LEIDSCH DAGBLAD. fl\ 7419. Vrijdag April. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Fee&tdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassec- ren buiten de slad wordt ƒ0.10 berekend. Offlciëele HeiiaiB^eviageB. BI rand ie Hilversum. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat door lien ten behoeve van de door den brand te Hilversum getroffen huisge zinnen alsnog is ontvangen van D. H. en C een bedrag van f 150. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 April 1884. E. KIST, Secretaris. Lfel&üJiNfi, 24 April. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden nooh gevraagd; de aandeden spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 777/8 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 70 pet, aangeboden tot 80 pet. en verhandeld tot 78 pet; de aandeelen Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 105 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 1207/« pet en aangeboden tot 122!/8 pet.de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot. 180 pet.; de aand. IJsel-Stoomlramweg-Maatschappy aangeboden tot 85 pet.; de obligatiën Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 95 pet. en aangoboden tot 98 pet.; de aand. straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 15 pet.; do aand. studentensociëteit „Minerva" te Leiden aangeboden tot 90 pet.de obligatiën der geldlee- ning ten laste der gemeente Katwijk noch aange boden noch gevraagd; de obligatiën ten laste der gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pet. Op Dinsdag den Gdea Mei a. s. zal worden aanbesteed het doen van voorzieningen van ver schillenden aard aan militaire gebouwen te Leideü, onder het beheer der genie te 's Gravenhage. De raming bedraagt f 2100. Naar men verneemt, heeft mr. J. P. Amers- foordt, ten gevolge van ongesteldheid, bedankt voor de betrekkingen, welke hij bekleedde in de b©9turen van den Haarlemmerrneerpolder en Rijnland. De geneeskundige staatscommissie heeft be vorderd tot arts de heeren H. M. J. "Wertenbroek, doctorandus, en E. E. L. Lemmers, candidaat-arts. De minister van oorlog heeft tot chef van het militaire hospitaal te Haarlem benoemd den heer J. J. Van Minden, dirigeerond officier van gezondheid 2de klasse te Zutfen. Naar men verneemt, is de lste luitenant der art. J. S. Thounissen door het Amsterdamsch ge meentebestuur benoemd tot adjunct-ingenieur bij het gasbureau aldaar. Bij besluit vau Gedep. Staten van Gelderland is verklaard dat F. Hoebens, ontslagen hoofd der gesub6idiëerde bijzondere school te Azewijn, ge meente Bergh, de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs heeft verloren. Met het stoomschip „Drente" zal 26 April a. s., 's morgens te 11 nren, een brievenmaal worden ver zonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. Bij het aftreden als minister van marine heeft de vice-admiraal Geerling in een tot de aan het departement werkzame officieren en hoofden der afdeelingen gericht schrijven zijn dank betuigd voor de diensten en den bijstand gedurende zijn beheer van het ministerie van marine door hen in het bijzonder en het ambtenaarspersoneel in het algemeen betoond. De burgemeester der gemeente Dubbeldam, mr. J. H. Van Dorsser, is op 45-jarigen leeftijd overleden. Omtrent bet nieuwe handelstractaat mot Frank rijk verneemt de „Amst." nader dat behalve de meest absolute verzekering van wederzydsche be handeling op den voet der moest begunstigde natie dcor Frankrijk wederom i« bedongen vastlegging der invoerrechten op eenige goederen en van den wijnaccijns. De lijst dezer goederen stemt in hoofd zaak overeen met die in hut vorige tractaat. Daar tegenover is van de zijde van Frankrijk weder ongeveer hetzelfde tarief in het iractast. opgenomen. Het tractaat, dat als eene voorioopige overeen komst is te beschouwen, scbijot voor onbepaaldcn tijd gesloten, doch zóó dat het te allen tijde met een jaar opzegging buiten werking kan worden gesteld. De beide afzonderlijke overeenkomsten omtrent de bescherming van den iDüusirëeien en den let terkundigen eigendom, on do bevoegdheid der cou- sula>'e ambtenaren, hoewel onafhankelijk van het handelstractaat, staan er echter m zooverre mede in verband dat zij in werking treden to gelijk mot de uitwisseling der ratificaties van hot verdrag. Treedt das het tractaat niet in werking, dan blyven die overeenkomsten insgelijks krachteloos en be houden wij onze vrijheid. Overigons zijn die overeenkomsten voor den tijd van tien jaren gesloten. De eerste zal evenwel krachteloos zijn, indien vóór verloop van dien ter mijn de internationale conventie tot bescherming vau den industriëelen eigendom in working treedt. De tweede is slechts eene voorioopige overeenkomst, en de regeeringon hebben zich verbonden onder handelingen over eon definitief tractaat te zullen aanknoopen. Het stoomschip „Padang" vertrok gistermorgen uit Londen met bestemming naar Batavia. Z. M. heeft aan de artsen dr. Anton Stichi, geb. to Marburg, dr. Max Adolph Theodor Handel, geb. te Landsberg, en Otto Alexander Steinmüller, geb. te Leipzig, onder de gewone voorwaarden, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen. G m e n g K i e u w e. De heer