LEIDSCH DAGrBLAI). Dinsdag £9 April. Avond-editie. iV. 7422. A0. 1884. PRIJS DEZER COURAUTs Vaor Leideu per 3 maanden.1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het iocssrïe- ren bui'.eD de slad wordt f 0.10 berekend. ÖfBctoele Kennlsarerinffen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van A. ERIKS, houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens in het -perceel in de Groenesteet? N°. 58; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informaliën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den lsten Mei aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 April 1884- E. KIST, Secretaris. LEI&Etf, 28 April. Aan het gebouw van hot Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd heden aanbesteed het uit breiden van het Anatomisch Kabinet te Leiden. - Minste inschrijver was de beer J. Boom alhier, voor f 9641. In Juni a. s. zal geschieden het onderzoek van de in de verschillende gemeenten aanwezige verlofgangers der militie te land, te Leideu op Woensdag den 4den en Donderdag den 5den dier maand. De hofstad ,ziet met leedwezen een man ver trokken, die, naar wij in den „Haagsclmn Kout" van de Pr. Gron. Crt. lezen, zoovele goede en zeldzame hoedanigheden bezit. Yan „Oefening kweekt kennis" was hij de ziel; in de „Sphinx" werd hij als causeur hoog gewaardeerdin alle kringen, waar Ten Brink zich bevond, was hij de man, die, evenals zijn grootvader, de professor aan do Groninger hooge- school, door zijne bewonderenswaardige belezenheid en verbazend geheugen schitterde. Wek Ten Brink uit zijn eersten slaap en verzoek hem op staaüden voet eene rede te houden over de onsterfelijkheid der ziel, over Bilderdijk of de Fransche revolutie: do goede doctor zal er zich onmiddellijk toebereid verklaren, mits gij hom den tijd geeft om de on misbare kleediügstukken aan te schieten. Eenige oogenblikken later vergeet Ten Brink stellig in het vuur zijner improvisatie de aanleiding tot dit optreden. Zulk eene gemakkelijkheid in 't spreken en bereidvaardigheid om 't woord to voeren heeft men zeiden ontmoet, en deze qaaliteit zal hem als professor uitmuntend te stade komen. Daarbij worden zijne denkbeelden, opmerkingen en modedeelingen steeds in den meest lossen en sierlijken vorm geuit, en ook dit zal grooten invloed uitoefenen op zijn auditorium te Leideu. Ten Brink is de man, om bij de jongelui den lust op to wekkon in de Neder- landeche letterkunde en hen op smakelijke wijze daar binnen te leiden. De journalist en romanschrijver Ten Brink zal daarbij goede diensten bewijzen aan den philoloog en geleerde Ton Brink, en sluiten beiden een innigen bond, dan kan daaruit een zeld zaam kostelijk geheel ontstaan. Uit het verslag over den toestand en de wer king der Stedeljjke Gasfabriek alhier blijkt, dat over 1383 het totaal der baten was/>270,423.90,/1, waarvan f 202,2-16.29 wegens geleverd gas, terwijl de lasten bedroegen f 206,593.36'/3, waarvan f 92,925.32 aan steenkolen, ƒ34,406.75 aan arbeids- loonen, f 20,661.24 aan rente aan de gemeente Leiden, f 13,984.73 aan uitbreidings- en vernieu wingsfonds. Op uit. December was de fabriek aan do gemeente schuldig f 982,699.38% waarvan f 59,909.33 als bedrijfskapitaal en het restant als gelden voor aanleg en uitbreidingen. Op enkele uitzonderingen na werd de lichtsterkte steeds boven de 16 Eng. kaarsen gehoudoo. De prijs bleef 8 cents per M3. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ35, f 17.50, f 3.70 en f 1.80; de laagste f 34, f 17.50 ƒ3.60 en ƒ1.80. Beroepen is te Oud-Beierland ds. Wensiüg, te Aarlandervoen, en bedankt voor het beroep naar Aalburg door ds. J. J. Kromsigt, te Leiderdorp. Tot onderwijzer aan de gemeenschappelijke openbare school van Zoetermeer on Zegwaard is benoemd de heer C. Tiemeyer te Voorschoten. Te Alfen aan den Rijn is in working gotie- den eene verordening, inhoudende de bepaling, dat stoombooten, waarmede in het vaarwater binnen de gemeente wordt aangelegd, dadelijk op den vcor- en achter- of wel op den middel bolder aan den wal gemeerd moeten worden, terwijl zoolang do boot vast ligt de werktuigen geheel moeten stilstaan; een en ander op verbeurte een er boete van tien gulden. Deze verordening is gericht tegen het onder- mijnon van de walbeachoeiingen door het malen met de schroef gedurende den tijd, dat eene stoomboot aanlegt om vracht op te nemen of af te zetten. Tot hoofd der Nutsschool te Kampen is be noemd de heer M. Benoekers aldaar. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Padang; de „Padang", van Amsterdam naar Java, arriveerde dien dag te Pauillac; de „Prinses Wilhelcnina", van Amsterdam naar Batavia, ver trok Zaterdag van Southampton; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok dien middag van Marseille. