LEIDSCH DAGBLAD. JV\ 7414. Zaterdag 29 April. A°. 18S4. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEJf: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer/ 0.171 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaasee- ren builen de slad wordt 0.10 berekend. A-VOiicl-editie. LEIDEN, 18 April. Hoden werd in eene buitengewone vergadering Tan Burgemeester en Wethouders de concierge- gemeentebode C. J. La Rivière bij monde van den voorzitter geluk gewenscht met zijnen 40-jarigen dienst ala gemeente-ambtenaar en d9 hoop uitge sproken dat hij nog velo jaren zijne betrekking in dienBt der gemeente zoude mogen blijven ver vullen. Tevens gaf de Burgemeester te kennen dat, hoezeer het hier ter stede, met hot oog op het groot aantal gemeente-ambtenaren, niet de gewoonte was om bij dergelijke juhilaea van ge meentewege ook stoffelijke bewijzen van deelneming toe te kennen, er voor dit geval bij uitzondering een daartoe strekkend voorstel aan don gemeente raad zou worden ingediend op grond van dsn werk kring en de bijzondere verdiensten van den jubi laris ton opzichte zoo van het gemeentebestuur als van de ingezetenen, terwijl ongetwijfeld een zoo danig voorstel door den gemeenteraad met inge nomenheid zou worden begroet. Door de heeren dr. W. Pleyte en W. P. Wolterp, leden van het bestuur van het Stedelijk Museum alhier, zijn als uitgevers aan het Rijk tc-r plaatsing ïn 's Rijks Prentenkabinet te Amsterdam en in 'sRijks Kabinet van prenten, teekeningen en pleisterbeelden te Leiden, ten geschenke aangeboden twee exempla ren van het prentwerk „Eaux fortes de J. L. Cornet." Beide exemplaren bevatten 11 platen meer dan de uitgave, uitmakende een geheel van afdrukken van al de koperen platen die in het Stedelijk Museum te Leidon van Cornet bewaard worden. Dezo prenten zijn gemerkt 3343. 33. Zoeterwoude, 34. Leiden bij avond van den wal af gezien. 35. Eouige hutten. 36. Mansportret. 37. Dergelijk van een ond man. 3S. Huisje aan een sloot. 39. Oostersch landschap. 40. Gezicht op het Galgowater bij Leiden. 4-1. Wilg bij een hek. 42. Als voren. 43. Een schildersatelier. St.-Crl Dissertaties behooren tot de minst gelezen werken en hot was meer toeval dan toeleg, dat wij het proefschrift inzagen van den heer H. Van An- rooy, die dezer dagen te Leiden tot doctor in de medicijnen promoveerde. Hij heeft als onderwerp daarvoor gekozen een onderzoek van de oogen zijner academiebroeders. Yan de 645 studenten, die te Leiden woneD, vol deden 470 aan zijn verzoek om hunne oogen ter zijner beschikking te stellen. Zijn onderzoek leidde tot eene niet onbelangrijke bijdrage voor de sta tistiek. Als curiositeit ontleenen wjj er aaü, dat er van de 470 studenten 153 bijzienden waren en wel 27.23 pet. van de medioi 35 nvv juristen 40 n n n litteratoren 31-11 p philosofen 2222 theologen Alzoo van hen die het onzienlijke tot studie kozen, sijn de oogen het best gebleven en de philosofen aijn do kortzichtigste. Onder al de onderzochten waren er maar 17 kleurblinden. Zij waren alleen onder de medici en de juristen. (Arnh. Crt.) Do heer G. Kamphuis te Noord wijk-binnen is benoemd tot onderwijzer te Groningen. Het gras van de dorpswegen te Haarlemmer meer heeft bij de op 15 dezer gehouden verpachting -opgebracht f 158.75, d. i. f 7.75 meer dan het vorig jaar. In de door do Eerste Kamer, tot hervatting der werkzaamheden, gisteravond gehouden vergade ring, heeft mr. W. H. De Beaufort, tot wiens toe