Gemengd Nieuws. Gedurende deze week zij n hier ter stede weder 10 nieuwe gevallen van mazelen aange geven, terwijl 4 lijders aan die ziekte overleden. Door pokken werden 7 personen aangetast. De rechterlijke enjustitiëele amb- tenaren, die zich maanden achtereen onledig hielden met de instructie in de zaak der Leidsche ver giftiging, hebben thans eenige verademing gekregen. Na onafgebroken, vermoeiende werkzaamheden toch is dezer dagen de inventaris kunnen worden opge maakt van het zeer omvangrijk dossier. Wanneer men nagaat dat het onderzoek heeft geloopen over 27 vergiftigingen, waarvan voor 18 althans de ver klaringen der talrijke getuigen, de verslagen der deskundigen, de opgaven der verdachte en al het geen met een en ander samenhangt, in schrift zijn gesteld, dan kan men zich een flauw denkbeeld vormen van do uitgebreidheid van dit proces. Het zal thans niet lang meer duren dat do stuk ken door den rechter-commissaris aan den officier van justitie zullen worden medegedeeld. Yolgt dan de zaak geregeld den gewonen loop, dan zullen eerlang al de stukken tot de zaak betrekkelijk naar den procureur-generaal worden verzonden. In elk geval wordt de behandeling vaa dit rechtsgeding in de openbare terechtzitting niet voor het laatst yan dit jaar te gemoet gezieD. Omtrent de verdachte vrouw vernemen wij dat haar gezondheidstoestand niet van den gunstigsten aard is. Van wroeging of berouw is niets bij haar te bespeuren. Wel moet zij in do ontelbare ver- hooren hebben doen blijken dat sommige barer vergiftigde familieleden haar meer aan 't hart gingen dan anderen. Ook nit een physiologisch oogpunt belooft het proces merkwaardig te zullen worden, daar er moet gebleken zijn dat de verdachte yan al de vergiftigingen slechts een voordeel van f 50 heeft gehad, waarvan men gerust mag zeggen dat zij J/5 voor zich zelve aan drank heeft besteed en de rest zeer gul ronddeelde aan vrienden en be kenden. Daaraan is wellicht niet vreemd, dat men aan vankelijk in de instructie aan monomanie heeft gedacht, maar io den verderen loop daarvan moet gebleken zijn dat de geringheid van hot voordeel, dat de vrouw heeft bekomen, ook daarin moet gezocht worden dat het haar niet altijd gelukt is, zich van de fondsboekjes meester te maken of bij do foudsbodea op tegenstand stuitte, zoodat haar ten slotte slechts weinig uitkeeriogen werden ge daan. Hierin moet ook de knoop liggen, dat de ver giftigingen niet eerder zijn ontdekt. (Haagsche Crt.) Hedenmorgen om vijf minuten vóór tienen is de IJselstoomtram nabij het station der Holl. spoorwegmaatschappij te Voorschoten weer gederailleerd. De lijken der bij den brand in de Kruisstraat te Haarlem omgekomen dames zijn, hoewel niet meer herkenbaar, uit de overblijfselen van het verbrande perceel gevonden en naar het gasthuis overgebrachtheden zouden zij ter aarde besteld worden. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het springen van een petroleumlampjo, dat de bewoners beneden in do alkoof des nachts lieten branden. Zekere D., colporteur voor een uit gever in België, wist van een vervolgwerk de nummers der afleveringen te vervalschen en op die wijze bij de abonné's, voornamelijk te Arnhem, aan geld te komen. Beschuldigd van oplichting is hij t9 Rotterdam in hechtenis genomen en naar eerst genoemde plaats vervoerd om aldaar voorloopig in arrest gesteld te worden. De boerenhofstede „D e B r e d e 1 a a r" onder Wilp bij Deventer en bjj Duistervoord gele gen, is een prooi der vlammen geworden. Bijna de geheele inboedel is mede verbrand. Het vee was in de weide. Een eenvoudig landbouwer komt in de residentie op een rijksbureau. Een der ambte naren, die zich gaarne ten koste van een ander vermaakt, noodigt den landman uit te gaan zit ten, ofschoon er stoel noch tafel voorhanden is. Onze landman, begrypende dat men hem beet wil nemen, antwoordt op de herhaalde nitnoodiging: 't is hier precies als in mijn schuur; stoelen of banken zijn er niet, doch vlegels des te meer. Tegen G. Van der Voort, arbeider te Zutfen, beschuldigd van diefstal met geweldple ging en moord, is door het openbaar ministerie te Arnhem levenslange tuchthuisstraf geëischt. Op den avond van den 25steu November beroofde