ouders, die tusscbentijds de stad metterwoon ver laten of zioh in de gemeente vestigen, gedeeltelijk teruggave of kwijtscholding van schoolgeld worden verleend. Aangezien nu adressant de heer K. Benjert zioh niet in deze gemeente metterwoon heeft ge vestigd en de ontheffing wordt verzocht voor zijn pupil A. J. Van Waveren, is de betrekkelijke be paling dor verordening niet in deze van toepassing, zoodat B. en Ws. voorstellen aan adressant te kennen te geven dat er geene termen bestaan om de .gevraagde restitutie van schoolgeld te verleenen. Voor genoemden pupil, die sedert 1 Maart j. 1. de hoogste klasse der Jongensschool van den heer Van Wijk bezoekt, had adressant op 5 Maart j. 1. oen bedrag van zes gulden betaald als schoolgeld over de drie eerste maanden van het jaar 1881, hoewel de pupil do school niet heeft bezocht in de maanden Januari en Februari. In overweging wordt gegeven om aan do Wed. G. P. Timp vergunning te verleenen tot het leggen, vóór eene tot haar perceel aan de Haarlemmerstraat toegang gevende poort, van rails aan den Ouden Rijn onder de door de Commissie van Fabricage gestelde voorwaarden. r Donderdag a. s., 17 April, de3 avonds te acht uren, zal in het Nutsgebouw de Vereeniging „de Practische Ambachtsschool" eene vergadering hou den, waarin het jaarverslag zal worden uitgebracht. Zeer zeker zal dan blijken dat de belangstelling in deze zoo nattige instelling niet is verflauwd. Vrijdag van 9.—10 ureD, Zaterdag van 12—4 en van 610 uren, en Zondag van 124 uren, zal or eene tentoonstelling gehouden worden van toe- keningen en werkstukken, in de Stadszaal, waar tevens het werk der leerlingen van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" voor belangstel lenden te bezichtigen zal zijn. Wij twijfelen niet of ook van deze expositie zal een druk gebruik gemaakt worden. Gedurende de maand Februari 1884 werden in deze gemeente 7 kinderen levenloos aangegeven er stierven: 25 personen beneden 1 jaar; 19 tus- achen 1 en 5 jaar; 4 tusschon 5 en 14 jaar; 2 tn8sclien 14 en 20 jaar; 12 tusschon 20 en 50 jaar; 1G tusschen 50 en 65 jaar; 15 tusschen 65 en 80 jaar en 6 boven 80-jarigen leeftijd. Aau gebrekkige ontwikkeling overleed 1 persooD aan tering 24; aan klierziekte 3; aan kanker 6; aan typhus 1; aan aanhoudende koorts 2; aan tns8chenpoozendo koorts 1aan pokken 3aan mazelen 5; aan stuipen 1; aan apoplexie 3; aan hersenziekte 6; aan ruggemergslijden 2; aan keol- en longtering 7; aan croup 3; aan acute ziekten der ademhalingsorganen 14aan chron. ziekten dor ademhalingsorganen 5; aan hart- en vaatziekten 3; aan organ, hartgebreken 3; aan dysenterie 1; aan acute ziekten der spijsverteringswerktuigen 1; aan chron. ziekten der spijsverteringswerktuigen 6. De verhouding der overledenen tot 1000 inwo ners was alhier 31.1; to Amsterdam 28.5; Arn hem 23.6; Dordrecht 32.4; 's-Gravcnhago 24.4; Gro ningen 23.2; Haarlem 32; 's-Hertogenbosch 27.6; Leeuwarden 20.6; Maastricht 29.3Rotterdam 29.8 en Utrecht 34.8. De Rijnlandsche stoomtramweg vervoerde in de maaud Maart tusschen Leiden en Katwijk 16,680 personen, met eene opbrengst van /"2682.00; het goederenvervoer bracht f 194.95 op. Totaal f 2876.95. Van af 1 Jan. tot en met uit0. Maart 18S4 bedroeg het aantal vervoerdereizigers 47,614,met eene opbrengst van f 7589.31,/2; het goederenvervoer bracht 480.79 op en het aantal vervoerde post pakketten f 30.80, totaal f 8100.90'/,, zijnde per dagkilometer f 10.27£. Tot de voorbereidende klasse A van de Rijks normaallessen to Voorschoten worden gisteren toe gelaten W. J. Ivneyber, uit Stompwijk, J. Van der Kwast en A. Balfoort, uit Voorschoten, en de jonge juffrouwen: W. Van Spengen, uit Voorschoten, en M. E. Delincée, uit Stompwijk. Bevorderd werden: naar do voorbereidende kl. B -X A. Veelo, A. Lubach, jongejuffrouwenJ. A. Van Spongen, C. J. Meere en M. M. Paap, uit VoorschotenA. W. Van den Berg, W. P. J. O ver meer en jongejuffrouw C. S. Van der Mark, uit Wassenaar, alsmede: J. Van Noord, uitOestgeost; naar de lsto klasse H. De Jong en jongejuffrouw C. Van der Mark, uit Wassenaar, W. P. Petri ön W. Balfoort, uit Voorschoten en juffrouw H. W. Van Egmond, uit Oestgoest naar do 2de klasse D. Paap, uit Voorschoten, en jongejuffrouwen D. J. Werdes