N°. 7402. Donderdag 3 April. JL'Fond-e<ditï e. Au. 1884. LEIDSCH DAGBLAR PRIJS DEZER COURANT* Veor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderiijkc Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17*. Grootere letters naar plaat9raimte. Voor het incassec- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Olfloiëele K©nal«fif©rla4r«n. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEIDEN; Gezien art. 6 der Verordening van den 27slen November 1879 (Gemeenteblad No 10); Breien ter algemeene kennis dat door hen i> benoemd tot Heer der Gebuurte No 38 of No 5 van Wijk VIII Je heer PAULUS FONTEIN Jr in de plaats van den heer JOHANNES CHRISTIAAN FISCHER, die overleden is. en tot Rji-.d dier Gebuurte de heer LEENDERT DEN MOU TER Wzn., in de plaats van den heer P. FONTEIN voornoemd; tot Raad der Gebuurte No 27 of No. 2 van Wijk VII de heer DIRK BAKHUYZEN, in de plaats van den heer JOHANNES VOGELEZANG, die de Gebuurte metterwoon heeft verlaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 April 1884 E. KIST, Secretaris JLIEISJEfë, April. In dar tijd werd door do hoeren Vogql en Koel man als ontwerpers er van voorgesteld cm in het belang der kuust het gedenkteeken van Leidens Ontzet niet op de Rnïoe, doch op de Vischmarkt of Hoogstraat te plaatsen, omdat daar het zonlicht beter op het beeld zou vallen. Toch besloot de gemeenteraad, overeenkomstig het advies van het Dagelijksch Bestuur, dat het op de Ruïne zou komen te staan. Daarin lag tevens opgesloten dat het front naar het Rapeubnrg zou zijn gericht. Men weet dat de ontwerpers niettemin de voorzijde van hot voetstuk juist naar den tegenovergestelden kant stelden. Het gevolg was, bij de ontdekking, vergadering op vergadering tueschen de commissie tot oprichting, de ontwerpers en het gemeentebe stuur, enstaking van het werk. Tot overeen stemming scheen men niet te knnnen geraken totdat nu eindelijk, naar men wil, eene beslissing aan den gemeenteraad zelf zal worden overgelaten. Aan deze Vergadering zou nl. worden voorgesteld, het Monument te plaatsen overeenkomstig het ver langen van de ontwerpers, d. i. met het front naar de Raamsteeg. Bij de gehouden stemming ter benoeming van 29 gemachtigden in het kiescollege der Ned.-Her vormde gemeente alhier zijn al de caüdidaten der vereer.iging „Geloof en Belijdenis" met groote meer derheid gekozen. De liberale kiesvereenigiDg „Vrij heid eu Orde" had besloten zich van de stemming te ontbonden. Het April-nommer van het „Leeskabinet" bsvat een „In Memoriam" bij het welgelijkend portret van wijlen onzen stadgenoot den heer J. M. E. Derckeen. Naar wij vernemen, bestaat bij het bestuur van „Musis Sacrum" het plan om in het begin van don aanstaanden zomer een buitengewoon concert te doen geven door de voor die gelegenheid ver- eenigce muziekcorpsen van het 4de reg. infanterie en vru de dd. schutterij; terwijl tevens de moge lijkheid wordt overwogen en men de middelen zal trachten te vinden om, naar aanleiding van het door velen daartoe te kennen gegeven verlangen, In den nazomer een buitengewoon concert van het een of ander vreemde muziekcorps te doen plaats hebben. