De Engelsche regeering heeft 100 pd. at. belooning uitgeloofd voor hem, die den dader van den geheimzinnigen moord weet te ontdekken, waarvan wij dezer dagen melding maakten en dïo gepleegd is ©p den procureurs-klerk Perkins, die, #p het kantoor zijner patroons te Londen alleen zijnde, overvallen en omgebracht is. Op de tentoonstelling te Caloutta zijn o. a. ingezonden eenige afgodsbeeldjes van heiden- sohe volken. Een daarvan wordt aangeduid met den naam: „Vorst der Onderwereld." Do bewerker van den Engelschen catalogus is blijkbaar niet goed op de hoogte van de Hollandsche taal; althans het afgodsbeeldje draagt daar den naam van „King of the Netherlands 1" Wel een letterlijke vertaling Het gas, toegepast op huishouding en industrie. De afdoeling Leiden der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van Nijverheid hield gisteravond in de Stadszaal eene buitengewone ver gadering, welke, behalve door vele industriëelen en andere belangstellenden, ook door een aantal dames werd bijgewoond. Dit was trouwens geen wonder, want de heer Van der Horst, directeur der stede lijke gasfabriek, zou een voordracht honden om aan te toonen hoe raen het gas nog meer in toepassing kan brengen dan tot nu toe gedaan werd, - ook in de huishouding. Gelijk de heer Leembruggen, voor zitter der vergadering, in zijn inleidend woord er op wees, neemt het gas onder de vele zaken waarvan in liet dagelijksch leven gebruik wordt gemaakt, eene zeer voorname plaat3 inen dit zal het blijven doen al moge het electrisch licht nog met zulke rassche schreden vooruitgaan. Dat de heer Van der Horst zijne taak niet licht had opgevat, bewezen de vele toestellen, welke op het orkest eooe plaats hadden gevonden en moesten dienen om het door hem gesprokene aanschouwelijk toe te lichten. Zoo wees hij allereerst op het ver schil in grootte, doch ook op de overeenkomst van twee aanwezige kookkachels, door de firma Van Hoogenstraaton en Co. voor deze gelegenheid wel willend afgestaan en waarin raen van allerlei spijzen, zooals zelfs bokking, haring, groenteD, aardappelen enz. tot de fijnere vleeseh- en andere gerechten kan koken of braden in een minimum vaD tijd, zonder dat hot gas op den smaak of den reuk van het voedsel van eenigen invloed zal zijr», al wordt het tegendeel nog steeds door velen gemeend. Ten bewijze van 't eerste traden drie knechts van ce genoemde firma gedurende het verder gedeelte der voordracht in hunne functie van kok op, tot het braden van twee hazen en vier kippen in elk toeBtel. Voor schildpadsoep zouden ze mode zorg drageD. De heer Van der Horst hoopte dat een en ander den dames na afloop der vergadering wèl zou smakeD. Inmiddels ging hij zelf voort met eenige bijzon derheden omtrent de bestaande groote en kleine branders mede te deeleD, er met klom aan her innerende dat alleen van eene bepaalde hoeveelheid gas eene bepaalde hoeveelheid warmte kan ver kregen worden; want in dit opzicht maakt menigeen zich soms wel eens illusies omtrent de eigenschappen van het gas. Bij de behandeling van oenige gasprodacten kwam spr. gaandeweg tot de gaskachels zelf, waarvan er een reeks aanwezig waren, óéa Hollandsche van de firma Mayer, bier ter stede vertegenwoordigd door den heer Jan Brevée, de overige van buiten- landsch fabrikaat. Deze gaskachels hadden eerst een gewonen kachel vorm, doch kregen later dien van een haard; eindelijk werd er ter verkrijging van meerdere warmte een vuursteen aan toegebracht; totdat men langzamerhand niet kon Dalaten er ook een grooteren omvang aan te geven en er versieringen op aan te brengen, om ze zoodoende ook in kamers en salons een plaats te doen innemen. Ze werden echter daardoor juist minder doelmatig en zelfs smakeloozer dan ooit. Na vervolgens de vraag te hebben behandeld in hoeverre de gaskachels van invloed zijn op de gezondheid en op verschillende gronden te hebben aangetoond dat deze daarop niet nadeoliger werken dan de gewone kachels of haarden, kwam spr. tot eene vergelijking tusschen de kosten van gas cn kolen. Hij moest erkennen dat gas zeer zeker het duurdere materiaal is. EeDe