LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 24- April. A0. 1884. Avond-editie. i\°. 7418. PRIJS DEZER COURANT: ?6or Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren baitcn de slad wordt ƒ0.10 berekend. LEIBEI, 23 April. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer A. Maclaine Pont, geb. te Hoorn, met academisch proef schrift, get.: „Eenige opmerkingen raar aanleiding van artt. 324, 325 en 326 van het Burgerlijk Wetboek", en de heer A. C. Visser, geb. te Gorkum, met academisch proefschrift, get.: „Gesch edenis en beginselen van het onteigenmgsrecht Bij de onder nadere goedkeuring van den m'nister vau oorlog gehouden aanbesteding van het éénjarig onderhoud der kazerno-gebouwen enz. aihier, waarvoor de begrooting 5300 bedroeg, was inge- iohreven door de heereo A. Ressenaar voor ƒ4806, J. Boom voor 4810 en S. Van Leeuwen 5200. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar werd het Rijks-Museum vau Oudheden alhier bezocht door 719 personeD, waarvan 595 in het gebouw op de Breestraat en 124 op het Rapenburg, waar de afgietsels van Olympia zijn ten toon gesteld. Het Rijks-Etbnographisch Museum had 211 be zoekers en het Kabinet van prentou en pleister beelden werd bezichtigd door 66 personen. Bij het 3de reg. huzaren is met 1 Mei a. s. de lste luit. Slotboom, van het depot to Leiden, overgeplaatst bij de veld-eskadrons to 's-Hage, ter wijl de lste luit. baroa Van der Capellen van Amsterdam naar het depot is overgeplaatst. De afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield gisteravond in het Logegebouw weder eene gewone vergadering. Na voorlezing der notnlen door den secretaris, werd één nieuw lid aangenomen. Ingekomen was een programma van eene tentoonstelling van rozen en leliën te 's-Gravenhage. Omtrent de „zomercampagne" werd besloten tot het houden der gewone ledenvergaderingen, een excursie naar Apeldoorn bij de vriendschappelijke bijeenkomst, een excursie naar Haarlems omstreken en een bloemenfeest op Zomorzorg, welke op den zelfden tijd zal plaats hebben als de tentoonstelling van specimen, planten en planteekeningen, uit gaande van het hoofdbestuur der Maatschappij. De heer H. Witte deed eonige mededeelingen over den turfstrooiselmest, o. a. dat deze uitstekend is voor potgewassen, inzonderheid voor Aroïdeën. In den Hortus waren er eenige in geplant, welke zeer goed groeiden. Z. i. schijnen er echter twee soorten te zijn. Een proef voor broeiiDg, op den Hortus genomen, voldeed niet zoo goed. Men kan echter daarop niet al te zeker afgaan, daar de noodige vereischte voorzorgen niet genomen waren. Na eenige discussie werd besloten de zaak voor- loopig nog in het midden te laten en haar op eene volgende vergadering te behandelen. Omtrent de „Kainit", waarover eene vraag in de bus was gevonden, kon geen antwoord worden gegeven. Geen der leden toch wist er iets over mede te deelen. De heer Joh. K. Witte deelde ten slotte eene correspondentie mede, gevoerd met den heer Goddefroy Lebeuff, omtrent het verdampen van tabakswater, waaruit men kon besluiten dat die verdamping tot uitroeiing van de luis, uitmuntend voldoet. Door het kiescollege der Nederl.-Herv. ge meente te Amsterdam is tot predikant beroepen in de vacature, ontstaan door het eervol emeritaat verleend aan ds. J. P. Hasebroek, ds. N. A. De Gaay Fortman, predikant te Ylissingen. Men schrijft uit Brussel aan het „H. Dgbl.": Uit officiëele bron verneem ik dat er niet alleen geen feestelijkheden te Brussel zullen plaats heb ben ter gelegenheid van het aanstaand bezoek van den Koning en de Koningin der Nederlanden, maar dat zelfs de gala-voorstelling, welke in bet „Théatre de la Monnaie" zou gegeven worden („Sigurd") op uitdrukkelijk verlangen van uw Vorst niet zal doorgaan. De Transvaalscbe deputatie is gisteren te Parijs aangekomen en door eeoige Nederlandsche heereu en dames aan bet station verwelkomd. Door de officieren van het garnizoen te Arn hem is aan den nieuw benoemden generaal-majoor Hellen berg Hubar een serenade aangeboden. Het zelfde eerbewijs viel aan don nieuw benoemden generaal-majoor Van der Schrieck te Bergen-op- Zoom ten deel vanwege het burger-muziekgezel schap „de Nieuwe Harmonie", aldaar. Naar het „Rott. Nbdverneemt, zijn de heeren A. Gamèl en P. P. Hovgaard te Kopenha gen, reeders van bet Noordpoolvaartuig „Dyrophna", benoemd tot Ridders der orde van don Neder- landschen Leeuw. De minister van marine Taalman Kip verwit tigt belanghebbenden dat door hem eiken Vrijdag, te beginnen met 25 April a. s., des voormiddags te 11 uren, aan het lokaal van het departement van marine zullen worden ontvangen dogenen, die hem over zaken, gezegd departement betreffende, wenschen te spreken. