden Zondag twee ledige aan de „State of Florida" behoorende reddingbooten heeft opgenomen. De kapitein acht het echter waar schijnlijk dat bemanning en passagiers door voor bijgaande schepen zullen opgenomen zijn. Honderd twintig passagiers bevonden zich aan boord van de „State of Florida." Verleden Woensdag zijn vier ge- wapende roovers in de Bank te Medicine Valley, Kansas, binnengedrongen, geld eischende. Toen de president en de kassier weigerden daaraan te vol doen, werden zij neergeschotende eerste werd doodelijk gekwetst, de laatste gaf terstond den geest. Een aantal personen uit den omtrek schoten toe en de roovers zochten te paard een goed heen komen, terwijl zij door een dertigtal vervolgens werden nagezet. Te Schöpen8tedt zou verledeD week een arbeider, die in het armenhuis was gestorven, worden begraven. Toen men aan het kerkhof kwam, ontving men echter de boodschap dat het lijk vergeten wasMen had de ledige kist wegge bracht en moest dus terugkeeren om het lijk te kisten en daarna grafwaarts te brengen. Eerst meldde een bericht uit Londen dat Zaterdag-ochtend in een winkel bij het Strand eene doos was ontdekt, waarin twaalf pond dyna miet, maar dat er naar aanleiding daarvan nog geene inhechtenisneming had plaats gehad, doch een later telegram meldde reeds spoedig dat het ge rucht overdreven was. Er werden slechts eenige patronen gevonden, bestemd voor kinderpistolen en geweren. BUITENLAND. FrankrjjlL Het krediet, dat de minister van marine tot bestrijding van de Tonkin-expeditie zal aanvragen, bedraagt 40 millioen. Het zal strekken voor het onderhoud van het expeditie-corps gedurende zes maanden en het aanvullen van het gebruikte materieel uit do arsenalen in het moederland. Gedeeltelijk is dit reeds op de vorige begrooting gevoüden, maar er is zooveel besteed, er zijn eenige geheel nieuwe schepen gebouwd en eenige kanon- neerbooten geheel nieuw uitgerust, dat die gelden met de 20 millioeD, welke er in December bijge voegd werden, nog niet voldoende waren. Spanje. Te Madrid is een luitenant-kolonel in hechtenis genomen. Te Cadix zijn eenige militairen en bur gerlijke personen gearresteerd. Te Bejar (Estrama- dura) zijn oproer-plakkaten aangeplakt. Eene bende opstandelingen in de provincie Gerona is verslagen en heeft naar Frankrijk de wijk genomen. Het uiteenjagen der bende opstandelingen in Navarra schijnt nog niet voorgoed een einde te hebben gemaakt aan de woeling in hot noorden van Spanje. De Madridsche correspondent van de „Temps" maakt meldiDg van het verschijnen van nieuwe benden in Arragon en Catalonië. Een lid van de „Zwarte Hand" heeft zich in do gevangenis te Xoro3 van het leven beroofd. "Vereeiiig-cie Staten. Dezer dagen zijn bijna al de conventiën gehou den ter benoeming van afgevaardigden voor de groote republikeinsche conventie te Chicago, welke den republikeinschen candidaat voor het president schap der Unie moet proclameeren. Yan de 820 gedelegeerden zullen er, naar men rekent, ongeveer 310 zijn op de hand van den oud-minister van buitenlandsche zaken Blaine, 300 volgelingen van generaal Arthur en 100 van den heer Edmunds. De candidatuur zal dus afhangen van een der eerstgeuoemden. De neger-conferentie te Pittsburg heeft eene motie aangenomen, weigerende om eenige partij of eenigen candidaat voor het presidentschap te onder steunen. Telegrammen. NIEUW-YORK, 4 Mei. De secretaris der schat kist roept tien millioen 3-pcts.-obligaties op voor aflossing tegen 20 Juni. In eene depeche alhier van Mexico ontvangen wordt het gerucht, vóór eenige dagen vermeld, dat j de Mexieaansche regeering een voorschot had ge- eischt van de bank Monte de Piedad, gelogenstraft. De bank zal aan al hare verplichtingen voldoen. PRAAG, 4 Mei. De keizerin Maria-Anna is heden middag om 5.10 overleden. Yoor drie maanden, van den dag der teraardebestelling af, is de hofrouw voorgeschreven. [Keizerin Maria-Anna was de l weduwe van wijlen keizer Ferdinand I (1793—1875), die in 1848 van den troon afstand deed ten behoeve van zijn neof, den tegenwoordigen keizer van Oos- tonrijk. De keizerin was den 19den September 1803 I geboren en eene dochter van Victor Emmanuel I, j koning van Sardinië.] LISSABON, 4 Mei. ADe heer Kruger heeft eene conferentie gehad met den minister van marine over den spoorweg van Pretoria. De moeielijkheden zijn nog niet geheel uit den weg geruimd. Een banket is den afgevaardigden in het koninklijk paleis aangeboden. Een der republikeinsche afgevaardigden heeft Kruger een bezoek gebracht en hem uit naam der republikeinsche partij begroet. Hedennamiddag te twee uren is de landbouw tentoonstelling geopend. De koninklijke familie en de leden van het gezantschap waren tegenwoordig. Laatstgenoemden bleven er tot kwart vóór vijven. LONDEN, 4 Mei. Uit Shanghai wordt gemeld, dd- heden, dat, blijkens bericht uit Peking, de zaken daar rustig waren. Toch werden in de pro vinciën en vooral te Nanking en aan de mondeci van de Yantze Kiang krachtige maatregelen geno meD. De gouverneur van de provincie is naar Peking1 ontboden, waar eene groote krijgsmacht is bijeen gebracht om gereed te zijn, zoo noodig de hoofdstad', te verdedigen. PARIJS, 4 Mei. De verkiezingen voor den ge-i" meenteraad, heden gehouden, hebben te Parijs toW het volgende resultaat geleidgekozen zijn 7 lede; d»e tot de rechterzijde behooren, onder welke d«|

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2