lating vroeger was besloten, zitting genomen. Er werd voorlezing gegeven van de sedert de jongste zitting ingekomen bescheiden en missives waaronder een kennisgeving vau de benoeming van den heer Cremers tot voorzitter van de Tweede Kamer, alle welke stukken voor kennisgeving wer den aaügenomen. De laatstelijk van de Tweede Kamer ontvangen ontwerpen van wet zijn naar de afdeelingen, in den loop dezor zitting vernieuwd, verzonden. Do heor Van Limburg Stirum heoft voorgesteld aan do betrokken ministers overlegging te vragen: lo. van de kaart van bet geheele inundatiestelsil 2o. van het uitgewerkt plan van het werk tor aan leg van de vaart van Amsterdam naar de Merwed hetwelk ingevolge de wetter visie heefr moeten liggen. De Kamer besloot, nadat de voorzitter verklaard had geen bezwaar te hebbeu de aanvrage aan de betrokken ministers te doen, overeenkomstig het voorstel van den beer Van Stirum, ondersteund door de hoeren Nobel en Breuniog, do ovorlegging der stukken te verzoeken. De nieuw saamgestoldo afdeelingen vergaderden tot het doen eeuer benoeming van voorzitters eo ondervoorzitters. De zitting is daarna gesloten. De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren de voorwaarden vastgesteld waarop aan do IJsel- stoomtramwegmaatschappij eene definitieve vergun ning- wordt verleend, voor zooveel die gemeente betreft, voor aanleg en exploitatie van een stoom tramweg tusschen Den Haag en Gouda. De Koning en Komögin verlaten Maandag a. s. met een extra koninklijken trein omstreeks 10 uren de residentie, ten einde op „Oranje-Nassau-oord" verblijf te gaan houden. Naar wij vernemen, zijn de kolonels graaf Dumonceau en baron Taets Yan Amerongen, adju danten van Z. M., benoemd tot generaal-majoor, in welken raüg zij aan 's KoniDgs Militair Huis ver bonden blijven. De erfgroothertog van O'denburg bevindt zich sedert gisteravond wederom in de rosidentie. Mr. B. J. Rasch heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. Het plan tot reorganisatie der Staatsloterij zal weldra het departement van financiëa verlaten en den Raad van State tot onderzoek worden aan geboden. De m9joor-kwartiermcester Janssen van het ministerie van oorlog is met het ontwerpen van het nieuwe reglement van administratie belast. Men schrijft aan het „Hbl." uit 's-Gravenhage: „In de veranderlijke, buiige Aprilmaand is ook eene windvlaag in de politiek niet te verwonderen. Niet veel meer of minder dan eene ministeriëele crisis beleven wij op het oogenblik, en dat van een Kabinet hetwelk naar de meoning onzer diepzinnigste politieke tinnegieters zoo vast zat als het meest „behoudende'" ministerie. Het conflict moet ontstaan zijn tusschen Z. M. en den minister van oorlog, bij gelegenheid dat eenige bejaarde generaals de plaats ruimen voor jongeren. Nu scheen de Koning het in 's lands belang te hebben geacht dat een zijner adjudanten tot generaal werd benoemd, waar tegen zich do minister van oorlog lang en scherp verzette, omdat iemand een uitmuntend adjudant kan zijn, maar toch geen geschiktheid bezitten voor den generaalsrang. In het belang van het leger volhardde do minister dus bij de benoeming van het drietal, dat hjj Z. M. had aangeboden. „Dit schijnt de Koning echter niet te willen toe geven, en daarom heeft het geheele Kabinet met bewonderenswaardige homogeniteit verklaard, zich te voreenigen met de opvatting van den col lega van oorlog en de portefeuilles ter beschikking van Z. M. gesteld." Ons