LEIDSCH DAGBLAD. Pï°. 7428. Dinsdag 6 Mei. A°. 1884. Avon d-edl tie. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Maandag den 28sten April, bladz. 27 tot 29. LEIOEW, 5 Mei. Voor de heden ten Raadbuize gehouden openbare aanbesteding van het dempen en rioleeren van de Bloot langs den Stationsweg en een gedeelte der MorschBingelsloot met aanbehooronde werken - waarvan de raming f 5G00 bedroeg - waren inge komen 9 inschrijvingsbiljotteD, ten bedrage van 7756, 7400, 6240, 6200, 5827, 5800, 56S5, 4994 en f 4784. Aan den laagsten in- Bchrijver, den heer J. I. Plarjer, aannemer alhier, is het werk gegund. Tot predikant bij de Christelijk-Gereformeerde gemeente (Hooigracht) alhier is gisteravond, na de gehouden godsdienstoefening, mot meerderheid van stemmen beroepen de heer K. Van Goor, predikant te Nieuwendijk. Op de gehouden gewone algemeene vergade ring van aandeelhouders in de Leidsche Bankvor- eeniging werd namens commissarissen uitgebracht het verslag over het eerste boekjaar, waaruit bleek dat de verkregen uitkomsten zeer bevredigend waren. De balans, winst- en verliesrekening werden goed gekeurd en het dividend is na vereischte afschrijving voor het reservefonds bepaald op 6 pet. De aftre dende commissaris mr. A. E. J. Modderman werd herkozen, terwijl in de plaats van mr. Bergsma, naar Apeldoorn vertrokken, werd gekozen de heer J. Groll. Naar wij vernemen, zal de Haagsche Zang- vereeniging „Excelsior", directeur de heer L. Plette, op Woensdag 14 Mei a. s. in de Stadszaal alhier eene uitvoering geven. Naar men ons verzekert, belooft volgens het programma deze avond voor de liefhebbers van degelijke muziek een genotvolle te zullen zijn. Immers, er komen compositiën op voor van Bastiaans, Gade, Brandts-Buys en Men delssohn. Ook zal de laaggestelde entreeprijs, naar men hoopt, niemand afschrikken. De Leidsche tooneelvereeniging „Harmonie" zal Zondag a. s. in de Stadszaal eene voorstelling met bal geven. De Kweekschool voor Zeevaart alhier is ge durende de maand April met ruim een 30-tal jon gens vooruitgegaan. Hun aantal aldaar bedraagt thans weder 100. De 1ste luit. H. A. Russer, die op 1 Mei eervol was ontheven van zijne detacheering bij de topographische inrichting te VGravenhage, is bij het 4de regiment inf. teruggekeerd en ingedeeld bij het 2de bataljon te LeideD. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 160, f 34, f 17.50, 3.60 en 1.85; de laagste ƒ160, 34, f 17.50 3.60 en 1.80. Men meldt uit 's-Hage dat, hoewel de Oos- tenrijksche legatie het verblijf der keizerin van Oostenrijk aldaar ontkende, het een feit is dat de gravin Yon Hohenembs, onder welken naam H. M. incognito reist, zich Zaterdag in de residentie bevond. Zij begaf zich onmiddellijk na aankomst (11 uren) naar Scheveningen, waar zij drie kwartier doorbracht, ondanks het stormachtige weder. Ver volgens bracht zij een bezoek aan den Koninklijken Bazaar en gebruikte daarna het dejeuner in de restauratie van den heer Van der Pijl op de Plaats. Daarna deed de keizerin een rijtoer door de stad en kwam langs het Mauritshuis, dat'zij echter niet binnentrad. Zij keerde met den trein van 6.53 per Holl. Spoor naar Amsterdam terug. Gedurende het bezoek der keizerin werd het strengst incognito in acht genomen. Ook moet zij het Huis Ten Bosch bezichtigd hebben. Bij haar vertrek werd zij door niemand uitgeleide gedaan. Zelfs moet zij zich to voet naar het station hebben begeven. Naar men verneemt, bestaat te Gouda het voornemen, om de gelden, welke moesten dienen tot aankoop van een huldeblijk aan den dezer dagen aldaar overleden onderwijzer, den heer Kramers^ ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubilé als zoodanig, dat hij den lsten dezer zou hebben gevierd, te bestemmen voor een gedenkteeken op zijn graf. Heden werd op de terreinen te Amsterdam oen aanvang gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden voor de Internationale Landbouwten toonstelling. Hot Hbl. verneemt dat de gedeeltelijke ope ning van het nieuwe Rijks-Museum aan de Stad houderskade te Amsterdam te gelijk plaats zal hebben met de opening der Landbouwtentoonstelling. Het maken van 4 gaskuipen met bijbehoo- rende werken, ten behoeve der gemeente-gasfabriek te Rotterdam, is gegund aan denlaagsten inschrijver, don heer G. Koy aldaar, voor de som van 256,500. Men hoopt te Schoonhoven don 12den Mei, den 35steo verjaardag van 'sKonings regeering, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Eenigo ingezetenen hebben het plan gevormd, op dien dag een kinderfeest en eene uitdeeling aan be- hoeftigen te doen plaats hebben. De feestcom missie van den 12den Mei 1874 is uitgenoodigd om zich ook thans met de zaak te belasten. De moeste leden dier commissie hebben zich daartoe bereid verklaard. Met het oog op do vestiging van een Rijks- telegraafkantoor in de gemeente Breukelen, zal het telegraafkantoor op het station der Ned. Rijnspoor wegmaatschappij aldaar, te rekenen van 6 dezer, alleen open zijn voor de aanbieding van telegram men en voor de aflevering van tijdingen, welke van de aanwijzing „station restant" zijn voorzien. