N°. 7399. Maandag 31 Maart A0. 1884. Derde Blad. LEIDSCH WW.DAGBLAD. PRIJS DETER COURANT: foor Lei dan per 8 maanden.1.10. Fnaeo per post1.40. Alioufertyke Nommers,0.05. LHII9EN, 29 Haart. Het is eene treurige waarheid dat de werk man in den winter, wanneer de uitgaven belangrijk vermeerderen, veel minder verdient dan in den zomer. Om er voor te zorgen dat de werkende stand des winters niet gebeel zonder inkomsten zij, werd indertijd hier ter stede eon Spaarkas opgericht, waar men gedurende den zomer wekelijks eenig overver- diend geld kan brengen. Des winters, als dan de nood aan den man is, kan men het met de beloopen rente terughalen, zoodat men dan altijd nog een appeltje voor den dorst heeft. Dinsdag 1 April a. s. nemen, blijkens eene achterstaande advertentie, de zittingen weder een aanvang in het Nntsgebonw. Gedurende deze week zijn dagelijks in hel Werkhuis alhier opgenomen van A361 volwassen personen en van 4—5 kinderen. Beroepen is te Sprang ds. Fr. Yan Spall te Leimuiden. Tot lid van den gemeenteraad van Woerden is gekozen mr. G. H. Fuhri Snethlage. In het bij de Tweede Kamer ingekomen wets ontwerp tot vaststelling der beginselen van het gevangeniswezen wordt o. a. bepaald dat het opper beheer der gevangenissen, rijkswerkinrichtingen en rijksopvoedingsgestichten berust bij den minister van justitie. Het gewone beheer wordt gevoerd door of onder toezicht van colleges van regenten, door den Koning benoemd. Gevangenen en ver pleegden worden in de verschillende gestichten ten allen tijde naar de seksen gescheiden. Afzondering gedurende den nacht geldt als regel. Veroordeelden in de strafgevangenissen en in de huizen van be waring ontvangen in den regel gedareDde de twee eerste etmalen van hun straftijd niet anders dan water en brood. De pistole bestaat alleen in de huizen van bewaring. De tot levenslange gevange nisstraf veroordeelden maken eene afzonderlijke klasse nit. De arbeid zal zich by voorkeur uit strekken tot den hui8dien8t en over voorwerpen voor 's Rijks dienst. Het door den gevangene of verpleegde verdiend arbeidsloon is zijn eigendom. Verdeeling van dit loon in nitgaanskas en cantine- geld, geldt als regel. In alle strafgevangenissen wordt als beginsel aangenomen dat de gevangenen eiken werkdag gedurende ten minste tien uren arbeiden. Het onderwijs wordt in de gevangenissen en rijkswerkinrichtingen voor hen, die den leeftijd ran dertig jaar nog niet hebben bereikt, beperkt tot het orderricht in lezen, schrijven erf rekenen. In de rijksopvoedingsgestichten wordt gewoon lager onderwijs gegeven. Behoudens uitdrukkelijke vrij stelling nemen de gevangenen of verpleegden aan de godsdienstoefeningen, welke te hunne hehoeve worden gehouden, deel. In de afdeelingen der Tweede Kamer vond nagenoeg algemeen het wetsontwerp tot wijziging der wet tot instelling der orde van den Nederland- schen Leeuw geen bijval. Velen hadden togen de uitbreiding van het aantal graden ernstig bezwaar, omdat juist het gering aaatal graden het uitreiken der orde minder gemakkelijk maakt en alzoo haar aanzien verhoogt. Het kwistig omspringen met de uitreiking van den Nederlandschen Leeuw en het bijna uitsluitend decoreeren daarmede van ambte naren in de onmiddellijke omgeving der Regeering met voorbijgang dikwijls van groote en veelzijdige verdiensten, betreurde men zeer. - Ook werd afge keurd dat die orde dienst moest doen bij het houden van tentoonstellingen en congressen, ter vervanging als 't ware van niet toegekende medaillesen om dit te voorkomen was men tegen vermeerdering van het aantal graden. Slechts enkele leden waren