A3. 7420. Saterdag 26 April. A0. 1884. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAI). PRIJS DEZER COURANT: Y«or Ui den per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nominers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officiëole K©nnisff©vin^©n- Rrand te Hilversum. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat door hen nog is ont vangen ten behoeve van de door den brand te Hilversum getroffen huisgezinnen van N. N. f 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 April 1884. E. KIST, Secretaris. L.8IDHN, 2ö April. Burgemeester en wethouders dezer gemeente hebben beden aan den heer A. Aandewiel, aan nemer te Katwijk aan Zee, als zijnde do laagste inschrijver bij de Maandag jl. gehouden aanbeste- ding» gegund het verrichten van diopwerken in de stadsgrachten, voor de som van f 2840. De heer Johan Vlaanderen, bouwkundig op zichter alhier, is door de afdeeling Rotterdam van de Maatschappij tot bevordering der Bonwknnst bekroond met het getuigschrift der afd. en eene premie van f 50, voor zijn antwoord op hare prijs vraag de betimmering en decoratie van oen eet zaal in een woonhuis van den eersten rang. Tot onderwijzer aan de openbare kostelooze school No. 11 aan Boschhook te Rotterdam is be noemd de heer R. Adama te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middei van het stoomschip. Zaandam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag-nacht, te 12 uren bezorgd zijn. Uit den algemeenen numerieken staat van de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen blijkt dat op den lsten Januari 1884 in deze gemeente 1 bataljon aanwezig was, be staande uit 6 compagnieën. Bij de eerste categorie, bestaande uit thans nog ongehuwdeü, gehuwden en weduwnaars zonder kindoren, waren op dien datum 6 officieren, 18 onderofficieren, 13 korporaals, 318 actieve schutters en 263 schutters in reserve, samen 581. De geheele sterkte van de 1ste categorie was dus 618 man. Bij de tweede categorie, samengesteld uit na de inlijving en thans nog gehuwden en weduwnaars met kind of kindoren, waren ingedeeld: 6 onderofficieren, 13 korporaals, 1 tamboer, 101 actieve schutters en 132 schutters in reserve, samen 233 schutters. De tweede categorie bestond dus in het geheel uit 253 man. De twee categorieën te zamen telden 871 man. Als onderofficier of korporaal hebben van de eerste categorie vroeger bij het leger gediend 21 personen en als soldaat of milicien 101van de tweede categorie 10 als onderofficier of korporaal en 50 als soldaat of milicien, totaal 182. To Katwijk bestond de schutterij op dienzelfden datum uit 1 compagnie, ter sterkte van 183 man, waarbij 3 officieren, 4 onderofficieren en 1 korporaal. Hiervan hebben 51 vroeger bij het leger gediend. Tot pastoor te Hoogmade is benoemd de heer H P. Smeele en tot pastoor te Haarlemmermeer, parochie H. Franciscus van Sales, de heer J. Gallenkamp. De heer J. Van Vuuren zal den 5den Mei a. s. 25 jaren lid van den raad der gemeente Haar lemmermeer zijn geweest, waarvan 231/, jaar tevens als wethouder. Aangenomen is het beroep naar de Chr.-Ger. Kerk te Middelharnis door P. Van Schaik te Haar lemmermeer. Tot directeur der onderlinge scheepsverzeke- ring-maatschappij te Zwolle is benoemd de heer D. J. H. Van Tusschenbroek. Naar enkele bladen to gelijk vernemen, is dr. G. A. Van Hamel te Parijs benoemd tot professor te Groningen. De „Amstelbode" meldt dat dr. Schaepman, lid der Tweede Kamer, door do universiteit van Leuven benoemd wordt tot „Dr. philosophise ot litt. honoris causa.'' Bij den gemeenteraad van Rotterdam is inge komen een voorstel van B. en Ws. om eene poging aan te wenden tot vereeniging van de gemeente Delftshaven met Rotterdam. Te Utrecht is overleden de heer F. J. Van Blarcum, oud apostolisch missionaris van Curasao. De overledene was den llden Juli 1826 te Weosp geboren. De Vennootschap tot exploitatie der onder nemingKraenapolsky te Amsterdam keert over 1883, na afschrijving van 10 pet. over het maat schappelijk kapitaal, 12 pet. dividend uit. De heer Krasnapolsky is als directeur herkozen. Voor de Kon. Nederlaodsche Beierechbier-brou werij is het dividend bepaald op f 20 per aandeel, en dat in weerwil der hooge hopprijzen, belangrijke afschrijvingen en vernieuwingen. Bij de uitgevers Holdert Co. is verschenen het eerste nummer van „De Echo" - mail-editie voor O.- en W.