Na verhoor van G7 getuigen k charge en 7 k décharge, heeft het Openbaar Ministerie bij het gerechtshof te Amsterdam den gewezon boek houder van den heer Oostmeijer, Devers, schuldig verklaard aan vervalsching van schrifturen, en 2 jaar cel, benevens een boete van f 300 en twee a f 2.50 geëischt. De verdediger achtte de feiten onbewezen en vroeg vrijspraak. Orer acht dagen uitspraak. Op den lichter van de Drentsche stoom bootmaatschappij aan de De Ruytorkade te Amster dam is eene portefeuille ontvreemd, inhoudende aan Nederlandsch bankpapier ongeveer f 1000, zonder dat tot dusverre de dader is ontdekt kun nen worden. In den nacht van 15 dezer is aldaar de soldaat v. D., van het 7de regiment infanterie, naar het ziekenhuis overgebracht met eene belangrijke hoofd wonde, die hem door een burger zou zijn toege bracht. De man is nu in het militair hospitaal overleden. De justitie doet onderzoek. Op last der Regeering zijn van don landbouwer C. Sneep, te Steenbergen, zeven run deren, als verdacht van longziekte, onteigend en afgemaakt. Te Geldern, niet ver van Yonloo, zijn door middel van inbraak gestolen 51 gonden horlogos en 8 gouden kettingen. Men vermoedt dat de dieven de wijk naar Holland hebben genomen. Mon meldt ons uit Wiosbaden dat het aldaar sterk gesneeuwd heeft dezer dagen. Iemand, die Zaterdag de reis van Straatsburg naar Maioz maakte, meldt ook dat het van Straatsburg tot Worms aanhoudend sneeuwde en dat op laatst genoemde plaats de sneeuw reeds oen cM. dik lag. Te Mainz begon het insgelijks te sneeuwen. Ook in België heeft het flink gesneeuwd. De treinen, die van Luik to Mecholen aankwamen, waren mot een laag sneeuw bedekt. Te Arl es-sur-Rhono zijn op klaarlich ten dag drie personen door Italianen in hunne woning vermoord. Na hunne misdaad namen de moordenaars alles mede wat in het huis van hunne gading aanwezig was. De dadörs zijn Zaterdag ge arresteerd. Hugo Schonk en Schlossareck zijn Dinsdag-morgen in de gevangenis te Weenen geëxe cuteerd. Zij brachten don avond en nacht te voren door met het schrijven van brieven, met afscheid te nemen van hunno bloedverwanten en met ge sprekken met den geestelijke. Schlossareck liet nog eene poging bij den keizer doen om gratie te bok omen, doch tevergeefs. Hij had diep berouw. Schenk had geen geestelijke vertroosting gevraagd, maar ontving den pastoor zeer vriendelijk, biechtte, toondo berouw en erkende dat hij den dood had verdiend. Des morgens om zeven uren had do vol trekking van bet doodvonnis plaats. Er waren onge veer 120 personen bij tegenwoordig. Schlossareck werd het eerst ter dood gebracht. Op het schavot sprak hij: „God vergeve mij mijn zonden! Ook gij, mijne hoeren, vergeeft mij al mijne misdaden 5 vloekt mij niet, gij Christenen, vloekt mij niet om mijne zonden, Amen!" Daarna werd hem de strop aan gelegd en na 8 a 9 minuten was hij dood. Toen kwam Schenk, die eerst tot den priester, daarna tot den scherprechter het verzoek richtte: „Groet als *t u blieft, mijne vrouw!" Met een glimlach op het gelaat ging hij den dood tegemoet, die 3 minuten nadat bij was opgehangen was ingetreden. Do lijken bleven een uur hangen. De straf van Karl Schenk is door den keizer in levenslange gevangenisstraf veranderd. Uit Macon wordt bericht dat de wijn bergen door de harde vorst verschrikkelijk heb ben geledenmen schat de schade op verscheidene millioenen franken. Volgens rapport van den consultePer- nambuco is de vuurtoren aldaar door brand totaal vernield. BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche minister-president heeft gistermorgen den Engelschen gezant, lord Lyons, ten gehoore ontvangen. Waarschijnlijk is bij die gelegenheid de uitnoodiging tot de Fransche regeering gericht, om deel te nemen aan eene conferentie der Euro- peesche groote mogendheden over don finantiëelen toestand van Egypte. Welke oplossing van Engel- sche zijde zal worden voorgesteld, is nog een diep geheim. „Wellicht" zegt de „République fran- gaise" „zal Engeland de garantie voor de Egyp tische staatsschuld op zich willen nomen. Doch znlk een voorstel zou stuiten op erastigen tegen stand van de