LEI I)sen DAGBLAD. N°. 7403. Vrijdag- 4- April. A0. 1884. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT; Veor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVERTENTIES Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. ©SEciëele KearalRsrevia^ei*. Burgemeester en "Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881, Staats blad No 97; Brengen ter algeraeene kennis dat door T. L. W. MUSERS alhier, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Bakkersteeg Wijk VI No. 11. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 April 1884. E. KIST, Secretaris- Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren bij deze den belanghebbenden, dat, ingevolge de verorde ning van den 9den Januari 1868 Gemeenteblad No. 1), de Beestenmarkt fn plaats van op Vrijdag den llden April e. k. zal worden gehouden op Woensdag den 9den te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 April 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEW, 3 April. Aan de Rijks-universiteit alhier zijn tot heden door don rector-magnificus voor do eerste maal ingeschreven 127 studenteü, verdeeld als volgt: in de rechten 48, geneeskunde 42, letteren en wijs begeerte 19, wis- en natuurkunde 11 en leerdhcid 7 studenten. Tot lid van het „Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen" is benoemd dr. R. Horst, con servator aan 's Rijks-Museum van Natuurlijke His torie to Leiden. Door mr. II. L. A. Obreen, notaris te Leiden, is aan het Nederlandsch Museum ten geschenke aangeboden een bordje van Chinee9ck porselein, waarop is afgebeeld het plunderen van het huis van mr. Jacob Van Zaylen Van Nyevelt, baljuw van Rotterdam, in October 1690. De minister van biünenlandsche zaken heeft den heer Obreen voor dit geschenk den dank der Re geering betuigd. De opbrengst van het personenvervoer tnsschen Leiden en Haarlem per Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij bedroeg in de maand Maart 4357 en het goederenvervoer 326.04 zijnde over het totaal 5.39J per dagkilometer. Aan de Rijksnormaallessen te Katwijk zijn ten overstaan van districts- en arrondissements schoolopzieners de gewone jaarlijksche toelatings- ©n overgangsexamens afgenomen. Tot de voorbereidingsklassen werden toegelaten: A. Van de Wetering, van WarmondK. P. Barn- hoom, Van Noordwijken A. Hoek, L. Van der Plas, P. Van Duyvenboden en C. Hus, van Katwijk aan Zee. Van klasse A naar klasse B der voorb.-klassen werden bevorderdA. Smit, van Noordwijk, en B. C. Verdoes, van Katwijk. Tot de 1ste klasse der Normaalschool gingen overD. P. Lindhout en D. Van Konijnenburg, van NoordwijkH. Knoop, van Rijnsburg, en P, Van Duyvenboden, D. Van Duyvenboden, H. C. WeideDaar en P. Haasnoot, van Katwijk. Naar de 2do kl. werden bevorderd C. Brussee, van Rijnsburg; A. C. Hendriks, van Noordwijk, en J. Van der Laan en D. Brouwer, van Katwijk- naar de 3de kl.C. Zijderveld en M. Schonenberg, van ValkenburgJ. P. Brunings en F. Hendriks, van Noordwijk; J. Vreecken, van WarmondR. S. Meyboom, van Rijnsburg, en H. B. Van Konijnen- burg, A. Dubboldam en H. Meerburg, van Kat wijk - naar de 4de kl.J. Van Bladel, van Warmond, en J. W. Kobus, II. Parlevliet, J. Schaap, C. Kuyt on J. Verdoes, van Katwijk. De inrichting telt thans 40 leerlingen. Bij de gisteren gehouden stemming voor het lste district van het Hoogheemraadschap Delfland is gekozen tot hoofdingeland de heer A. M. Scha- gen Van Lsouwen te Delft en tot hoofdingelanden plaatsvervangers de heeren P. Rodenburg te Vrijen ban on W. Schippers te Stompwijk. Bij de verkiezing van hoofdingelanden en hoofd - iagoland-plaatBvervanger bij het groot-waterschap van Woerden zijn verkozen in het lste district, hoofdplaats Woorden, tot hoofdingeland de heer J. Sterk Vroege, met 93, en tot hoofdingeland- plaatsvervanger do heer A. Kemp, met 77 stemmen. Ecne herstemming voor hoofdingeland-plaatsvervan ger moet plaats hebben tusschen de heeren J. Hey- koop en S. Prins. In het 2de district, hoofdplaats Bodegrave, zijn verkozen tot hoofdingeland de heer S. Verlaan, met 58, en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer S. Boer, met 54 stemmeD. Do erfgroothertog van Oldenburg heeft gister ochtend beproefd den Prins van Oranje een bezoek te brengen. De gezondheidstoestand van den Prins belette evenwel den doorluchtigen bezoeker te ont vangen. Baron Van Nyvenheim, ex-militair attaché aan het Fransche gezantschap te 's-Hage, is naar Parjs vertrokken. Zooals reeds gemeld, zal deze betrekking bij genoemde legatio niet meer vervuld worden. Burg. on Weths. van 's-Gravenhage hebbea aan den gemeenteraad ter goedkeuring overgelegd de voorwaarden, waaronder aan do IJselstoomtram- wegmaatschappij vergunning wordt verleend voor don aanlog on de exploitatie, voor zooveel die ge meente betreft, eener stoomtramverbinding tusschen die gemeente en Gouda, aanvangende op den Schenk- weg bij het Bezuidenhout en loopende over den Schenkweg. De vergunning wordt verleend tot den laatsten December 1900. Het 2l8te Christelijk Nationaal Zeodiogsfoest zal op Woensdag 18 Juni a. s. gehouden worden op Boekenrode bij Haarlem. In den schouwburg van den heer Van Zuylen te Rotterdam werd gisteravond het feest