voor dit ontwerp als middel om een einde te maken Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. aan het gebrnik, thans van de toekenning van de orde van de Eikekroon gemaakt zoomede in het. belang der gelijkheid tnsschen het bestaande rid derkruis met het officierskruis bij andere orden. Hiertegen werd gewezen op de bevoegdheid van den Koning om, als Groothertog van Luxemburg, met het verleenen der Eikekroon-orde voort te gaan. De voorgenomen afschaffing van de Broederorde werd door de meerderheid afgekeurd, wijl zij niet de ge legenheid wen8chto weg te nomen om van de orde een beter gebruik te maken dan tot dasver. Som migen stelden voor in 't belang der fraaiheid hetzij het kruis der 4de kl. zonder zilveren kroon te dragen, hetzij, met behoud daarvan, ook op het versiersel van dat metaal gebruik te maken. Zij gaven de voorkeur aan aanneming eener rosette op het lint voor de ridders der derde klasse. Aan het verslag van de VereenigiDg van inrichtingen tot bevordering der koepokinenting in Nederland, over de jaren 18811883, is het vol gende ontleend: De Vereeniging telde bij den aanvang van het jaar 1884 10 afdeelingen. Tot de eerste werkzaam heden van de Vereeniging behoort het verspreiden van eenige populaire werken, betreffende het nut en de beste wijze van toepassing der koepokinenting. De leden waren eenstemmig in de overtuiging dat de ruimere toepassing en eene meer nauwgezette uitvoering van de koepokinenting, sedert het in werk'mg treden der epidemie-wet, een in het oog loopend gunstigen invloed uitoefende op het beteu gelen van de verspreiding en van de hevigheid der ziekte. Onder de 1952 poklijders in de provincie Zuid- Holland in 1882 en 1883, werd van 1861 bekend dat 1000 niet en 861 wèl waren gevaccineerd. Van de niet-gevaccineerden stierven er 350 of 35 pet.; van de govaccineerden overleden er 104 of 12 pet. Van de 1036 aangetasten onder den leeftijd van 10 jaren waren 882 niet gevaccineerd en 154 gevaccineerd. Van de eersten stierven er 309 of 35 pet., van de tweede bezweken er 9 of 5 pet. De sterftekans was derhalve beneden den leeftijd van 10 jaren voor de niet-gevacciDeerden 7-malen zoo groot als voor de gevaccineerden en toch mag eene sterfteverhonding van 35 pet. der niet-gevac- cineerde poklijders nog als eene gunstige worden beschouwd. Het bestuur acht de genoemde cijfers welspre kend genoeg om elk onpartijdige te kannen bevre digen. Boven de 10 jaren waren van 825 aange tasten 118 niet gevaccineerd en 707 gevaccineerd. Van de niet-gevaccineerden stierven er 41 of 34 pet; van de gevaccineerden 95 of 13 pet. Hieruit blijkt duidelijk, hetgeen ook moest worden vermoed, dat de sterftekans bij de gevaccineerden met den leef tijd toeneemt en dat de revaccinatie, ten minste bij het bereiken van het 10de levensjaar, niet lan ger mag worden uitgesteld. Gemengd Nienvra. Door het omvallen van een pefcro- leumtoestel in den kelder van het perceel van den heer De R., hoek Breestraat en Koornbrugsteeg, geraakten hedenmorgen de kleederen eener dienst bode in brand, en wel zoodanig dat deze spoedig geheel door vlammen was omgeven. Door de bran dende kleeren gedeeltelijk van haar lichaam te scheuren en de ongelukkige vervolgens op den grond te werpen en met dekens enz. te bedekkeD, slaagden de verschrikte huisgenooten er in verdere onheilen te voorkomen en de dienstmaagd voor verwondingen te sparen. Ze kwam nu gelukkig alleen met den schrik vrij. Een dochter des huizes kreeg echter bij de pogingen tot blusschïng brand wonden aan hare handen. PRIJS DER ADVERTENTIES Taa 1—6 regel» LOB. Ieder* r*g*l meer 