LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7424. Donderdag 1 Mei. A°. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT l VeoT Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17». Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LE1UEN, 30 April. Morgen, den lsten Mei, zal een aanvang worden gemaakt met de beschrijving der patentplichtigen, bedoeld bij Nos. 37—40 van tabel No. 14, zijnde de slijters, tappers, kroeg- en koffiehuishonders, waarvoor de declaratoiren aan de buizen zullen worden rondgebracht en na verloop van drie dagen, vanwege den ontvanger der directe belastingen, tegen re§u worden afgehaald. Dien patentplichtigen worden herinnerd de bepalingen van art. 2 der wet van den 24sten April 1843 (Staatsblad No. 16), dat zij hun beroep niet mogen nitoefenen dan nadat zij de helft van hunnen aanslag over het dienst jaar 1884/85 hebben voldaan, en nadat het ver schuldigde over het voorgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd, waarvan zal moeten blijken, al vorens de akten van patent aan hen kunnen wor den afgegeven. Zoodra mogelijk zullen hunne aan slagbiljetten worden bezorgd, de patentbladen in gereedheid gebracht, en die dadelijk moeten worden afgehaald. Met uitzondering der bedrijven, bedoeld bij de tabel No. 16 der wet van den 22sten April 1852 (Staatsblad No. 61), houdeode wijzigingen en uit breidingen van do ordonnantie op het recht van patent van den 21sten Mei 1819 (Staatsblad No. 34), wordt de tijd der uitgifte van de door de patent plichtigen in te vullen verklaringen van aangifte, voor het jaar 1884/85 vastgesteld op den 8sten Mei a. 8. De wederinzameling, tegen re^n, door den oatvanger of zijn gemachtigde goteekend, zal acht dagen na de uitgifte geschieden. De registers der patentplichtigen zullen uiterlijk op den 31sten Mei a. 8. worden geslotenna dien tijd zullen volstrekt geea verklaringen worden aan genomen. Op don 8sten Mei zal ook een aanvang worden gemaakt met de beschrijving der belasting op het personeel, voor het dienstjaar 1884/85. Tot tegen8chattors zijn benoemd de heeren J. C. Rijk, A. Verhoog, W. A. Van Lith, J. Engels Jr. en A. Boekwijt. Door den Koüing zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Aug. a. s., belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in artt. 2 en 8 der wet van 25 December 1878, dr. G. D. L. Hnet, hoog leeraar te Leiden; tot lid en secretaris M. R. Tim merman, dirigeerend officier van gez. 2de kl. te Amsterdam; tot leden: dr. A. E. Simon Thomas, hoogleeraar te Leidendr. S. S. Rosenstein, hoog leeraar te Leiden; dr. J. E. Van ItersoD, hoogleeraar te Leidendr. H. J. Ranke, hoogleeraar te Gronin gen; dr. D. Doijer, hoogleeraar te Leidendr. P. J. Barnouw, te Amsterdamdr. Th. Dentz, lector aan de universiteit te Utrecht; dr. C. L. G. Becht, te 's-Gravenhage; dr. E. A. Van der Burg, hoogleeraar te Leidentot plaatsvervangende ledendr. G. H. Van der Mey Jr., hoogleeraar te Amsterdam; dr. H. A. Kooyker, idem te Groningen; dr. P. K. Pel, idem te Amsterdam; dr. J. E. Van der Meulen, lector aan de universiteit te Utrecht; dr. C. L. WurfbaiD, hoogleeraar te Amsterdam; dr. T. Hal- bertsma, hoogleeraar te Utrecht; dr. \V. M. Gun ning, hoogleeraar te Amsterdam; W. Stoeder, hoog leeraar te Amsterdam; J. E. Grevers, tandmeester te Amsterdam; - tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende ééa jaar, met ingang van 1 Aug. a. e., belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in artikel 11 der wet van 25 Dec. 1878 (Stbl. no. 222), dr. E. A. Van der Burg, hoogleeraar te