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlaudsche mail, via Marseille, de Indische bladen van 28 en 29 Februari. Bij de te Koudekerk gehouden aanbesteding van het verlagen en vernieuwen van de Hoogewaard- sche brug, was de hoogste inschrijver de heer Joh. Yan Tilburg, van Oudshoorn, voor f 897, terwijl de heer C. Yan DIest, van Koudekerk, de laagste was voor f 659, aan wien het werk dan ook is gegund. Uit eene ontvangen betrouwbare medcdeeling is don beer Dirks gebleken dat de gemeente Am sterdam niet ongenegen zou worden bevonden afstand te doen van haar recht van scheepvaart door de gemeentelijke schutsluis te Zeeburg, mits zij in het bezit wordt gesteld vau een scheep vaartgeul tus- echen het westelijk deel der Nieuwe Yaart en de Oranjesluizen. Werd die geul verschaft bewesten de snijding van het Merwede-kanaal met de Nieuwe Yaart, met toevoeging van een scbnteluisje om van stadswater op het Rijn-kanaal te komen, dan zou de sluis van hot Merwede-kanaal in den St.-AntboDiedijk westwaarts verplaatst kunnen worden, om dat. kaDaal te doen uitmonden in of bij het spoorwogbassin aldaar. Door bedoelde westwaartsche verplaatsing zouden worden uitgewonnen; lo. het maken vau een vak afsluitdijk in de Zuiderzee, ter lengte van ongeveer 1000 meter; 2o. het makeD van kapitale keerslui zen aan den bnitenmond der in elk geval noodige syphons (hevelduikers) onder het Merwede-kanaal, ter uitlating van of inlating op stadswater. Vandaar zijn amendement op hot outeigenings- ontwerp voor het Merwede-kaoaal, gisteren in de Kamer voorgesteld, strekkende om de beslissing over de richting van het kanaalvak tusschen de Diemen' en de Rietlanden eerst te doen geschieden, wanneer de voor- en nadeelen der beide richtingen, in verband mot eventueel© opheffing der scheepvaart door het oostelijk deel der Nieuwe Yaart, opnieuw overwogen zullen zijn. Het wetsontwerp tot wijziging der wet be trekkelijk de nationale militie werd bij het onder zoek in de afdeeliDgen der Tweede Kamer mot instemmmg ontvangen. Algemeen werd de nood zakelijkheid van de voorgestelde wijzigingen erkend, waardoor moeilijkheden, die zich thans voordoen, vermeden worden. Enkele leden konden echter niet ontkennon dat zij meer ingrijpondo veranderingen in de wet op de nationale militie met grootere voldoening zouden gezien hebben. De opmerking werd gemaakt dat er eenige onbil lijkheid in gelegen is den militien, die reeds onder de wapenen is, geheel van den dienst vrij te stelleD, wanneer hij tot ontzegging wordt veroordeeld, ter wijl de militieplichtigen, die vóór hunne indienst treding tot die straf zijn veroordeeld, hun dienst tijd zien uitgesteld. Ook werd de vraag gedaaD, ot de Regeering ook denkt aan wijziging van bedoeld artikel 12. De Prins van Oranje heeft aan den te Dor drecht te houden bazaar, ten voordeele der kin derbewaarplaats aldaar, 12 verguld-zilveren Iepels in foudraal geschonken. Prinses Hendrik gaf als prijs een prachtig geborduurd, witsatijnen canapé kussen. Bij het eindigen van den cursus 1883/84, van de corp8school, zijn bij hot 2de reg. veld-art. 4 korporaals tot wachtmeester, 1 korporaal tot fourier en 14 manschappen tot korporaal bevorderd. De commissie tot aankoop van paarden voor het leger, in Noord- en Zaid-Holland, heeft zich heden naar Haarlem begeven. Do kroonprins van Duifcschland zal heden avond per extra-trein van Berlijn te YlissiDgen aan komen, om per mailboot „Willem, Prins van Oraüje", kapt. P. Joha, der Maatschappij „Zeeland", naar Engeland over te steken. De prins gaat naar Londen, om do begrafenis bij te wonen van zyn zwager, den hertog van Albany. Gelijk reeds gemeld, kwam het stoomschip „Burgemeester Den Tex", aan boord waarvan zich de gouverneur-generaal Yan Rees bevindt, den 29sten Maart te Atjeh aan. De „Burgemeester Den Tex" zette de reis voort naar Batavia. De gouv.