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de termijn van aangifte voor de eindexamens der gymrasia in 1884 en het daarmede gelijkgesteld Staatsexamen verstreken is en dus nieuwe aanvragen om in dit jaar tot dio examens te worden toegelaten niet meor kunnen ingewilligd worden. Het stoomschip „W. A. Scholten," van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Scilly; de „Koningin Emma," van Batavia na2r Amsterdam, vertrok gisteren van Point do Galle de „Prins Frederik," van Amsterdam naftr Batavia, vertrok dien dag van Snezdo „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Colombo; de „Prins Hendrik" is den lOdon Maart te Atjeh gearriveerdde „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, is gisternamiddag Dungeness ge passeerd. De gewone audiente van den minister van koloniën zal Vrijdag a. 8. niet plaats hebbeD. Z. M. heeft bepaald dat de standplaatsen der dirigoerende officieren van gezondheid lste kl. in de lste, 2de en do 3de militaire afdeeling zullen zijn respectievelijk Amsterdam, Utrechten Dordrecht. jM ieuws». Na hettweede geval van pokken te Wassenaar, waarvan 14 dagen geleden aangifte gedaan werd, ia geen nieuw geval aldaar voorge komen. De tweede lijder, een man van bijna 70 jaren, is aan de ziekte overledeD. Er deserteerde weder een matroos van de Scheveningsche vloot. Tegen hem is door don waterschout proces-verbaal opgemaakt. De tuinier Jacobus De Krijger te Naaldwijk heeft gistermiddag een mandje nieuwe aardappelen, voor den Koning bestemd, naar „Oranje- Nassau-oord" opgezonden. G i b te r n a m id d a g is in de Vinken- straat te Amsterdam eene vrouw, bij het uithangen van het waschgoed, ten gevolge van het breken der droogarmen, van do derde verdieping naar be neden gestort en op een binnenplaats terechtgeko men. De ongelukkige was bijna onmiddellijk een lijk. Door de hevige nachtvorsten zijn in de Betuwe de kruisbessen, die aldaar een grooten tak van handel met Engeland uitmakeD, grooten- deels bevroren. Ook de kersenoogst zal daardoor voor het grootste gedeelte mislukt zijn. Gistermiddag te d rie uren woedde onder de gemeente Arnhem, op het goed van den heer Branteen Van de Zijp, een heidebrand, die door het werkvolk aldaar spoedig gebluscht werd. De oorzaak is tot nog toe onbekend geblevenonge veer een hectare is door het vuur verwoest. Te Groot Schermer zijn gisteren twee huizen afgebrand. De vrouw des huizes, die slecht ter been is, had het ODgeluk gehad op zolder het petroleumlampje te laten omvallen. BI ij kens nader ontvangen bericb- ten heeft de aardbeving, waarvan in de telegrammen melding werd gemaakt, zich over een groot gedeelte van Engeland uitgestrekt, Londen meegerekend, waar velen de schokken hebben gevoeld. De meeste schade werd aangericht in de oostelijke graaf schappen, te Harwich, Ipswich, Chelmsford en elders. Verscheidene dorpen nabij Colchester hebben veel geleden. Te Colchester alleen wordt de schade op 10,000 pd. st. geraamd. De schok was sterk genoeg om men8chen van hunne stoelen te werpen. Te Bucharest is een aldaar nieuw ge bouwde circus afgebrand. Verleden Zondag werd de eerste voorstelling gegeven, die door eene tal rijke menigte werd bijgewoond. Kort na hot begin der voorstelling bemerkte men dat aan het dak brand was ontstaau, welke door den feilen wind snel ia omvang toenam. Onder het publiek ontstond groote verwarring, die door het uitgaaD der lampen vermeerderde. In het gedraDg bij de uitgaügen zijn, voor zoover men kan nagaan, vijf personen om het leven gekomen en een groot aantal gewond. De Ap ach e - In dian en hebben verleden week een inval gedaan in San-Mignel (Mexico), vermoordden er twaalf mannen en vrouwen en vielen daarna een reisgezelschap bij do stad aan, van hetwelk vijf personen door hen om het leven werden gebracht. De medeplichtige aan deWeener meis jes moorden, Karl Schenk, heeft van den keizer gratie ontvangen van de doodstraf, die door het hooggerechtshof nu is vervangen door levenslange zware kerkerstraf. Hogo Schenk en Schlossareck, de beide hoofddaders, zouden gistermorgen de dood straf ondergaan. De secretaris van den gemeenteraad van Zafrilla, prov. Cueoca, is ten gevolge vaneen twist over een verkiezing vermoord. Uit zekere kleine plaats van Middel- Java wordt aan de „N. Vorstenl." geschreven: Er is hier drak sprake van de oprichting van een stoomfabriek om kikkers te villen. Van hot vleesch zal, in Davolging van Liebig, ook een soort vloesch- extract gefabriceerd worden, dat, volgens de ver klaring van kenners, uitmuntend smaken moet. De huiden zullen zorgvuldig bereid worden en aange wend voor de vervaardiging van dameshandschoenen, terwijl de skeletten der kikkers naar Samarang zullen gedirigeerd worden, aan het adres der been- dorenmeelfabriek. Zooals ge wellicht zult weten, bestaat die fabriek daar eerst sinds kort, maar de Davraag naar die meststof is zoo groot dat men er gebrek aan been deren heeft, en het is aan dat gebrek te danken dat een vernuftig man op het luminenae idee ia gekomen den oorlog aan de kikkers te verklaren, niet alleen om de fabriek van Samarang aan been deren te helpen, maar ook omdat men overtuigd is dat kikkers „klare" troebel maken en afschaffer te zijn, zich tevreden te stellen met rozemarijn en saliemelk en daarenboven „klare", door kikkers bedorven, te moeten drinken, dat gaat niet, dat zou te veel gevergd zijn. En ge znlt dit wel willen toestemmen, indien ik u schrijf dat een ieder die A. v. H. in huis heeft voor dood verklaard en uit elk fatsoenlijk gezel schap gekaaid wordt. Van kikkers gezuiverde „klare" dat is nu de fashionable drank.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1