G. H. Smits, tabaks- en siga renfabrikant alhier op do Haarlemmerstraat schuin over de Yrouwensteeg, doet nu reeds sigaren- en tabakszakken met vrij duideljke, kleine en grootere afbeeldingen van het Gedenkteeken van Leidens Ontzet prijkeD. Men schrijft uit "Woerden aan het „D. v. N.": De exploitatie van den spoorweg Leiden—Woerden blijkt by voortduring ongunstig te zijnde aan deelen staan laag en het dividend is gering. In een schryven uit die streek worden oorzaak en geneesmiddel daarvan als volgt aangegeven. De stoombootjes op den Rijn voorzien veel beter in de behoeften van het locaal verkeer: dus moet noodwendig, wil de 6poorwog niet in den grond worden gevaren, een stoomtramdienst op de lijn worden ingesteld, die gemakkelijker gelegenheid van vervoer voor landbouwers aanbiedt. Doch zou, ware dit zoo, de Ned. Rynspoor-Maatschappj dit dan nog niet hebben ingezien In den nacht van 21 op 22 dezer zijn ten nadeele van Jansen nabij de Lynden (Haar lemmermeer) eenige kippen ontvreemd. De dader, Leendert Gedaan, oud 20 jaren, wonende aan den Spaarnwouderweg, is aangehouden en gesteld ter beschikking van den officier van justitie. De kippen, die ontvreemd waren, zijn opgespoord. Te Haarlemmerliede en Spaarn- woude is gisternacht brand ontstaan in eene aan mr. G. Yan Tienhoven toebehoorende boerderij, staande in den Houtrakpolder. Waarschijnlijk kwam de brand aan in den dorschvloer en hy greep door het aanwezige graan zoo snel om zich heen dat de geheele boerderij met have en vee eene prooi der vlammen is geworden. Bij den dorschvloer sliepen 12 porsoneD, die ternauwernood aan den dood zgn ontkomen. 9 paarden, 3 koeien, 1 stier, 1 kalf, 1 varken, een aantal kippen en kalkoenen, het gewas van 10 hectaren graan (gedeeltelyk gedorsebt), be nevens het stroo, zyn verbrand; eveneens het huis raad; slechts een klein gedeelte hiervan werd gered. Het verbrande was meerendeels verzekerd. - Ook ont stond er brand in de daghuurderswoning van Koen- ders onder Oad-Zovenaar; het huis is geheei afge brand, een gedeelte van den inboedel en een varken werden geredtwee geiten kwamen in de vlammen om. Het kormisstuk voor dit jaar door do Rott. afd. van het Nedorl. Tooneel te 's-Hage op te voeren, is getiteld: „Huwelyksjacht of met ueld komt men de wereld door." Een reiziger, de hoer E. De Prouw, van de firma T. Yan der Does Co. to Amster dam, hadzich II. Zaterdag van Rotterdam naar Leiden begeven. Toun hij in laatstgenoemde plaats was aangekomen, bemerkte by dat hij zijne portefeuille miste, waarin zich bevonden 460 in bankpapier en 100 in een accept. Hy herinnerde zich, zijne portefeuille in het hotel to Rotterdam naast zich op to fel gelegd te hebben, tolegrapheerde terstond aan den eigenaar, maar het antwoord was dat men geene portefeuille gevonden had. Hij reisdo toen naar Rotterdam terng, maar ook zijn persconïyk ondervragen leidde tot niets, zoodat hij de politie in den arm nam. Deze onderzocht de kamera der kellnors, en een nieuw pak, in het vertrek van een hunner gevonden, leidde tot de ontdekking van den dief. Het was Zaterdag-avond door een 21-jarigen kellner bij Pook en Cloppenburg gekocht ou de verdachte viel nu door de mand. Behalve het accept en een bankbiljet van f 100, is aan geld en aan ingekochte voorwerpen alles terecht. Uit de bekentenis van den dief bleek, dat bij met een jongeren makker - evenals hij Duitscher van geboorte - den diefstal beraamd had. Daar het dien avond juist zijn uitgaansavond was en hj om halfacht hot hotel kon verlaten, had hij op zich genomen het gold klein te maken, ten einde te kunnen deelen. De deeling had echter nog niet plaats gehad. Hij had zich toen een pak gekocht, alsmede een gouden horlogo en een wandelstok, had eenige in richtingen van verschillenden aard bezocht, daar verteringen gemaakt en de portefeuille aan de Vlasmarkt tusschen de jjzers van het rooster boven de Kolk doen verdwijnen. (Het visschen aldaar leidde tot geen resultaat). De dief beweert dat hj niet meer in de portefeuille heeft gevonden dan het door hem verantwoorddo de heer De Prouw houdt vol, dat het accept en het bankbiljet er wel in waren en verzoekt opsporing, wat niet moeielyk zal vallen, daar ook dat bankbiljet van achteren ra9t den naam der firma Yan der Does, pianohandel, gemerkt was. De jongste kellner, die nog niet medeplichtig aan den diefstal kon geacht worden, is wegens zijne misleiding der politie over de grenzen gebracht en de oudste bevindt zich in hechtenis. Naar uit Delftshaven wordt gomeld heeft de politie aldaar de hand gelegd op een man, die in het bezit was van ongeveer 40 dynamiet- patronen. Een onderzoek is ingesteld. Dat dit eene groote opschudding in dat plaatsje verwekte, laat zich begrijpen. Volgens een later bericht had do reizende koopman in lorren en beenderen de pa tronen „in commissie" van een slaapstee-hondster in de Peperstraat te Rotterdam. Ze hadden behoord tot de nalatenschap van een zeeman, die daar over leden is. De koopman wist niet, wat zich in de hulzen bevond en volgens de „N. R. Crt." moot nog uitgemaakt worden of het werkelijk dynamiet is dan wel de eene of andere verfstof.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1