gevierd van mevrouw Valois, die vijftig jaren aan het tooneel verbonden is. Men vertoonde „Moeder en Zoon" van Charlotte Birch-Pfeiffer, waarin mevrouw Valois de rol van de barones Van Mansfeld vervulde. Bij baar optreden kwam aan de toejuichingen schier geen einde; er werden haar een drietal fraaie ruikers aangeboden. Vóór de pauze werd zij door den heer Van Zuylen op het tooneel gebracht en door deze toegesproken. Hij bood haar een ruiker en een geschenk van zijn gezelschap aan. Hij voegde daaraan toe een bouquet en een geschenk van hare vereerders te Rotterdam en te 's-Gravenhage, en een bloemkorf met een brief en het portret van Victor Driessens. De heer Faassen overhandigdo baar een korf en een krans met geschenken van de Rotterdamsche ea Am8terdamsche afdeeliDg van het „Nederlandsch Tooneel", benevens een bouquet van den heer Rós sing en diens echtgenoote te Amsterdam en een krans van den heer Bigot, namens de leden van de afdeeling „Blijspel" van het gezelschap van den heer Van Lier. Daarna ontving de jubilarisse nog een schat van bloemen van het publiek, terwijl het orkest hasr fanfares bracht. Mevrouw Valois bedankte, zichtbaar ontroerd, voor al deze bewijzen van hartelijke deelneming in haar jubelfeest. In de Amsterdam8che gemeenteraadszitting van gistermiddag kwam allereerst ter tafel een mis sive van mr. J. De Neufville, waarbij hij wegens voortdurendo ongesteldheid ontslag verzocht als gemeente-secretaris. Dit verlof werd tegen 1 Mei a. s. eerrol verleend, nadat de Voorzitter een woord had gesproken van huldo aan den ambtenaar, die ruim veertig jaren met ijver ten dienste van de gemeente was werkzaam geweest, waarvan veertien jaren als secretaris. De Raad besloot vervolgens aan de Universiteit te benoemen een buitengewoon hoogleeraor in de statistiek op een jaarwedde van 2500. Daarna werden de beraadslagingen over de duin waterconcessie voortgezet, doch geschorst ten ge volge van een door den wethouder van financiën, den heer Roëll, voorgestelde redactie-wijziging iu hot amendement-Daniëls; men begon daarna te behan delen het duinwatertarief. In de avondzittiDg benoemde de Raad, behalve onderwijzers bij het lager onderwijs, tot buitenge woon hoogleeraar in de statistiek aan de gemeente- universiteit, mr. A. Beaujon te 's-Gravenhage. Daarop werd de behandeling der concessie voor de waterleiding voortgezet; ze liep echter weer niet af; de verdere behandeling werd op Woens dag a. 8. bepaald. De heeren A. Van Toorenenbergen, A. Brum- melkamp Jr. en J. H. F. Gangel stellen iu de „Prov. Gron. Crt." voor om het bodrag der rente, noodig voor de leening van zes millioen, door de Transvaalsche deputatie te sluiten, - een bedrag dus van 240,000 - voor een of twee jaar door een algemeene inschrijving bijeen te brengen en Oom Paul aan te bieden. Het stoomschip „Limburg", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Southampton. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der cava- erie: bij het lste reg. huzaren, tot laten luit. J. T. H. Mingels, van het corps; bij het 2de reg. huz., tot ritm. E. J. H. Ringeling, van het 3de reg. huz. bij het 3de reg. huz. tot ritmeester R. F. C. baron Bentinck, van het esc. ordonDanseD; - op non-activi teit gesteld den ritm. J. M. SimoD, van het 2de reg. huz., in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - den Isten lnit. J. HoraAdema, van het 2de reg. vesting-artillerie, op peneioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op 900 'sjaars; - de navolgende pensioenen verleend, als aan: J. A. Blom, referendaris bij het departe- tement van binnenlandsche zaken, 2067H. F. Best, commies ter provinciale griffie van Noord- Holland, 1260; dr. J. Penn, inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht voor Noord-Holland, 1060; J. of J. L. Augustini, 1 sten klerk ter prov. gTiffie van Noord-Holland, 348; J. J. C. Donck, lsten onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, 1474; M. J. C. Puffias, onderwijzeres, hoofd eener openb. lag. school to Locbem (Gelderland), 547J. F. Heiligers, idem te BleBkensgraaf en Hofwegen (Zuid-Holland), ƒ664; C. G. Hemminga, 2den onderwijzer aan de openb. lagere sohool 2do kl. letter A te Amsterdam (Noord- Holland), 262, en J. C. G. Van Benthem, hoofd eener openb. lag. school teHengeloo^Overijsel), 867. Gemengd Nieuws. In verband met de afschuwelijke zaak der Leidsche giftmengster wordt vernomen dat de voorloopige instructie is afgeloopen en men zich thans met het opmaken der voor het rechts geding noodige stukken met bekwamen spoed on ledig houdt, zóó dat de openbare behandeling zeker nog vóór de zomervacantio kan worden te ge- moet gezien. Het aantal opgeroepen en gehoorde getuigen is verbazend groot en de togen vrouw Van der Linden ingebrachte bezwarende omstan digheden, zoomode de ten processe geldende stukken moeten zoo overweldigend tegen haar pleiten, dat hare ontkentenis van schuld, waarbij zij halsstarrig moet blijven volharden, geheel en al wordt ontzenuwd. In de fabriek der heeren Van Hartrop en Zood, in het Noordeïnde alhier, had gisterna middag om vier uren een droevig ongeluk jfisUts.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1