zijde dor groote mogendheden en vooral van Frankrijk, omdat zij op meer of min recht8treeksche wijze don wog zou banen tot het protectoraat." Dr. G. A. Van Hamel zal beden te Parijs de aangekondigde conférence geven over de letter kundige beweging in Nederland van de laatste jaren. De leden der Transvaalsche deputatie hebben gisteren eon onderhoud gehad met den minister president Ferry. De heer Kruger drong or op aan dat Frankrijk de Transvaal zon erkennen als aou- vereino mogendheid en een diplomatiek agent daar heen zou zenden. Höt antwoord van den heer Ferry luidde gunstig. Het wordt in twijfel getrokken, dat de deputatie naar Parijs zou gegaau zijn mot het doel een han- delstractaat te sluiten. Duitschland. Bij den Duitschen Bondsraad is een wetsontwerp ingediend betreffonde een rjjkstoelage aan Duitscho postpakketdiensten naar Oost-Azië en Australië, namelijk van Hamburg of Bromerhavon naar Hong kong, via Rotterdam, Antwerpen, Napels, Port- Saïd, Suez, Aden, Colombo, Singapore (met eene zijlinie naar Hongkong), Jokobama (via Shanghai), Nagasaki en een nog nader aan te wijzen haven van Corea. Eene tweede hoofdlijn zon zijnHam burg of Bremerhaven naar Sydney, over Napels, Port-Saïd, Aden, King George Sound, Adelaide eu Melbourne, (evontneel op de heenreis over Lissa bon, Kaap Verdi en Kaapstad), met eene zijlinie naar Sydney; verder over Auckland, do Tonga- en Samoa-eilandcn en Brisbane. De stoombooten zonden om de vier weken vertrekken. De rijkstoe lage zou jaarlijks 4 millioen mark bedragen voor vijftien jaren, en gevonden worden uit de overschot- ton van het rijks-postwezen, voor het loopende jaar op meer dan 20 millioen geraamd. De aanvang van dezen pakketdienst zou reeds met het dienst jaar 1885 plaats hebben. Te Berlijn is een geneeskundig congres ge opend. Prof. Rosenstein van Leiden woont de zit tingen bij en nam ook deel aan de discussie, welko eergisteren over „pneumonie" werd gevoerd. I3elg;ië. Ia de gisteren door den Senaat gehouden zitting, heeft een der leden (de heer Crocq) de regeering geïnterpelleerd over de deelneming van de militaire macht bij de installatie van den bisschop van Namen. De minister van bnitenlandsche zaken verklaarde dat de regeering heeft gehandeld overeenkomstig do regelen der hoffelijkheid, bij dergelijke plechtig heden in gebruik. Do Senaat heeft daarop met al- geraeene stemmen eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Ia verband met de aanstaande feesten der Leuvensche Alma mater wordt gemeld dat 1200 personen zullen deelnomen aan den historischen stoetdat voor de cavalcade reeds meer dan 80,000 franken bijeen is, en dat aan het feestmaal acht honderd gasten zullen deelnemen. Telegrammen. LONDEN, 24 April. Gisteren is er Kabinetsraad gehouden, welke vier uren heeft geduurd. De be raadslagingen liepen hoofdzakelijk over de Soedan- quaestie. Lord Wolseley woonde haar bij. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Caïro dd. 23 dezer gemeld: „Er is een telegram ontvangen van den gouverneur van Berber, waarin hij te ken nen geeft dat zijn eenige hoop om het garnizoen te redden, gelegen is in overgave. Hij verwacht binnen twee of drie dagen een aanval van de op standelingen." CAIRO, 24 April. De ministerraad acht het vol strekt noodig, onmiddellijk troepen naar Opper- Egypte te zenden. Nubar-pacha heeft-de opdracht ontvangen, dit besluit aan de goedkeuring van de Engelsche regeoring te onderwerpen. LEIDEN. 2 1 A_pril, De verwachting voor morgen is: veranderlijk weer. De Eerste Kamer heeft heden na langdurige discussie met 26 tegen 10 stemmen aangenomen het voorstel-Rutgers tot aanvulling der wet nopens het Merwede-kanaal. De minister schatte het eind cijfer der uitgaven voor dit kanaal op 15 millioen, behalve 1 millioen voor het voorstel-Rutgers. Ver volgens zijn aangenomen de beide onteigenings wetten voor het Merwede-kanaal en de wijzigingen in de rechterlijke wetten, noodig voor de invoering van het Strafwetboek. De hoer Mulder zal morgen de Regeering inlich tingen vragen omtrent de actueel© positie de Regeering in zako het Congo-tractaat. Bij do Tweede Kamer is ingekomen