0.17fc Grooter* letter» nur plaatsruimte. Voer het iacass**- rea bailen de stad wordt 0.10 berekeid. Te Amsterdam schrikte het paard van den tram op de brng van de Leidsche straat bij de Keizersgracht. Van een op dat oogeüblik pas- seerend rijtuig werd toen het paard ook schichtig, met het gevolg dat rijtuig en paard te water raakten. Twee dames, die er in zaten, maakten het koude bad mede, doch de koetsier sprong er tijdig af De dames werden met groote moeite gered en bewusteloos in een nabjjzijnd huis gedragen. Paard en rijtuig wer den op het droge gebracht. De heeren R. Bierling van Groningen en G. Bijlsma van Bolsward hebben te Groningen in „De Unie" een grooten biljartwedstrijd, bestaande uit 2000 punten, gehouden. Na zeer veel inspan ning werd de heer Bierling overwinnaar met eene meerderheid van 103 ponten. Toen de heer Bier ling 1002 punten had, stond Bijlsma op 899. Dezer dagen heeft te Par ij s eenzond er- ling geval plaats gehad. De zoon van den land schapschilder Lavieille werd door zijn barbier ge schoren met een mes, dat niet goed afgeveegd was. Onder het scheren bekwam hij een wond aan de wang; de wond geraakte aan het zweren en ver oorzaakte bloedbederf. De ongelukkige jongeling is vóór een paar dagen overleden. Volgens berichten nit Diakovar (Hongarije) word daar den 24sten Maart 's avonds eene vrjj hevige aardbeving gevoeld, die tien minuten aanhield, en waardoor verscheidene huizen en een der kerken werden besohadïgd. Eigenaardige dood. -Een dor omni bussen werd dezer dagen te Londen door een vrouw aangeroepen, die binnen plaats nam. Na een eind gereden te hebben, liet zjj een zeer bijzonder gesteun hooren. De omnibus hield op, en toen zij er uitgeholpen was, bleek dat eenige harer valsche tanden in haar keel waren geschoten en stijf vaBt zaten. Zjj werd in een hospitaal opgenomen, doch stierf weldra. Onlangs ontving een luitenant bij het N.-L leger een telegram van een goeden kennis, van letterlijk den volgenden inhoud„Telegram (Antwoord betaald.) „In de krant nw naam gelezen onder gesneuvel den. Zjjt gij het, of is het oen ander? Maak mij zeer ODgerust." De luitenant, die inderdaad in blakenden wel stand verkeerde, moet echter niettemin geant woord hebben„'t Bericht was juist. Ik ben ge sneuveld." (Soer. Cr/.) Een beschonken Engelsch zeekapitein, aan wien, daar hij het schip in gevaar bracht, door zijne equipage gehoorzaamheid geweigerd was en die zelfs door haar bij wijze van straf in de boeien was geslagen, is, nadat de zaak te Plymouth was onderzocht, door de rechtbank voor zes maanden geschorst. De equipage heeft wegens hare handel wijze geene straf bekomen. In een omnibue. - Twee inwoners van Oran, eenige jaren gehuwd, doch voortdurend met elkaar in strijd ten gevolge van jaloerschheid wederzijds, besloten tot echtscheiding over te gaan. Mevrouw X. was vergunning gegeven naar hare familie te gaan, zoolang het proces aanhangig was^ Dinsdag bracht het toeval de echtgenooten te zamen in een omnibus, die buitengewoon stootte. Zij zagen elkander boos aan. Eensklaps door een schok van den wagen geraakten zij van de bank en kwamen in eikaars armen terecht. Tegen deze beschikking van het lot waren zij niet bestand en ze omhelsden elkander. Alle passagiers waren min of meer aan gedaan. Te Gambetta stapten zjj nit, vervolgden gearmd als twee jengdige verliefden hunnen weg, geheel verzoend, en besloten niet meer jaloersch te zijn. Het gebeurde was spoedig ruchtbaar en had zelfs eene stjjging in de aandoelon der omnibrifs- maatschappij ten gevolge.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1