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 23sten April 11., tot wijziging der wet van 28 Juni 1881, houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. Z. M. heeft den heer J. Bijl, arts, met in gang van 1 Mei a. s., benoemd tot off. van gez. der 2do kl. bij de zeemacht; - het bedrag van het pensioen van den lnit-kol. P. Van Hille, van het 4de reg. inf., bepaald op f 1800 'sjaars; - benoemd bij het wapen der infanterie, tot majoor, den kapt. F. H. A. Rijnders, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië; bij het 2de reg., tot kapt., den lsten luit.-adj. L. D. Laurenso, van het lste reg.; tot lsten luit., den 2den luit. F. C. G. A. A. Schwartz, van het corps; bij het 3de reg., tot lsten luit., de 2de luits. F. H. Tissot Yan Patot en L. C. W. Defize, beiden van het corps; bij het 4d9 reg., tot lsten luit., don 2den luit. J. G. A. Frommann, van het corps; bij het 5de reg. tot majoor, den kapt. H. H. F. Salomon, van het 2de reg.bij het 8ste reg., tot majoor, den kapt. F. A. V. W. H. Van Tuerenhout, van het 6de reg. Gemengd Dï i n -vtr s. Op den spoorweg tusschen desta- tions Zandpoort en Yelzen is Zaterdag-avond om halfcien het lijk gevonden van den heer J. P. Taunay, student in de letteren te Leiden. Vermoedelijk is de ongelukkige door trein 120 of 128 van de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij overreden. Uit Uitgeest wordt aan do „N. R. C." gemeld: Do postbode van "Wijk aan Zee wilde gisterochtend van den in beweging zijnden tram springen. Zijn tasch bleef haken, ten gevolge waar van hij onder den tram geraakte en hem beide beenen werden afgereden. De ongelukkige werd zoo spoedig mogelijk naar het ziekenhuis in Haarlem vervoerd. Op de hofstede van den landbouwer A. Verburg, te Langeruigeweide, is eene schuur afgebrand, waarbij een paard en drie kalveren zijn omgekomen. In het Hoofddorp te Haarlemmer meer is op een onbewaakt oogenblik het iarig zoontje van den heer E. in de hoofdvaart ge: takt, doch nog juist bijtijds door den hear M. ger> 1. In de gemeente Haarlemmermeer, in de Dabijheid van Lis so, komen vele ge dien voor van slijmhoest. In dén gezin, waarin vier lijder?, zijn op één dag twee kinderen o?o._ en. In den nacht van 25 op 26 dozer omstreeks 2 uren, is i- de Ringvaart het Nieuwe Meer van een zandschuit gevallen ver dronken Willem Aoderbout mid 20 jaren, ende te Sloten. De drie nog opvarende personen schijnen het onheil niet to hebben opgemerkt, cn 7jn door gevaren. D'>8 morgens te zes uren is het lijk door den pontwaebtor T. Smit gevonden. Te Katwijk aan don Rijn is n het uitwaterings-kanaal van Rij land drijvendeg: aden het lijk van een kindje van het mannelijk g tcht. Men vermoedt dat het sedert ruim zes wel i zich in het water heeft bevonden het was geheel raakt. De heer Carré moot aan B. en W8. van 's-Gravenhage vergunning gevraagd h :bben om op 15, 17 eu 18 Mei a. s. in de Mali' baan wedrennen te organiseeren l'instar" van het Hippodrome te Parijs. Tijdens do afwezigheid van haremoe der is in een huisje aan de Lijnstraat te Scheve- ningen een 2 jarig meisje onder het eten vr.r een z. g. kaakje gevallen, waardoor een stuk vaa dit gebak iu het keelgat van het kind schoei, met het noodlottig gevolg dat het meisje stikte Het scheikundig onderzoek L eft bewezen dat de 40 hulzen, welke te Delftshaven van don lorrenkoopman Slof zijn in beslag teno- men, werkelijk dynamiet bevatten. Do iu dit geval betrokken personen zijn geheel onschuldig gebleken. Te Rotterdam is een persoon, die aan een winkelier een brandbrief schreef, geres teerd en tor beschikking van de justitie ge- id. Te Rotterdam zijn in de vorige: 3 e k aan mazelen vijf kinderen overleden. Door den commissaris van politio der 2de sectie te Amsterdam wordt gewaarschuwd togen drie personen: Samuel Mets, Audries Waanders en Nammene Brouwer geheeten, zoomede tegen hunne kwade praktijken. Zij verblijven telkens iu ver schillende gemeenten, doch honden zich in den laatsten tijd veelal op te Amsterdam, Haarlem en in de omstreken en blijken in verbinding m» nog meerderen van hun slag, zooals zekeren Hendrik Do Bres van Dordrecht, alias Hennekes en Co., op uitgebreide schaal zwendelhandel te drijven otzij afzonderlijk of gezamenlijk geven zij zich uir /oor kooplieden. In het laatste geval doet Waanders, die oen zeer ongunstig uiterlijk heeft en veel: een wit jasje draagt, zich voor als do knecht, eu na hier of daar een leegstaand pakhuis of wel gemeu bileerde kamers gohuurd te hebben, laten zii aan do langs dien weg verkregen, soms ook wet aan valsche adressen, de meest verscheidene koopwaren en levensmiddelen bezorgen. Van betaling is nooit sprake en naar een vast plan worden de buit ge maakte goederen zoo snel mogelijk verkocht of in handen van derden overgegeven. Op den Zwartsluizer ^eg nabij Meppel is tot den grond toe afgebrand de bóeren- behuizing van K. De Jong. Weinig had het ge scheeld of de kindereD, die te bed lagen, waren mede verbrand. Zaterdag passeerden te Lobith vier schepen, elk met 10,000 kilo dynamiet gela Jen. Even boven dio plaats was deze lading uit Pruisi sche schepen overgenomen, terwijl zij to Maassluis weder zal overgeladen worden, om naar Engeland te worden overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1