LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7426. Zaterdag 3 Blei. A0. 1884. Avond-eclitie. PRIJS DEZER COURANT* T«or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DER ADVEKTENTIEX: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17A. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buigen de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele KoanlsgerliigeBu Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van C. II. TIMMERMANN, alhier, hou dende verzoek orn vergunning tot het oprichten van eene Inrichting tot het smelten en vermerken van metalen in het perceel aan den Ouden Rijn No. 92; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 16den Mei aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Mei 1884. E. KIST, Secretaris. LE53ÜN, 3 Mei. Heden is aan de universiteit alhier de heer O. Hogendorp, geb. te 's-Hnge, bevorderd tot doctor i in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Artt. 519, 520 en 521 B. W." Bij het 4de reg. iDf. blijft de benoemde luit.- kol. J. C. Harsveldt het commando voeren over het 2de bat. te Leiden, terwijl aan den bij dat reg. nieuwbenoemden majoor F. C. C. Bloem het com mando wordt opgedragen over het lste bat. te Delft, ter vervanging van den gep. luit.-kol. P. Yan Hille. De Staatscourant van heden bevat den staat van militairen nalatenschappen, afkomstig van offi- u-' eieren, onderofficieren en verdere manschappon der landmacht in Nederlandsch-Iudië, in de laatste drie maanden onder beheer der Weeskamers in Neder- landsch-Indië gekomen, en die zuiver, na aftrek van de kosten en loonen, bedragen ƒ250 of minder, en opgevraagd en ontvaDgen kannen worden bij het ministerie van koloniën in Nederland, welke nalatenschappen echter niet eerder zullen worden uitgekeerd, dan nadat van het Indisch bestnur opgave zal zijn verkregen omtrent het bedrag der daarop nader in Indië afbetaalde schulden, waarmede de aanvankelijk gestelde som moet worden ver minderd. Op dien staat bomt ook voor Jan Stikkeloram, gob. te Leiden den 6den Juni 1848, vertrokken uit Nederland als cavalerist den 17den Aug. 1869, overleden te Weltevreden den 28sten Oct. 1881 in den graad van cavalerist 2de kl., nalatende een zuiver geldelijk bedrag van f 29.06 zoomede Pieter Yan Braak, geb. te Rijnsaterwoude den 9den Mei 1855, vertrokken uit Nederland als soldaat den lOden April 1880, overleden te Lambaroe als fuse lier den 5den Dec. 1881. Zijne nalatenschap be draagt f 8.46. Voor de akte als onderwijzer zijn toegelaten de heeren H. H. Van der PJas te Wassenaar, A. De Geus te Oestgeost (beiden kweekelingen van de Rijksnormaallessen te Voorschoten) en D. A. Vaa Diemen te Monster. Door den gemeenteraad van Haarlemmermeer is besloten tot toelating van den heer T. C. Los als raadslid. - Het bestek voor de vergrooting van school No. 4 werd vastgesteldhet zal den school opziener ter goedkeuring worden gezonden. - Eervol ontslag is verleend als onderwijzer aan D. L. J. Gehring, van school 1, met ingang van 27 Mei, en aan H. P. Silvester, van school 5, met ingang van 17 Juni. - Benoemd zijn tot onderwijzer aan school 3 F. J. Bruggeman te Wemeldinge, aan school 10 J. Van Hes te Krommenie, aan school 1 J. L. Hooftman te Deventer en aan school 4 J. Schaaf- 8tal te Hilversum. De nieuwe divisiecommaudant, generaal-majoor Van Bel, tevens waarnemend gouverneur der resi dentie, heeft, in afwachting dat hij in zijne woning aan de Koningskade zal gaan, tijdelijk zijn intrek genomen in het „Hotel de l'Europe." De Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij vervoerde in de maand April jl. langs den locaal- spoorweg tusschen 's-Hage en Voorburg 12,362 en langs den stoomtramweg Don Haag—Scheveningen 10,800 personen. Aan het ministerie van waterstaat werd heden aanbesteed de aanleg en het herstellen 6n verbeteren van Rijkstelegraaflijnen in de afdooling Rotterdam, in twee perceelen. Minste inschrijvers voor perceel 1 was de heer W. Van Dijk te Jutfaas voor f 1650 en voor perceel 2 de heer E. H. Kusters te Arssen voor f 696. Het „Rofct. Nieuwsblad" en het „HaagscheDbl." geven het denkbeeld in overweging den gedenkdag der 35-jarige regeering van Koning Willem III, den 12den Mei a. 8., feestelijk te vieren. De audiëntie, welke de minister van oorlog gisteren verleende, werd bezocht door onderscheidene hoofd en verdere officieren, ook van den genees kundigen dienst der landmacht, die onlangs promotie hebben gemaakt. De onlangs gepensioneerde majoor-kwartier meester C. W. Van Engelen is benoemd tot direc teur van het garnizoens-kleediDgmagazijn te 's-Hage, ter vervanging van den gepensioneerden kapitein administrateur van kleeding J. Van Aalst. De lste luit.-kwartierm. J. Brunt, van het 2de reg. vcld-artillerie, is ontheven van het tijdelijk be heer van het kleedingmagazijn. Het 250-jarig bestaan van de stichting van hot Doopsgezinde Weeshuis te Haarlem is gisteren feestelijk herdacht. De Transvaalsche Deputatie is, gelijk wij reeds meldden, Dinsdag te Lissabon aangekomen. De koning van Portugal heeft den heer Kruger en zijne beide mede-afgevaardigden hoogst beleefd ontvangen, zjjn aide-de-camp ter beschikking van den president gesteld, een hofrijtnig aangeboden enz. De onderhandelingen zijn onmiddellijk begonnen. Het geldt hoofdzakelijk de aaoknoopïngspunten van de spoorlijn Delagoabaai-Pretoria. Naar aan de „Times" wordt geseind, mag men oene gunstige uitkomst als zeker aannemen. Z. M. heeft benoemd, bij het wapen der art tot kapt., don lsten luit. J. F. C. Pool, van het wapen, gedet. bij het leger in Ned.