hij Roodje8 van het leven, door hem in den IJsel te werpen en dezen, toen hij weer boven kwam, mot steenen den schedel te verbrijzelen. Door eene onbekende oorzaak is de bakkerij en woning van L. Kiers te Noordwoldo (Fr.) afgebrand. De koecht, Drijfhout, die boven de bakkery, waar men veronderstelt dat de brand is aangekomen, sliep, kwam in de vlammen om. Van den inboedel heeft men weinig kunnen redden. Dank zij het stille weer zijn de belendende gebouwen behouden gebleven. Als eene bijzonderheid wordt vermeld dat dezer dagen door een Amerikaan van een land man boven Hoorn een koe is gekocht, voor den prijs van f 5000. Een kalf van vier weken van datzelfde dier bracht f 400 op. Bij een te Deventer gehouden ver koop, waar vele verkoopers waren, stortte, nadat men gedurende eenigen tijd met verkoopen bezig was, de vloer van het woonhuis onder de aanwezi gen in, waardoor velen in een kelder terecht kwa men. Tot ieders verwondering liep alles goed af en werd niemand gewond. Een zestienjarige haringventer ui.t Franeker, die met zijn scheepje de omliggende dor pen bereisde, werd Woensdag, waarschijnlijk door eene beroerte getroffen, dood bij zijn koopwaar ge vonden. De president van een rechtbank zag bijzonder scheel en dit gaf aanleiding tot het vol gende grappig incident: Drie beklaagden stonden voor hem en hij begon met de gewone vragen naar naam en voornaam te doen aan den eersten be schuldigde, maar de tweede meende dat de voor zitter hem aanzag en begon te antwoorden. ZEd. Achtbare wendde zich daarop tot den spreker en verzocht hem zijn beurt af te wachten, maar hier door geraakto nu No. 3 in dc war. Deze meende dat de reprimande tot hem was gericht en ver dedigde zich met de woorden: „Maar mijnheer de voorzitter, ik heb nog geen woord gezegd." In de nabijheid van Bethlehemzonk, een paar dagen geleden, dcor het stooten tegen een paal een woonschip, waarop zich zeven per sonen bevonden, in het diepe vaarwater de Ee. De opvarenden werden gelukkig nog behouden aan wal gebracht. Bij de ontploffing in het kruitma gazijn te Havana zijn 21 personen gedood en 29 gekwetst. Het bevatte, behalve dynamiet, 1 millioen patronen en 200 KG. buskruit. In de gevangenis te Lissabon brak een opstand uit onder de gevangenen. De direc teur en twee beambten werden met dolken gewond. Te Béziers overleed dezer dagen een rnim tachtigjarig grijsaard, Dominique Portes, een gewezen kruidenier, die voor zijn ouden dag een sommetje van ruim 400,000 fr. had weten over te leggen. Ook in andere opzichten had de man zijne voorzorgen genomen. Zoo had hij een geschrift nagelaten, waarin bij nauwkeurig opgaf, hoe zijne begrafenis moest worden ingericht, teveos met nauw keurige bepaling der kosteD. Bij die beschikkingen, welke dateerden van 1870, kwamen o. a. de ge drukte uitnoodigingen voor, die aldus luidden: „Gij wordt uitgenoodigd mijne begrafenis bij te wonen? die zal plaats hebben den. Volgt de ondertoe- kening. Een doode dus, die zelf de lieden op zijne begrafenis noodigt. Natuurlijk had zoo iemand ook voor zijne doodkist gezorgd, welke onder zijn bed stond. Eiken dag ging hij er even in liggen om er de proef van te nemeD, of zij nog wel voldeed. Twee dagen voor zijn dood had hij nog iets aan het daarin aangebrachte kussen laten veranderen, omdat het hoofd er niet gemakkelijk genoeg op rustte. buitenland. Groot-Britannlë. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting deelde de heer Beach mede dat hij eene motie zou indienen, waarin wordt betreurd dat de politiek der regeering niet heeft gestrekt om de zending van generaal Gordon te bevorderen en de maatregelen, om de persoonlijke veiligheid van dien generaal te verzekeren, nog zijn uitgesteld. In hetzelfde Huis is een voorstel van dr. Cameron, om onder bepaalde voorwaarden en in plaatsen van meer dan 5000 inwoners, de lijkverbranding toe te staan, met eene aanzienlijke meerderheid ver worpen. De minister van binnenlandsche zaken, sir William Vernon Harcourt, bestreed het voor stel op denzelfden grond als vóór eenige jaren zijn conservatieve voorganger, door te wijzen op de moeilijkheid om na de crematie de sporen van ver giftiging aan te toonen. Daarenboven had hij ge