een weta ontwerp tot intrekking der bepalingen omtren! tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor d< gebouwde eigendommen. Volgens dit ontwerp ver vallen voor de gebouwde eigendommen, waarvan dc stichting, herbouw, bij- of opbouw of gedeelteljjk* vernieuwing na den lsten Jan. 1885 begint) d< bepalingen der wet van 26 Mei 1870 (Hbl. No. 82) Dio intrekking is ook in de Kamer bij herhaling ter sprake gekomen. Voor het behoud van die vrij stellingen, zegt de minister van financiën, schijnt dan ook geene andere roden te pleiten dan deze? dat ze sedert geruimen tijd bestaan. Een Haagscho huzaar, sedert eenige dagen vermist, werd gisteren opgevangen on naar de hoofd wacht overgebracht. Hij wist daar echter uit te breken en weer bij zijne verdachte dulcinea in te komen. Ook daar werd hij door patrouille en politie achtervolgd. In politiek vluchtte hij op het dak en bracht daar den nacht door. Heden begaf bij zich vrijwillig in arrest. Het gerechtshof te 's-Hage heeft heden ook in hooger beroop veroordeeldB. V. uit Papen- dreebt, wegeus diefstal van melk, tot 3 maanden en J. v. L., uit Delft, ter zake van verwonding van een politieagent, tot 1 jaar celstraf. Twee bewoonsters van de Goudsbloemstraat te Amsterdam kregen gisteravond twist over gel delijke zaken. Het kwam tot handtastelijkheden; waarbij de eene een wond aan het hoofd kreeg. Zij is naar het gasthuis vervoerd. Daar ter stede zijn valsche rijksdaalders in omloop. Het stoomschip „Jason" vertrok heden van Baltimore naar Amsterdam; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde heden te Marseille; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, passeerde gisteren Point de Galle. Delft, 24 April. Boter. Aangevoerd 855/8 en 183/16 vaten, weg. 18,930 KG. Prijs f 56 «V 70 per 1/4 v. of 1.40 a f 1.75 per KG. Gouda, 24 April. Kaas. Aangevoerd 91 partijen; eerste qnali- teit 24 a 26, tweede id. f 21 a 24, Noord-Hollandsche ƒ28 a 87. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Mag ik U de plaatsing verzoeken eener verbete ring, die betrekking beeft op het door U uit het Bouwkundig Weekblad overgenomen stuk, betref fende de restauratie van onzen Raadbuisgevel. In genoemd stuk leest men dat „op aandringen van de Atdeeling Leiden der Maatschappij tot be vordering der Bouwkunst aan den Gemeen te-Archi tect de restauratie van het op zich zelf staande trap- front is opgedragen". Die zin nn, waaruit men leest dat do AfdeeliDg Leiden een adres presenteerde, is niet juist weergegeven; ik schreef: „doch zie - daar tegen (tegen het verven) begonnen zich uit den boezem der afd. Leiden der Mij. t. b. d. B. stem men te verheffen; men wilde zich per adres tot burgemeester on wethouders wenden en dit college verzoeken bij den Raad een voorstel in te dienen, om dat fraaie erfstuk onzer voorouders, door bet ontdoen der verflaag en het repareeren der ge schonden gedeelten, weder in zijnen ouden toestand te horstellen. „Voordat men echter handelend kon optreden, werd de Gemeente-Architect door de commissie van fabricage gemachtigd, om het op zich zelf staande trapfont bij wijze van proef van de verflaag te ontdoen" enz. Leiden, UEd. Dienstw. Dienaar, 21 April 1884. G. Looman. Rijnlandsclie Stoomtram. Maandag-avond 14 April, 's avonds te 11 uren, kwamen wij aan den tram om als reizigers 3de klasse huiswaarts te keeren. De geheele trein was bezet, terwijl er nog volen (de chef kon duidelijk zien, dat het ook reizigers 3de klasse waren) stonden to wachten. Eindelijk besloot de chef er een wagen aan te laten haken, maar geen wagen 3de klasse, dio er toch zeker wel was, neen,'t moest een rijtuig lste en 2de klasse zijn. Waarom???.... De wachtenden stapten in, namen oen kaartje en zagen tot verwondering, dat ze volgens tarief 2de klasse moesten betalen, hetgeen aanleiding gaf tot veel gemompel, zelfs ging het zoover, dat er 3 per sonen genoodzaakt werden uit te gaan. Is dit dan recht en billijk of meet men niet altijd met dezelfda maat, daar het toch moer dan eens gebeurd i*i dat, wanneer de 3de klasse geheel bezet was, men

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2