-Indië; bij den staf, tot luit.-kol., den majoor A. Van Kerkwijk, van dien staf, hoofd der IVde afdeeling bij het dep. van oorlog; tot kapitein-magazijnmeester, den lsten luit.-magazijnmeester bij de stapel- en oonstructie- magazijnen te Delft, C. J. Hafkemeijer; bjj het 3de reg. ve8t.-art., tot kapt., de lste luits. jhr. E. M. Van Beyma, van den staf der art., werkzaam bij de Pyrotechnische school, jhr. W. C. Snoeck, van het 2do reg. void-art., C. A. Alpherts, adjudant bij het 4de reg. vesting-art., alsmede H. B. Van Maaren, adjudant bij het 2de reg. veld-artilleriebij het 4de reg. vesting-artillerie, tot kapitein, de lste luits. G. J. De Vidal De St. Germain, van het 3de reg. vesting-artillerie, en J. A. K. Van Hasselt, van het corpsbij het corps pontonniers, tot kapt., den lsten luit. E. J. F. De Bruyn, van het corps; 2°. den kapt. T. Van Os, van het 3de reg. vesting- artill., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezond heid lste kl. van het leger in Ned.-Indië J. D. L. Harders, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, wegens fiaale ongeschiktheid voor den actievcn militairen dienst, ten gevolge van verminking in en door den dienst ontstaan, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; - met ingang van 15 Mei a. s. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Tiel, mr. M. E. J. J. Van Lidth De Jeude, advo caat on procureur te Tielin het kanton Zalt-Bom- mel, J. M. Van Waleem, ontvanger der registratie en domeinen te Zalt-Bommel; - nader bepaald dat het aan den heer A. G. Besier verleende eervol ontslag als directeur van het postkantoor te Deve'iter? in plaats van met 1 Juni a. s., zal ingaan 1 Juli a. s.; - aan de artsen Julios Rnedell, geboren te Schweich, en Johann Gotthilf Bernhard Seeger, ge boren te Soldin, vergunning verleend de genees kunst uit te oefenen op NederlaDdsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voor waarde dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen. Gemengd Ntenwa. Gedurende de maand April zijn per Leidschen paardenspoor 18,293 personen vervoerd. Hedonmorgon om kwart voor zeve nen had een begin van brand plaats om den hoek van do Kerksteeg en den Ouden Rijn, waar het - gordijn aan de straatramen - hoe weet men niet - had vlam gevat. Door de spoedig toegesnelde buren, die het gordijn afrnkten, bleef men voor grootere onheilen gespaard. Door do politie te Rotterdam zijn twee jongens aangehouden, 11 en 17 jaar oud, die van een meisje een portemonnaie hadden ontvreemd. De jongste was hot meisje op den rug gesproügen, van welke gelegenheid de oudste gebruik maakte om de portemonnaie uit haren mantelzak te balen. Omtrent den brand te Haarlem, waarbij twee menschen het leven lieten, wordt gemeld dat de oorzaak waarschijnlijk eene gasont ploffing is. De braud ontstond omstreeks kwart voor drieën in de Kruisstraat in een perceel, waarvan het benedenhuis werd bewoond door den winkelier in bedden, garen, band enz. F. J. Lijnkamp; boven door den heer N. F. Stades, leeraar aan het gym nasium, en boven-achter door mejuffrouw E. A. De Njjs, eigenares van het perceel en hare 20-jarige nicht. Toen de brand ontdekt werd, stond het benedenhuis reeds van voren tot achter in volle vlam en konden de bewoners daarvan slechts met moeite gered worden, waarbij Lijnkamp en zijne vrouw brandwonden hebben bekomen. De heer Stades" is door middel van een ladder door de buren gered, maar mej. De Nijs en hare nicht kwamen in de vlammen om. Redding was inder daad niet meer mogelijk, omdat als in een oog wenk het geheele huis in lichterlaaie stond. Hot perceel is geheel uitgebrandde belendende per ceelen, die reeds waren aangetast, zijn door de brandweer behouden, maar hebben veel waterschade bekomen. Door de hitte zjjn van vier winkels aan den overkant de spiegelruiten gesprongen. Alles was tegen brandschado verzekerd, behalve de in boedel van het perceel, bewoond door den kleer maker F. Bruinsvoort. Het café on hotel Krassapolsky te Amsterdam is voorloopig gereed. Om het zoover te brengen is m9n 17 jaar bezig geweest en zjjn er 57 perceelen voor gesloopt. Dinsdag werd de fraaie inrichting door ruim 1000 Edison-glooilampen verlicht en waren er tal van geïnviteerden - waar onder de autoriteiten - om de nienwo schitterende illuminatie te bewonderen. De laatste verboterin» is eene groote voorzaal over het hotel. Naar men verneemt, zal „Eigen Haard" spoedig van het grootsche café eene beschrijving geven, geïllustreerd door de heeren Rochussen en Schipperus. In het Waarland, nabij Nieuwe-Nie- dorp, is de boerenwoning van J. B. tot den grond afgebrand. Bijna niets kon gered worden. Door de Rijks-commiezen te Goirle, bij Tilburg, zijn 6-1 ongezegelde quitanties in beslag genomen, afgegeven door een grossier te Tilburg. De boete beloopt niet minder dan f 1600.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1