Men schrijft ons heden uit Katwij k aan Zee: Den 29sten en 31 sten dezer zijn alhier 40 bommen aangekomen, welke besomden Tan f 50 tot 180 in 5 a 6 dagen; de garnalenbooten be somden van f 30 tot f 50. Er werd besteed voor tarbot 6 a 8, voor tong f 0.20 a f 0.50 en voor bunschol f 0.40 a f 0.70 per stuk; voor levende buiten]ekschol f 7 a 10, levende binnen lekschol 5 a 6, droogschol f 6 a ƒ7 en scharren f 5.50 a f 6 per mand; voor zeesterren f 10 a 13 per kar en voor garnalen f 2 a ƒ2.50 per mand. Bij Yonnis van den krijgsraad in het lste militaire arrondissement is de korporaal H. P. M. v. d G., van de 3de comp. 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, schuldig verklaard aan: lo. eerste desertie in tijd van vrede met medeneming van goed boven de tenue van den dag, gevolgd door arrestatie, onder verzachtende omstandigheden; 2o. het zoek maken van kleine equipementstukken, - en te dier zake veroordeeld tot twee maanden militaire detentie met degradatie. Omtrent een diefstal in het hotel „Indië", hoek P. C.- en Yan Baerlestraat te Am- sterdam, meldt het „D. v. N." het volgende: Vrijdag-middag vervoegde zich aan genoemd hotel een net gekleed oud heer, die een paar kamers wenschte te betrekken, voorgevende eenigen tijd te willen blijven met zijn zoon en dochter, die Maaodag van Amerika kwamen met de bagage. Een kamer met aangrenzend salon op de 2de étage waren naar zijn zin. Hij liet zich op het salon een keurig diner opdienen, dat hjj zich goed liet smakenverder bleef hij 's avonds thuis en ging vroeg ter ruste. 's Nachts omstreeks drie uren stond hij op, ge bruikte dit nachtelijk uur om eene inspectie te hou den op de kamer van een logeergast en stal daar van een beddentafeltje een gouden ring met dia manten bezet ter waarde van 1000 en een gouden horloge ter waarde van f 500, mitsgaders een por- temoDnaie met f 24 geld. De bestolene hield zich slapende, bemerkte den diefstal en niet wetende wie de dief was, schoof hij het raam van zijne kamer dat aan de straatzijde gelegen was, open en gaf aan een daar passeerenden agent van politie kennis van het gebeurde; deze bracht het onmiddellijk ter konnis aan het bureel en dadelijk werden twee rechercheurs afgezonden, die voor het hotel post vatten. 's Morgens te zes uren wist de dief, onder voor wendsel direct te moeten telegrapheeren, het hotel te verlaten, maar viel onmiddellijk de politie in han den. Hij werd daarop in de gang van het huis gefouilleerd, doch niets werd bij hem gevonden; zijn vreemde houding wekte echter argwaan en hij moest toch mede naar het politiebureel om zich te verantwoorden. Juist verliet de politie met hem de stoep van het hotel toen de meid hen nariep: „hij heeft zijne handschoenen laten vallen." 't Had zijn reden: in de opgevouwen handbedeksels waren de diamanten ring, horloge en portemonnaie verstopt. Den volgenden nacht zal hij minder comfortabel gelogeerd hebben. Hij heet G. Rappé en is Daitscher. De „N. Gr on. Crt." vermeldt een treu rig feit van misbruik van sterken drank. Bij een der ingezetenen te Groningen waren twee metse laars aan hot werk. Op een of andere wijze hebben zij zich eenige flesschen alcohol van zeer hooge sterkte weten te verschaffen, die gebruikt moest worden voor het inmaken van vruchten zij hebben daarvan zoo veel gedronken dat zij in erg be schonken toestand geraakt zijn en door de politie moesten worden verwijderd. Aan het bureel werd een der onvoorzichtige gulzigaards weldra zoo be nauwd, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Helaas! zij kwam te laat, want ondanks alle pogingen, stierf de ongelukkige den dood door verstikking. - De ander schijnt niet zooveel gedron ken te hebben, althans hij kon na ontnuchtering huiswaarts keeren; maar heefc zich toch den slok darm zoo verbrand, dat hij bijna niets kan nuttigen zonder hevige pijnen. ,'t Kan verkeeren", zei Brederoo; de biljarfkampioenen Bierling uit Groningen en Bijlsma uit Bols ward speelden Vrijdag-avond in het hotel „De Unie" te Yeendam. Hier moest de heer Bierling, de overwinnaar in do wedstrijden te Leeuwarden, Groningen en Sneek, voor den heer Bijlsma de vlag strijken. De heer Bierling kreeg 1416 van de 1500 punten. Het negonjarig zoontje van den heer R. is door den