- generaal Yan Rees zal eenige dagen iu Atjeh blij ven en dan met een stoomschip van de Ned.-Ind. Stoomvaartmaatschappij naar Batavia gaan, onder weg een bezoek aan Deli brengende. Het stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, vertrok gistermiddag van Marseille; de „Macassar", van Amsterdam naar Java, vertrok dien dag van Pauillac; de „Nederland en Oranje" vertrok gisteren van Java naar Saigon, om voor Europa te laden. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan G. J. Yan Kerkwijk en W. E. N. Mn8keyn, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel., inv. en acc., respectievelijk te Maassluis c. a. en Hedel c. a., beiden behoudens aanspraak op pensioen; - benoemd tot president der arrondissements-rechtbank te Maas tricht, mr. C. M. A. J. Bergers, thans rechter in die rechtbank; - den kapt. jhr. A. W. Quarles Yan Ufford, van het corps genietroepen, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - benoemd tot notaris: binnen het arr. Rotterdam, standplaats Dolfshaven, mr. A. Van Mens, thans notaris te Veen; binnen hot arr. 's-Hertogenbosch, standplaats Heusden, P. H. Yan Baasbank, candidaatnotaris te 's-Gravenhage; bin nen het arr. Arnhem, standplaats Lanteren, Ede, G. J. Wilbrink, candidaat-notaris aldaar; - benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Maastricht, mr* W. H. J. Janssen, advocaat en procureur te Roermond. Gemengd üVieuwi. De beurtschipper van Leiden naar Den Haag, schipper De Muock, heeft gistermiddag, in de Trekvaart nabij Geestbrug, een zandschuit aangevaren. De zandschuit, bevaren door schipper Hermans, werd lekgestooten en zonk. De vaart ia niet versperd. Eerst Maandag-middag omstreeks drie uren werd de brand in het tjalkschip bij de Kaag gebluscht door den kastelein Den Etsen, door middel van het werpen met zand. Het schip was geassureerd voor f 2500. Ware het voor f 6000 verzekerd ge weest, dan zou het volgens onzen berichtgever nog niet te hoog zijn. Het huisraad was niet verzekerd. Wel vertelt de schipper dat hij er onlangs met zijne vrouw nog over gesproken had om den inboel voor f 1000 te verzekeren, maar er was niets van gekomen. Dagelijks komen voel nieuwsgierigen het verbrande wrak, gevuld met ijzeren banden der tonnen, bezichtigen. Edelaar, landbouwer te Abbenes, ge raakte gisteren in groote ongelegenheid. De twee paarden voor het rijtuig gespannen, waarin hij ge zeten was, gingen er van door. Edelaar, bevreesd voor zijn leveD, sprong er af. Vijf minuten later werden do viervoeters door Immerzeel tot staan gebracht. Het aantal huisgezinnen, waar mazelen heerschen, is tot heden te Koudekerk 33. In den loop van de vorige week zijnnog door pokken aangetast te Maassluis tweepersonen, te Ylaardingen en te Wassenaar elk een persoon. In den koninklijken boekhandel van den heer Couvée te 's-Hage prijkt thans een bijna levensgroot portret in olieverf van Prinses Wilhel- mina. De gelijkenis van 's Konings dochtertje is treffend en de pose van het Prinsesje allerliefst. Vervat in een kenrige lijst, maakt deze schilderij een bekoorlijken indruk. De correspondent te Wormorveer van de „Amst." schrijft nog: Als eene bijzonderheid, waarop wel algemeen de aandacht verdient gevestigd te worden, moet ik a nog mededeelen, wat ik in mijn bericht van gisteren aangaande den brand slechts even aanstipte, dat namelijk de heer F. S., volgens de uitdrukkelijke

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1