verhouding was echter moeilijk aan te geven, daar de prijzen van beiden plaatselijk verschillen. Bij het gebruik van steenkolen zijn beiden misschien gelijk, doch bij een gemengd ge bruik van kolen cn cokes zijn de laat3ten goedkooper. Aan het gebruik van gaskachels zijn echter min der ongeriefelijkbeden verbonden: ze maken niet zoo vuil, en besparen reeds dóórdoor veel kosten. Blijven de heeren der schepping niettemin voor standers van de gewone kachels, dan dienen de door hen uitgegeven zilverlingen, waarvoor zij warmte dachten te krijgen, voornamelijk om de schoor8teenen vuil te maken en geven zij hun vrou wen in haar schoonmaakwoede het wapen in de hand om don 6chepter to zwaaien. De tijd daartoe nadert reeds. [Hilariteit.] Vervolgwegens plaatsgebrek, morgen.) B TÜl TENLAND. Fraakrjjk. Ter Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Clovis rïugues zijn verzoek ingediend, om de regee ring te interpelleereu over de tusscheokomst der troepen bij do ongeregeldheden te Anzin. Daar de regeering sich tot onmiddellijke beantwoording be reid verklaarde, werd de discussie geopend. Do minister Waldock-Rousseau zeide dat de over heid haar gezag niet is te buiten gegaan. Hij liet recht wedervaren aan de houding der werkstakers, die slechts door staatkundige raddraaiers worden opgezet, maar laakte ten sterkste het streveD, om van de ellende gebruik te maken en menschenlovens in gevaar te breDgen. Daverende bewijzen van goedkeuring beantwoordden deze inlichtingen. Do Kamer nam daarop, mot 327 tegen 66 stem men, een motie van orde aan, waarmede de rogeeriag zich had vereenigd en waarin verklaard wordt dat de Kamer vertrouwen stelt in de goede bedoelingen der regeering ten opzichte van de mijnwerkers enz. De Kamer ging daarna tot 20 Mei uiteen. De Senaat heeft de Tuneesche conventie aange nomen en is toen insgelijks tot 20 Mei geseheiden. De werkstakors, die zich te Denaiü aan feitelijk heden jegens de arbeiders, die weer in de mijnen gegaan waren, en jegens de militaire macht schuldig gemaakt hadden, zijn terstond te Valenciennes ge oordeeld en gevonnist. Drie personen zijn tot 3 maanden gevangenisstraf, een tot 40 dageo, een tot een maand en oen tot 15 dagen veroordeeld. Onder de beschuldigden was eene vrouw, als mijnwerker verkleed; men heefr haar vrijgelaten om voor hare kinderen te kunnen zorpen. Duitschland. Aan de „Kölnische Zeitung" wordt van goed ingelichte zijde gemeld dat de regeering reeds in de laatste dagen van Maart aan de ambtenaren instructie heeft gezonden om voorbereidselen voor do verkiezingen van de leden van den Duitscben Rijksdag te maken. Mocht dit bericht juist zijn, dan zou men moeten onderstellen dat de regeering eene aanstaande ontbinding van den Rijksdag waar schijnlijk acht. Het stoffelijk overschot van den schilder Gustav Richter (schoonzoon van Meyerbeer) is te Berlijn bijgezet. De lijkplechtiglieid was gelijk aan die van een souverein vorst. Do uitstckendste ge- loerden, kunstenaars en schrijvers waren verschenen. De zieke keizer cn de afwezige kroonprins waren door adjudanten vertegenwoordigd. Al de vreemde gezanten en ministers woonden de plechtigheid bij. Door de academiën en musea waren gedelegeerden afgevaardigd. Ook vele parlementsleden waren op gekomen. Uit Duitschland en uit andere landen waren zeer vele lauwerkransen ontvangenook hadden al de leden van het Pruisische hof kransen gezonden. Te Lubeck is men voornemens voor Emanuel Geibel. als den populairsten Duitschen dichter, een grootsche nationale lijkplechtigheid te orgauiseeron. Groot-Britannië. In het Lagerhuis heeft de heer Harcourt een wets ontwerp ingediend, strekkende om den gemeenteraad van Londen naar nieuwe regelen te kiezen. Na toe lichting door den minister werd het in eerste lezing zonder discussie aangenomen. Men heeft zich Vrijdag 11. in het Lagerhuis zeer vermaakt mot het vinden van eene geschre ven, maar onuitgesproken rede over de kieswet; een der Parlementsleden had die laten vallen. Het manuscript was reeds vooraf doorspekt met allerlei uitroepingen van de denkbeeldige toehoorders, als „hoor! hoor!", „toejuichingen", „gelech" enz., en kennelijk reeds voor eon of andor provinciaal blad gereed gemaakt. Ia den Maandag 11. gehouden roeiwedstrijd tusschen Oxford en Cambridge heeft Cambridge met drie bootslengten gewonnen. Oxford heeft nu in het gehoel 22- en Cambridge 18-maal gewonnen. Egypte. Eene beslissing der Engelsche regeering ten op zichte van de geschillen tusschen Nubar-pacba en den heer Clifford Lloyd is te Cairo nog niet ontvangen. Gisteren brachten de heeren BariDg en Clifford Lloyd een bezoek aan Nubar-pacba en de overige ministers, naar men gelooft om do bestaande moeilijkheden nit den weg te ruimendoch Nnbar- pacha volhardt bij zijn besluit om af te treden, tenzij de heer Clifford Lloyd zijn ontslag neme. Telegrammen, CAIRO, 8 April. Nobar-pacha verklaarde aan den heer Clifford Lloyd dat hij niet zijn ontslag neemt wegens geschillen met den heer Lloyd, maar wegens de onmogelijkheid om langer den post van minister te vervullen. LONDEN, 9 April. De „Daily News" verneemt dat de regeering generaal Gordon zou aanbevolen hebben Khartoem te ontruimen, maar dat Gordon weigerde zich in dit verzcek te schikkeo, en zijn vertrouwen uitdrukte op den goeden uitslag zijner zending. Het Lagerhuis heeft vacantie genomen tot 21 April. BUCHAREST, 9 April. De Senaat heeft met algemeeno stemmen eeno motie aangenomen, om den heer Bratiano te verzoeken zijne aanvraag om ontslag in te trekken. De Kamer nam eene motie aan, welke het Kabi net aanleiding ban geven zijne portefeuilles te be houden. Men meent dat Bratiano aan het bewind zal biijven. ROME, 9 April. De Kamer van Afgevaardigden heeft hare zitting tot 21 April verdaagd. LONDEN, 9 April. (A.) Do regeeriDg is zoor ge heimzinnig omtrent den stand der onderhandelingen met Nederland over de bemanning der „Nisoro." Het eenige wat met zekerheid te meldeo is, is dat de onderhandelingen werden voortgezet en dat men hier niet geiooft dat zij tot eene spoedige bevrijding der equipage zullen leiden. CAIRO, 9 April. Berichten uit Berber melden de aankomst van een boodschapper, die Khartoem den 27s{-en Maart heeft verlaten. Hij zeide dat de toestand in die stad kritiek was en dat de onge regelde troepen in opstand waren. LEIDEN, O April. De verwachting voer morgen is: oostelijke wind; goed weer. Door do geneeskundige staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer P. M. E. Roes- singh, doctorandus. De „Valk", het stoomschip dat onze Koningin uit Engeland naar het vaderland terugbracht, kwam hedenmorgen op het bepaalde uur ter reede van Vlis- singen en drie kwartier later in de haven. De Commissaris des Konings in de provincie met zijne eebtgenoote, de burgemeester van Vlis- singen en de commandanten van het wachtschip en van het garnizoen verwelkomden Hare Majesteit. Met een extra trein vertrok zij te 9.25 naar '8-Gravenhage. Toen de trein wegreed, paradeerde de equipage van de „Yalk" in het want. Om halfóéa arriveerde de Koningin in de residentie. De Koning bevond zich met het Prinsesje Wilkel- mica een poos vóór de aankomst van den trein in het stationsgebouw. Bij het binnenkomen van don trein in het station verscheen Z. M. op het plankier en wachtte, het Prinsesje op den arm dragende, zijn gemalin aar het koninklijke salonrijtuig op. Z. M. omhelsde de Koningin, die bij het weer zien van haar dochtertje het kind herhaaldelijk kuste. Het koninklijk gezin begaf zich in open landauer paleiswaarts. Graaf Schimmelpenninck Van Nyenhuis, d'< H. M. op reis vergezelde, keerde tegelijkertijd hiei ter stede torug. De minister van buitenlandsche zakeu en dj Commissaris des Konings in deze provincie ware: ter begroeting van H. M. aan het station tegefl woordig. Vermoedelijk kan het nog geruïmen tijd durf eer de promotie, die sedert eenige weken bij he leger wordt tegemoet gezien, zal plaats hebber Naar het „D. v. N." verneemt, weigert Z. M. te paaldelijk om het besluit van pocsioneering bevordering, zooals dit door don minister van oorlo; aan Z. M. is aangeboden, met zijne onderteekeou) te bokrachtiger.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2