Leiden; tot lid en secretaris J. Agema, apotheker in het ziekenhuis der Rijks-universiteit te Leiden; tot ledeo: dr. W. F. R. Suringar, hoogleeraar te Leider, dr. H. Wefers Bettink, hoogleeraar te Utrecht; tot plaatsvervan gende leden: dr. J. "W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdamdr. C. A. J. A. Oudemans, hoogloeraar te Amsterdam; M. L. Q. Van Ledden Hnlsebosch, apotheker te Amsterdam. Tot leden der commissie van admissie van de onder beheer van de Twentsche Bankvereeniging staande credietvereeniging zijn gekozen de heeren P. L. C. Drie8sen te Leiden en A. H. Jannink te EDschedee. Ten behoeve van den Rijnlandscben stoom tram zal te Katwijk aan Zee een halte-gebouw worden gemaakt. Aan het weeshuis der Ned.-Herv. gemeente te Katwijk aan Zee zijn door wijlen mej. A. D. J. De Bruyn gelegateerd 4 certificaten Ned. Work. Schuld van 1000, rentende 2l/1 pet. De gemeenteraad van Gouda heeft zijne toe stemming verleend tot overdracht der concessie voor exploitatie van een stoomtram GoudaBodegrave aan een Stoomtrammaatscbappij „Gouda". Aan het examen voor de akte als onderwijzer heeft voldaan de heer C. Kruyt, van Reeuwijk. Naar men verneemt, zullen do Koning en de Koningin, na hunne terugkomst uit do badplaatsen Karlsbad en KissingeD, nogmaals voor een goruimen tijd verblijf gaan houden op het landgoed „Oranje- Nassau-Oord." De burgemeester der residentie deed gisteren de mededeeling aan den gemeenteraad dat binnen veertien dagen nieuwe voorstellen betreffende de waterverversching voor de grachten aldaar kunnen worden tegemoet gezien. De erfgroothertogin van Oldenbnrg heeft heden per Rijnspoor de residentie verlatoD, zich begevende naar Kreuznacb, waar de erfgroothertog, die nog eenige dagen te 's-Hage blijft, in het laatst dezer week zal aankomen. Prinses Hendrik vergezelde hare zuster tot aan den trein, waar ook de erf groothertog aan haar den afscheidsgroet bracht en tot het doen van uitgeleide aanwezig waren de minister van buitenlandsche zaken en echtgenoote, de Dnitsche gezant en de attaché der Duitsche legatie, alsmede dames en heeren der hofhoudiDg van de Prinses. Bij de te Nijmegen gehouden verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, in de plaats van wijlen mr. Yan Nispen, waren uitgebracht 1737 geldige stemmen. Gekozen mr. is J.C. M. Kolkman, notaris te Didam, (katholiek), met 1328 stemmen. Mr. Most (lib.) verkreeg 309 en baron Van Hugen- poth tot Aerdt (kath.) 74 stemmen. De miliciens der infanterie van de lichting van 1883, die een jaar onder de wapenen zijn ge weest en niet tot het blijvend gedeelte behooren, zijn gisteren, Dinsdag, met groot verlof huiswaarts vertrokken. Zij, die op rijkskosten of wel, in detache ment vereenigd, onder geleide reizen, vertrek ken heden. Op last van het hoofdbestuur der Belgische spoorwegen, wordt het salon van het „Station dn Nord" geheel gerestaureerd en van nieuwe tapijten en meubelen voorzien, met het oog op de aanstaande komst van ons vorstenpaar te Brnssel. De heeren BemmelmaDS en Gondry, hoofdambte naren der spoorwegen, zijn Maandag-ochtend naar Stnivenberg vertrokken, om de noodige beschik kingen te nemen voor de ontvangst der vorstelijke reizigers aldaar. Men seint uit Londen dat de heeren Pinkney Zonen, eigenaars van de „Nisero", uit Penang bericht ontvangen hebben, dat de heer Maxwell en kapitein Bickford zich naar Simpang hadden be geven, waar zij ontvangen werden door den radja van Tenom, met wien zij verscheidene conferentiën I hadden. De radja scheen besloten te zijn om ver betering van den