moedsbezwaren, ofschoon hij zelf erkende dat hij ir zijne opvatting van deze quaestie een tamelijk achterlijk standpunt innam. De „Times" ontvangt voortdurend gelden vün particulieren, als bijdragen in de kosten voor maatregelen ter bevrijding van Gordon. Eene dame heeft thans 5000 pd. st. toegezegd ter voorziening in de kosten om Abessinische soldaten naar Khar toem en Kassala zendeü. Als een bewijs van de slapheid der groote stoomvaart kan dienen, dat er op het oogenblik in de noordoostelijke havens van Engeland 37 oceaan booten, met eeno gezamenlijke tonnenmaat van 150,000 gros en eene bemanning van 1800 man, ledig liggen. Ita.115. De Italiaansche regeering is tegen 15 Mei a. s. voor de civiele rechtbank te Rome gedagvaard door den graaf van Aquila, broeder van den ex-koning der beide Siciliën, die teruggave eischt van zijne par-1 ticuliere bezittingen, waarop Garibaldi beslag heeft gelegd. Het bedrag is 6,000,000 lires, to vermeer-! deren met de rente van dit kapitaal sedert 1860. De heer Crispi zal voor don eïscher pleiten; de heer Tajani is de advocaat der gedaagde. België. PriDs Boudewijn, do oudste zoon van den graaF van Vlaanderen, bijna vijftien jaar ond, is Donder dag, 1 Mei, door zijn oom, den koning, vergezeld van de koniDgin, den graaf en de gravin van Vlaan deren met zekere plechtigheid naar de Ecole Militaire geleid en daar aan den commandant, de leeraren en leerlingen voorgesteld. De koniog en de graaf droegen de uniform van luitenant-generaal in groot tenue, de prins was reeds in de uniform der inrich ting. De koning sprak met den commandant en de leerarende gravin van Vlaanderen merkte op hoe vochtig de localen waren en verzocht dat men er wat stoken zou. Prins Boudewijn zal do cursussen voor infanterie en cavalerie volgen. Rusland, Het blad „Vaderlandsche Gedenkschriften" is op grond zijner dor maatschappij vijandige strekking verboden. Het regeeringsblad wijst er naar aanleiding van dit verbod op, dat de medewerkers van zekere bladen doel hobben genomen aan de rovolutionnaire propaganda. Dit is duidelijk aan het licht gekomen bij de ontdekking der geheime vereeniging, welke tot 1882 heeft bestaan. Do regeering mocht het voortbestaan van zulke organen niet langer dulden. Volgens een particulier telegram wekt het te St.-Petersburg groot opzien, dat het blad, dat aldaar zeer in aanzien was, verboden werd. Het heet - zegt genoemd telegram - dat hot verbod is uitge- I vaardigd, wijl de medewerkers van het blad niet vreemd waren aan de nihilistische publicatiën. De ware reden zal echter wel zijn dat de uitgever van het blad do staatsraad Krajewski is, die het vroeger door den minister Tolstoï verboden orgaan „Golos" uitgaf, en dat de hoofdredacteur Saltykoff, een der aanzienlijkste en talentvolste Russische sa- tireo3chrijvers, bekend onder den pseudoniem „Sche- drïn", het reactionaire stelsel van den minister Tolstoï hekeldo. In een der laatste bladen werd onder het binnonlandsch overzicht het tegenwoordige stelsel zeer scherp beoordeeld. Zuid-Af rika. De jongst ontvangen Kaapsche mail, loopende tot den 3den April, behelst over de Zuid-Afrikaan- sche Republiek weinig, hetwelk de vermelding waardig is. Uit den OraDje-Vrijstaat wordt gemold dat het land veel van de rupsen te lijden heeft. De „Friend" heeft vernomen dat zij zich in al .le richtingen verspreiden en waarschijnlijk niet mini Ier verwoestingen aanrichten zullen dan 6 of 7 ja ten geleden het geval was. Het wonderlijkste van a Ales is, volgens het oordeel van den schrijver, da' c z\) het veelvuldigst voorkomen in die streken, v vaat de droogte zich het sterkst deed gevoelen. Hel weder was over het algemeen goed en nu en d> v viel er nog een weinig regen. Ook uit de Transvaal valt niets bijzonders me te deelen. Een correspondent uit Mapochs-la schrijft dat door de laatste regens alle rivieren spruiten vol waren. De mielie-oog6t staat pracl en met uitzondering van eene enkele twistpa. veroorzaakt door het weiden van vee in eens andt land, ziet het er voor de nieuwe nederzetting go uit. De Mapochers zullen eene petitie aan de regeerir zenden, verzoekende om geregelde postverbindi met Middelburg.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2