en C. C. Nel), uit Wassenaar naar de 3de klasseJ. J. Van Bostelen, uit OestgeestH. Mattiesiüg, uit Wassenaaren jongejnffrouwen M. E. Bernhardt, A. C. Van Doy- keren en mejonkvr. E. C. Bowier, uit Voorschoten naor de 4de klasseA. Van Santen, D. G. Van der Horst en J. G. Baart uit Voorschoten. Twee leerlingen werden niet bevorderd. Te Haarlemmermeer is tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer F. C. Los met 149 stemmen. De heer P. De Breuk, die zijn ontslag beeft genomen, bekwam 135 stemmen. Door den heer J. W. A. Immink is aan den gemeenteraad van Haarlem vergunning gevraagd tot het leggen van een paardenspoor van Haarlem via Overvecn naar Bloemendeal. De heer G. Hekking, oud-directeur van de Koninklijke zang7ereeniging „Cecilia" en als toon kunstenaar eervol bekend, is te 's-Hagein 65-jarigen ouderdom overleden. Bij het departement van financiën is eene nieuwe zegelwet in bewerking. Binnenkort zal te 's-Hage oen tweede kinder bewaarplaats worden opgericht. Als directrice zal, naar men verneemt, optreden mevrouw de weduwe Simon Van der Aa. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gister namiddag de oïitwerp-conce8sie voor de waterleiding met 27 tegen 10 stemmen aangenomen. Ton gevolge van eene interpellatie des heeron Van Nierop zal een adres aan de Rijksrogeering worden gericht, om aan te dringen op het niet- plaatsen van eene particuliere dynamietfabriek op rijksgrot] d in polder VHI aan de overzijde van het IJ. In de avondzitting, welke tot elf uren dnurde, heeft de Raad eindelijk een aantal van de onder werpen afgedaaü, welke reeds zoo geruimen tijd op de agenda stonden. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Bata via naar Amsterdam, wordt a. s. Zaterdag in IJmuiden verwacht; de „C. Fellinger" vertrok 8 dezer van Java naar SaigOD, om daar te laden naar Europa. Gemengd e rt -w Door twee hier niet thuis behoorende personen, F. A. B. en C. v. O. genaamd, werd bij den goud- en zilverkashouder Du C. aan de Aal markt nabij de Vischbrug alhier gisternamiddag een glasruit ingeslagen ora vervolgens eenige voor de ramen hangende gouden kettingen te ontvreem den. Den heer Du C. mocht het gelukken een der daders te vatten en hem do gestolen kettingen weer te ontrukken, terwijl de ander door eenige burgers werd gegrepen. Beiden werden, met be hulp van een inmiddels toegeschoten politie-ageDt, natuurlijk naar het commissariaat getransporteerd alwaar C. v. O. nog in het bezit van een ketting werd bevonden. Door do politie alhier zijn gisteren aangehouden en heden naar het huis van arrest te 's-Gravenhage overgebracht zekere M. F. B. en J. A die zich hebben schuldig gemaakt aan bedelarij. Eerstgenoemde was woonachtig te 's-Gravenhage, terwijl de ander aan de Laugegracht alhier zijn verblijf hield. In 58 huisgezinnen heerschen te Kou dekerk thans de mazelen. De geheele school is daardoor bijna ontvolkt. Naar wij tevens vernemen, is door de politie aldaar proces-verbaal opgemaakt tegen den landbouwer M. "W". wegens het niet aan geven dier ziekte, welke bij vier zijner kinderen heerschte. Eenige dagen geleden word door den landbouwer van Leimuiden H. C. d. R. te Haarlemmermeer nabij Leeghwater een goaden hor loge verloren, hetwelk door twoe personen, aldaar wonende, gevonden is, doch niot aan den eigenaar teruggegeven; ook was van het gevondene geen aangifte gedaan ter secretarie. Naar aanleiding hiervan is tegen F. V. procas-verbaal opgemaakt. Hij was door zijn kameraad verraden, omdat deze geen uitkeering ontving. In do fabriek van zinkwerken dos heeren Braat te Delft zijn dezer dagen twee prach tige leeuwen gereed gekomen. De Majoor-Chinees to Samarang heeft zo besteld, om er zijn erf mede te versieren. Yoor de letterlijk vortaaldo spreuk: „Het groote dier niet vreet kruipend vlee3ch", verstrekte prof. Schlegel te Leiden welwillend den Chineeschen tck8t. Yolgens oene waarschuwing der po- litie te Rotterdam zijn daar in de laatste dagen valsche rijksdaalders uitgegeven, vermoedelijk door een Duitscher. Men zij op zijn hoede! De sociëteit „De Harmonie" te Gro ningen is door de in haar dienst zijnde werklieden, belast met het onderhonden der meubeleD, bestolen. Dit kwam toevallig aldus uit: Bij een koopman aan