Huizertram bij de Galgesteeg over reden. Hot knaapje was onmiddellijk dood. Het schijnt dat ook de kinderen, die te Naarden school gaan, dikwijls de verregaande onvoorzichtigheid hebben op den in beweging zijn den tram te springen. Te Bolsward is insgelijks een elfjarig knaapje onder den stoomtram geraakt. Het eene been werd letterlijk middendoor gereden. De boerenknecht F. Abbas te Fin- sterwolde, van zijn werk terugkeerende, viel van het paard en geraakte onder een wentelblok dat over hem heen rolde. Hij was oogenblikkelijk een lijk. Er is te Breda een vergadering ge houden van crediteuren der firma J. Reynders (firmanten B. en H. Filbry). Het passief bedraagt blijkens gedane mededeelingen 43/4 ton, het actief 3/% ton. De Zuider-Stoomtrammaat8chappij zou voor 2,/j ton in de zaak betrokken zijn. "Woensdag a. s. wordt eene definitieve vergadering gehoudeu. Bij ordonnantie van de arr. -recht- bank te Breda is tegen W. J. Ballintijn, sigaren maker, J. H. Moors, brievenbesteller, en Z. A. Van Hal, kleermaker, alle drie beschuldigd van den diefstal in het postkantoor aldaar, rechtsingang met gevangenhouding en instructie verleend. De vreemdeling, die verleden week tusschen Wolf hezen en Ede uit den sneltrein sprong, is een Duitscher, een deserteur uit het Pruisische leger. Vrees voor zijne uitlevering deed hem dit waagstuk ondernemen. Zooals reeds met een enkel woord is vermeld, werd Donderdag bij den burgemeester van Dubbeldam aangifte gedaan van eene poging tot vergiftiging. Zekere A. S. had namelijk ontdekt dat de aardappelen, welke zijne vrouw hem den vorigen avond had voorgezet, sterk lichtgevend waren, zoodat zij in het donker op zilveren ballen geleken. Toevallig had hij zich dien avond Diet wel gevoeld en daarom weinig van do aardappelen ge geten. Daar in den laatsten tijd de verstandhouding tusschen man en vrouw niet van de beste was, vreesde do man dat zijne wederhelft het maal met luciferskoppen had toebereid. Een scheikundig onderzoek der aardappelen, door den burgemeester opgedragen aan de heeren A. J. A. De Bosson en P. A. Giltay, apothekers en schei kundigen te Dordrecht, toonde echter geen de minste sporen van phosphorus. Wat de oorzaak van het lichten is, is nog riet ontdekt; vermoedelijk wordt dit tot nog toe onbekende verschijnsel bij aard appelen veroorzaakt door de een of andere schim melplant, welke zich daarin buitengewoon ontwik keld heeft. De Engelsche Bank ontving bericht dat te Parijs en te Antwerpen valsche bankbiljetten van vijf pond sterling in omloop zijn. TeBerlijn ploegde Zondag een work man moord op zijne vrouw en eene zijner schoon zusters, verwondde eene andere zijner schoonzusters en stelde zich daarop in handen der politie. Als reden wordt jaloerschheid opgegeven. Uit het jaar 1770 dateert eene akte van het Fransche Parlement, waarin onze lezeressen misschien wel belang zullen stellen. Zij luidt: „Wanneer een vrouwspersoon een mannelijk onderdaan van Zijne Majesteit tot een huwelijks verbintenis verleidt, gebruik makende van rood of wit blanketsel, reukwerken, essences, valsche tanden, SpaaDsche watten, keurslijven, hoepels, schoenen met hooge hakken of valsche heupen, zal zij wegens toovenarij vervolgd en de echt nietig verklaard wordeD. Wanneer die wet nu nog bestond, zouden de Fransche rechtbanken zeker nogal oenige tooveDare^sen te vervolgen hebben. BUITENLAND. Dultschland Luidens eeu particulier telegram uit Berlijn be vestigt het zich dat prins Bismarck volledige ont heffing heeft verzocht van zijne ministers-ambten, (hij is minister van buitenlandsche zaken, min. van koophandel en minister-president) en alleen Rijks kanselier wil blijven. Als grond wordt opgegeven, dat hij niet wenscht verantwoordelijk te zijn voor de kerkelijk-politieke wetsveranderingen in Pruisen, welke niet volkomen met zijne inzichten strooken. De „Kölnische Zeitnng" 6preekt het bericht togen. Wel was er volgens dat blad sprake van dat do Rijkskanselier alleen zijne portefeuille als Pruisisch minister van koophandel wilde neerleggen; in dit geval zou de heer Von Bötticher zijn opvolger zijn. Door het Beiersch „Gewerbe-Museum" zal van 15 Juni tot 30 September 1885 eene inter nationale tentoonstelling van goudsmids-, juweel- en bronswork gehouden