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het examineQron van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voor bereiding tot de beoefening der nataurkundige we tenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, zal zitting houden op Maandag 19 Mei a. s. en volgende dagen, te Utrecht. De laits. ter zee 2de kl. P. W. Sachse, die nende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire", en M. W. L. Olivier, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, zullen met 11 dezer onderliDg van bodem verwisselen. Do luits. ter zee 2de kl. J. H. Calmeijer, jhr. H. L. Wichers en P. D. Holtzapffel, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Het stoomschip „Samarang" is Zaterdag van Batavia naar Rotterdam vertrokkende „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok dien dag van Suez; de „Sumatra" vertrok mede denzelfden dag van Batavia naar Amsterdamde „W. A. Scholten", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde hedenmorgen Lizard. Z. M. heeft met 5 Mei, aan J. Th. Gradus, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Echt- benoemd tot subst.-officier van jus titie bij de arr.-rechtbank te Assen mr. C. H. Moens, thans subst.-officier van just, bij de arr.-rechtb. te Heerenveentot snbst.-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Heerenveen mr. J. Ph. Casten- dijk, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arr. Zutfen - dr. S. Doesdes Breuning, geneesheer-directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Fra- nekor, mot 1 Aug. a. s., benoemd tot geneesheer in het Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. Gemengd Nieuw». Het c a f - r e 8 t a u r a n t en Hotel de la Poste op de Aalmarkt alhier heeft, behalve van eigenaar, in den laatsten tijd ook eene inwendige, practische en nette verandering ondergaan. De beide zalen zijn thans gelijkvloers en tot éóa vereenigd. De ruimte is er daardoor uitgebreid, hetgeen zeker ook niet zonder invloed op de gezelligheid zal zijD. Tevens heeft de heer Dnyser, die tegelijk pachter der Stadszaal is, zijne inrichting daarmede in ver binding gesteld door middel eener telefoon, waar mee men tegelijk kan spreken en hooren. Zelfs met een in de concertzaal gegeven muziekuitvoering zijn reeds vrij wel geslaagde proeven genomen. De werkzaamheden zijn heden aan gevangen tot het weder gedeeltelijk afbreken en omkeeren van het voetstuk voor het gedenkteeken van Leiden8 ontzet. Zaterdag-namiddag tegen zes uren ontstond op den Ouden Rijn een vrij hevige schoor steenbrand. Het onheil werd echter spoedig door een geëmployeerde van het Ger. Weeshuis ontdekt en weldra waren er ook de weesburgers met hunne spuit gestationneerd. Ze behoefden echter geen water te geven, daar het vuur door middel van kardoezen inmiddels in zijn voortgang werd gestuit. In den nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks halfééu barstte even buiten de voorm. Koepoort een vrij hevige brand uit in eene bergplaats van bloembollengereedschappen, van de heeren De Graaf, bloemisten onder Zoeterwoude. Door den zeer sterken wind was er aan blusschen geen denken. Twee spuiten, een van het dorp en een van de firma De Heyder uit Leiden, bepaalden er zich dan ook enkel toe om de nabijgelegen, perceelen voor het vnnr te vrijwaren. Ten gevolge der telkens hoogopstijgeade vlam men, welke door hot vele aanwezige hout, riet enz. sterk gevoed werden, was de omgeving bij herhaling zeer helder en op verren afstand verlicht. Van in de nabijheid staande boomen zijn zelfs takken af gebrand. Op de plaats des onheils waren opnieuw vele Lei- denaars tegenwoordig, zelfs officieren en manschap pen der schutterij in uniform. Aangezien, zooals bleek nu ook de brandweer van Zoeterwoude, evenals die van Leiderdorp, van gelijke trompetjes voorzien is als de Leidsche politie, drongen de brandsignalen weer tot Leiden door, naar aanleiding waarvan ook enkele nacht-agenten werden misleid. Door tijdige waarschuwing van hunne superieuren, werd echter eene herhaling van het brandrumoer als van verle den week voorkomen. Als blijk van erkentelijkheid voor het krachtdadig optreden verleden week van de Leiderdorpiche brandweer, tijdens den brand in den oliemolen, schonk de heer W. Helling haar eene gratificatie van 10. Het gemeentebestuur verleende eene gratificatie van ƒ25 aan het personeel van de Leidsche firma De Heyder, voor de bij dien brand verleende hulp. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag 11. is de geheele visschersvlootaan gekomen sommige schepen daarvan waren echter wegens stormweer, doch zonder schade, ook elders aangeland. De besomming was zeer ongelijk en niet rnim, nl. van 25 tot 110 in 5 dagen. Er werd besteed voor groote tarbot 8 a 9, groote tong 0.30 a 0.50 en bunschol 0.60 a ƒ0.80 per stnklevende binnonlekschol 5 a 6.50, droogschol 6 a 7, droogscharren 3.50 a 4.50 en garnalen 1.25 a 2 per mandzeesterren 5 a 6 per kar.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1