het Zuiderdiep zijn 6 stoe len in beslag genomen, die door hun vorm de aan dacht trokken van een voorbijganger (bediende in de sociëteit). Na zijne ontdekking aan de politie te hebben bekend gemaakt, heeft deze do daders op gespoord. Het zijn de scbrijnwerkersknechts R. en P., die van de hun gegeven vrijheid om de socië teitslokalen te betreden, hebben gebruik gemaakt om de zes stoelen te ontvreemden. Zij haddon hot ingebrande merk afgeschaafd om de ontdekking te verijdelen. Te Hoogkerk (Groningen) zal een groote wedstrijd op snelwielers den 14den April a. s. gehouden worden. De personen, die tijdons de oploop en dd. 24 October 11. te Tilburg een agent van politie in do uitoefening zijner functie moedwillig hebben geslagen, waardoor bloedstorting of kwetsing ont stond, zijn door de arr.-rechtb. te Breda veroordeeld als volgt: J. v. d. S., wever te Tilburg, tot 2 maanden en L. J., te Oosterhout, tot 4 maanden cellulaire gevangenisstraf. Dinsdag vervoegde zich in den winkel van den heer D. te Doesburg eeu Duitscher, die drie dameshorloges ter bezichtiging vroeg voor den heer S., van wien hij voorgaf familie te zijn. Daar hij niet spoedig terugkwam om antwoord te brengen, zooals hij beloofd had, ging do heer D. naar de familie S. en kwam toen tot de wetenschap, dat hij met een sluwen oplichter te doen had gehad. Het geval werd onmiddellijk bij de politie aangegeven, met het gevolg, dat het aan twee politie-agenten gelakte, nog denzelfden dag den dief tusschen Keppel en Haveland te vatten. Gisternacht hoeft het in de omstreken van Renkum zoo sterk gevroren, dat de slooten met een ijskorst waren overdekt. De vroegere pere- en pruimeboomen hebben erg geleden, zoo dat de hoop op een ruim gewas is vervlogen. De correspondent te Bucharest van de „Haarl. Crt." meldt eenige bijzonderheden over den verleden Zaterdag plaats gehad hebbenden brand in het academiegebouw aldaar. De brand is des nachts te halfdrie in het door de dienstboden be woonde gedeelte uitgebroken en heeft zich van daar voornamelijk over den linkervleugel van het gebouw verbroid, waar de bibliotheek en de verschillende verzamelingen van kunstvoorwerpen bewaard werdeD, die voor een groot gedeelte verbrand zijn. Zoo is o. a. de hoogst belangrijke en kostbare botanische verzameling van dr. Branza geheel vernield. Vele voorwerpen uit het Oudheidkundig Museum zijn verbrand, terwijl andere zwaar beschadigd geworden zijn. De bibliotheek en het archief der universiteit hebben mede groote schade geleden, terwijl een groot aantal schilderijen van de beroemdste meesters uit de zich in het gebouw bevindende schilderijen- verzameling verloren gegaan zijn. Ook do lokalen, waar de Senaat zijne zittingen hield, zijn verwoest en zijne biblotheek en archief zijn geheel verloren gegaan. Te elf uren in den ochtend was men het vuur meester, ofschoon toen de brand nog niet vol komen gebluscht was Verscheidene ongelukken hebben bij de pogingen tot blussching plaats gehad. Een lid der brandweer is gedood en verscheidene anderen zijn zwaar gewond. Men beweert dat twee der soldaten, die de brandweer waren te hulp ge komen, in de vlammen zijn omgekomen. Zeker is het, dat verscheidene van hen door de vlammen waren ingesloten en zich slechts met moeite hebben kunnen redden. Er bestaat, gel ij k de telegraaf reeds meldde, veel verschil in de verklaringen van den kapitein van de „Daniël Stoïnmann" en die van de bewoners vau bet Sambro-eiland omtrent den mist, het mist9ignaal en dergelijke. Do „Times" en de „Daily News" achten bet in ieder geval waar schijnlijk dat onkunde of onachtzaamheid van den kapitein bij dit vroeselijk ongelnk in het spel zjjn geweest; maar tevens schijnt er terecht over ge klaagd te worden, dat men op het Sambro-eiland, dat een der gevaarlijkste plaatsen van de kust van Nienw-Schotland is, in het geheel geene reddingsboot en geene reddingspijlen had. Van het stoomschip zijn 7 lijken aangespoeld, die allen vreeseljjk misvormd zijn door het slaan tegen de klippen. Van de meesten is het gelaat onkenbaar. Daaronder zijn de lijken van den stuur man en 3 kinderen, waarvan 2 meisjes. Op een lijk heeft men het plaatsbiljet van de stoomboot

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2