worden. Aanvragen tot- deelneming worden gewacht vóór 1 Juni 1884. Het programma is op aanvrage verkrijgbaar bij het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem. Groot-Brttannië. Een buitengewoon nommer van de „London Ga- zette" bevat de verordening dat Hof, leger en vloot den rouw zullen aannemen van 30 Maart tot 11 Mei, wegens het overlijden van prins Leopold, her tog van Albany. De algemeene rouw is uitgeschre ven gedurende drie weken, te rekenen van 30 Maart. Toen het doodbericht te Windsor aankwam, liet de huishofmeester Ponsonby, die de mededeeling nog betwijfelde, zich dcor lord Granville de offi- oiëele kennisgeving ter hand stellen, vóórdat hij zich naar de koningin begaf. Deze werd zóó aan gedaan, toen zij de smartelijke tijding vernam, dat men een oogenblik voor haar leven vreesde, totdat een vloed van tranen aan haar gemoed lucht gaf. De hertogin van Albany bevond zich met de prinses Christian te Claremont, waar zij den terugkeer haars gemaals afwachtte; zij toonde bij het ver nemen der treurmare veel geestkracht, ofschoon zij tegenwoordig in een zwakken gezondheidstoestand verkeert. De heer Gladstone, zelf ongesteld, werd diep ontroerd dcor deze droevige gebeurtenis, daar hij den leergierigen hertog bijzonder hoogachtte. Naar aanleiding van een in het Lagerhuis verworpen ontwerp van den heer Warton, ter be perking van den verkoop van geheime geneesmid delen, heeft de regeering verklaard dat zij in het Hoogerhuis een ontwerp van wijdere strekking tot betere regeling van dit punt zou indienen. Aan de „Courrier dn Soir" wordt uit Londen als gerucht b-.richt dat koningin Victoria van plan zou zijn te abdiceeren. Italië. De geruchten omtrent het vertrek van den Paus uit Rome blijven aanhoudeD. De Parijsche „Times"- correspondeDt beeft „uit goede bron" vernomen, dat de Paus in een eigenhandigen brief aan den keizer van Oostenrijk de redenen heeft uiteengezet, dio hem binnen korteren of langeren tijd tot dien stap zouden dwingen. „Ik ben m'j volkomen bewust" - zegt de Paus in dit schrijven - „dat zulk een be sluit voor het Christendom ernstige gevolgen zou kunnen hebbeD, doch ik ben verplicht, dit besluit uit te voeren." De „Times"-corre8pondont meent dat de Paus, ingeval hij Rome verliet, zijne nieuwe verblijfplaats slechts in Spanje of in Oostenrijk zou kunnen kiezen. Het schrijven aan den keizer van Oostenrijk zou dus de beteekenis hebben, dat de aanbieding eener residentie in de OosteDrijksch-Hongaarsch© monarchie aan hot hoofd der katholieke kerk niet onwelgevallig zou wezen. Telegra mmen. LONDEN, 29 Maart. Volgens vertrouwbare bren zou de Transvaalsche Deputatie met eenige Nederlandsche bankiers gecontracteerd hebben over den bouw der spoorweglijn Pretoria-Delagoa-baaï tot aan de grens der Potngeesche kolonie. De Trans- valers zouden het te leenen bedrag tot zes millioen beperkt hebben. [Een door de „Amsterd." ingesteld onderzoek heeft doen blijken dat de te Londen loopondo ge ruchten voorbarig zijn. Wel hebben een aantal mannen van naam op finantiëel gebied eene con ferentie met de deputatie gehad, waarin deze de behoeften van de Transvaal blootlegde en de finan- tiëele zijde van het spoorwegvraagstuk besproken werd, doch van contracteeren kan nog geen sprak©zijn. Zooals men weet, is door de Portugeesch© regoering aan een Amerikaanschen ondernemer concessie verleend voor den aanleg van een spoor weg over het Portugeesche grondgebied. In aan sluiting daaraan wilde men een spoorweg leggen door do Transvaal tot Pretoria. Voorloopig zou de Z.-A. Republiek intusschen geholpen zijn met eene lijn tot zuidelijk van Lijdenburg, ter lengte van ongeveer 76 KM. Daardoor zou het vlakke land bereikt zijn, waardoor gemakkelijk wegen aangelegd kunnen worden. Het is over den aanleg van deze lijn dat thans de besprekingen loopen en morgen, Dinsdag, eene nadere conferentie met een comité uit de financiers zal gehouden worden. Het plaats gehad hebbende overleg was evenwel nog op zoo lossen grond, dat zeis het woord onderhandelen te veel zou uitdrukken.] LONDEN, 30 Maart. Een extra-nommer van de „Observer11 bevat in een telegram uit Caïro van heden, de mededeeling dat Gordon een uitval uit

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2