staatkundigen toestand van Atjeh te verkrijgen, vóórdat do bemanning der „Nisero" in vrijheid werd gesteld. Hij verklaarde het vol komen nutteloos, om hem eene geldelijke vergoeding aan te bieden. De radja vroeg herstel van den vrijen handel, als vóór den oorlog met Nederland. De inboorlingen toonden zich zeer opgewonden en ver bitterd jegens de Hollanders, maar namen eene vredelievende houding tegenover do Engelschen aan. Het werd den heer Maxwell niet vergund de ge vangenen te bezoeken, maar hem werd medegedeeld dat ze allen in welstand verkeerden. [Het bovenstaande is reeds bij herhaling onder de berichten uit Nederlandsch-Indië vermeld en du8 geenszins nieuw Het Staatsblad bevat in Nos. 55 tot en met 58 de wetten tot naturalisatie van de heeren H. A. Bender, onderwijzer in zaDg- en toonkunst aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Deventer; J. Dropmann, winkelier, te Yelzen; L. A. G. Schra- kamp, koopman, te Tubbergen; en G. Mackertich Johannes, koopman te Batavia. Het stoomschip „Coarad," van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisternamiddag Wight. Het stoomschip „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok heden van Marseille; de „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, vertrok heden van Snez. Z. M. heeft benoemd tot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Aug. a. 8., belast zal zijn met het afnemen van de wis- on letterkundige examens vermeld in art. 2 van hot Kon. besluit vaa 12 Februari 1879, dr. F. G. GroDeman, directeur der Rijks H. B.-S. te Groningen; tot lid en seer. dr. G. Penon, leeraar aan de R. H. B.-S. te Groningen; tot leden: dr. J. Kors, leeraar aan gemelde Rijks H. B.-S.; dr. K. D. Schönfeld, leeraar aan het Gymnasium te G/oningen; E. J. Sommer, leeraar aan het gym nasium te Groningen; Joh. A. Leopold,onderwijzer aan do Rjjks Kweekschool voor onderwijzers te Groningen; M. Ritter, leeraar aan de gemeentelijke H. B.-school voor meisjes te Groningentot plaats vervangende ledendr. C. J. De Lussanet De la Sablonière, directeur der R. H. B.-school te Assen; R. Rijkens, directeur aan de R. H. B.-school te Warffum; H. Bol, leeraar aan de R. H. B.-school te SappemeerL. B. Fikkert, directeur aan de ge meentelijke H. B.-school voor jongens te Groningen H. M. Leopold, leeraar aan de R. H. B.-school te Groningen; - bepaald dat het aan den majoor der cavalerie op non-activiteit jhr. P. E. Yan de Mer- wede Qaarles Yan Ufford toegelegd pensioen, ge acht moet worden te zijn verleend tot een bedrag van f 1600 's jaars. Gemengd Nieuws. Een goed handelaar, die zij ne zaak zoo flink mogelijk tracht te behartigen, zoowel voor zich zeiven als voor zijne begunstigersEen gevolg daarvan is dat zoo'n zaak gewoonlijk moet worden uitgebreid. Dit is ook het geval met die van den heer F. J. De Jong. Deze heeft thans in zijn per ceel in de Koornbrugsteeg ook eene inrichting ge vestigd tot het fabriceeren van knnst-mineraalwater, limonades en gazense dranken. Zijn cilindervormig toestel, waarvoor de ingrediënten uit gefiltreerd duin water, krijt en zwavelzuur bestaan, is heel eenvou dig, maar belooft niettemin deugdzaam te zullen zijn, al wordt niet elke syphon of elke flacon even als bij het systeem Beyns op zich zelf behandeld. De bewerking is minder ingewikkeld en eischt min der handen, slechts die van één persoon. Voorwaar een niet gering voordeel, dat ook den gebruikers, die, nu de zomer weer in aantocht is, weer belang rijk zullen toenemen, ongetwijfeld ten goede komt 1

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1