wordt echter uit de residentie met zekerheid gemeld dat dit bericht volkomen ongegrond is. A (teen moet er sprake zijn van eene mogelijke vervanging van den minister van mariue, die, met het <".g op zijn minder goeden gezondheidstoestand, daartoe het verlangen moet hebben te kennen gegeven. Naar het „Vad." verneemt, zal jhr F. M. B. Alewijn, kolonel bij den grooten staf, belast w-irdon met het bevel over de bereden artillerie, en zal hij bij Z M ais dd. adjudant ver *ngen worden door den majoor der infanterie, jm. Yan Spengler, te Aruhem. Naar men verneemt, zal de vorstelijke resi dentie weder een sieraad rijker worde 'e .Monu mentale fontein, vervaardigd in de werkplaat- van de firma G. J. Vincent Co. te Schiedam, z*l op her Binnenhof, ter eere vau graaf Willem II, roomsch koning, die de Gothitscbe Zaal bouwde, epl ratst worden. Deze fontein, reeds op de Amsterdamsche tentoon stelling geëxposeerd, zal op voorstel van don heer Victor Do Stuers worden aangekocht, om ai-dan aan den Staat in eigendom te worden overgedragen; voor de daartoe benoorfigde som van f 4000, is reeds voor f 3000 ingeteekend. De Transvaalsche deputatie met hare secreta rissen is gisterochtend te 7.30 van Amsterdam naar Antwerpen vertrokken in den salon wagen der Hullandscke IJzeren Spoorwegmaatschappij. De heer Esseien zal de geheele reis niet met de deputatie modemakeD. Te Parijs zal hij haar ver laten, omdat zijne 6tudiën - hij studeert te Edinburg in do rechten - hom derwaarts roepen. Jnr. Boulaerts Van Blokland zal hem evenwel vervangen, eo met de specialiteit op het gebied van spoorwegaanleg, den heor D. Maarsohalk, de Transvaalsche boeren op hunne gansche reis vergezellen. De heer Esseien is echtor van plan om, wanneer de deputatie te Amsterdam uit Portugal teruggekeerd is, zijne vorige betrekking weer bij haar op te vatten. Het gisteren naar Antwerpen vertrokken Engelsoh Kon.Sto mjacht „Osborne" zal van daar den 28 ten of 29eten dezer maand te Viissingen terugkeeren met den prins van Wales aan boord, die aan met zijne moeder, de koningin van Engeland, met hetzelfde jacht de terugreis naar Engeland zal makeu. Door de Nederlandsche Toonknnstenaars- vereeoiging is de heer Wouter Hutschenruyter W.J.zn. te Rotterdam bekroond voor een doorhem gecomponeerdon feestmarsch voor harmonie-muziek. Den schilder Agapit Stevens te Antwerpen, die, zooals men weet, van onze Regeering bij ver gissing, in plaats van Alfred Stevens, de orde van den Nederlandschen Leeuw had gekregen, is door het Belgisch gouvernement de aanneming daarvan geweigerd. Het Nederlandsche departement van bnitenlandsche zaken heeft hem nu het brevet teruggevraagddoch hij weigert dit; alleen het kruis, dat hjj toch niet kan dragen, wil hij terug geven. Hij heeft gezegd tot in cassatie te willen pleiten, om te doen beslissen dat de decoratie voor hem bestemd was. Zr. Ms. schroefstoomsohip „Bonaire", onder bevel van den kapt.-luitenant ter zee F. K. Engel- brecht, is in den namiddag van den 16den dezer van het Nieuwediep vertrokken tot het doen van een kruistocht in de Noordzee ter bescherming van de visschersvloot. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok gistermiddag van Southampton. Gemengd Nieuws. Door den heer P. Schulze, e m a n- chester, wordt voor de dames eene p;' .euwe, aange- name en nuttige bezigheid aang.1 d- in En. geland veel hg val vindt, ^oaterach

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1