-Indië, - welk blad voortaan ge regeld elke week per mail zal worden verzonden. De uitgevers vestigen er de aandacht op, dat „De Echo'' (mail-editie) in geen rechtstreeksch verband staat met „Do F^ho" (Volksblad voor Nederland) en dat do mail-editie zal geredigeerd worden in liberalen geest en dat inzonderheid daar, waar het de koloniale belangen en vraagstukken geldt, de vrijzinnige vaan zal worden hooggehouden. Door den minister van koloniën is eene nota van wijzigingen ingezonden op het wets-ontwerp tot beschikbaarstelling van fondsen voor den aanleg van een spoorweg tot verbinding van het station Soerabaia met den mond der Kalinas (Oedjong), Het oenig artikel van dat ontwerp wordt aidns veranderd, dat de onder-afdeeling 41 voor de spoor wegen wordt verhoogd met f 120,000 en de onder- afdeeling 81 „aanleg en uitrusting van Staatsspoor wegen en stoomtramwegen" van het 2de hoofdstuk van voornoemde begrooting wordt verhoogd met f 360,000. De toelichting van deze wijziging wordt aangetroffen in de memorie betrekkelijk de nieuw ingediende (doch nog niet gedrukte) begrooting. Met groot genoegen zal men zeker algemeen het bericht hebben vernomen dat de heeren Gamèl, eigenaar van de „Dymphna", en de luit. ter zee Hovgard, commandant van dat schip, tot ridders in de orde van den Ned. Leeuw zijn benoemd. Dit bewijs van erkentelijkheid was onze Regeoring ver schuldigd aau de beide Denen, die aan de Neder- landsche Poolexpeditie zoo groote diensten hebben bewezen, toen de „Varna" in de Karazee was opge sloten en verlaten moest worden. Alleen kan het bevreemding wekken dat die onderscheiding nu eerst is verleend, ongeveer een half jaar nadat de expeditie is teruggekeerd. Intusschen, beter laat dan nooit! (HblJ De Regeering stelt voor de gemeente Ylis- singen te vergunnen tot het einde van 1839 be lastingen te heffen op de tarwe van hoogstens f 1 per 100 kilo en op het gedistilleerd van hoogstens f 20 per hectoliter. Voor den duur van het verblijf der vorstelijke familie op „Oranje-Nassau-Oord" is op het Rijks- telegraafkantoor te Renkum de doorloopende dag dienst ingevoerd. Het kantoor is voor dat tijdvak dagelijks open van 7 uren voor- tot 9 uren namiddag. Blijkens ingekomen ambtsberichten zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 19 April geëindigd is, 5 gevallen van longziekte buiten den afgesloten kring van het spoelingdistrict waargenomen, waar van 4 te Overschie, bij vier veehouders, en één te Steenbergen. In de slachterijen binnen dien kring bleken de longen van 14 runderen, bij 12 veehouders, door longziekte te zijn aangetast. Gedurende voormeld tijdperk werd afmaking be volen van 1014 van longziekte verdachte rundereD, sedert Jan. jl. 1837. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, welke in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Ne derland van het ^root-ambtenaarsexamen, hare eerste vergadering zal houden te 's-Gravenbage, den 16den •Jnni a. s. Zij die verlangen dit examen af te leggen, behooren zich uiterlijk op den 24sten Mei a. s. bij een op zegel geschreven request aan te melden bij het dep. van koloniën. Het stoomschip „Maasdam" vertrok 23 dezer van Nieuw-York Daar Rotterdam; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gis terochtend Dover. Z. M. heeft aan den hoofddirectenr van de Rijks-telegraaf bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid W. C. A. Staring, op ver zoek, met 1 Juli a. s. een eervol ontslag verleend, be houdens aanspraak op pensioen, onder dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten door hem ge durende een tijdvak van ruim 52 jaren aan den lande bewezen- met 1 Mei a. s. aan P. J. Yan der Burgh Jr., op verzoek, eervol ontslag verleend uls burgemeester dor gemeente Berkel en Roden rijs, en tot burgemeester dier gemeente benoemd A. O. A. Yan der Meer De Walcheren- aan C. J. B. De Ponthier, op verzoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen lste kl-, be houdens aanspraak op pensioen, voor zoover hij die volgens de wettelijke bepalingen zal kunnen doen geldeD. Gemeogd Nlenwa. Tegen den lampenist der Holland- sche IJzeren-Spoorwegmaatschappij J. De Y. is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het toebrengen van slagen aan zijn meerdere den werkmeester der maatschappij De K. Naar de gevangenis te 's-Grave n- hage is door de politie overgebracht de dienstbode E. S., die zich in haren dienst ten nadeele van den broodbakker v d. M. schuldig heeft gemaakt aan diefstal van geld uit de winkellade. Naar men zegt, is deze week bij den landbouwer A. Van der Maarl te Nieuw-Vennep een rund gestorven ten gevolge van de koude. Naar aanleiding van het koude weer, was de aanvoer ter markt te Hoofddorp op 24 dezer minder dan men verwacht had. De nachtvorsten hebben in het West- land verbazend veel schade toegebracht aan 7ruchfc- boomen en aardappelen. Tal van druivenmuren heb ben zelfs achter glas en dek nog veel geleden. De aardappelstruiken, die nog groen gebleven waren, zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag voor 't grootste gedeelte afgevroren. Op den tot nu onbesmetten stal van den veehouder J. Ammerlaan te Schiedam heeft zich ook de longziekte vertoond. De Engelsche vissohers doen weer van zich spreken. Gedurende de laatste weken kwamen reeds af en aan te Nieuwediep visschers uit zee terug, die op de eene of andere wijze door hunne Engel sche vakgenooten waren benadeeld. De geheele visschersvloot, die Woensdag van de uitoefening der visscherij aldaar binnenkwam, was schier ééa verontwaardiging over hetgeen men in dien voormiddag van de Engelschen, die zich in grooten getale langs de kust vertoonden, had onder

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1